Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Amaric, Starożytny Język Etiopski
     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 29/11/2005, 8:53 Quote Post

Witajcie!
Kilka miesięcy temu miałem przyjemność poznać pewnego Etiopczyka, z którym przegadałem kilka ładnych godzin.
Dowiedziałem się od niego, że w Etiopii istnieje od kilku tysięcy lat język AMARIC(Amaryjski), który jest niemalże tak stary jak hieroglify egipskie.
Rozpisał mi cały tenże alfabet, liczby, podstawy gramatyki i kilka słów - niesamowite.
Najciekawsze jest to, że ten język jest wciąż żywy!!
Proszę sobie wyobrazić możliwości archeologiczne współczesnych etiopczyków(nawet tych przypadkowych). Podobnie jak w Chinach, moga odczytywać starodawne pisma i manuskrypty.
Czy słyszeliście o tym języku?
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Leśny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 110
Nr użytkownika: 11.017

Karol
Stopień akademicki: Maestro
Zawód: kreatywny ksiêgowy
 
 
post 29/11/2005, 21:27 Quote Post

QUOTE(RybaLiw @ 29/11/2005, 9:53)
Witajcie!
Kilka miesięcy temu miałem przyjemność poznać pewnego Etiopczyka, z którym przegadałem kilka ładnych godzin.
Dowiedziałem się od niego, że w Etiopii istnieje od kilku tysięcy lat język AMARIC(Amaryjski), który jest niemalże tak stary jak hieroglify egipskie.
Rozpisał mi cały tenże alfabet, liczby, podstawy gramatyki i kilka słów - niesamowite.
Najciekawsze jest to, że ten język jest wciąż żywy!!
Proszę sobie wyobrazić możliwości archeologiczne współczesnych etiopczyków(nawet tych przypadkowych). Podobnie jak w Chinach, moga odczytywać starodawne pisma i manuskrypty.
Czy słyszeliście o tym języku?
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
*




Hej Karpiu Świąteczny:)!
Nie masz się co dziwić! Choć Etiopia kojarzy się nam dziś głównie z głodem i wojnami domowymi, jest to dumny kraj o tradycjach sięgających starożytności. Królewskie dynastie Etiopii wywodziły swoje pochodzenie od króla Salomona.
Język o którym piszesz nazywa się, wedle mojej wiedzy, AMHARYJSKI i wcale nie jest to najstarszy język etiopski (na pewno zaś nie tak stary jak egipskie hieroglify).
Znacznie starszy od niego był język zwany gyyz. Gyyz już wymarł ale alfabet tego języka jest znany w Etiopii do dziś, choć pewnie nikt go już nie używa(?).
W Afryce używane były także inne systemy pisma np. aroko (Nigeria) lub Giskandi (Kenia lub Tanzania - nie pomnę).
Z tego co pamiętam (a pamiętam słabo, więc sprawdź na własną rękę), to w Afryce używano aż ośmiu rdzennych systemów pisma.
Afryka przedkolonialna przypomina mi pod pewnymi względami prekolumbijską Amerykę. Niejedno afrykańskie państwo z np. X wieku mogłoby zawstydzić pod wieloma względami ówczesną Polskę.
Niestety historii tego kontynentu nie uczą w szkołach w stopniu choćby elementarnym, więc i później, już po zakończeniu edukacji, nie mamy nawyku, by sięgać po książki dotyczące Afryki (bo przecież Afryka kojarzy nam się nieodmiennie tylko z Kalim, głodem i żyrafami).
Cóż, nie jest to jedyne ani największe uchybienie w programie nauczania historii w polskich szkołach.
Pozdrawiam serdecznie!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Bajcur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 24.790

 
 
post 1/12/2006, 13:58 Quote Post

Język amharski dopiero w XIII wieku zdobył dominującą pozycję, gdy na tron wstapiła dynastia amharska, zwana salomońską. Wcześniej językiem urzędowym był gyyz, który zresztą chyba do dziś zachował pozycję języka liturgicznego.
A alfabet amharski jest ciekawy, oparty na sylabach. Swego czasu, na studiach, rozgryzałem tenże alfabet ze słownika angielsko-amharskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 1/06/2009, 9:42 Quote Post

Amharski rzeczywiście nie jest tak stary jak hieroglify. O taki status może się ubiegać język gyyz. Nie jest to zapomniany język, chociaż martwy, tak jak łacina. Język gyyz jest współcześnie językiem liturgicznym Kościoła Etiopskiego oraz do niedawna stosowany był w kronikach cesarskich. Kościół Etiopski nie jest taki mały. Szacuje się, że jego wiernych na całym świecie jest około 36 milionów.

Historia Etiopii jest niezwykle ciekawa i powinno się jej na tym forum poświecić nieco więcej uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 2/06/2009, 1:16 Quote Post

A ja znam nawet uczonego w Polsce, który zna klasyczny język liturgiczny etiopskiego chrześcijaństwa i nawet tłumaczy teksty.
Jego homepage:
http://www.jezuici.pl/~rzarzecz/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Królowa Izabela
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 74.621

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: studentka
 
 
post 27/12/2016, 11:47 Quote Post

Temat stary, ale jakby kogoś interesowało, to tak języka amharskiego jak i gyyz uczą na afrykanistyce na UW. Są też ciekawe kursy z historii Etiopii, która rzeczywiście jest naprawdę ciekawa. Tzn. może nie tyle ciekawsza co innych państw starożytnej Afryki, ale na pewno dobrze zachowana właśnie dzięki ciągłości istnienia kultury, religii, państwa i języka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej