Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Paleoindianie, Ludzie w Ameryce juz 60 000 lat temu?
     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 21/11/2008, 18:06 Quote Post

A "dośc sensownie" tzn. w jaki sposób? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 21/11/2008, 22:15 Quote Post

Tzn. - osobnicy ci mieli przybyć do Ameryki wzdłóż paku lodowego, który utworzył się na Północnym Atlantyku w tym czasie. Mieli to być ludzie polujący na foki, którzy znaleźli się na krze oderwanej od paku - taka kra miała przebywać 3000 km w bodajże 2 tygodnie (tak tłumaczył facet, który badał klimat i prądy morskie epoki lodowcowej).
Ale koronnym dowodem miało być ostrze znalezione w Wirginii. Miało być wytworzone właśnie 17 tysięcy lat temu - i być praktycznie identyczne (sposób produkcji) z ostrzami z tego okresu pochodzącymi z południowej Francji i Hiszpanii. Dodatkowo genetycy mieli stwierdzić u Odżybuejów (u co czwartego) marker genetyczny - taki jak w Europie.
W sumie - chyba jednak cała ta teoria miała wyjaśnić zagadkę ostrza z Wirginii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Adrian Z.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 49.401

Adrian Z.
Zawód: pcham wozki
 
 
post 22/11/2008, 21:20 Quote Post

Wydaje mi sie dosc prawdopodobne, ze jakas mala grupka Europejczykow mogla dotrzec w bardzo dawnych czasach do Ameryki. Wspominales o poludniowej Francji i Hiszpani. Pewnie chodzi o Baskonie. Baskijscy wielorybnicy i handlarze znani byli ze swych dalekich wypraw, docierali do Nowej Funlandii i Islandii. W XVII w. wytworzyl sie nawet jezyk pidzynowy baskijsko-islandzki. Kto wie, czy w czasach prekolumbijskich jacys starozytni rybacy z Baskonii nie zapuscili sie przypadkowo do Ameryki... Choc watpie, czy mogloby sie to wydarzyc az 17 tys. lat temu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 23/11/2008, 15:37 Quote Post

No - nie wiem, czy akurat o Baskach mowa - 17 tysięcy lat temu taki lud jeszcze nie istniał. Jak napisałem - głównym dowodem tej hipotezy jest ostrze z Wirginii. Czy istniała możliwość, żeby 17 tysięcy lat temu produkowano dokładnie takie same ostrza po obu stronach Atlantyku??
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 24/11/2008, 13:46 Quote Post

Nie chodzi tu o pojedyncze ostrze tylko o artefakty z Cactus Hill w Wirgini i co za tym idzie mowa jest o hipotezie Solutrejskiej (Solutrean hypothesis) zaproponowanej przez D. Stanforda i B. Bradleya. Jak dla mnie ta interesujaca hipoteza jest mocno naciagana. O ile podroze wzdluz wybrzeza mogly miec miejsce to trudno sobie wyobrazic ludzi z kultury Solutrejskiej przekraczajacych Atlantyk na lodzie. Zaproponowana wizja owej podrozy przez Stanforda i Bradley opiera sie o kulture i technologie dostepna dzisiejszym Inuitom. Podobienstwo niektorych narzedzi kultury Solutrejskiej do narzedzi Inuitow ma pokazywac ze byli oni w rownej mierze zaadaptowani do warunkow panujacych na dalekiej polnocy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/11/2008, 17:34 Quote Post

Hm, gdzieś kiedyś widziałem artykuł, nie pomnę źródła (chyba Wiedza i Życie), gdzie spekulowano o możliwości przedostania się Aborygenów do Ameryki po chwilowo niezamarzniętych wybrzeżach Antarktydy. Niemniej takie tezy dość naciągane mi się wydają. Nie widzę dla tak odległych czasów innej drogi niż przez Beringię. Potem wiadomo, transoceanicznie Wikingowie, Polinezyjczycy, może epizodycznie Baskowie, ale to już nasza era.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Adrian Z.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 49.401

Adrian Z.
Zawód: pcham wozki
 
 
post 24/11/2008, 22:09 Quote Post

QUOTE
spekulowano o możliwości przedostania się Aborygenów do Ameryki po chwilowo niezamarzniętych wybrzeżach Antarktydy. Niemniej takie tezy dość naciągane mi się wydają. Nie widzę dla tak odległych czasów innej drogi niż przez Beringię.


Prawda jest, ze najstarsze szczatki ludzkie z Ameryk maja cechy australoidalne. Jednak i ci australoidzi musieli tam dojsc przez ciesnine Beringa. Moze o tym swiadczyc podobienstwo czaszki czlowieka z Kennewick do czaszek Ajnow z Hokkaido, ktorzy jakby nie patrzyl bardzo przypominaja Aborygenow z Australii:

http://oldphotosjapan.com/images/23.jpg

http://libweb.uoregon.edu/pix/speccoll/pho...PH014_40-03.jpg (gosciu z lewej)

http://www.biocrawler.com/w/images/d/d7/AinuGroup.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...anStilflied.JPG

http://i126.photobucket.com/albums/p104/kinnchii/ainu2.jpg


 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
glaude
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 44.957

Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2008, 7:53 Quote Post

Podam tu do dyskusji nowe wątki, tylko dwa pierwsze bez źródła- notatki zapisałem w pośpiechu dawno temu długopisem na kartce, nie dbając o rzeczy ważne, dlatego mogą to być materiały nie potwierdzone przez nikogo i nie wiem czy prawdziwe:

1. Japoński etnograf, niejaki dr Kindaichi z uniwersytetu w Tokio przypuszczał, ze Ajnowie to potomkowie ludów europejskich, którzy zasiedlili Amerykę północną jako pierwsi, a następnie Japonię. Po fali migracji Azjatów do Ameryki płn. zostali wytępieni/ wchłonięci przez nich. Być może była to wspomniana w Viasat History grupa zasiedlająca Amerykę- ?

2. Niejaki Jaworski (notka była bez imienia) zauważył, że silne spłaszczenie kości ramiennych i goleniowych u Ajnów było obserwowane jedynie u niewielu wymarłych ludów jaskiniowych w Europie.

3. Kilka lat temu był artykuł w "Archeologii żywej" o zasiedleniu Ameryki, była w nim XIX- wieczna fotografia brodatego Indianina z Kaliforni.

A w/w film dokumentalny w ViasatHistory jest tam puszczany już od kilku miesięcy. Czy jest wiarygodny to rzecz dyskusyjna, ale na pewno logiczny, może nawet prawdopodobny ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Adrian Z.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 49.401

Adrian Z.
Zawód: pcham wozki
 
 
post 25/11/2008, 16:31 Quote Post

Genetyka raczej przecza tym teoriom. Badania Y-chromosomow wykazuja ich pokrewienstwo z Tybetanczykami i Andamanczykami, a badania mirtochondriow wykazuja pokrewienstwo z otaczajacymi ich innymi ludami azjatyckimi. Zadnych powiazan z Europa. Poza tym w Japoni znaleziono szczatki ludzi z okresu Jomon sprzed 10 000 lat, ktore bardzo przypominaly dzisiejszych Aborygenow i Papuasow.

 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
wojciech.pastuszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 19.594

 
 
post 26/11/2008, 7:48 Quote Post

QUOTE(Adrian Z. @ 8/11/2008, 19:22)
Ok, trafilem na pierwotne zrodlo, rzeczywiscie nie ma tam nic o rybach. Nie wiem, po co ktos to dopisywal...
*



Nie wiem na jakie pierwotne źródło trafiłeś, ale nie był to dobry strzał. Cytat z abstraktu artykułu w PNAS, czyli publikacji naukowców, którzy jaskinie badali:

"Two coastal sites in Gibraltar, Vanguard and Gorham's Caves, located at Governor's Beach on the eastern side of the Rock, are especially relevant to the study of Neanderthals. Vanguard Cave provides evidence of marine food supply (mollusks, seal, dolphin, and fish)."

http://www.pnas.org/content/105/38/14319.a...10-a9ad58512a8e

Ja tam wyraźnie widzę słowo fish. Nikt więc sobie niczego nie dopisał.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Adrian Z.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 49.401

Adrian Z.
Zawód: pcham wozki
 
 
post 26/11/2008, 9:18 Quote Post

No to upada teoria o wyzszosci homo sapiensa ze wzgledu na diete...
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
glaude
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 44.957

Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2008, 9:46 Quote Post

QUOTE
Poza tym w Japoni znaleziono szczatki ludzi z okresu Jomon sprzed 10 000 lat, ktore bardzo przypominaly dzisiejszych Aborygenow i Papuasow.

Możesz dać jakiegoś linka, albo rozwinąć temat ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Adrian Z.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 49.401

Adrian Z.
Zawód: pcham wozki
 
 
post 26/11/2008, 11:14 Quote Post

To cytat z wikipedii ze zrodlem informacji:

QUOTE
In Steve Olson's book Mapping Human History, page 133, he describes the discovery of fossils dating back 10,000 years, representing the remains of the Jōmon, a group whose facial features more closely resemble those of the indigenous peoples of New Guinea and Australia.


Poza tym tutaj troszke:

http://emishi-ezo.net/Jomon%20origins.htm

Tu mala wzmianka:

http://www3.interscience.wiley.com/journal...482462/abstract

 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
glaude
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 44.957

Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2008, 14:04 Quote Post

QUOTE
Adrian Z.  Napisano Wczoraj, 17:31    Genetyka raczej przecza tym teoriom. Badania Y-chromosomow wykazuja ich pokrewienstwo z Tybetanczykami i Andamanczykami, a badania mirtochondriow wykazuja pokrewienstwo z otaczajacymi ich innymi ludami azjatyckimi. Zadnych powiazan z Europa. Poza tym w Japoni znaleziono szczatki ludzi z okresu Jomon sprzed 10 000 lat, ktore bardzo przypominaly dzisiejszych Aborygenow i Papuasow.

Napisane było, że chodzi o "jakieś bliżej nieokreślone" ludy jaskiniowe, a nie o współczesnych Europejczyków. Może niuans, ale istotny- tak jak w przypadku wzmiankowanych wcześniej, chyba przez Ciebie, szczątkach aborygeńskich, o innym rodowodzie niż "afrykańska klasyka".
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/11/2008, 19:02 Quote Post

QUOTE
Nie wiem na jakie pierwotne źródło trafiłeś, ale nie był to dobry strzał. Cytat z abstraktu artykułu w PNAS, czyli publikacji naukowców, którzy jaskinie badali:

A ja nawet dotarłem do całego artykułu smile.gif
QUOTE
Ja tam wyraźnie widzę słowo fish. Nikt więc sobie niczego nie dopisał.

Owszem, jest słowo fish - liczba pojedyncza jak najbardziej wskazana, bo znaleziono tylko jeden (!) fragment kości zębowej ryby z rodziny prażmowatych - sargusa lub amarela. Tym niemniej fakt - ryby również wchodziły w ich jadłospis. Być może ryby znalezione na brzegu, jak reszta stworzeń, o których była mowa w artykule.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej