Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Religia: historia Kościoła , Bibliografia
     
kissinger
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 20.439

Stopień akademicki: magister politologii
 
 
post 28/12/2010, 10:07 Quote Post

Witam,
Chciałbym przeczytać jakieś opracowanie nt historii kościoła od początku do dzisiaj. Wpadło mi w oko parę tytułów, ale wiadomo że wszystkich nie ogarnę (przynajmniej na razie :-))
Pierwszy dylemat to historia kościoła Banaszaka czy Kumora?
Widziałem też na allegro jakieś 5-tomowe opracowanie wydane w latach 80-tych przez PAX zdaje się, że głównie napisane przez francuskich autorów - może to byłoby warte polecenia?
Najbardzie szczegółowe wydaje się opracowanie ks. Kumora jako, że składa się z 8 tomów...

Czy ktoś z Was czytał może którąś z powyższych pozycji?

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 28/12/2010, 10:24 Quote Post

Stosunkowo najlepsze jest moim zdanie opracowanie Historia Kościoła, t. 1-5, autorów nie tylko francuskich, przełożona na polski i wydana przez PAX w l. 1980-tych. 8 tomów Kumora jest trochę zwodnicze, bo te pięć zostało złożone małą czcionką smile.gif Poza tym nie można być specjalistą od "wszystkiego", a pięciotomówka z PAX była pomyślana w ten sposób, że każdy z tomów napisało kilku wybitnych specjalistów w zakresie omawianej akurat epoki. Do momentu wydania wielonarodowego wydawnictwa pod franc. tyt. Histoire du Christianisme w 14 t. (w Polsce ukazały się niestety z tej serii 2 tomy - 4 i 5, wydawnictwo Krupski i spółka, które to wydawało niestety padło), czy angielskich m.in. The Cambridge History of Christianity, t. I-IX bodajże, owo 5 tomowe opracowanie było podstawowym podręcznikiem historii Kościoła dla światowej nauki (wydania we wszystkich językach kongresowych, chyba poza rosyjskim - ale z przyczyn istnienia ZSRS) i do tej pory jest cytowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 28/12/2010, 10:41 Quote Post

Jean Daniélou, Henri Irenée Marrou, Historia Kościoła. Od początków do roku 600, Warszawa 1984,
M. David Knowles, Dimitri Obolensky, Historia Kościoła. , 600 - 1500, Warszawa 1988.
Hermann Tüchle oraz C.A. Bouman, Historia Kościoła, 1500 - 1715, Warszawa 1986
Luis J. Rogier, Guillaume de Bertier de Savigny, Joseph Hajjar,Historia Kościoła,1715 - 1848, Warszawa 1987
Roger Aubert oraz P. E. Crunican, Historia Kościoła. 5, 1848 do czasów współczesnych, Warszawa 1985.
Gdyby kolega miał ochotę pogrzebać głębiej, to nie da się ominąć prac Bolesława Kumora. Jest ich dużo, więc nie będę wypisywał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 28/12/2010, 10:50 Quote Post

Ta PAX-owska pięciotomówka jest jednak bardzo modernistyczna i pseudoekumeniczna .
Warto może zwrócić uwagę na także paxowskie wydania polskie prac Daniel-Ropsa takich jak np:
-Kościół pierwszych wieków,
-Kościół wczesnego średniowiecza,
a nawet sięgnąć po jego Dzieje Chrystusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 28/12/2010, 12:06 Quote Post

Co jest w PAX-owskiej pięciotomówce "modernistyczne" i "pseudoekumeniczne"? Pod pojęciem historii Kościoła rozumiesz dzieje papiestwa do Soboru Watykańskiego II, a potem co najwyżej ruchu lefebrystów? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kissinger
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 20.439

Stopień akademicki: magister politologii
 
 
post 28/12/2010, 16:36 Quote Post

Faktycznie to wydanie PAX-u jest nie tylko francuskich autorów, ale jakoś tak jak przeglądałem tytuły na allegro, to utkwiło mi najbardziej nazwisko Marrou, więc od razu przeszczepiłem to na resztę i wyszło mi, że francuzi ;]

A czy ktoś z szanownego koleżeństwa miał może do czynienia z poniższą pozycją?
Co prawda dotyczy to historii kościoła w Polsce, ale może być dobra..

http://allegro.pl/historia-kosciola-w-pols...1370565402.html

Byłem tez dzisiaj w księgarni i kupiłem jeden tom Banaszaka za 7,60 zł :-) Za tą cenę, to nawet jakby wtopa była to bym nie ucierpiał...no i z tego co widzę, to może być całkiem fajny zestaw tego Banaszaka, aczkolwiek ma charakter bardzo podręcznikowy i zawiera dużo krótkich podrozdziałów, natomiast ja wolę w książkach dłuższą narrację :-) Ale z kolei jak się czegoś szuka konkretnego to lepiej właśnie taki układ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 28/12/2010, 16:40 Quote Post

A. Dudek "Komuniści i Kościół w Polsce 1945-1989 ". Miło się czyta:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 22/04/2017, 10:08 Quote Post

Mam pytania odnośnie tej francuskiej, PAX-owskiej Historii Kościoła. Do którego momentu jest dokładnie doprowadzony ostatni tom? I druga sprawa. Seria została wydana w schyłkowym PRL-u. Czy są tam informacje na temat prześladowania Kościoła w bloku wschodnim?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/04/2017, 11:12 Quote Post

Tom V kończy się omówieniem Vaticanum II. No i dodatkiem o KRK w Polsce właściwie aż po wybór Jana Pawła II. Z uwagi na to, że publikacja podlegała jeszcze cenzurze omówienie kwestii prześladowań w bloku wschodnim jest bardzo ograniczone i dość specyficznie ujęte - hasłowo w rodzaju - "trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji społeczno-politycznej"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 13/05/2017, 9:37 Quote Post

A co sądzicie o czterotomowej pracy ks. Banaszaka?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej