Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rozwój języków słowiańskich, Czy faktycznie był jeden język ?
     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 29/05/2016, 7:03 Quote Post

Jeszcze c.d. słownika Łukasza, powyżej. "Szafa" to pewnie późna pożyczka z niemieckiego a po szwedzku "skåp"(wymowa "skłop"); w końcu Sztokholm to miasto hanzeatyckie. Również szwedzka terminologia żeglarska jest prawie identyczna z polską z tego samego powodu. "Wiedza" to po szwedzku "vetenskap". Najbardziej fascynujące wydało mi się drugie dno określenia "ludzie", o ile takowe istnieje. Otóż "att lyda" znaczy obecnie w szwedzkim "być posłusznym" a nie "słuchać".
Czyli ludzie to plebs, który musi słuchać swoich panów?

Ten post był edytowany przez cafelatte: 29/05/2016, 7:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 29/05/2016, 11:21 Quote Post

QUOTE(Halstatt @ 29/05/2016, 6:18)

Sam nie jestem specjalistą od języków słowiańskich ale mamy tu zarówno wpływy rusińskie -ty (zveszaty), słowackie (nicz nebili vinni). Może być ciekawym przykładem do identyfikacji językowej - czy poszczególne formy są formami archaicznymi (z których wyewoluowały formy słowackie i ukraińskie) czy zewnętrznymi wpływami na rusiński.
*



W 1493 roku polska ortografia była jeszcze wyraźnie 'w budowie', nie mówiąc o słowackiej czy rusińskiej, to też trzeba wziąć pod uwagę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Halstatt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.639

TROLL KLON
 
 
post 29/05/2016, 16:50 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 29/05/2016, 11:21)
QUOTE(Halstatt @ 29/05/2016, 6:18)

Sam nie jestem specjalistą od języków słowiańskich ale mamy tu zarówno wpływy rusińskie -ty (zveszaty), słowackie (nicz nebili vinni). Może być ciekawym przykładem do identyfikacji językowej - czy poszczególne formy są formami archaicznymi (z których wyewoluowały formy słowackie i ukraińskie) czy zewnętrznymi wpływami na rusiński.
*



W 1493 roku polska ortografia była jeszcze wyraźnie 'w budowie', nie mówiąc o słowackiej czy rusińskiej, to też trzeba wziąć pod uwagę.
*


Ja zakładam, że szczególnie niepoprawna ortografia zapisuje odpowiednio wymowę (końcówki bezokolicznikowe -ty, zmiękczanie c>cz) smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej