Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władysław IV Waza, Ciekawostki
     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/04/2007, 19:08 Quote Post

Ale może owego syfilisu nabawił się w późnym wieku, już po spłodzeniu wszystkich dzieci?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/04/2007, 19:32 Quote Post

A można znać źródło informacji o chorowaniu Władysława na syfilis?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/04/2007, 20:05 Quote Post

Jest o tym napisane na Poczcie.com, a to raczej rzetelna strona - nie wiem jednak o jakie źródła opierał się autor. Spotykałem się też w wielu innych miejscach z tą informacją...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 5/04/2007, 1:12 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 4/04/2007, 19:08)
Ale może owego syfilisu nabawił się w późnym wieku, już po spłodzeniu wszystkich dzieci?
*



Ostatnie dziecko Wladyslawa, zmarla w niemowlectwie corka Maria Anna, urodzila sie w 1642roku. Krol byl juz wtedy powaznie chory. W dodatku bujne zycie seksualne prowadzil on raczej wczesniej, przed slubem z Habsbuzanka (1637). Gdyby rzeczywiscie wtedy zalapal syfilis, w latach 40tych choroba bylaby juz na pewno na tyle rozwinieta by spowodowac bezplodnosc. Zas pozniej to krol byl raczej zbyt otyly i schorowany by uganiac sie za spodniczkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/04/2007, 15:08 Quote Post

Będę musiał poszukać w jakiejś biografii Władysława IV dokładnie o jego chorobach. Sam wątpię w tezę o syfilisie - król co prawda w młodości prowadził bujne życie seksualne, ale zarażenie się wówczas syfilisem raczej utrudniło by jeśli nie uniemożliwiło spłodzenie dzieci. A takich przecież się doczekał - jak nieślubny syn hrabia de Vasenau, czy ślubny Zygmunt. Poza tym król nawet w czasie ślubu korzystał z uroków pobocznych pań - a masowość kontaktów seksualnych jest niemożliwa przy syfilisie.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 10/04/2007, 11:23 Quote Post

QUOTE(indigo @ 5/04/2007, 15:08)
Będę musiał poszukać w jakiejś biografii Władysława IV dokładnie o jego chorobach. Sam wątpię w tezę o syfilisie - król co prawda w młodości prowadził bujne życie seksualne, ale zarażenie się wówczas syfilisem raczej utrudniło by jeśli nie uniemożliwiło spłodzenie dzieci. A takich przecież się doczekał - jak nieślubny syn hrabia de Vasenau, czy ślubny Zygmunt. Poza tym król nawet w czasie ślubu korzystał z uroków pobocznych pań - a masowość kontaktów seksualnych jest niemożliwa przy syfilisie.
*




Ostatnio natknołem sie na wywiad z profesorem Janem Harasimowiczem i znalazłem mniej wiecej taki fragment:
"Nie zawsze towarzyszom wędrówki udawało się uchronić swych podopiecznych od zgorszenia. Tak było choćby w przypadku polskiego królewicza Władysława (późniejszego króla Władysława IV), który w jakimś zachodnioeuropejskim zamtuzie zaraził się syfilisem, ciążącym później niczym klątwa na jego potomstwie."

Osobiscie uważam, że można zaufać wiarygodności profesora wykładającego bodajże na Uniwersytecie Wrocławskim. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 31/07/2007, 21:19 Quote Post

Nie wiem czy Władysław IV miał syfilis... W każdym razie podczas pewnej sesji senatu ,rozważającej sprawę ślubu króla, jeden z senatorów ku uciesze zgromadzonych (tylko monarcha się nie śmiał)zaczął rozważać to ,czy Władysław ze względu na swoją otyłość będzie w stanie spełniać swoje obowiązki ku chwale i wzrostowi dynastii.
Inna sprawa to religijność władcy. Unikał kazań ja mógł (swój chłop rolleyes.gif ). Przychylny mu nuncjusz Onorato Visconti tłumaczył przed papieżem ,tę niechęć do nabożeństw tym, ze wyziewy z krypt wywołują u króla mdłości...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/07/2007, 21:26 Quote Post

Pod koniec życia Władysław IV stał się bardziej religijny. Na Jasną Górę pielgrzymował w ciągu całego panowania chyba 9 razy (na 16 lat królowania), ponadto planował utworzenie Kawalerii Orderu Niepokalanego Poczęcia. Co prawda był to w gruncie rzeczy pomysł polityczny, ale ducha religijnego w tym wszystkim nie można odmówić.

QUOTE
Osobiscie uważam, że można zaufać wiarygodności profesora wykładającego bodajże na Uniwersytecie Wrocławskim


Nie chcę tu odmawiać kompetencji profesorowi Harasimowiczowi, ale jest on historykiem sztuki.

Ten post był edytowany przez indigo: 31/07/2007, 21:31
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 31/07/2007, 21:38 Quote Post

Indigo, w utworzeniu Orderu kawalerii Niepokalanego Poczęcia nie koniecznie należy się doszukiwać szczerej wiary. Władysław IV ,mimo że był bardzo tolerancyjnym monarchą, uległ ogólnym nastrojom antyariańskim. Dlaczego? Bo w 1638r. izba poselska była bardzo opozycyjnie nastawiona i występując przeciw socynianom z rakowa król i Ossoliński chcieli ją sobie zjednać. Nie widzę powodu ,dla którego chęć utworzenia wspomnianego Orderu miałaby być nie tylko polityczna. No chyba, ze chciał poza tym rozłościć szlachtę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 31/07/2007, 22:23 Quote Post

Władysław całą bitwę chocimską przeleżał w łóżku - febra go położyła (słyszałem, że reumatyzm smile.gif ).

QUOTE
Władek byl władcą wybitnym z dużym talentem dowódczym i politycznym,królem-liberałem przećiwieństwem swego ojca(Zygmunt-zatwardziały katolik,dbający o rozwój Wazów i korony Szwedzkiej-Władysław,tolerancyjny,patriota,przywiązany do Polski).


Jeśli Zygmunt był nietolerancyjny to wstąpię do zakonu.
Jeśli Władysław był bardziej przywiązany do Polski aniżeli do Szwecji to zostanę zakonnicą. Władysław zawsze marzył o koronie szwedzkiej. Najbliżej stania się Polakiem był chyba Jan Kazimierz, który miał tyle problemów, że w końcu stał się lub chciał się stać naszym rodakiem wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 31/07/2007, 22:49 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 31/07/2007, 22:23)
Władysław całą bitwę chocimską przeleżał w łóżku - febra go położyła (słyszałem, że reumatyzm smile.gif ).


Ale w chwili proby po smierci Chodkiewicza stanal na wysokosci zadania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 31/07/2007, 22:51 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 31/07/2007, 23:49)
QUOTE(Kytof @ 31/07/2007, 22:23)
Władysław całą bitwę chocimską przeleżał w łóżku - febra go położyła (słyszałem, że reumatyzm smile.gif ).


Ale w chwili proby po smierci Chodkiewicza stanal na wysokosci zadania.
*



No ja właśnie nie wiem jak było. Bruckner w przedmowie do "Wojny chocimskiej" pisze, że królewicz przeleżał całą kampanię na febrę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 31/07/2007, 23:07 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 31/07/2007, 23:49)
QUOTE(Kytof @ 31/07/2007, 22:23)
Władysław całą bitwę chocimską przeleżał w łóżku - febra go położyła (słyszałem, że reumatyzm smile.gif ).


Ale w chwili proby po smierci Chodkiewicza stanal na wysokosci zadania.
*



Czapliński podaje, że po śmierci Chodkiewicza (notabene hetman wielki litewski konając przekazął swą buławę właśnie Lubomirskiemu, więc książe tylko wskazał tego, którego wcześniej wybrał zmarły wódz) zasługą księcia Władysłąwa było udzielenie swego poparcia Lubomirskiemu, gdyż Litwini wzdragali się służyc pod komendą koroniarza. Reszta to już zaśługa pana podczaszego koronnego.
A co do choroby księcia to u Pajewskiego można znalexć informację, że była to gorączka mołdawska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 31/07/2007, 23:15 Quote Post

QUOTE
A co do choroby księcia to u Pajewskiego można znalexć informację, że była to gorączka mołdawska.


A nie umarł na to przypadkiem Chodkiewicz? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 31/07/2007, 23:25 Quote Post

Skąd informacja, że syfilis powoduje bezpłodność lub "utrudnia, jeśli nie uniemożliwia spłodzenie dzieci"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

11 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej