Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ali Ber, Songhaj Vs. Hausa, kto kim zawładnął?
     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 12/05/2007, 22:05 Quote Post

Królestwo Songhaj w XV wieku zdobyło dominującą pozycję na terenie zachodniego Sudanu, zawładnąwszy innymi, równie potężnymi(Mali i inne).W skład imperium Alego Bera weszły terny dzisiejszej Nigerii, gdzie istniały miasta-państwa ludu Hausa, które do XVI wieku były również potęgą(mieli np. rozwinięte piśmiennictwo).Czy Ali Ber podbił lub shołdowal Hausa, czy też traktował jak partnera?POszukuję polsko- lub rosyjskojęzycznej literatury na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 31/05/2007, 20:35 Quote Post

Z tego, co mi wiadomo, Hausa traktowani byli przez Alego Bera jako partner ekonomiczny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dob
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 33.750

 
 
post 25/07/2007, 20:25 Quote Post

Też ciekawy temat...
skąd Ci, Rycymerze, wiadomo o relacjach wodza Songhayu ze społecznością polis?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/07/2007, 20:40 Quote Post

Stanisław Piłaszewicz, Egzotyczny świat sawanny : kultura i cywilizacja ludu Hausa, Warszawa 1995

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Dob
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 33.750

 
 
post 26/07/2007, 11:34 Quote Post

nie można było od razu powołać się na to źródło?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/07/2007, 18:47 Quote Post

QUOTE(Dob @ 26/07/2007, 12:34)
nie można było od razu powołać się na to źródło?
*



Kolega tutaj za moderatora robi? dry.gif Poza tym, wypraszam sobie taki ton, drogi kolego, tym bardziej, że Twój cytowany właśnie post nie wnosi nic nowego do dyskusji... sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Dob
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 33.750

 
 
post 26/07/2007, 19:25 Quote Post

Napisałem zaledwie 4 posty i nie zamierzam pisać więcej... ale podając tak rewolucyjne tezy trzeba podpierać się źródłami.słyszałem , że miasta państwa Hausa były wysoko rozwinięte pod względem cywilizacyjnym... nie wiem jak Songhay.Napisałeś:"Hausa traktowani byli przez Alego Bera jako partner ekonomiczny... " , dodaj może co chciałeś przez to powiedzieć: co Ali Ber kupował od Hausańczyków, co im sprzedawał, która strona miała ujemny bilans handlu, która dodatni... nie chciałem Cię obrażać, chciałem tylko , byś rozwinął wątek merytorycznie... "Jacques Cache" zaczął dokładnie, pytając rzeczowo o istotę problemu.Odpowiedziałeś dość enigmatycznie.
Dodam: luźne państwo Hausa przetrwało monarchie Ghany, Songhaju i Mali.One były związkami państwowymi w formie federacji plemiennych.za to lud Hausa żył w wielkich miastach(Timbuktu).
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/07/2007, 20:03 Quote Post

QUOTE(Jacques Cache @ 12/05/2007, 23:05)
Królestwo Songhaj w XV wieku zdobyło dominującą pozycję na terenie zachodniego Sudanu, zawładnąwszy innymi, równie potężnymi(Mali i inne).W  skład imperium Alego Bera weszły terny dzisiejszej Nigerii,  gdzie istniały miasta-państwa ludu Hausa, które do XVI wieku były również potęgą(mieli np. rozwinięte piśmiennictwo).Czy Ali Ber podbił lub shołdowal Hausa, czy też traktował jak partnera?POszukuję polsko- lub rosyjskojęzycznej literatury na ten temat.
*



Moja "enigmatyczna" odpowiedź dotyczyła właśnie tego pytania - Jacques Cache nie żąda w nim wcale powołania się na źródło... wink.gif Ale widać lubisz szukać dziury w całym... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Dob
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 33.750

 
 
post 26/07/2007, 20:37 Quote Post

Autor tematu napisał, że poszukuje literatury.nie podałeś tego tytułu w pierwszym poście.Zresztą niech on się wypowie.Nie mam zwyczaju siedzieć na jednym forum dłużej niż na przestrzeni jednego dnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/07/2007, 21:00 Quote Post

A cóż Cię to obchodzi? Nie podałem, moja sprawa... Być może zapomniałem: skoro jesteś taki "przenikliwy", może powinieneś o tym pomyśleć? wink.gif Zresztą, gdybyś tylko potrafił czytać ze zrozumieniem... Chyba wyjaśniłem wszystko w poprzednim poście, a skoro Ty nie masz w zwyczaju dłużej przebywać na jakimś forum, jak sam się wyraziłeś,to daruj sobie ripostę, tym bardziej, że niewiele chyba masz do dodania... sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 26/07/2007, 23:52 Quote Post

Panowie, kończymy ten offtop. Następny post nie na temat zostanie skasowany, a jego autor ukarany. W razie potrzeby proszę wzajemne pretensje wyjaśnić sobie na priva.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/09/2007, 17:49 Quote Post

Sonni Ali (przypominam,ze "Sonni" a potem "Askia" to songhajskie tytuły dynastyczne nie zaś imiona), panujacy w latach 1464 - 1492 prowadził wojny mające na celu opanowanie całego łuku Nigru, skupiwszy się na walkach z państwami Uagadugu i Jatenga utworzonymi przez lud Mossi, nie próbujac jednak na stałe włączyć do swego państwa ich ziem.Przede wszystkim podporządkował sobie Timbuktu i Dżenne, zwalczał koczowników Fulbe - na państwa - miasta Hausa ani sił ani czasu mu nie starczyło...Songhaj wcale nie był zcentralizowanym państwem...Dopiero Askia Mohammed I (1493 - 1529), reformator prymitywnej, songhajskiej wojskowości i niegdyś zaufany wódz Sonni Alego w 1514r. narzucił zwierzchnictwo Katsinie i innym miastom - państwom Hausa...Już jednak w 1518r. władca jednego z tych państewek - państwa Kebbi zbuntował się i obronił przed wojskami Mohammeda. Po upadku Songhaju po 1591r. państwa Hausa naturalnie odzyskały pełną suwerenność...Sonni Ali zasadniczo przykładał wielką wagę do handlu i ekspansji swego państwa Songhaj więc z założenia utrzymywał z Hausa stosunki handlowe...Polecam "Historie Mali" Michała Tymowskiego (o państwie Songhaj jest tam jakies 100 stron z hakiem) i "Potęgę Księgi i Miecza Prawdy" Stanisława Piłaszewicza(o państwach Hausa jest tam 15 stron, o Songhaju tyle samo - zawsze lepsze to niż nic...)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej