Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Afryka w średniowieczu
     
Byamarro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 64.064

 
 
post 14/07/2014, 22:16 Quote Post

Witam, zainteresował mnie temat Afryki w okresie średniowiecza. Ostatnio rozmawiałem z osobą w pewnym stopniu nietolerancyjną dla innych ras. Jako powód dla której nie lubi rasy czarnej jest to że ,,nigdy nie stworzyła żadnego imperium". Muszę się przyznać że historykiem nie jestem i jedyne co mnie wiąże z historią to nic niezobowiązująca ciekawość i zainteresowanie. Wydało mi się jednak że z pewnością musiały istnieć jakieś imperia w Afryce. Jednak po chwili spędzonej na Googlowaniu znalazłem taką mapkę:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...olonial.svg.png

Nie wiem na ile jest wiarygodna ale Afryka wydała mi się dziwnie pusta. Rozumiem że jest pełna ciężkich do zamieszkania terenów ale Skandynawia też nie jest rajem na ziemi a ludy nordyckie jakąś ją zamieszkiwały.

Stąd moje pytania:
1. Czy ta mapa faktycznie obrazuje imperia na terenie Afryki? Jeśli nie to jakie formy państwowe istniały na terenie Afryki w czasach średniowiecza.
2. Jeśli tak to dlaczego jest taka pusta? Czy jest to spowodowane ciężkim terenem? Czy brakiem jakichś czynników cywilizacjotwórczych (jeśli tak to jakich).

Ten post był edytowany przez Byamarro: 14/07/2014, 22:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 14/07/2014, 22:25 Quote Post

Też nie jestem historykiem i przypadkowo wpadłem do tego wątku.
Kilka linków:

http://web.cocc.edu/cagatucci/classes/hum2.../htimeline2.htm

http://www.amazon.com/Empires-Medieval-Wes...t/dp/0816055629

http://www.africankingdoms.com/

Trzy wystarczą. Daj to tej osobie, niech się trochę dokształci. wink.gif

No i pytanie: Czy starożytni Egipcjanie to byli "czarni", czy też nie?

Tego typu przedmioty są już wykładane w szkołach w innych krajach w klasach od 5 do 8.
http://nchs.ss.ucla.edu/previews/NH107-preview.pdf



Ten post był edytowany przez Phouty: 14/07/2014, 22:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Byamarro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 64.064

 
 
post 15/07/2014, 10:53 Quote Post

QUOTE(Phouty @ 14/07/2014, 22:25)
Też nie jestem historykiem i przypadkowo wpadłem do tego wątku.
Kilka linków:

http://web.cocc.edu/cagatucci/classes/hum2.../htimeline2.htm

http://www.amazon.com/Empires-Medieval-Wes...t/dp/0816055629

http://www.africankingdoms.com/

Trzy wystarczą. Daj to tej osobie, niech się trochę dokształci.  wink.gif

No i pytanie: Czy starożytni Egipcjanie to byli "czarni", czy też nie?

Tego typu przedmioty są już wykładane w szkołach w innych krajach w klasach od 5 do 8.
http://nchs.ss.ucla.edu/previews/NH107-preview.pdf
*



Wielkie dzięki smile.gif
Jednak wciąż dziwne jest to że Afryka jest taka pusta jeśli chodzi o cywilizacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 15/07/2014, 11:08 Quote Post

Ale to kolega pewnie ma dużo książek i informacji na ten temat, skoro tak dobrze wie, że nie było żadnych imperiów afrykańskich, może Ci coś da.


Jaka pusta? A gdzie w Afryce nie ma i nie było żadnej cywilizacji? Na pustyni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 15/07/2014, 11:12 Quote Post

Przypomniał mi się pewien wpis na blogu:
http://www.rybinski.eu/2012/08/antypolski-...lekcja-z-kongo/

Gdy w XV i XVI wieku portugalscy i holenderscy marynarze odkryli Kongo, byli zdumieni jak biedny jest to kraj, jak zacofany technologicznie, nie był w stanie nic wytwarzać, a gospodarka opierała się na niewolniczej pracy ludzi na rzecz nielicznych bogatych elit. . Byli jeszcze bardziej zdumieni, gdy przekazali wieśniakom wiedzę o nowych technologiach, takich jak pług, a wieśniacy nie chcieli z nich korzystać i kraj pozostał skrajnie biedny. Dopiero analiza systemu politycznego ówczesnego Kongo pokazuje, dlaczego tak się stało, dlaczego naród wolał pozostać ciemny, zacofany i biedny i nie był w stanie, lub nie chciał unowocześniać metod produkcji. Państwo było opresyjno-ekstraktywne.

Ówczesne Królestwo Kongo było rządzone przez króla, który rezydował w Mbanza, później San Salvador, stolicy królestwa. Podstawą gospodarki Kongo były plantacje niewolników, z których dochody czerpała nieliczna klasa rządząca i złożony system podatków, który ograbiał zwykłych ludzi z dochodów i prowadził do bogacenia się klasy rządzącej. System był nie tylko złożony, ale i dyskrecjonalny, na przykład istniał podatek pobierany za każdym razem gdy królowi spadło nakrycie głowy. Zwykli ludzie nie chcieli inwestować w nowe technologie, które przywieźli im zamorscy żeglarze, bo wiedzieli, że prawie cały dodatkowy dochód będzie im odebrany w postaci podatków, wystarczy że królowi spadnie czapka kilka razy. Co więcej, mieszkańcy królestwa starali się trzymać jak najdalej od dróg, żeby poborcy podatkowi mieli mniejsze szanse na dotarcie do nich i żeby uniknąć przymusowego wcielenia w szeregi niewolników pracujących na plantacjach. Wąska grupa rządzących elit bogaciła się, było ich stać na luksusowe rezydencje, na importowane towary z Europy, a naród pogrążał się w biedzie. Królestwo Konga było państwem opresyjno-ekstraktywnym, w którym nieliczne elity bogaciły się gnębiąc naród.


(....)
Władcy Konga nie chcieli modernizować kraju, bo zarabiali krocie na eksporcie niewolników do Portugalii. We współczesnym kraju europejskim dwa miliony ludzi wyjechało pracować,znacznie poniżej swoich kwalifikacji, do Zachodniej Europy, potem przesyłają pieniądze rodzinom, co umożliwia opresyjno-ekstraktywnemu państwu jeszcze bardziej ekonomicznie uciskać obywateli.

XVI-wieczne Królestwo Konga pogrążało się w coraz gorszej biedzie, a elity się bogaciły. Ten proces był tak silny, że nawet 500 lat później Demokratyczna Republika Konga była potwornie biednym i zacofanym krajem, rządzonym przez prezydenta Mobutu, który niszczył naród a sam się bogacił. Jak widać, w krajach które zbudują opresyjno-ekstraktywny system gospodarczy, bardzo trudno zmienić sytuację i taki system może odebrać narodowi nadzieję na poprawę, na całe wieki.

Są przykłady krajów, w których naród dokonał przełomu i zastąpił państwo opresyjno-ekstraktywne państwem inkluzywno-rozwojowym. Ale to temat na kolejny wpis.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 15/07/2014, 11:17 Quote Post

QUOTE(Byamarro @ 14/07/2014, 22:16)
Nie wiem na ile jest wiarygodna ale Afryka wydała mi się dziwnie pusta. Rozumiem że jest pełna ciężkich do zamieszkania terenów ale Skandynawia też nie jest rajem na ziemi a ludy nordyckie jakąś ją zamieszkiwały.


Kwestia definiowania granic - spróbuj np. zdefiniować precyzyjnie, jak przebiegała granica RON i Chanatu Krymskiego. rolleyes.gif

W przypadku królestw afrykańskich masz to samo zjawisko do potęgi - poza dorzeczem Nilu i królestwami Afryki Zachodniej trudno mówić nawet o takich luźnych granicach. Wielki kontynent z potwornie utrudnioną komunikacją, znajdujący się na peryferiach świata muzułmańskiego. Peryferyjność pozwoliła jednocześnie na utrzymanie się wielu z tych królestw aż do czasów kolonialnych, ale i zakonserwowała je cywilizacyjnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 15/07/2014, 17:33 Quote Post

Rybinski to ogolnie mitoman. Czy jest jakies obiektywne potwierdzenie tej wizhi artystycznej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 15/07/2014, 19:01 Quote Post

QUOTE
Nie wiem na ile jest wiarygodna ale Afryka wydała mi się dziwnie pusta. Rozumiem że jest pełna ciężkich do zamieszkania terenów ale Skandynawia też nie jest rajem na ziemi a ludy nordyckie jakąś ją zamieszkiwały.

Mapka obrazuje "imperia". Czy w Skandynawii w Średniowieczu miałeś jakieś "imperium"? Afryka, poza Saharą i dorzeczem Kongo nie była pusta. Po prostu nie wszędzie powstały "imperia".
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 15/07/2014, 19:48 Quote Post

Co to jest to "imperium" w tym przypadku?
Wielkie państwa istniały, oczywiście: Ghana, Mali, Songhaj...

M. Małowist, Wielkie państwa Sudanu Zachodniego w późnym średniowieczu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Byamarro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 64.064

 
 
post 15/07/2014, 22:38 Quote Post

Może nie wyraziłem się jasno. Chodziło mi czy Afryka była wypełniona państwami tak jak Europa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 15/07/2014, 22:43 Quote Post

QUOTE(Byamarro @ 15/07/2014, 22:38)
Może nie wyraziłem się jasno. Chodziło mi czy Afryka była wypełniona państwami tak jak Europa?
*


Europa, szczególnie wschodnia jej część, w swoim czasie też nie była "wypełniona państwami" i wcale nie mówię o czasach starożytnych. Jeszcze długo istniały pustki osadnicze bądź tereny, na których państwowość się zwyczajnie nie rozwinęła.
Afrykę "wypełniono państwami" - państwami w nowoczesnym rozumieniu - dopiero wskutek kolonizacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Królowa Izabela
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 74.621

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: studentka
 
 
post 27/12/2016, 15:45 Quote Post

Jest bardzo dobra publikacja na ten temat autorstwa polskiego historyka Michała Tymowskiego pt. "Państwa afryki przedkolonialnej". Ten sam autor wydał też potężną knigę, do której naprawdę warto sięgnąć "Historia Afryki. Do początku XIX wieku". Samo twierdzenie, że państw nie było,tylko dlatego, że były nieco inaczej zorganizowane niż w Europie wynika najpewniej z uprzedzeń, nie mamy monopolu na definicję państwa czy państwowości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej