Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studiowanie etnologii i archeologii,
     
hihot
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.247

Zawód: student
 
 
post 19/08/2006, 14:37 Quote Post

ostatnimi czasy zastanawia mnie mocno kwestia drugiego fakultetu...hist odrzucilam, bo to mi nie bardzo, geologie, etc- rownierz!a co z etnologia/antropologia? ktos moze probowal takiego mariarzu<etno+archeo)???pozdrowki
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 19/08/2006, 15:57 Quote Post

Czemu nie? Etnologia też ciekawy kierunek, chyba nawet parę osób w ten sposób studiowało, możesz też zrobić np. religioznawstwo (jeżeli np. chciałabyś się zajmować kwestiami kultu), etnologia na pewno uzupełni Twoją wiedzę, szczególnie w zakresie interpretacyjnym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 19/08/2006, 16:13 Quote Post

QUOTE(hihot @ 19/08/2006, 15:37)
(...) rownierz! (...) takiego mariarzu (...)

Co się stało z tym krajem, że ludzie robiący drugi fakultet są półanalfabetami...? sad.gif sleep.gif

Pozdr.
G2A
stormechtige hogborne første och herre, her Gustaf Adolph, Sverigis, Gottis och Vendis udkorne koning och arffurste, storførste til Findland, hertug til Estland och Vesmanneland etc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
hihot
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.247

Zawód: student
 
 
post 20/08/2006, 8:56 Quote Post

ja nie polanalfabeta, tylko dyslektyk;p Gustaw-sie pzymieżam do drugiego, ale w dalekosierznych planach-zawsze gdzies tam bardziej mnie etnografia/etnologia krełciła a w kwestii archeo...tak wyszło...i pomyslalam w sumie na odwrót- czy archeologia jest dobrym uzupelnieniem do antropologi;p tylko ze tak postawione pytanie na tutejszym forum nie przystoi:)a ktos ma moze doswiadcznie tego typu?wiem narazie ze na uam siatka godzin jest skromna, wiec da rade pociagnac dwa...w sumie jestem zaskoczona tym, ze tej antropologi na waszym forum wogle nie ma....filimer-dzieki:)pozdrwiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 23/08/2006, 6:40 Quote Post

Na podstawie własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że bez wiedzy z zakresu etnologii i antropologii ani rusz w archeologii. I bnie dotyczy to jedynie, szczególnie mi bliskich, kultów tradycyjnych ale całej wiedzy. Archeologia to nauka pozyskująca źródła zestawiane później w katalogii, które należy przecież rozpatrywać w kontekście kultury. Katalogi źródeł jako takie to sztuka dla sztuki i nic z nich nie wynika.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/09/2007, 7:29 Quote Post

A ja kończę już historię, właśnie zacząłem archeologię i za parę miesięcy, (jak nie zapomnę wink.gif ), powiem Wam jak jest i czy dokonałem właściwego wyboru... ale myślę że tak. rolleyes.gif

Co do etno + archeo, no cóż, moim skromnym zdaniem to świetne połączenie, bo jak ktoś już tu pisał, obie dziedziny się szczelnie zazębiają. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tukulti
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 36.358

Zawód: student archeo/hist
 
 
post 3/12/2007, 21:04 Quote Post

Kiedyś nawet w Lublinie był kierunek archeologiczno-etnologiczny. Ponoć świetna sprawa.
Rzeczywiście etnologia pomaga archeologom na głębszą interpretację różnych zjawisk kulturowych.
Niestety wielu archeologów nadal nie liczy się ze słowem etnologów, wielu nie sięga bo źródła etnograficzne, traktując ludzi jak i kulturę jaką tworzyli bardzo przedmiotowo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 3/12/2007, 21:17 Quote Post

Ewa Klekot z IEiAK UW skończyła oba kierunki i cały czas pokazuje, że na pograniczu archeologii i etnologii można znaleźć ciekawe tematy badawcze:
http://www.etnologia.uw.edu.pl/etno/instyt...wnicy/EwaKlekot
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
pita
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 12.039

piotrek
Zawód: student
 
 
post 4/12/2007, 14:48 Quote Post

Etnologia i archeologia rzeczywiście wykazują duże podobieństwa, badają, ludzi ich kulturę(szeroko pojętą)i związki panujące wewnątrz grupy. (zapewne wymieniać by można jeszcze dużo innych podobieństw)Różnica jaka nasuwa sie na pierwszy rzut oka to to ze etnolog czy etnograf ma do czynienia z kultura żywą (lub do niedawna żywą) natomiast archeolog bada kulturę "martwą" na podstawie kultury materialnej stara się dociec jak wyglądał świat np prehistoryczny, ma do czynienia z wybrakowanym szkieletem kultry. Etnografia ma wiele do zaoferowania dla archeologii jednak zbyt pochopne przypisywanie obserwowanych cech ludów pierwotnych może okazać się fałszowaniem przeszłości na rzecz jej re-konstruowania.

zapoznajcie się z zajęciami na archeologii w Toruniu, mają tam specjalizacje etnoarcheologia
http://www.archeologia.umk.pl/program.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/12/2007, 18:54 Quote Post

No tak. Ale obie te dziedziny zazębiają się i wspólnie pokrywają, tj. jeśli archeolog bada rzeczy "martwe", a etnolog rzeczy "żywe" - to obie tworzą pewien ciąg/linię. Niekiedy (zawsze) archeolog odpowiada na postawione pytanie etnologa i na odwrót - na pytanie etnologa odpowiada archeolog.
Co do "fałszowania rzeczywistości" przez archeologa: niestety to już jest wpisane w zawód archeologa. On ma do dyspozycji materiał (różny), który bada w oparciu o wiele dziedzine, które są mu bardzo pomocne. Podstawowym problemem jest to, że archeolog nie ma do dyspozycji źródeł pisanych (w wiekszości przypadków). Wręcz odwrotnie jest w zawodzie etnologa czy etnografa (ale tu też jest różnie, nie zawsze mają ten cenny tekst, na którym mogli by oprzeć swoje spostrzeżenia). Oj, i w tym momencie my historycy mamy dobrze! rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
pita
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 12.039

piotrek
Zawód: student
 
 
post 4/12/2007, 23:02 Quote Post

Troszkę naiwne jest to jak to odebrałeś. Archeolog bada człowieka i jego kulturę przez analizę szczątkowej kultury materialnej. Badanie przedmiotów i ich kontekstu umożliwia mu odtworzenie pewnych zjawisk i problemów, nie może jednak wniknąć we wszystkie zagadnienia. Dociekając tego jak wyglądały relacje społeczne, wierzenia itp opiera się o wiedzę potoczną np analogie etnograficzne. Analogie należą do metod zawodnych
z tego względu że narzucają sposób myślenia kultury badające kulturze badanej. W rzeczywistości mogły obie obierać zupełnie inne kierunki. Wnioskując na podstawie analogii należy mieć na uwadze hipotetyczny charakter swojego wniosku. Pomimo tych wad i niebezpieczeństw płynących ze stosowania etnografii w archeologii jestem jej zwolennikiem ale w wyważony sposób. Za przykład pozytywny zastosowania analogii etnograficznych uważam interpretacje narzędzi krzemiennych za wytwory ludzi a nie natury co miało miejsce w XVII w. Interpretacje zastosowania drapacza w oparciu o obserwacje prac garbarskich Inuitów, przy czym dla zweryfikowania tego wniosku później można było się posłużyć traseologią.
popłynąłem...
Badania etnografa, etnologa czy antropologa kultury mają nieco inny zakres. Jednym z zadań jest zbadanie struktur społecznych i wzajemnych relacji między jednostkami a także opisanie i próba zinterpretowania zachowań społecznych. Do tego dojdzie też opis rytuałów, mitów, życia codziennego, sposobu zdobywania pożywienia wytwarzania narzędzi, budowy domostw(jak w archeologii),itd

chyba zrobiłem dygresję od tego co zamierzałem powiedzieć
Kultury badane przez archeologię nie są tymi które bada etnografia, pewne powiedzmy systemowe zjawiska (powtarzające się, typowe)mogą dać sie przełożyć na badane przez archeologów ale mogą być też mylne.
Sama etnografia jest też narażona na podobny problem jakim jest badanie kultur pierwotnych przez pryzmat kultury badacza. Dochodzi tu jeszcze problem językowy niektóre pojęcia zwyczajnie nie istnieją w naszej kulturze dlatego ich przetłumaczenie jest niemożliwe a opis często pozostawia wiele do żyzenia

Co do historii i przekazów pisanych nie był bym takim optymistą wink.gif często fałszują minioną rzeczywistość z różnych powodów np religijnych, politycznych, osobistych sympatii czy antypatii albo z powodów propagandowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/12/2007, 8:45 Quote Post

Owszem, rzeczywiście zgodzę się z tym co napisałeś. Historia fałszuje niektóre dane - nazwijmy to: na potrzebę chwili - ale zawsze daje jakiś trop, choć minimalny.
Etnograf, etnolog, antropolog kultury bada jakąś rzecz w oparciu o "swoje poletko", tj. wykorzystując swoje techniki badawcze (podobnie jest z archeologiem). Dobry przykład z tym pismem: antropolog kultury czy etnolog nie wiedziałby kto pisał pismem klinowym, gdyby nie odkrycie archeologów tabliczek glinianych z takowym pismem miedzy rzekami Tygrys i Eufrat. Ja tu nie chciałbym ukazywać archeologii jako coś wspaniałego, a natomiast antropologii kultury, etnografii i etnologii jako coś "poddanego" archeologii.
Nie znam niestety historii powstania etnologii, etnografii i antropologii kultury, ale wnioskuje, że niedość, że powstały w tym samym okresie co archeologia, to bazowały na podobnych badaniach. Często też wszystkie te nauki określano jako jedną spójną.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej