Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wystawa "Złoty Człowiek" w Gdańsku, Grudzien 2018
     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 22/10/2018, 23:20 Quote Post

Pasjonatów historii, sztuki, uzbrojenia, świata starożytnego mam przyjemność zaprosić na wystawę "Złoty Człowiek", w gdańskim ratuszu. Wystawa potrwa do 10 grudnia 2018 r.

Poznajcie bogactwo Scytów z Wielkiego Stepu, czyli złote arcydzieła - blisko 300 eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu. Kilkadziesiąt eksponatów to złote, bądź pozłacane przedmioty wydobyte w latach 60. XX w. na terenie Kazachstanu ze scytyjskich kurhanów, czyli grobowców, w których chowano wybitnych członków scytyjskiej społeczności. Zabytki pochodzą z okresu starożytności i wczesnego średniowiecza.

Tytułowy "Złoty Człowiek" to młody mężczyzny w wieku koło 17-18 lat, 170 cm wzrostu. W ocenie badaczy jego pochówek pochodzi z VI-V w. p.n.e. Wśród przedmiotów były głównie plakietki zdobiące ubranie, obuwie zmarłego, aplikacje w formie zwierząt i piór zdobiących nakrycie głowy. Ponadto elementy biżuterii wisiory, kolczyki, figurka drapieżnego kota, kamiennie paciorki oraz także okuć pasa i broń m.in. kilkanaście grotów strzał z brązu. Złote przedmioty mogą świadczyć, ze zmarły mógł być wybitnym wojownikiem, potomkiem jednego z wodzów też członkiem rodziny królewskiej.

Prezentowane w Gdańsku obiekty były świadkami historii stepowych imperiów, głośnych zwycięstw i wspaniałych czynów. Nie przez przypadek prawie wszystkie prezentowane tu przedmioty są zrobione ze złota. Ten cenny metal był u wielu dawnych ludów potwierdzeniem szczególnej pozycji właścicieli takiego przedmiotu. Na terytorium Kazachstanu odkryto pochówki ośmiu „złotych ludzi". Na wystawie będzie można zobaczyć różne szczegóły ubrań trzech z nich.

Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu postanowiło pokazać swoje dziedzictwo na całym świecie w ramach trzyletniego projektu „Trakt Złotego Człowieka po muzeach świata". Do 2021 r. wystawę będzie można zobaczyć w muzeach Azji, Europy i Ameryki, m.in. w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miastem, które odwiedził Złoty Człowiek, jest Gdańsk.

Informacje:
Muzeum Gdańska
Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta
ul. Długa 46/47
godziny otwarcia: codziennie, godz. 10.00-16.00
ceny biletów:
normalny – 6 zł
ulgowy – 3 zł

user posted image
 
Post #1

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.260
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 23/10/2018, 17:09 Quote Post

QUOTE(KLAssurbanipal @ 22/10/2018, 23:20)
Pasjonatów historii, sztuki, uzbrojenia, świata starożytnego mam przyjemność zaprosić na wystawę "Złoty Człowiek", w gdańskim ratuszu. Wystawa potrwa do 10 grudnia 2018 r.

Poznajcie bogactwo Scytów z Wielkiego Stepu, czyli złote arcydzieła - blisko 300 eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu. Kilkadziesiąt eksponatów to złote, bądź pozłacane przedmioty wydobyte w latach 60. XX w. na terenie Kazachstanu ze scytyjskich kurhanów, czyli grobowców, w których chowano wybitnych członków scytyjskiej społeczności. Zabytki pochodzą z okresu starożytności i wczesnego średniowiecza.

Tytułowy "Złoty Człowiek" to młody mężczyzny w wieku koło 17-18 lat, 170 cm wzrostu. W ocenie badaczy jego pochówek pochodzi z VI-V w. p.n.e. Wśród przedmiotów były głównie plakietki zdobiące ubranie, obuwie zmarłego, aplikacje w formie zwierząt i piór zdobiących nakrycie głowy. Ponadto elementy biżuterii wisiory, kolczyki, figurka drapieżnego kota, kamiennie paciorki oraz także okuć pasa i broń m.in. kilkanaście grotów strzał z brązu. Złote przedmioty mogą świadczyć, ze zmarły mógł być wybitnym wojownikiem, potomkiem jednego z wodzów też członkiem rodziny królewskiej.

Prezentowane w Gdańsku obiekty były świadkami historii stepowych imperiów, głośnych zwycięstw i wspaniałych czynów. Nie przez przypadek prawie wszystkie prezentowane tu przedmioty są zrobione ze złota. Ten cenny metal był u wielu dawnych ludów potwierdzeniem szczególnej pozycji właścicieli takiego przedmiotu. Na terytorium Kazachstanu odkryto pochówki ośmiu „złotych ludzi". Na wystawie będzie można zobaczyć różne szczegóły ubrań trzech z nich.

Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu postanowiło pokazać swoje dziedzictwo na całym świecie w ramach trzyletniego projektu „Trakt Złotego Człowieka po muzeach świata". Do 2021 r. wystawę będzie można zobaczyć w muzeach Azji, Europy i Ameryki, m.in. w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miastem, które odwiedził Złoty Człowiek, jest Gdańsk.

Informacje:
Muzeum Gdańska
Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta
ul. Długa 46/47
godziny otwarcia: codziennie, godz. 10.00-16.00
ceny biletów:
normalny – 6 zł
ulgowy – 3 zł

user posted image
*



A na południe Polski się z tym nie wybierają ? Bardzo bym chciał zobaczyć ale do Gdańska dla mnie daleko.
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 23/10/2018, 21:50 Quote Post

Nie wiem tego jeszcze. Będę się wybierał do Gdańska i o szczegóły dopytam na miejscu. Dam znać na forum jaki jest dokładny plan podróży wystawy.
 
Post #3

     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 16/11/2018, 13:50 Quote Post

Ważna informacja dla tych, którzy planują się wybrać - jutro (17 listopada 2018 r.) będzie wykład o uzbrojeniu ludów stepowych oraz oprowadzanie po wystawie przez prof. Witolda Świętosławskiego (UG).
godz. 11:00-13:00
Wielka Sala Wety oraz Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47
Wstęp: bezpłatny
 
Post #4

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.257
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 19/11/2018, 7:30 Quote Post

https://muzeumgdansk.pl/nadchodzace-wydarze...zloty-czlowiek/
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 22/11/2018, 1:05 Quote Post

Podzielę się zdjęciami z wystawy.

Elementy w gablotach to przeważnie oryginały i repliki ozdób tzw. złotego człowieka, który widoczny jest na początkowych zdjęciach.

Wystawa równolegle jest ukazywana na 3 kontynentach (obok Gdańska m.in. w Seulu) stąd w 3 miejscach jednocześnie oryginalne elementy są podzielone, a pozostała część zastąpiona replikami.

Po Gdańsku wystawa niestety udaje się za granicę.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
 
Post #6

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.257
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 22/11/2018, 1:21 Quote Post

Wielkie dzięki.

tyskie.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 22/11/2018, 23:22 Quote Post

Thx Gajuszu. wink.gif Oczywiście eksponatów jest więcej. Skupiłem się na tytułowym Złotym Człowieku, a jeśli chodzi o gabloty to wrzuciłem te, które mi wyszły - powiedzmy OK. Fotki robiłem telefonem i dużo więcej wyszło mi rozmazanych, więc wrzuciłem najlepsze.
 
Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej