Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nowe bloki tematyczne na Forum
     
Nauka
 

TechAdmin
***
Grupa: Administrator
Postów: 228
Nr użytkownika: 1

 
 
post 26/05/2006, 10:24 Quote Post

W moim odczuciu brakuje nam na forum jeszcze paru kategorii, które wyczerpałyby do końca tematy powiązane z historią. Myślę, że można zwinąć historię sztuki w jeden dział podzielony na subsekcje, aby w jego miejsce utworzyć kategorię "specjalizacje historyczne":
* mikrohistoria
* makrohistoria
* historia lokalna
* historia polityczna
* historia gospodarcza
* historia sztuki
* historia religii
* historia nauki
* historia państwa i prawa
* historia idei
* historia wojskowości
* historia dyplomacji
* historia społeczna
Taki podział zagadnienia zaproponował jeden z użytkowników wikipedii. Problem polega na tym, że nie jestem na tyle dobry w tematyce historycznej i nie potrafię dokładnie określić czym zajmują się niektóre z w/w nauk i jaki powinien być do tych sekcji opis.
Proszę o krytykę i pomoc wyspecjalizowanych użytkowników. Odwdzięczę się - powiedzmy - mailem w domenie @historycy.org.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 26/05/2006, 11:46 Quote Post

Jeśli mogę coś zasugerować, to uważam iż obecny podział jest póki co dobry i nie potrzeba nowych działów czy subforów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Damian-ek7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 80
Nr użytkownika: 10.213

Damian
Zawód: Licealista ;)
 
 
post 26/05/2006, 13:14 Quote Post

Bardzo dobry pomysł, gdyby tylko dało się utworzyć subfora w dziale historia sztuki, bo pewnie ten dział cieszyłby się większą popularnością niż reszta.
Myślę, że nie warto tworzyć działu historia idei, reszta bardzo ciekawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 26/05/2006, 13:35 Quote Post

Czy taki podział funkcjonowałby obok obecnego, zamiast, czy też zostałby połączony z obecnym?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 26/05/2006, 14:36 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 26/05/2006, 13:35)
Czy taki podział funkcjonowałby obok obecnego, zamiast, czy też zostałby połączony z obecnym?
*



Z tekstu rozumiem, że tylko Historia Sztuki by była zwinięta. I tu pojawia się pewien problem, o którym Necrotrup pewnie chciał wspomnieć: takie sekcje jak choćby historia gospodarcza, społeczna czy polityczna nachodzą się na normalne działy historyczne. Więc albo dyskusje tam prowadzone będą ściśle metodologiczne (ale póki co nie ma co wróżyć ogromnego ruchu w takich działach), albo będzie trzeba rozwiązać problem z istniejącymi sekcjami historycznymi. Czyli: czeka nas kompletna rewolucja?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 26/05/2006, 15:30 Quote Post

Według mnie przydałby się dział: historia wojskowości w Polsce, historia wojskowości w świecie (ale ten ostatni trzebaby raczej podzielić na kontynenty - albo np.: Europa, Azja, Afryka, Ameryki.)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 26/05/2006, 16:00 Quote Post

Większość z wymienionych powyżej specjalizacji historycznych z powodzeniem funkcjonuje w ramach dotyczasowego podziału forum na okresy historyczne np. historia polityczna, gospodarcza, społeczna, sztuki, wojskowości czy dyplomacji.

Warto zastanowić się nad stworzeniem subforum o historii idei w dziale Metodologia Historii i Historia Historiografii. Myślę, że przydałyby się również oddzielne subfora na temat historii państwa i prawa, historii religii i historii nauki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
pdwd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 15.045

Przemek :D
Stopień akademicki: maturzysta
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/06/2006, 23:30 Quote Post

QUOTE(Nauka @ 26/05/2006, 11:24)
Problem polega na tym, że nie jestem na tyle dobry w tematyce historycznej i nie potrafię dokładnie określić czym zajmują się niektóre z w/w nauk i jaki powinien być do tych sekcji opis.
Proszę o krytykę i pomoc wyspecjalizowanych użytkowników. Odwdzięczę  się - powiedzmy - mailem w domenie @historycy.org.
*



Historia wojen i wojskowości:
klasyczna historia wojskowa-analiza kampanii i bitew (strategia, taktyka, uzbrojenie), teoretyczne koncepcje sztuki wojennej;
można również się zająć: stosunkiem społeczeństwa do wojen oraz procesami społecznymi im towarzyszącymi, przygotowaniem gospodarczym i politycznym, wpływem wojen na kulturę, na gospodarkę;

Takie zagadnienia omawiane są na przykład na bloku tematycznym historia wojen i wojskowości na UW.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 3/06/2006, 23:56 Quote Post

QUOTE(pdwd @ 4/06/2006, 0:30)
QUOTE(Nauka @ 26/05/2006, 11:24)
Problem polega na tym, że nie jestem na tyle dobry w tematyce historycznej i nie potrafię dokładnie określić czym zajmują się niektóre z w/w nauk i jaki powinien być do tych sekcji opis.
Proszę o krytykę i pomoc wyspecjalizowanych użytkowników. Odwdzięczę  się - powiedzmy - mailem w domenie @historycy.org.
*



Historia wojen i wojskowości:
klasyczna historia wojskowa-analiza kampanii i bitew (strategia, taktyka, uzbrojenie), teoretyczne koncepcje sztuki wojennej;
można również się zająć: stosunkiem społeczeństwa do wojen oraz procesami społecznymi im towarzyszącymi, przygotowaniem gospodarczym i politycznym, wpływem wojen na kulturę, na gospodarkę;

Takie zagadnienia omawiane są na przykład na bloku tematycznym historia wojen i wojskowości na UW.
*



Nauce chyba jednak chodziło o te bardziej egzotyczne gałęzie nauczycielki życia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
pdwd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 15.045

Przemek :D
Stopień akademicki: maturzysta
Zawód: uczeñ
 
 
post 4/06/2006, 0:11 Quote Post

QUOTE(Rothar @ 4/06/2006, 0:56)

Nauce chyba jednak chodziło o te bardziej egzotyczne gałęzie nauczycielki życia...
*



Mikrohistoria jest np. w Wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrohistoria
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 7/06/2006, 14:43 Quote Post

Ok, no to rozprawmy się z tym podziałem.
Przede wszystkim część zaproponowanych działów nie ma sensu tworzyć, ponieważ tematy te funkcjonują już w stworzonych subforach ogólnych dotyczących poszczególnych okresów. Chodzi mi przede wszystkim o:
QUOTE(Nauka)
* historia polityczna
* historia gospodarcza
* historia religii
* historia nauki
* historia państwa i prawa
* historia idei
* historia wojskowości
* historia dyplomacji
* historia społeczna

Na dobrą sprawę trudno też rozróżnić historię wojskowości od historii dyplomacji, bo na przykład pokój w Campio Formio to już byłby problem gdzie zakwalifikować.
Co do mikro- i makrohistorii to właściwie dziedziny te są słabo wykształcone we współczesnej nauce historycznej w Polsce, więc można zaryzykować stwierdzenie, że ich po prostu w naszym kraju nie ma. No chyba, że ktoś potrafi wskazać polską pozycję z mikrohistorii.
Z historią lokalną to sprawa jest nieco zagmatwana, bo tak naprawdę trudno to rozróżnić. Weźmy na przykład miasto: Tczew. Odpowiedź wydaje się łatwa: historia tego miasta należy do historii lokalnej. Ok, ale co wtedy z 1 września 1939 roku, kiedy to rozpoczęła się w tym mieście II wojna światowa (4:23)? Tak więc nie dzielmy na historię powszechną, krajową, lokalną itd. bo to zaciemni obraz.
To chyba wszystko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 7/06/2006, 17:47 Quote Post

QUOTE
Tak więc nie dzielmy na historię powszechną, krajową, lokalną itd. bo to zaciemni obraz.


Pozwolę sobie być odmiennego zdania. W obecnej konstrukcji forum raczej niewiele jest miejsca na historię lokalną. Można by sie pokusić o utworzenie forum w ramach którego funkcjonowały by subfora przyporządkowane do poszczególnych regionów.
Nie wiem jak kształtują się zainteresowania innych, za to ja z pewnością często bym zaglądał do subforum poświęconego dziejom Pomorza wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 7/06/2006, 18:55 Quote Post

QUOTE(Victor)
Pozwolę sobie być odmiennego zdania. W obecnej konstrukcji forum raczej niewiele jest miejsca na historię lokalną. Można by sie pokusić o utworzenie forum w ramach którego funkcjonowały by subfora przyporządkowane do poszczególnych regionów.
Nie wiem jak kształtują się zainteresowania innych, za to ja z pewnością często bym zaglądał do subforum poświęconego dziejom Pomorza wink.gif .

Ja pewnie też zaglądałbym do subfory "historia Pomorza", ale nigdy nie miałbym pewności, że wszystkie zagadnienia z tego tematu są akurat w tym dziale. Bo w takim razie np. taki temat jak hołd pruski gdzie umieścić? W historii naszego kraju, czy raczej w Pomorzu? Sądzę, więc że taki podział byłby wadliwy, ponieważ nie jest rozdzielny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 7/06/2006, 19:08 Quote Post

Regiony bym jednak dał jako osobny dział. Co raz więcej jest tematów "Historia Twojego Miasta" etc... To mogłoby nawet być. Jak przegłosujemy istnienie, to będzie trzeba się zastanowić nad jego dokładnym wyglądem.

Pozwolę sobie przedstawić co myślę o poszczególnych sekcjach:
  • mikrohistoria
    • Gdybyśmy mieli specjalistów do do rodzaju ziarenek piasku na danym metrze kwadratowym dwa tysiące lat temu, to jeszcze byłby sens, a tak to zawiera się swobodnie w innych subforach
  • makrohistoria
    • Tematy powstałe tutaj byłyby IMHO zbyt nieokreślone. Co by tu było? Pełne historie państw? Dublowałoby się z innymi działami, aczkolwiek dział warty rozważenia.
  • historia lokalna
    • Zostało jak na razie omówione
  • historia polityczna
    • Raczej zacznie dublować tematy z innych działów.
  • historia gospodarcza
    • Dosyć obszerne zagadnienie i, jak mi się wydaje, zbędny dział.
  • historia sztuki
    • To już mamy.
  • historia religii
    • Zawsze mi tego brakowało na forum...
  • historia nauki
    • Ciekawa opcja, warta rozważenia.
  • historia państwa i prawa
    • Eee... Przesada. To zbyt wąski zakres. Bardziej na temat niż na subforum.
  • historia idei
    • To już ciekawsze, ale też jakieś takie wąskie
  • historia wojskowości
    • Niemal wszędzie są działy "Wojny i Techniki walki", albo "Wojskowość", więc po co więcej?
  • historia dyplomacji
    • A wyżej jest historia polityczna. Zbytnie rozdrabnianie.
  • historia społeczna
    • Większość tematów tego dotyczy. Zbyt ogólne
Jeszcze jedno. Całe forum zostało już podzielone na sposób "a" (okresami), a powyżej jest, tak na dobrą sprawę, sposób "b" podzielenia tego forum. To jak porządkowanie folderów w komputerze, albo według nazwy, albo według rozmiaru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 7/06/2006, 19:59 Quote Post

Mnie bardzo odpowiada obecny kształt forum.

Nie doszukałem się jasnej informacji - czy poza "zwinięciem" Historii Sztuki organizacja forum uległaby zmianie? Wydaje się, że niektóre dyskusje są na tyle wielowątkowe, że nie można ich jasno zakwalifikowac do danego działu - trudno mówić o polityce zagranicznej czy sztuce wojennej w XX wieku bez gospodarki.

Moim zdaniem (choć nie wiem, czy coś takiego byłoby możliwe do zrealizowania) lepiej byłoby stworzyć dział niejako archiwizujący dyskusje - swego rodzaju linkownię. Jeżeli na przykład weźmiemy dyskusję w tym temacie, gdzie od Platona i Atlantydy doszliśmy do kultur megalitycznych, kolonizacji fenickiej, działalności Ludów Morza, a nawet pewnych aspektów kultury Ameryki prekolumbijskiej oraz rozkładu pradów na Atlantyku i wyginięcia mamutów(!), to temat ten rozwinął się na tyle szeroko, że trudno znaleźć dla niego odpowiedni dział. Wyjściem byłoby więc stworzenie subforum, w którym byłyby zamieszczone tematy np. "Kolonizacja fenicka", w którym to temacie można by zamieszczać linki odnoszące się do tego zagadnienia (np do postu rozpoczynającego ten wątek w dyskusji). Myślę, że to pomogłoby w szukaniu informacji.

Zdaję sobie sprawę, że pomysł jest nieco utopijny - wymaga bowiem sporo wysiłku włożonego w segregację i utrzymanie porządku, oraz zakłada (może też nazbyt optymistycznie) że użhytkownicy zadadzą sobie trud poszukania informacji w istniejących tematach, zamiast pisac w dziale pomoc. Wydaje mi się zresztą, że nagromadzona na naszym forum wiedza jest na tyle szeroka, że nie tylko poczatkujący mogliby korzystać z czegoś takiego.

Pewnie pomysł zostanie zjechany, ale niech tam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej