Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Język polski a Forum, ... czyli ta okropna ortografia
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 18/03/2014, 14:32 Quote Post

Witam .
sam nie jestem przykładem purysty językowego , zdarzają mi się manieryzmy ,makaronizmy , literówki , i błędy ortograficzne , ale ostatnio Forum jest wprost zalewane przykładami bełkotu językowego połączonego z brakiem poszanowania zasad ortografii vide :
QUOTE
Swietnego polityka ktory bardziej dba o ukraincow niz o Polaków. Zamiast dbac o Polski interes wciagnal nas w banderowska awanture nie myslac o polskiej mniejszosci na ukrainie co odbilo sie w nas gospodarczym rykoszetem. Plus jeszcze skandaliczna sytuacja kiedy to rannych ukraincow przewozono rzadowym helikopterem do szpitali podczas gdy przecietny Polak czeka na zabieg miesiacami lub latami. Chcial wciagnac niemcy do tej awantury co skutkowaloby dogadaniem sie ukrainy z jej antypolskimi nastrojami z niemcami co byloby dla nas szkodliwe. Co z tego ze w jakiejs podrzednej czeskiej czy zachodniej gazetce pisza o nas pochlebne artykuly skoro i tak nic nie znaczymy tak na prawde i pod wzgledem gospodarczym, politycznym czy tym bardziej militarnym.Wiecej na tej awanturze stracilismy. Sikorski pchajac sie do ukrainy dbal o interes unii a nie interes Polski. Przepraszam, moze to obraszliwie zabrzmi a a ja moze za bardzo emocjonalnie do tego podchodze ale czytajac te glupoty o "swietnym polityku" zaczynam watpic w intelekt osoby piszacej te kretynizmy

Panowie a Panie ,
pisanie nazw miejscowych , nazw krajów a narodów z małej litery ????
Mam mały apel do naszych Szanownych Moderatorów , by mimo godnej podziwu pracy nad meteorytyką postów , zwracali również uwagę na ortografie tych co posty piszą sleep.gif i tępili rażące niechlujstwo językowe .
BTW- przed chwilą sam użyłem edytora , by usunąć literówki , to takie proste .

Ten post był edytowany przez lancaster: 18/03/2014, 14:36
 
Post #1

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/03/2014, 14:50 Quote Post

Też nie jestem zapewne bez winy, ale w rzeczy samej powinniśmy zadbać o to co tu się czasem dzieje.

Byłoby miło na przykład gdyby modzi na kolorowo poprawiali błędy (co czynią niektórzy i chwała im za to).

Jednym z rażących i nagminnych błędów jest choćby pisanie przymiotników z dużej litery. Pewien tworzący dużo postów w tematach okołoukraińskich użytkownik z nickiem zaczynającym się na "A" mógłby na przykład trochę nad tym popracować. Juz kiedyś nawet Mu zwracałem uwagę, ale nic się nie zmieniło.

No i dla odmiany pisanie nazw państ i narodowości z małej. Też tego tu pełno.

Trza by to wszystko jakoś ogarnąć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/03/2014, 14:51 Quote Post

BTW- przed chwilą sam użyłem edytora , by usunąć literówki , to takie proste .

Co z tego, jeśli pozostał Ci, Lancastrze, dziwny zwyczaj, będący niestety błędem z punktu widzenia interpunkcji zostawiania spacji przed znakiem interpunkcyjnym... Nominalnie akurat dbamy o pisownię, niestety tego jest na tyle dużo, że jeśli to poprawiać, to byłoby dużo ostrzeżeń i banów, poza tym kwestia jeszcze czasu moderatorów, wreszcie pozostaje problem schorzeń typu dysgrafia/dysortografia.

Byłoby miło, na przykład, gdyby modzi na kolorowo poprawiali błędy (co czynią niektórzy i chwała im za to).

i
Trza by to wszystko jakoś ogarnąć.

I starać się zacząć od siebie i pisać poprawnie.

Ten post był edytowany przez szapur II: 18/03/2014, 14:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 18/03/2014, 14:57 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 18/03/2014, 14:51)
Co z tego, jeśli pozostał Ci, Lancastrze, dziwny zwyczaj, będący niestety błędem z punktu widzenia interpunkcji zostawiania spacji przed znakiem interpunkcyjnym...
*



Gdzieś czytałem, że to typowe dla prawicowych internautów aczkolwiek nie zauważyłem tej zależności. tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/03/2014, 15:04 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Trza by to wszystko jakoś ogarnąć.

QUOTE
I starać się zacząć od siebie i pisać poprawnie


A to nie był błąd tylko stylizacja wink.gif

Aha, w przeciwieństwie do ortografii o interpunkcję osobiście się nie czepiam. Bo i sam mam tu dużo na sumieniu. Wiem , że łatwo nie jest sad.gif

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 18/03/2014, 15:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Adiko
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.387
Nr użytkownika: 81.745

Adam
Zawód: specjalista
 
 
post 18/03/2014, 15:10 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 18/03/2014, 14:50)
Też nie jestem zapewne bez winy, ale w rzeczy samej powinniśmy zadbać o to co tu się czasem dzieje.

Byłoby miło na przykład gdyby modzi na kolorowo poprawiali błędy (co czynią niektórzy i chwała im za to).

Jednym z rażących i nagminnych błędów jest choćby pisanie przymiotników z dużej litery. Pewien tworzący dużo postów w tematach okołoukraińskich użytkownik z nickiem zaczynającym się na "A" mógłby na przykład trochę nad tym popracować. Juz kiedyś nawet Mu  zwracałem uwagę, ale nic się nie zmieniło.

No i dla odmiany pisanie nazw państ i narodowości z małej. Też tego tu pełno.

Trza by to wszystko jakoś ogarnąć.
*


Staram się staram smile.gif
I kłaniam nisko "za pamięć". Sporo edytuje, często jednak pisze się szybko, wiele emocji, czytając kompletne bzdury chce im się zaprzeczyć "natychmiastowo". Często niestety z "pogwałceniem języka ojczystego" sad.gif.

PS. Czy zaświadczenie o dysekcji jest jakąś okolicznością łagodzącą? smile.gif

Wiem, wiem - trzeba pracować, wielu nie uznaje tego "dys".
Ale naprawdę "coś w tym jest" - sztaby psychologów itd. o tym mówią.
Niby "można nadrobić". Ale komuś kto "naturalnie" poświęca 100 razy mniej pracy by osiągnąć dany poziom, nawet się nie śni jak musi się narobić "do takiego poziomu" dyslektyk. smile.gif
Tak samo języki obce itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/03/2014, 15:19 Quote Post

No , jak ktoś ma dysleksję to faktycznie nie ma się co czepiać. Co prawda potem można by te błędy korygować. Ale to duże forum, sporo postów powstaje więc opanować to wszystko trudno sad.gif Ja to rozumiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Morpheuss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 704
Nr użytkownika: 88.133

Asmodeusz
Stopień akademicki: III krag piekla
Zawód: Operator smolarki
 
 
post 18/03/2014, 15:33 Quote Post

Podejrzewam, że wobec tego, w bardzo krótkim czasie, okazałoby się, że forum w większości składa się z dyslektyków. Nie chce mi się wierzyć, by ktokolwiek zastosował inną linię obrony...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 18/03/2014, 15:50 Quote Post

Język służy do komunikacji. Są pewne granice, których przekraczać nie wolno, ale generalnie należy pisać tak, żeby to było zrozumiałe. Pozwolę sobie zacytować swoją wypowiedź z innego forum.

QUOTE
Już kilka razy wspominałem z sentymentem, kiedy na tym forum można było dostać bana za olewanie zasad ortografii (nie za błędy, tylko za olewanie). Ktoś (chyba nawet tutaj użył fajnego porównania, że jeśli piszesz do kogoś, np odpowiadając na post i nie dbasz jak to robisz, to tak, jakbyś gościowi przy stole podał piwo w brudnej szklance. Rozmówcę, tak jak język trzeba szanować. Nie rażą mnie nowe słowa w dziedzinach, które które powstały niedawno. Zwłaszcza w branży komputerowej czy technice. Interface jest dobrym przykładem - tego nie da się przetłumaczyć ani dosłownie, ani logicznie.


Teraz, kiedy większość przeglądarek ma wbudowany moduł sprawdzania pisowni usprawiedliwianie się dysleksją jest trochę słabe. Wiadomo, że tak czy siak, błędów się nie uniknie i nie ma sensu ślęczeć nad każdym postem kilkanaście minut, ale przynajmniej raz przeczytać wypada. W dodatku, zauważyłem, że zerknięcie na to co się napisało, zdecydowanie pozytywnie wpływa na kulturę wypowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 18/03/2014, 16:36 Quote Post

A neologizmy? Zdążyłam już polubić nowy przymiotnik produkcji własnej: dzikowschodni. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 18/03/2014, 17:09 Quote Post

Vitam

Czy zaświadczenie o dysekcji jest jakąś okolicznością łagodzącą? (Adiko)

Nie.
Chyba ze przedstawisz zaświadczenie, że dyslektykiem jest Twój komputer i nie da się na nim zainstalować modułu sprawdzającego pisownię. Bo mój właśnie przed chwilą usłużnie podkreślił mi czerwonym wężykiem kilka literówek (typu "modulu" na ten przykład).
 
Post #11

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 18/03/2014, 17:12 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 18/03/2014, 18:09)
Chyba ze przedstawisz zaświadczenie, że dyslektykiem jest Twój komputer i nie da się na nim zainstalować modułu sprawdzającego pisownię. Bo mój właśnie przed chwilą usłużnie podkreślił mi czerwonym wężykiem kilka literówek (typu "modulu" na ten przykład).
*


Z ciekawości-co ty za stworzeń, jak i dlaczego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 18/03/2014, 19:42 Quote Post

Nie zauważyliście, że w zacytowanym przez lancastera tekście użycie małej i wielkiej litery ma charakter nie tyle błędu językowego co świadomej deprecjacji Ukrainy - pisanej konsekwentnie małą literą - w opozycji do Polski. W mojej opinii tekst jest przykładem nie tyle błędów językowych, co jakiejś zdegradowanej postaci patriotyzmu opierającej się przede wszystkim na wywyższeniu, chociażby ortograficznym, polskości i analogicznym poniżeniu obcej nacji.

Co poniektórzy - w imię tak pojętego umiłowania Ojczyzny - z podziwu godną konsekwencją używają wielkiej litery także w odniesieniu do przymiotnika "polski". Jeżeli uda mi się zauważyć podobne wybryki patriotyzmu językowego zawsze reaguję. Wygląda to jednak na walkę z wiatrakami - umiłowanie Ojczyzny jest wartością nadrzędną. Czymże jest ortografia wobec wspaniałości całej przyrody....o przepraszam, wobec uczucia pierś rozpierającego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 18/03/2014, 19:52 Quote Post

Ja jestem osobiście uczulony na wielkie litery i kropki, zdarza się, że jak widzę posta napisanego ciurkiem z małych liter, to odechciewa mi się go czytać. Na Bialenii, gdzie moderuję, za nieprzestrzeganie minimum ortografii (czyli właśnie wielkie litery na początku zdania i znaki przestankowe w ilości nie większej niż trzy na końcu) wlepiam kary.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 18/03/2014, 21:33 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 18/03/2014, 17:09)
Vitam

Czy zaświadczenie o dysekcji jest jakąś okolicznością łagodzącą? (Adiko)

Nie.
Chyba ze przedstawisz zaświadczenie, że dyslektykiem jest Twój komputer i nie da się na nim zainstalować modułu sprawdzającego pisownię. Bo mój właśnie przed chwilą usłużnie podkreślił mi czerwonym wężykiem kilka literówek (typu "modulu" na ten przykład).
*



Panowie, zamiast jakichś tam "góglów chromych" i innych "oper" użyjcie starego dobrego "liska otulającego niebieską kulę"...

Ja, jeśli chodzi o interpunkcję czy ortografię, też mam sporo za uszami. Ale to jeszcze było za czasów moich pierwszych kroków na tym forum, więc może jest to do wybaczenia? Teraz już trochę się "wyrobiłem".

Czasami, zupełnie świadomie, używam SOV-a. Taki tam zabieg stylistyczny... smile.gif


starajmy sie wienc nie pisadź w taki sposub bo ino , wstyd przed całom wsiom robita , a wogle to brzydko tag


CODE

gdyby modzi na kolorowo poprawiali błędy


Z całym szacunkiem do pracy moderacji, ale musiałoby być ich kilka razy więcej niż obecnie, by to ogarnąć wszytko.

EDIT: Jeśli mnie ktoś złapie na błendach i innych takich proszę mnie wychłostać po stopach, bez litości.

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 18/03/2014, 21:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej