Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Panthera - ojciec Jezusa. Geneza idei..., Paweł Janiszewski
     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 1/05/2014, 20:42 Quote Post

Czytam właśnie w/w książkę. Świetnie się to czyta, błyskotliwa analiza źródeł, gigantyczna bibliografia i przede wszystkim bardzo słabo naświetlony dotychczas temat. Czy ktoś czytał? Bo słyszałem, kilka niezbyt przychylnych opinii, ale bez sprecyzowanych obiekcji. Ciekaw jestem opinii jakichś bardziej krytycznych czytelników.

P.S. Pierwszy od lat temat założony przeze mnie. Ale to przyjemne smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 5/05/2014, 21:52 Quote Post

Skończyłem i muszę nieco zmienić zdanie.
Książka warta przeczytania, ze względu na unikalność tematu oraz bardzo dobrą metodologię, którą szczerze podziwiam, pozwalającą na rozpatrzenie tak drażliwego tematu w sposób bardzo obiektywny.

Do minusów zaliczyłbym przede wszystko słabość wywodu końcowego. W przypadku tak hipotetycznej postaci, wydaje mi się że jest sens pisania książki, jeśli się ma na jej temat jakiś silnie sprecyzowany pogląd. Tutaj właściwie wygląda na to, że gdyby zmienić jedno rozumowanie to wniosek (a wszystkie wnioski praktycznie w tej książce są konstruktami czysto hipotetycznymi - tak, w historii starożytnej to nic nadzwyczajnego) byłby zupełnie inny a autor specjalnie by się nie obraził. Dlatego całościowa ocena książki pozostaje niezbyt pozytywna. Ja (może jestem odosobniony w tym poglądzie), lubię czytać książki, w których autor lubi (bądź nie) temat o którym piszę, a totalny tumiwisizm i sucha analiza jakoś mnie nie przekonuje.

Kolejnym minusem, że książka jest wybitnie źródłoznawcza, na tyle, że samej historii się tam niewiele pojawia. Nie ma co się spodziewać stanowiska autora na temat ojcostwa Panthery (jest oczywiste ale autor nie zwerbalizował go nigdzie). Także de facto jest to jedynie monografia argumentu dialektycznego stosowanego w sporach judeo-chrześcijańskich i pogańsko-chrześcijańskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/05/2014, 22:03 Quote Post

W gruncie rzeczy Paweł Janiszewski pisze książkę o pewnym argumencie w dyskusjach chrześcijańsko-pogańskich IV w. Historyk na temat samego Pantery powie chyba jeszcze mniej niż choćby o Apolloniuszu z Tyany. Zresztą akurat to chyba też wielki plus książki, że autor wypowiadał się w ramach nie tam jakiś swoich wierzeń, czy Pantera istniał, czy nie - tylko akurat na czym się zna i ma już spory dorobek w tym zakresie - źródłoznawstwa późnoantycznego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej