Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przeniesienie Unii Brzeskiej do gry, Fakty i politican fiction
     
mathsicist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 98.617

Marek Siemieniuk-Morawski
 
 
post 15/12/2015, 15:22 Quote Post

Panowie, planuję dodać małą (w dłuższej perspektywie: większą) funkcjonalność do popularnej gry strategiczne Europa Universalis IV. Liczę na waszą pomoc w kwestiach „poprawności historycznej”, jako że sam nie czuję się kompetentny w tej sferze. Proszę to potraktować trochę jak political fiction, z przymrużeniem oka na niuanse i szczegóły. Jeżeli wątek znajduje się w złym dziale albo kogoś wprowadziłem nazwą w błąd - najmocniej przepraszam, kajam się i proszę o wyrozumiałość. Wracając.

Aby wszyscy mogli się bawić (i przy okazji pomóc mi przy moim projekcie) przedstawię mały background gry. Postaram się ograniczyć opis gry jedynie do tych mechanizmów, które dotykają przedmiotu zabawy. Tych, którzy znają grę, zapraszam dalej.

QUOTE
Europa Universalis IV to gra strategiczna, w której gracz przejmuje kontrolę nad dowolnym państwem historycznym z lat 1444–1821, próbując doprowadzić je do miana potęgi poprzez administrację posiadanych terenów, wspieranie rozwoju handlu, prowadzenie dyplomacji oraz działania militarne.

Gra stara się jak najbardziej być wierna historii nie ograniczając przy tym gracza. Czyli możemy być prawie pewni, grając Polską i nie ingerując w działania Anglii i jej bezpośrednich sąsiadów, iż powstanie Wielka Brytania. To nie oznacza jednak że tak stać się nie musi. Twórcy umożliwiają również na spełnienie marzeń o utworzeniu jednego państwa Skandynawia, czy po podbiciu Watykanem północnych Włoch – utworzenie Kingdom of God (specjalnie nie tłumaczę na polski, generalnie chodzi o przejście z ustroju teokratycznego do monarchii).
Europa Universalis oferuje również – oprócz dyplomacji, systemu rozwoju państwa poprzez rozwijanie konkretnych prowincji – eventy, dzięki którym możemy wpływać na kształt gry i naszego państwa. Wydarzenia generalnie mają ugruntowanie historyczne z wyjątkiem tych losowych (np. pojawienie się nowej choroby) i wywołanych przez gracza poprzez prowadzenie złej polityki (np. wojna domowa, wojna religijna) . Z historycznych wydarzeń z naszego podwórka to m.in.: ustanowienie monarchii elekcyjnej, pierwszy sejm w Piotrkowie, wydanie Merkuriusza Polski Ordynaryjnej. Z częścią wydarzeń wiąże się podjęcie decyzji, tak więc zgadzając się na utworzenie sejmu w Piotrkowie zyskujemy 1 Stability i dostajemy -10% Technology cost. Odrzucając tracimy lojalność szlachty (co negatywnie odbija się na naszym wojsku, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstań) i tracimy -3 Stability. Co ważne, zdarzenia te nie muszą być ściśle powiązane z datą. Są wydarzenia, decyzje, które gracz może podjąć po spełnieniu pewnych warunków.

Na tym właśnie mechanizmie, poprzez wydarzenia, chcę właśnie oprzeć wprowadzenie Uniatów do gry. Mam nadzieję, że stworzyłem chociaż mglisty zarys tego jak to wygląda.


Mój pomysł jest taki: przede wszystkim nie chcę aby to było pojedyncze zdarzenie, a cały proces. Utworzenie Unitów ma być decyzją gracza po osiągnięciu pewnych wymagań. Podjęcie tej decyzji w ostatecznym rozrachunku ma wyjść na korzyść. Coś jak gorzkie lekarstwo. Powstanie nowego kościoła widzę tak, że – jak w przypadku protestantów – powstanie „ognisko” nowej religii, która będzie oddziaływać na sąsiednie. Procesowi nawracania prawosławnych towarzyszyłyby mniejsze wydarzenia (pojedyncze powstania), decyzje (wydłużające proces, ale zmniejszające skutki negatywne) i negatywne skutki z państwami prawosławnymi. Po osiągnięciu konkretnego celu (np. liczba prowincji objętych unitami, konkretne prowincję będące unickie albo konkretny % prawosławnych w społeczeństwie) wydarzenie się kończy. Zastanawiam się nad zwieńczeniem całego procesu poprzez umożliwienie na sam koniec graczowi zdecydowania czy RON ma przyjąć nowe wyznanie, co oczywiście odbiłoby się negatywnie na relacje z Kościołem i państwami katolickimi.

Oczywiście czekam na waszą recenzję tego pomysłu, oczywiście z punktu widzenia political fiction. Ci, którzy nie grali w Europa, proszę się nie przejmować i puścić wyobraźni wodze. Najwyżej się pomysł odrzuci. Proszę się zastanowić jak taki proces wpłynąłby na szlachtę, kler, mieszczaństwo, relacje z innymi państwami, ludność prawosławną, wzrost/spadek autonomii poszczególnych prowincji, zapędy nacjonalistyczne Ukraińców. I jak myślicie, czym waszym zdaniem powinna się charakteryzować nowa kościół.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rico.z.puertorico
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 98.575

 
 
post 17/12/2015, 16:18 Quote Post

QUOTE
Gra stara się jak najbardziej być wierna historii nie ograniczając przy tym gracza. Czyli możemy być prawie pewni, grając Polską i nie ingerując w działania Anglii i jej bezpośrednich sąsiadów, iż powstanie Wielka Brytania. To nie oznacza jednak że tak stać się nie musi.
No nie za bardzo... rolleyes.gif O ile np. w pokrewnej serii Hearts of Iron mieliśmy jakiś sztywno ustalony, historyczny ciąg wydarzeń a wszelkie odstępstwa od niego były skutkiem działań gracza, o tyle tutaj od samego początku rozgrywka to totalna loteria i nawet grając jakimś plemieniem indiańskim, które z Europą kontaktu żadnego nie ma, za każdym razem otrzymamy totalnie różny rozwój wydarzeń na starym kontynencie (delikatnie rzecz ujmując - daleki od historycznego). Historyczny jest jedynie stan początkowy, dalej wszystko jest już losowe i kwestią przypadku, co mnoży różnorakie absurdy (jak np. tutaj: http://images.akamai.steamusercontent.com/...AA0F4D6A1DB76A/ user posted image).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej