Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak Majowie wyobrażali sobie koniec świata
     
AzVen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.265

 
 
post 13/03/2012, 23:15 Quote Post

Pytanie jak w temacie. Byłem w wielu bibliotekach, nawet pytałem się kiedyś na tym forum o książki na temat apokalipsy w kulturach świata, ale akurat Mitologii Ameryki prekolumbijskiej, Frankowskiej nie mogę znaleźć. Teraz jednak pytam się o jakiekolwiek źródła informacji, strony internetowe, filmy itp. Poszukuje coś o mitologii. Czyli nie tylko o 2012 ale i o tym jak do apokalipsy dojdzie (zdarzenia, bogowie itp.) Mile widziane zwykłe wypowiedzi na podstawie posiadanej wiedzy. Chciałbym to wykorzystać do pracy maturalnej. Jednakże potrzebuje wpisać chociaż jedną pozycję do bibliografii, aby nie pytali się skąd to wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 12/06/2012, 16:21 Quote Post

Może po prostu sobie nie wyobrażali... Gdyż żadnej apokalipsy w wierzeniach Majów nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 12/06/2012, 17:18 Quote Post

Szczerze mówiąc nie znam szczegółów, poza tym, że lud Mezoameryki (używające kalendarzy pochodnych od majańskiego) wierzyły, że któryś (ale nie wiadomo który) z 52 letnich cykli (jakby "wieków") zakończy istnienie świata. Gdyby kalendarz był w użyciu, na 2012 przypadałby po prostu "koniec wieku".
Ostatnie dni cyklu, były okresem wielkiej żałoby, a skoro świt się nie kończył, przez kilka pierwszych dni nowego hucznie świętowano. Najlepiej znane są obyczaje Azteków, ponieważ ich cywilizację w pełni rozwoju zastali Hiszpanie. Niestety, nie wiem, (a raczej wątpię), czy wszystko, co wiadomo na temat ich
świętowania przełomu wieków, można odnieść do innych ludów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 14/06/2012, 12:09 Quote Post

Salve.
Nie jestem ekspertem w tym temacie, ale słyszałem, że Majowie oraz my Europejczycy zupełnie inaczej rozumiemy kwestię czasu. Dla nas czas jest to linia prosta i co się już stało nie wróci drugi raz. Dla Majów czas był następującymi po sobie cyklami. Wszystko było cykliczne tak jak np. dzień i noc. Zatem czas płynie na zasadzie koła a nie linii.
Co do "końca świata" w 2012 r. to uważam, że jest to taka bzdura, że aż wstyd o tym pisać. Pisarz Patrick Geryl stworzył kompilację mitów Majów i Sumerów (planeta Nibiru) i w ten sposób stworzył mit 2012 r. Temat podchwycili ludzie, a on na tym po prostu zbija niezłą kasę. elefant.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Nortalf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 76.874

Maciej
Zawód: uczen Sokratesa
 
 
post 2/02/2013, 0:25 Quote Post

Chodzi ot że kalendarz Majów jest w formie koła, i gdy jedno okrążenie się kończy zaczyna się następne, i ostatnio skończyła się czwarta albo piąta era majów (mogę sprawdzić jak chcecie, mogę wam nawet rozpisać jednostki czasu ale nie o godz. 0:22).
Dalej, na rok w naszej rachubie czasu ponad 4 tysięczny (nie pamiętam dokładnie, mogę sprawdzić) jest wyznaczona Wielka Rocznica Królewska, a po końcu świata chyba się nie da świętować. Pamiętam, że miałem jeszcze jakiś argument ale nie mogę sobie przypomnieć, niemniej nie miało być końca świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
daminek4
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 59.146

Zawód: student
 
 
post 2/02/2013, 11:33 Quote Post

To Aztekowie, nie Majowie wierzyli, że świat w którym żyją jest 5 z kolei. Kapłani Mexików co 52 lata musieli odprawiać specjalny rytuał, który miał zachęcić słońce aby dalej krążyło po niebie. Był to dzień kiedy cała społeczność Tenochtitlanu i nie tylko zamierała czekając na wschód słońca. Ludzie w milczeniu, często na dachach swoich domów czekali na ten moment, który pozwoli im się cieszyć i świętować. Jeśli chodzi o wierzenia Azteków to polecam książkę I.Clendinnen "Aztekowie. Próba interpretacji"

Ten post był edytowany przez daminek4: 2/02/2013, 11:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Nortalf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 76.874

Maciej
Zawód: uczen Sokratesa
 
 
post 2/02/2013, 13:12 Quote Post

QUOTE
To Aztekowie, nie Majowie wierzyli, że świat w którym żyją jest 5 z kolei.


Zacznijmy od tego, że kalendarze z Ameryki prekolumbijskiej, w tym te majów i Azteków, łączy wiele podstawowych cech, na przykład rok rytualny składający się z 260 dni. Bierze się to zapewne z tąd, że ich kalendarze powstały w oparci o kalendarz Zapoteków, rodzimej kultury środkowo-południowego Mexyku, której początki sięgają 1500r p.n.e.
Dalej może coś takiego, Tzw. Długa Rachuba powstała ok. I wieku p.n.e. była używana do zapisu dat długiego okresu. Istotą długiej Rachuby było to, że sumowali dni od sierpnia 3114 roku p.n.e. czyli od czasu kiedy miało zacząć się Czwarte Stworzenie Majów albo inaczej mówiąc obecny Wielki Cykl. Z tego wynika że od 21.12.2012 żyjemy w piątym Wielkim Cyklu.

Do wielkiej rocznicy królewskiej dojdzie w roku 4772.
Rok 3114 p.n.e. (nie wiem jaki dzień wiem że sierpień) odpowiada 1 styczniowi 1 roku naszej ery, co zwykło się zapisywać tak 0_0_0_0_0. Długa Rachuba składa się z tun po 360 dni, 20 tun tworzy katun (7200 dni) 20 katun to baktun (144 000 dni) a 13 baktun składa się na Wielki Cykl (1 872 000 dni czyli około 5130 lat). I to przypada na 2012 rok (kilka razy próbowałem liczyć, zawsze wychodził mi inny wynik, więc będę wierzył że tak jest). I ten moment jest zapisywany w postaci 13_0_0_0_0 . Że każde zero odpowiada kolejnym jednostkom, mam nadzieje, że w miarę dobrze Wam to wytłumaczyłem.

Ten post był edytowany przez Nortalf: 2/02/2013, 13:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
daminek4
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 59.146

Zawód: student
 
 
post 2/02/2013, 18:04 Quote Post

Masz rację w tym wszystkim,tylko nijak się to ma do apokalipsy, której pierwotnie kalendarz Majów nie zapowiadał, a o to jest pytanie. To, że cykl kończy się na 2012r. nie oznaczało to u Majów końca świata. Prymitywny lud nieznający nawet koła, nie mógł przewidzieć apokalipsy. Ich kalendarz nie jest wcale skomplikowany (choć dokładny),to my próbujemy doszukiwać się jakichś analogii. Jeśli chodzi o majowskie cykle, to właśnie teraz żyjemy w 5 cyklu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
szymonjuszczyk78
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 89.294

Szymon Juszczyk
Zawód: Architekt
 
 
post 25/02/2014, 12:32 Quote Post

Jestem tu nowy i zastanawiam się nad tym co jest prawda a co nie. Jak to z tym końcem świata Majów? Jedni mówią, że nie mogli się mylić co do apokalipsy, a gdzieś wyczytałem, że nie mogli tym się zajmować...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 25/02/2014, 14:20 Quote Post

QUOTE(szymonjuszczyk78 @ 25/02/2014, 12:32)
Jestem tu nowy i zastanawiam się nad tym co jest prawda a co nie. Jak to z tym końcem świata Majów? Jedni mówią, że nie mogli się mylić co do apokalipsy, a gdzieś wyczytałem, że nie mogli tym się zajmować...
*



A jak się tobie kończy kalendarz to panikujesz ze strachu, że będzie koniec świata? Czy pójdziesz do kiosku i kupisz nowy? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 27/02/2014, 19:27 Quote Post

O kalendarzu Majów (i nie tylko) dość konkretnie a syntetycznie pisze E.G. Richards w pracy "Odmierzanie czasu". Jest tam fachowe nazewnictwo i wyjaśnienie różnych zawiłości związanych z datowaniem. A np. o Inkach mamy informacje w zbiorowej pracy z serii "plus minus N" pt. "Czas w kulturze".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.350
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/02/2014, 22:03 Quote Post

QUOTE(Boczek 75 @ 25/02/2014, 14:20)
A jak się tobie kończy kalendarz to panikujesz ze strachu, że będzie koniec świata? Czy pójdziesz do kiosku i kupisz nowy?  rolleyes.gif
*



Tyle, że oni panikowali i szykowali się na koniec świata, z resztą w Europie było podobnie - koniec wieku to strach przed końcem świata, o tysiącleciach nie wspomnę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 28/02/2014, 6:05 Quote Post

Co do rzekomych "lęków milenijnych" około roku 1000, patrz: praca Georgesa Duby "Rok tysięczny". Wtedy mało kto zauważył, że w ogóle jest taki rok. "Panika" w naszych czasach to efekt zidiocenia me[n]diów.

Ten post był edytowany przez Pietrow: 28/02/2014, 6:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
caldwell
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 89.517

Eryk Nowacki
Stopień akademicki: Magister
Zawód: Bankier
 
 
post 28/02/2014, 17:54 Quote Post

Majowie niestety byli bardzo bojaźliwi, co najlepiej widać jak łatwo podbili ich hiszpanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 1/03/2014, 20:40 Quote Post

QUOTE(caldwell @ 28/02/2014, 17:54)
Majowie niestety byli bardzo bojaźliwi, co najlepiej widać jak łatwo podbili ich hiszpanie.
*



Czy ja wiem, czy tak łatwo?

Jedno z ichnich (majańskich) miast, nie zostało zdobyte aż do schyłku XVII wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej