Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
32 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piramidy w Egipcie, Mity i fakty
     
Mykerinos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 42.080

Ukochany syn Ra
 
 
post 5/03/2008, 0:20 Quote Post

A mnie już nudzi rozmawianie na te objechane tematy i dyskutowanie na temat - czy kosmici zbudowali piramidy? itp dry.gif

Najprościej jest moim zdaniem najpierw samemu coś poczytać i dopiero potem oglądać takie filmiki. W tedy każdy może się przekonać jak one są głupie .płytkie i naiwne... wink.gif

A... a z filmików na You Tube poświęconych Egiptowi najbardziej lubię ten http://www.youtube.com/watch?v=LH2XJBRzvMI

biggrin.gif Wartość Merytoryczna jest moim zdaniem taka sama smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/03/2008, 1:29 Quote Post

No proszę - nawet jest egipska manga! smile.gif Ja swojego czasu bardzo lubiłem oglądać przygody Papirusa... tongue.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 4/09/2009, 7:59 Quote Post

Barry Kemp w ksiazce "Starozytny Egipt.Anatomia cywilizacji"(wydal PIW) podaje zaskakujace dane dotyczace liczebnosci budowniczych piramid.Wg.autora mialo to byc zaledwie ok.10 000 ludzi.Pisze zaledwie bo do tej pory spotylalem sie z liczbami od 100 000 do 200 000.Biorac pod uwage liczbe ludnosci Egiptu w okresie Starego Panstwa(powyzej 1 mln)wielkosc podana przez tego autora jest bardziej realistyczna.Tylko czy 10 000 ludzi bylo w stanie zbudowac Wielka Piramide? Pracuje w kamieniolomie jako ochrona wprawdzie ,ale wczesniej jako zwykly pracownik i z szeroko pojeta obrobka i wydobyciem kamienia spotykam sie zawodowo od kilku lat.Tym bardziej jest mi trudno sobie wyobrazic pokonywanie wszystkich trudnosci logistycznych i technologicznych przez Egipcjan.Dane podane przez Kempa sa tez ciekawe z innego powodu.Ukazuja jak niewiele jeszcze wiemy na ten temat i jak ciagle sie ta wiedza zmienia.Dodam dla jasnosci ze autor jest profesorem uniwersytetu w Cambridge,czlonkiem Akademi Brytyjskiej i kierownikiem badan archeologicznych w el-Amarnie.
Ilu wiec bylo tych budowniczych?

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
deptak123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 58.219

Adam
Stopień akademicki: woziwoda
Zawód: magik
 
 
post 5/09/2009, 22:11 Quote Post

http://wiadomosci.onet.pl/2037947,441,item.html

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 5/09/2009, 22:47 Quote Post

Mariuszu, mniej więcej to samo mam w książce Billa Manleya. W rozdziale którym pomagał tworzyć mu Jose-Ramon Perez Accino, jest napsiane, że w cieniu, piramidy Menkaure, znajduje się samowystarczalne miasteczko z piekarniami, domkami, jadalniami, kuchniami, a nawet z gabinetami kosmetycznymi smile.gif. Autor pisze, że na terenie tego miasteczko, wg wyliczeń Marca Lehnera, mogło mieścić się ponad 20 tys. robotników, rządców i inżynierów. Wydaje mi się że tyle już absolutnie wystarczało. Generalnie, obale tutaj dość powszechny mit, jakoby było to budowane przez niewolników... hehe swojego czasu sam w to wierzyłem, ale teraz proste pytanie które z miejsca to obali... Ile potrzeba żołnierzy żeby pilnować tych niewolników, a potem ile jeszcze jedzenia do tego i ogólnie materiałów biggrin.gif? Dobra, wracając na właściwe tory: owszem, Egipcjanie byli powoływani z przymusowego werbunku z rozkazu wezyra, które przekazywali nomarchowie do niższych szczebli. Robiono to tak, żeby miał kto w razie czego zostać i obrabiac pola smile.gif. Aha, obalmy też mit o wieśniakach i chłopach którzy budowali piramidy. Owszem byli i tacy, ale też Zahi Hawass na wschód o piramidy Chufu odkopał wioske figurującą w zapisach jako Gereget Chufu (wioska, miasteczko Chufu). W niej mieszkali ludzie, budujący piramidy, a później, utrzymujący je w dobrym stanie. Ponadto, znaleziono też grobowce, wiele grobowców, z inskrypcjami i malowidłami i różnorakim asortymentem smile.gif. Czy niewolnika i chłopa byłoby na to stać wink.gif? Wnisoek nasuwa się sam: piramidy wznosili ludzie troche wyższego stanu wink.gif. Prawdopodobnie nie musieli sie martwić o takie rzeczy jak jedzenie i odzienie. Dość dużo ludzi umierało za pewne podczas budowy piramid, warunki i narzędzia były takie jakie były smile.gif. Jednak wydaje mi sie, że Egipcjanie mogli poczytywać jako zaszczyt, dlatego wręcz wysune twierdzenie, garnęli się do budowy. Odnosili wrażenie że uczestniczą w czymś ważnym i wiekopomnym. A jeśli już udało im się spocząć później w swoim malutkim grobie (wobec tak wielkich budowli), czuli, że ich ib będzie lżejsze od piórka, a ka spokojna i uświęcona smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 6/09/2009, 6:36 Quote Post

Teza o niewolnikach chyba juz dosyc dawno odeszla w zapomnienie,mnie najbardziej ciekawi swoisty rewizjonizm egiptologi jaki nastepuje w ostatnich dekadach.Jeszcze niedawno jak ktos osmielil sie watpic czy Stare Panstwo stac bylo na utrzymanie 200 000 robotnikow uznany zostawal za malostkowego niedowiarka czy zwolennika kosmitow.Tak,zdecydowanie te mniejsze liczby bardziej przemawiaja mi do wyobrazni.Czyli sugerujesz ze istniala specjalistyczna profesja budowniczego piramid,cos jak pozniejsci mieszkancy Deir el-Medina?.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 6/09/2009, 8:26 Quote Post

Vergiliusie, wierz mi, to nie to samo. "Miasto piramidy" Menkaure to co innego niż osiedle robotników za Murem Kruka. Miasto piramidy Menkaure powstało w murach świątyni kultowej Menkaure i z pewnością nie mieszkali w nim budowniczowie Wielkich Piramid (min dlatego, że piramidy te już stały). Podobnie jak Mariusz, polecam Anatomię cywilizacji B. Kempa. Wiele wyjaśnia z interesujących kwestii.
Można conieco poczytać tu:
http://www.estudent.pl/post/garnki-budowni...piramid-w-gizie
a jak się poszpera na stronie Giza P.M. Project Marka Lehnera, z której pochodzi część informacji w "70 Zagadkach..", to uzyska się jako taką jasność, uff, mi to trochę zajęło smile.gif
http://oi.uchicago.edu/research/projects/giz/

pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 6/09/2009, 10:07 Quote Post

QUOTE
Czyli sugerujesz ze istniala specjalistyczna profesja budowniczego piramid,cos jak pozniejsci mieszkancy Deir el-Medina?.


Może nie tyle co profesja, ale traktuje to jako mniej więcej sezonowe roboty, coś takiego jak saksy, zbieranie truskawek itp biggrin.gif. A tak poważnie, to cały Egipt w pewnych okresach tym poprostu żył. Gospodarka w dużej mierze, patrząc na możliwości przede wszystkim Starego Państwa, musiała być nastawiona na tych właśnie ludzi którzy pracowali. Trzeba im było dostarczyć jedzenia, wody, narzędzi, budulca, a także innych potrzeb codziennego użytku. Podejrzewam, że niektórzy robotnicy pracowali tam dłużej niż kilka miesiące (szczególnie wydaje mi się to prawdopodobne jeśli chodzi o budowe piramid Snofru czy też piramid w Gizie). To też stawali się takimi fachowcami, rutyniarzami, i rzeczywiście można mówić o czymś takim jak zawód budowniczy piramid, pytanie tylko czy w dosłownym sensie smile.gif. Bowiem nie budowali piramid przez całe życie (choć... z tego co gdzieś czytałem średnio zwyczajnych szarych Egipcjan wynosiła max 35 lat, a taką piramide Chufu budowano jakieś 18 lat, jeśli nie skłamie, także niektórzy mogli na pewno spędzić prawie pół życia przy jej budowie), tylko też żeby utrzymać cały ten Egipt, na czas zbiorów płodów rolnych, też część Egipcjan musiała zostać mimo wszystko oddelegowanado pracy w polu.

QUOTE
Vergiliusie, wierz mi, to nie to samo. "Miasto piramidy" Menkaure to co innego niż osiedle robotników za Murem Kruka. Miasto piramidy Menkaure powstało w murach świątyni kultowej Menkaure i z pewnością nie mieszkali w nim budowniczowie Wielkich Piramid (min dlatego, że piramidy te już stały).


Jasna sprawa Keftiu, mój błąd... smile.gif. Oczywiście miasto nieopodal piramidy Menkaure, miało charakter bardziej podtrzymywania tej "świętości", bądź poprostu kultu zmarłego (czy też zmarłych?) faraona. W opozycji z resztą do miasta przy murku Kruka w którym rzeczywiście pracowano przy budowie piramid.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/09/2009, 19:54 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 6/09/2009, 11:07)
choć... z tego co gdzieś czytałem średnio zwyczajnych szarych Egipcjan wynosiła max 35 lat

Eeee, wydaje mi się, że średnia życia w Egipcie antycznym nie przekraczała 50.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 6/09/2009, 20:55 Quote Post

QUOTE
Eeee, wydaje mi się, że średnia życia w Egipcie antycznym nie przekraczała 50.
Rzeczywiście, jest duże prawdopodobieństwo, że sie walnąłem, bo i źródło miałem w tym wypadku średnie wink.gif. Vapnataku, a mógłbym prosić o jakieś źródełko smile.gif? Bo aż mnie to zaciekawiło smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/09/2009, 21:05 Quote Post

A ja tutaj chciałbym powołać się na wypowiedź B. Briera (zdaje się zdanie podtrzymuje w "Mumiach egipskich") oraz podobną S. Ikram z tym, że ta podała przedział od 45 - 55 lat.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 6/09/2009, 21:11 Quote Post

OK wszystko jasne dzięki smile.gif. Ze swojej strony chyba pomyliłem dane ze wczesnego średniowiecza, za co stokrotnie przepraszam wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/09/2009, 21:21 Quote Post

No cóż. Tutaj moim zdaniem nie wiele się pomyliłeś, ponieważ stopa życiowa ludności Egiptu w wiekach średnich zmienia się diametralnie. Jak widać na niekorzyść. Powodów tej sytuacja należy szukać w niespokojnych czasach pełnych wojen na tle narodowościowym, buntów religijnych, złej gospodarki spowodowanej ogólnym stanem politycznym. To wszystko przedkłada się na ludność i jakość ich życia.

Ale wracając do tych "Twoich" statystycznych 35 lat życia Egipcjan. Jeśli weźmiemy pod tę statystykę samych budowniczych, nie jest to wcale błędne twierdzenie.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/09/2009, 21:31 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 6/09/2009, 19:54)
Eeee, wydaje mi się, że średnia życia w Egipcie antycznym nie przekraczała 50.
*



Nie przesadzasz? Taką średnią długość życia (48 mężczyźni, 52 kobiety) ludzie osiągnęli dopiero na początku XX wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 6/09/2009, 21:35 Quote Post

Ja brałem bardziej pod uwage "ciemne masy", czyli ludzi z nizin społecznych smile.gif. Ogólnie stąd to chyba całe nieporozumienie smile.gif. Faraonowie niejednokrotnie dożywali przecież sędziwego wieku, exemplum Ramzez II i Pepi II żyjący ponoć 94 lata smile.gif. Generalizując, im ktoś poprostu miał ważniejszą pozycje w państwie, miał więcej pieniędzy, a co za tym idzie większe możliwosći trzymania higieny i zdrowia. Co za tym idzie krzywa życia staje się mniej stroma wink.gif. Oczywiście, budowa piramid, staje się niesłychaną ruletką jeśli chodzi o życie smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

32 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej