Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony « < 14 15 16 17 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandale pedofilskie w Kościele Rzymsko-Katolickim
     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 20/04/2020, 11:07 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 20/04/2020, 8:05)
Atak na Kościół Katolicki, wydaje się, to wprost przyjemność dla grup lewackich.
*


Na nieprawidłowości w KRK wskazują też ludzie, którzy nie mają mózgów wypranych do cna, i potrafią dostrzec różnicę pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a Panem Bogiem. Do tego nie trzeba być lewakiem, jak ty to nazywasz.

Ten post był edytowany przez jur: 20/04/2020, 11:09
 
Post #226

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 20/04/2020, 11:14 Quote Post

QUOTE(jur @ 20/04/2020, 11:07)

Na nieprawidłowości w KRK wskazują też ludzie, którzy nie mają mózgów wypranych do cna, i potrafią dostrzec różnicę pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a Panem Bogiem. Do tego nie trzeba być lewakiem, jak ty to nazywasz.
*



To nie są przecież żadne nieprawidłowości, tylko system.

Kościół wybrał celibat, żeby nie doprowadzić do formowania dynastii księży.

Z jednej strony księża cieszą się wysokim prestiżem, co przekłada się na pożądanie kobiet, z drugiej strony są normalnymi mężczyznami z libido. Efektem jest hipokryzja i zamiatanie pod dywan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #227

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 20/04/2020, 11:24 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 20/04/2020, 11:14)
QUOTE(jur @ 20/04/2020, 11:07)

Na nieprawidłowości w KRK wskazują też ludzie, którzy nie mają mózgów wypranych do cna, i potrafią dostrzec różnicę pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a Panem Bogiem. Do tego nie trzeba być lewakiem, jak ty to nazywasz.
*



To nie są przecież żadne nieprawidłowości, tylko system.

Przecież wiem, że to system - chciałem być delikatny, żeby nikogo nie urazić.

QUOTE
Kościół wybrał celibat, żeby nie doprowadzić do formowania dynastii księży.

Kościół rzymskokatolicki tak, ale są też inne kościoły, które traktują seksualizm normalnie.
 
Post #228

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 20/04/2020, 12:16 Quote Post

jur
CODE
QUOTE(Grapeshot @ 20/04/2020, 8:05)
Atak na Kościół Katolicki, wydaje się, to wprost przyjemność dla grup lewackich.
*
Na nieprawidłowości w KRK wskazują też ludzie, którzy nie mają mózgów wypranych do cna, i potrafią dostrzec różnicę pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a Panem Bogiem. Do tego nie trzeba być lewakiem, jak ty to nazywasz.
 


Grupy lewacki wstawiłem tak dla przykładu, a Ty mnie prowokujesz żebym wymieniał dalej. Nienawiść do Kościoła Katolickiego mają w swoich programach, i głoszą go, niektóre mniejszości chrześcijańskie. Nie chcę wymieniać z nazwy, a trochę o tym wiem. Jest to na zasadzie, że oni wyznają prawdę i tylko prawdę, a inni są w błędzie. Są też tacy ateiści z obsesyjną nienawiścią do Kościoła Katolickiego. Różne męty społeczne mogą niekiedy wykazywać agresję w stosunku do kościoła. Widziałem przypadek zbezczeszczenia ołtarza. Nieprawidłowości w Kościele Katolickim zauważa też wielu katolików. Mam na myśli nieprawidłowości w stosunku do Biblii. Każde wyznanie chrześcijańskie je posiada.
Co do pedofili w Kościele Katolickim, to jest ona dla samego kościoła ogromnym problemem. Może przez wzgląd na specyfikę zawodu dostało się tam wielu ludzi, którzy tam nie powinni być. Mnie się to też nie podoba. Nie wiem jak te negatywne cech mają się procentowo do innych grup społecznych, bo takich statystyk nie ma, ale w kościele nie powinno ich być wcale.

AM3
CODE
Z jednej strony księża cieszą się wysokim prestiżem, co przekłada się na pożądanie kobiet, z drugiej strony są normalnymi mężczyznami z libido. Efektem jest hipokryzja i zamiatanie pod dywan.  


O, nie. Pożądanie kobiety można uznać za naturalne, a pedofilia to dewiacja. Dla duchownego, utrzymywanie kontaktu z kobietą nie jest wbrew prawu państwowemu, a pedofilia jest przestępstwem dla każdego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #229

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 20/04/2020, 12:56 Quote Post

ChochlikTW
CODE
Skoro zapytałeś się o pedofilię wśród nauczycieli cytując konkretne zdanie to uważam, że tak.

Nie zapytałem czy fakt że komisja ds. pedofilii wśród nauczycieli nie powstała ma znacznie, ale o to jakie ma znaczenie - w kontekście naszej dyskusji.

Przypomnę jak to mniej więcej było: napisałem że nie można powiedzieć że pedofilia wśród księży jest masowa, podobnie jak nie można powiedzieć że jest masowa wśród nauczycieli. Ty tymczasem chciałeś abym na dowód tego (?) przedstawił przykłady komisji badania pedofilii wśród nauczycieli. W jakim celu? Czy pedofilia wśród księży Twoim zdaniem jest masowa? Czy Twoim zdaniem pedofilia wśród księży występuje częściej niż w innych grupach zawodowych? Są to pytania istotne z punktu widzenia oceny księży i skandali pedofilskich.

Grapeshot
CODE
Ja nie neguję. Wierzę w obecność dewiantów w każdej z grup społecznych. W kościołach też. Uważam jednak, że człowiek jest niewinny dopóki nie udowodni się mu tej winy w sądzie, i ponad wszelką wątpliwość. To, co się obecnie dzieje w sądach w związku z daleko idącą poprawnością polityczną, woła o pomstę do nieba. Wiele z tych spraw nie trafia jednak w ogóle do sądu. Atak na Kościół Katolicki, wydaje się, to wprost przyjemność dla grup lewackich.

Zgadzam się z powyższym w dużej mierze. Niejednokrotnie mam wrażenie że niektóre grupy/osoby wręcz cieszą się z faktu iż okazało się że gdzieś tam ksiądz zrobił jakiemuś dziecku krzywdę. Walka z kościołem ma często większe znaczenie niż krzywda wyrządzona tym ludziom. O czym świadczy nieproporcjonalne nakłady czasu jakie się temu problemowi poświęca. Z drugiej jednak strony KRK nie jest bez winy, bywało że ukrywał sprawców, a i również nie słyszałem aby w jakiś specjalny sposób skupiał się np. na pomocy dla pokrzywdzonych.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #230

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 20/04/2020, 23:32 Quote Post

Co do polityki, to czy ktoś kazał duchownym seksualnie molestować dzieci?
Jakie to było otwarcie KK na homoseksualistów? Oficjalne? Czy tak wyszło z braku lepszej jakości kandydatów do seminariów?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/05/2020, 21:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #231

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.419
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/04/2020, 7:01 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 20/04/2020, 13:56)
ChochlikTW
CODE
Skoro zapytałeś się o pedofilię wśród nauczycieli cytując konkretne zdanie to uważam, że tak.

Nie zapytałem czy fakt że komisja ds. pedofilii wśród nauczycieli nie powstała ma znacznie, ale o to jakie ma znaczenie - w kontekście naszej dyskusji.

Przypomnę jak to mniej więcej było: napisałem że nie można powiedzieć że pedofilia wśród księży jest masowa, podobnie jak nie można powiedzieć że jest masowa wśród nauczycieli. Ty tymczasem chciałeś abym na dowód tego (?) przedstawił przykłady komisji badania pedofilii wśród nauczycieli. W jakim celu? Czy pedofilia wśród księży Twoim zdaniem jest masowa? Czy Twoim zdaniem pedofilia wśród księży występuje częściej niż w innych grupach zawodowych? Są to pytania istotne z punktu widzenia oceny księży i skandali pedofilskich.

*



Odnosząc się do konkretnego zdania porównałeś przypadki pedofilii wśród nauczycieli i duchownych Kościoła, więc w odpowiedzi zadałem pytanie. W jakim celu zrównałeś przypadki wśród obu tych grup społecznych? Jeżeli komuś się będzie chciało i bardzo nudziło i zbierze dane o pedofilach nauczycielach i porówna je do pedofilii duchownych i wyjdzie mu, że druga grupa jest bardziej reprezentatywna wówczas będzie można mówić o masowości wśród osób należących do KK?
Określenie "masowości" będzie zawsze subiektywna, a nie obiektywna. Dla jednych sto przypadków będzie, a dla innych będzie to zaledwie kropla, która nie rzutuje na całość.
Nie wiadomo jaka jest skala pedofilii oraz ogólnie ujmując przestępstw seksualnych w Kościele Katolickim. Raz, że Kościół nie raczył dzielić się tą wiedzą przez całe dziesięciolecia i musiały powstać cywilne komisje rządowe, aby zba dać problem, dwa, że powstały tylko w niektórych krajach, trzy, że Kościół zapewne nigdy nie udostępni swoich archiwów, gdzie zapewne są teczki z odpowiednimi dokumentami. Nauczyciele nie tuszowali i nie ukrywali systemowo takich przypadków (wypowiedz ks. Kobylińskiego) i nawet nie mają takich możliwości ze względu na rotację oraz brak przynależności organizacyjnej wymuszającej posłuszeństwo.
Nie natrafiłem na badania porównujące skale pedofilii wśród różnych grup zawodowych, więc skąd mam wiedzieć, czy występują częściej? Wiem natomiast, że Kościół sam zapracował na opinię o masowości (jak to ujmujesz) pedofilii wśród swoich członków. Czy jest ona prawdziwa, czy też nie nie można stwierdzić jednoznacznie. Powody wymieniłem wyżej. Skali tego zjawiska w KK nigdy tak naprawdę nie poznamy, bo jest to środowisko hermetyczne, hierarchizowane i nie podlegające władzom cywilnym, które pozwalałyby na swobodny dostęp do archiwów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #232

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.419
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/05/2020, 19:38 Quote Post

Z góry pragnę zaznaczyć, że jest to tylko część artykułu. Wrzuciłem tylko ten fragment z racji tego, że odnosi się do tematu wątku.

"Mafia lawendowa" a ukrywanie pedofilii

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" autor "Sodomy" wskazywał: - Księża pedofile mogą szantażować przełożonych, którzy żyją w stałych, hetero- lub homoseksualnych związkach, ujawnieniem ich sekretów - ocenił. Na to, że "lawendowa mafia" jest jednym z elementów zmowy milczenia w Kościele, wskazywali też w filmie "Zabawa w chowanego" ks. Isakowicz-Zaleski i Tomasz Terlikowski. Tak tłumaczyli to również Marek i Tomasz Sekielscy.

Mówiąc o przypadkach tuszowania pedofilii w Kościele, prof. Stempin twierdzi, że "wyjaśnienie pedofilii w Kościele poprzez istnienie »lawendowej mafii« i nieformalnych powiązań homoseksualnych zakładałoby, że spora część biskupów ma skłonności homoseksualne i to ona kryje księży pedofilów. To jest statystycznie niemożliwe (według raportu John Jay College of Criminal Justice z 2012 r. 30 proc. wśród księży katolickich to homoseksualiści - red.), a pedofilię wśród podwładnych kryją biskupi niezależnie od tego, czy mają orientację homoseksualną, czy heteroseksualną". - Biskupi kierują się dobrem korporacyjnym instytucji, w tym przypadku reprezentującej porządek prawdy objawionej, transcendentalny, i obawiają się jej desakralizacji - powiedział w rozmowie z Onetem.

- Widzimy teraz, na tle ujawnień kolejnych przypadków księży z deliktem pedofilskim, że biskupi, których absolutnie nie przypisalibyśmy do "lawendowej mafii" - i to nie tylko w Polsce - a którzy kierowali się dobrem korporacji, dopiero teraz, pod presją opinii publicznej mają odwagę walczyć z pedofilią we własnych szeregach, bo rozumieją, że mimo wszystko obrona za wszelką cenę bardziej szkodzi Kościołowi, niż przyznanie się do deliktu - dodał.

Prof. Stempin zastrzega też, że tuszowanie pedofilii nie może być wyjaśnione skłonnością homoseksualną duchownych, "tylko możliwościami, jakich nie posiada żadne inne środowisko". - Kościół dysponuje dwoma fundamentalnymi kanałami umożliwiającymi krycie pedofilii duchownych - to własna jurysdykcja, niezależna od cywilnego wymiaru sprawiedliwości, a także sieć "bunkrów", czyli parafii, rozsianych po całym świecie. Przerzut księdza pedofila jest możliwy nie tylko z parafii do parafii w obrębie jednego kraju, ale i z kontynentu na kontynent. Porównywanie pedofilii duchownych z jakimikolwiek innymi środowiskami jest więc ułomne - ocenia.

Prof. Stempin dodaje też, że "nie ma badań, na które rzekomo powołują się konserwatyści, a które dokumentowałyby związek przyczynowo-skutkowy między homoseksualizmem a pedofilią. Tak jak nie ma takiego związku między heteroseksualną orientacją a gwałtem seksualnym". - Większy związek przyczynowy zachodzi między seksualnie niedojrzałym księdzem, który swoją seksualność, także homoseksualność, postrzega represyjnie - mówi.


https://wiadomosci.onet.pl/religia/aktualno...a-mafia/zxtp20b
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #233

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.419
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/11/2020, 10:05 Quote Post

Raport ws. pedofilii w brytyjskim kościele. Dla prymasa "ratowanie reputacji" ważniejsze od ofiar

Tylko co piąta z kierowanych do Kościoła katolickiego skarg doprowadziła do postępowania, a najwyższym hierarchom zabrakło współczucia i zdecydowania w działaniach - takie są wnioski niezależnego raportu badającego tuszowanie pedofilii wśród duchownych w Anglii i Walii. To kolejny w ostatnich dniach taki raport dot. braku działań lub ukrywania pedofilii w Kościele katolickim na świecie.

Opublikowany w poniedziałek raport oficjalnej komisji powołanej do zbadania historycznych przypadków nadużyć w brytyjskim życiu publicznym, wini prymasa Vincenta Nicholsa za "brak współczucia" i niepodjęcie dostatecznych działań, które miałoby wyjaśnić oskarżenia i wesprzeć ofiary. Prymas Anglii i Walii przeprosił ofiary wykorzystywania seksualnego.

Chodzi o przypadki wykorzystywania dzieci w latach 1970-2015. Raport mówi, że część hierarchów próbowała ignorować lub tuszować takie sprawy. Nicholsowi zarzuca brak empatii i zdecydowanego działania.

Wg autorów raportu czasami kardynał bardziej przejmował się "ratowaniem reputacji Kościoła" niż ofiarami. Mówi on też, że "moralna misja kościoła Anglii i Walii została zdradzona".

Co piąte zgłoszenie prowadziło do śledztwa
Wg ustaleń raportu w latach 1970-2015 Kościół rzymskokatolicki w Anglii i Walii otrzymał ponad 900 skarg obejmujących ponad 3000 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci wobec ponad 900 osób związanych z Kościołem, w tym księży, zakonników i wolontariuszy.

W raporcie czytamy, że "w tym samym okresie wszczęto 177 postępowań, w wyniku których skazano 133 osoby. Roszczenia cywilne wobec diecezji i instytuty zakonne przyniosły odszkodowanie w wysokości milionów funtów". To oznacza, że tylko co piąta skarga doprowadziła do postępowania, a z 900 osób, wobec których wysunięto oskarżenia skazano 15 procent.

Autorzy podkreślają, że "błędem byłoby traktowanie wykorzystywania seksualnego dzieci w środowisku kościelnym jako problem wyłącznie historyczny". Jak piszą, od 2016 roku zgłoszono ponad 100 oskarżeń każdego roku. Zwracają uwagę, że nie wszystkie przypadki molestowania przez duchownych były zgłaszane i rzeczywista skala zjawiska jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Kardynał przeprasza, ale ofiary nie chcą "krokodylich łez"
Prymas Nichols oświadczył, że zaakceptował te ustalenia raportu. A w telewizji Sky News mówił, że przede wszystkim chce przeprosić. - Jestem naprawdę, naprawdę przerażony, że to się działo w Kościele na przestrzeni 50 lat. Chcę obiecać, że zrobimy wszystko, co tylko możliwe, by dobrze na to zareagować. Już poczyniliśmy postępy, ale wiele trzeba jeszcze zrobić - podkreślał kardynał.

Największe na Wyspach katolickie czasopismo "Tablet", z siedzibą w zachodnim Londynie, opublikowało list otwarty ofiar molestowania. "Ze strony hierarchów nie powinno być teraz krokodylich łez" - apelują autorzy. Zamiast tego domagają się zdecydowanego działania. "Tak wiele istnień ludzkich zostało zrujnowanych, nie tylko w wyniku wykorzystywania, ale też w wyniku tuszowania faktów i braku działania, które uchroniłoby nas nas i innych osób znajdujących się pod opieką Kościoła" - czytamy w liście. Komisja, utworzona przez konserwatywny rząd Theresy May, bada również inne grupy społeczne. Opublikowała wcześniej raport dotyczący nieprawidłowości w Kościele anglikańskim czy w domach dziecka. Powstała po tym, jak ujawniono przestępstwa, jakich dopuszczał się wobec dzieci znany prezenter BBC Jimmy Saville.

Watykan publikuje raport o pedofilii
Watykan opublikował raport dotyczący byłego kardynała Theodore'a McCarricka z USA, który został zdegradowany i wydalony ze stanu duchownego przez papieża Franciszka z powodu pedofilii. Raport wskazuje, że Jan Paweł II miał świadomość ciążących na McCarricu oskarżeń, jednak uwierzył duchownemu w jego zapewnienia o niewinności.

Z raportu wynika, że ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick, w liście do sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał wszelkie zarzuty. List ten miał być przeczytany także przez papieża. Miał on po tym uznać, że zarzuty są bezpodstawne i zalecił wtedy, by nazwisko McCarricka przywrócić na listę kandydatów na metropolitę stolicy USA.

Z głośnego reportażu "Don Stanislao", który został wyemitowany na antenie TVN24, wynika, że kardynał Stanisław Dziwisz mógł brać udział w tuszowaniu zarówno polskich, jak i światowych skandali pedofilskich.


https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,1...tml#s=BoxOpImg5
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #234

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.419
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/03/2021, 12:43 Quote Post

Raport: Setki nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej

Ponad 300 osób, w większości dzieci, padło ofiarą molestowania seksualnego w diecezji kolońskiej. Wiele przypadków było tuszowanych.

Opublikowany w czwartek (18.03.2021) długo wyczekiwany niezależny raport na temat przypadków molestowania seksualnego i pedofilii wśród duchownych w archidiecezji kolońskiej Kościoła katolickiego w Niemczech liczy aż 800 stron.

Z raportu wynika, że pomiędzy 1975 a 2018 rokiem w diecezji kolońskiej 314 osób padło ofiarą molestowania seksualnego ze strony kleru i osób świeckich, związanych z diecezją. W raporcie doliczono się 202 domniemanych sprawców.

- Ponad połowę ofiar stanowiły dzieci w wieku poniżej 14 lat – powiedział dziennikarzom Bjoern Gercke, którego kancelarii Kościół zlecił sporządzenie raportu.

Hierarchowie zawiedli
Dodał, że jego badania nie koncentrowały się na tym, co domniemani sprawcy wyrządzili ofiarom, ale w większym stopniu dotyczyły reakcji osób odpowiedzialnych w Kościele katolickim - biskupów, arcybiskupów, wikariuszy - na informacje o molestowaniu i pedofilii.

W 75 przypadkach wysocy hierarchowie Kościoła, w tym jeden urzędujący obecnie arcybiskup, nie dopełnili swych obowiązków, co oznacza najczęściej, że nie reagowali na informacje o przypadkach molestowania seksualnego: nie zawiadomili organów ścigania, nie wyciągnęli konsekwencji wobec domniemanych sprawców czy nie udzielili wsparcia ofiarom.

Raport mocno obciąża byłego arcybiskupa diecezji kolońskiej Joachima Meisnera, który zmarł w 2017 roku. Zarzucono mu niedopełnienie zobowiązań w 24 przypadkach.

Wrzenie w archidiecezji kolońskiej
Obecny arcybiskup Hamburga Stefan Hesse, który wcześniej był wikariuszem generalnym w Kolonii, miał zaniedbać swe obowiązki w 11 przypadkach. Według agencji DPA Hesse zaprzecza tym zarzutom.

Z kolei aktualny arcybiskup Kolonii Rainer Maria Woelki nie dopuścił się – według raportu – podobnych uchybień.

W minionych miesiącach Woelki był ostro krytykowany za odmowę publikacji wcześniejszego raportu o nadużyciach seksualnych, popełnionych przez księży w jego diecezji. Decyzję tę tłumaczył ochroną prawa do prywatności domniemanych sprawców, wymienionych w raporcie sporządzonym przez monachijską kancelarię prawną. Kwestionował również obiektywizm jego autorów.

Postawa arcybiskupa wywołała kontrowersje nawet wśród hierarchów Kościoła katolickiego w Niemczech. Przewodniczący episkopatu Niemiec biskup Limburga Georg Baetzing ocenił pod koniec lutego, że sposób wyjaśniania skandalu pedofilskiego w archidiecezji kolońskiej to „katastrofa”. W ostatnim czasie wzrosła liczba wiernych, którzy zdecydowali się wystąpić z Kościoła katolickiego w Niemczech – wielu na znak protestu przeciwko postawie niektórych hierarchów w sprawie skandali pedofilskich.

Kardynał Woelki wyciąga konsekwencje
Wbrew temu, co mu zarzucano, w czwartek Woelki natychmiast wyciągnął konsekwencje personalne z ustaleń raportu o molestowaniu seksualnym w jego diecezji. Zawiesił biskupa pomocniczego Dominikusa Schwaderlappa i oficjała Guentera Assenmachera.

Woelki przyznał, że ustalenia raportu potwierdziły jego obawy, iż wysocy hierarchowie kościelni ponoszą winę za to, że nie zgłoszono przypadków nadużyć seksualnych, a sprawcy nie zostali ukarani. - Także moi poprzednicy są winni. Od dziś nie możemy już powiedzieć, że o niczym nie wiedzieliśmy - przyznał kardynał. Zapowiedział, że wyśle raport do Stolicy Apostolskiej.

W reakcji na zarzuty sformułowane w raporcie arcybiskup Hamburga Stefan Hesse złożył na ręce papieża Franciszka ofertę rezygnacji z kierowania swoją archidiecezją.


https://www.dw.com/pl/raport-setki-nadu%C5%...kiej/a-56915437
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #235

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 22/03/2021, 12:49 Quote Post

"Tak wiele istnień ludzkich zostało zrujnowanych, nie tylko w wyniku wykorzystywania, ale też w wyniku tuszowania faktów i braku działania, które uchroniłoby nas nas i innych osób znajdujących się pod opieką Kościoła"

Są jakiekolwiek dowody na to, że to wykorzystywanie szkodzi?

Dzisiaj jest też artykuł o pewnym duszpasterzu, który prowadził z sukcesem grupę i mimo, że praktyki były kontrowersyjne, w ogóle nie ma słowa o tym, żeby to komukolwiek szkodziło.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/w...-wywiad/xbdjkyx

CODE
Agata: Był na swój sposób magnetyczny. To jak mówił o relacji z panem Bogiem, stawiając go w centrum życia, było ujmujące. Można go było słuchać godzinami. Wszystko to było okraszone piękną liturgią, śpiewami. Chwilę po zaangażowaniu się we wspólnocie dość szybko zaczęłam pomieszkiwać w klasztorze. Mój dzień wyglądał tak, że jadłam w klasztorze śniadanie, potem szłam na studia, praca i z powrotem biegłam na spotkania duszpasterstwa. Modlitwy trwały całymi godzinami, najpierw w nocy, potem w dzień i po prostu przestało się opłacać wracać do domu, w którym i tak na mnie nikt nie czekał w ciągu tygodnia.

Olga: Dla mnie ważna też było to, że firmowali to dominikanie. Paweł prowadził Centrum Informacji o Sektach. To budowało poczucie bezpieczeństwa. On aktywnie zdobywał ludzi, ściągając ich do duszpasterstwa skracał dystans.

O: Kiedy przyszłam do duszpasterstwa, to taki ścisły krąg modlitewny już istniał. Mocno mnie zaniepokoiło to, co tam się działo, ale jednocześnie podobała mi się atmosfera w grupie, ludzie, których poznałam, wspólne śniadania po porannej mszy.

Przekonywał mnie, że jest to moja pycha i głupota, jeśli twierdzę, że wiem o sobie lepiej, prawdziwiej niż on, posłany przez Boga i doświadczony, nauczony. Bardzo mocno wspierała go w tym grupa najbliższych mu studentek. Byłam pewna, że przyjmuję jego argumenty z własnej woli, jednak w rzeczywistości właśnie ją traciłam…

A: A ja nie miałam nawet takiego przebłysku. Jeśli miałam jakieś wątpliwości, to dość szybko wzbudził we mnie zaufanie.
Po kilku pierwszych miesiącach minął mi sceptycyzm wobec niego i potem do końca wierzyłam każdemu jego słowu, bez cienia wątpliwości. Był dla mnie kimś, kto ma idealny kontakt z Bogiem. Wiele innych osób z jego otoczenia uważało podobnie.


CODE
O: Doświadczenie każdej z nas jest inne. Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Na przykład wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Albo potrafił zgwałcić którąś na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła. Oczywiście bez świadków.


Zauważcie, że ta dziewczyna akurat się nie skarży.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 22/03/2021, 12:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #236

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 22/03/2021, 13:22 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 22/03/2021, 12:49)
Dzisiaj jest też artykuł o pewnym duszpasterzu, który prowadził z sukcesem grupę i mimo, że praktyki były kontrowersyjne, w ogóle nie ma słowa o tym, żeby to komukolwiek szkodziło.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/w...-wywiad/xbdjkyx


Tylko w tym przypadku dochodziło do nadużyć seksualnych (i nie tylko) wobec dorosłych (acz młodych) kobiet.

Z artykułu wynika, że grupa miała cechy sekty destrukcyjnej: nadużycia seksualne, bicie, oskarżenia, kradzież pieniędzy, darmowa praca.
Najbardziej przerażające jest to, że prowadzący grupę równocześnie "prowadził Centrum Informacji o Sektach".

Widać, że Dominikanie mają teraz sporo do wyjaśnienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #237

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 22/03/2021, 13:39 Quote Post

Myśląc historycznie, to właśnie dowiadujemy się, jak działa religia.

Mamy więc charyzmatycznego przywódcę i grupę kobiet.

Oczywiście, można zarzucić hipokryzję, bo widzimy niezgodność między deklarowanymi zasadami, a rzeczywistymi.


Niektóre osoby mają potrzebę religii "sekty", a kobietom autorytet kojarzy się z atrakcyjnością seksualną.

Natomiast nie widzę szkody.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #238

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/06/2021, 19:11 Quote Post

QUOTE
Pedofilia w niemieckim Kościele. Kardynał Reinhard Marx złożył rezygnację

Kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Freisingu, złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka. Powód? Kardynał czuje się współodpowiedzialny za "katastrofę nadużyć seksualnych popełnionych przez przedstawicieli Kościoła".


QUOTE
Przywódca niemieckiego Kościoła katolickiego przekazał w liście do papieża Franciszka, że ważne dla niego jest to, aby współdzielić odpowiedzialność za wykorzystywanie seksualne przez urzędników kościelnych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. List kapłana został wysłany 21 maja. Opublikowano go w piątek - przekazał serwis CNN.

Niemcy. Arcybiskup Reinhard Marx złożył rezygnację
"Dochodzenia i raporty z ostatnich dziesięciu lat konsekwentnie pokazują, że było wiele osobistych niepowodzeń i błędów administracyjnych, ale także instytucjonalnych lub 'systemowych'" - napisał kardynał.


QUOTE
Dymisja Marxa nie została jeszcze przyjęta przez papieża Franciszka. Arcybiskup ma pozostać na swoim stanowisku do czasu podjęcia decyzji.

W oświadczeniu archidiecezji monachijskiej przekazano także, że niemiecki biskup już wcześniej wielokrotnie rozważał rezygnację z urzędu.

"Bolesny jest dla mnie widok poważnego zniszczenia reputacji biskupów w kościelnej i świeckiej percepcji, która może być nawet na najniższym poziomie" – przekazał Marx.

"Czuję, że milcząc, zaniedbując działanie i zbytnio skupiając się na reputacji Kościoła, uczyniłem siebie osobiście winnym i odpowiedzialnym" - dodał kardynał.

Całość: https://wiadomosci.wp.pl/pedofilia-w-koscie...47006328109888a
 
User is offline  PMMini Profile Post #239

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/08/2021, 16:09 Quote Post

Symboliczne...

QUOTE
Papież Jan Paweł II mianował go prałatem. Twórca "Barki" był oskarżony o pedofilię

Cesareo Gabarain, baskijski ksiądz, autor wielu pieśni religijnych, w tym "Barki" - ukochanej przez papieża Jana Pawła II - w latach 70. XX wieku został oskarżony o pedofilię. Mimo tego, chwilę później został przez papieża Polaka mianowany jego osobistym prałatem.


Całość: https://wiadomosci.wp.pl/papiez-jan-pawel-i...70421752510976a

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 9/08/2021, 16:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #240

17 Strony « < 14 15 16 17 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej