Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> De Re Militari, Czasopismo miłośników wojskowości
     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/02/2015, 20:37 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Miło mi poinformować, że staraniem wydawnictwa Inforteditions na polskim rynku księgarskim w najbliższym czasie pojawi się pierwszy numer nowego czasopisma historycznego. Projekt ów nosi nazwę „De Re Militari: Czasopismo miłośników wojskowości”. Wydawca pozwolił sobie już zamieścić w Internecie okładkę owego numeru wraz ze spisem treści, a także podać jego objętość. Trwają intensywne prace nad numerem kolejnym.
http://infort-sklep.pl/zapowiedzi.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 24/02/2015, 20:44 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 24/02/2015, 21:37)
Drodzy Forumowicze!
Miło mi poinformować, że staraniem wydawnictwa Inforteditions na polskim rynku księgarskim w najbliższym czasie pojawi się pierwszy numer nowego czasopisma historycznego. Projekt ów nosi nazwę „De Re Militari: Czasopismo miłośników wojskowości”. Wydawca pozwolił sobie już zamieścić w Internecie okładkę owego numeru wraz ze spisem treści, a także podać jego objętość. Trwają intensywne prace nad numerem kolejnym.
http://infort-sklep.pl/zapowiedzi.html
*


Znana jest już cena?
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/02/2015, 20:56 Quote Post

Michale!
Cena zostanie upubliczniona w chwili wyjścia periodyku na rynek. Myślę, że będzie ona nader przystępna. Charakter czasopisma powinien wyjaśnić artykuł wstępny autorstwa pana Witolda Grzelaka. Ze swej strony pragnę podkreślić, że projekt ów z zasady będzie zajmował się różnorodnymi aspektami dziejów wojskowości, co widać już po tytułach anonsowanych artykułów. Same tytuły na stronie internetowej zostały podane w nieco okrojonej formie, mój własny tekst posiada bowiem wyraźną cezurę czasową, określoną na lata 1867–1914. Odnośnie numeru następnego chciałbym zauważyć, że powinien on zawierać poza jednym wszystkie ujawnione wcześniej teksty, nieobecne w numerze pierwszym. Wspomniany wyjątek to artykuł pana Norberta Faszczy. Obok nich pojawią się rzeczy zupełnie nowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 24/02/2015, 21:01 Quote Post

A jak będzie wyglądała dystrybucja? Tylko przez internet, czy również przez RUCH i Empik?
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 24/02/2015, 21:05 Quote Post

Jaka będzie częstotliwość wydawania tego czasopisma?

Ten post był edytowany przez Szklarz: 24/02/2015, 21:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 24/02/2015, 21:10 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 24/02/2015, 21:37)
Drodzy Forumowicze!
Miło mi poinformować, że staraniem wydawnictwa Inforteditions na polskim rynku księgarskim w najbliższym czasie pojawi się pierwszy numer nowego czasopisma historycznego. Projekt ów nosi nazwę „De Re Militari: Czasopismo miłośników wojskowości”. Wydawca pozwolił sobie już zamieścić w Internecie okładkę owego numeru wraz ze spisem treści, a także podać jego objętość. Trwają intensywne prace nad numerem kolejnym.
http://infort-sklep.pl/zapowiedzi.html
*



Gratuluję! W końcu periodyk wyjdzie na rynek! smile.gif

Taka drobna uwaga natury technicznej. I żeby nie było, nie mam zamiaru się czepiać wink.gif Sugeruję wydawcy, aby umieszczał na okładce motywy związane z tematami artykułów. Widoczny na tej okładce legionista nie bardzo pasuje, w szczególności, że teksty starożytnicze numeru dotyczą czasów republiki wink.gif Domyślam się, że miał przykuć uwagę, ale równie dobrze może zostać wykorzystany przez czepialskich wszelakiej maści wink.gif

Przechodząc zaś do konkretów. Będą upublicznione jakieś wymagania wydawnicze i inne ważne dla autorów informacje? Skoro periodyk ma własny temat przydałoby się przekazać potencjalnie zainteresowanym to i owo wink.gif

Pozdrawiam,
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 24/02/2015, 21:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/02/2015, 21:21 Quote Post

Szanowni Przedmówcy!
Pytania o dystrybucję proszę kierować pod adresem wydawcy. Pewne założenia wstępne odnośnie częstotliwości są mi znane, ale nie czuję się jeszcze zobowiązany do ich ujawniania. Wszystkich raz jeszcze odsyłam do artykułu wstępnego pana Witolda Grzelaka. Sam nie znam jego treści, podobnie jak ostatecznej wersji tekstowej poszczególnych artykułów i ich szaty graficznej. Layout czasopisma jest mi znany jedynie na przykładzie mojego własnego tekstu, któremu towarzyszą pewne dodatki, w tym ilustracje.

Legionista jest w pełni związany z treścią merytoryczną pierwszego numeru, a gdyby pan Faszcza nie wycofał własnego tekstu, wtedy byłby z nim związany jeszcze bardziej. W tle legionisty występuje przy tym nowożytna grafika, odnosząca się do czasów, którym poświęcona została większa część numeru. Uważam przy tym, że baczniejszą uwagę powinniśmy zwrócić na zawartość poszczególnych artykułów, a nie na szczegóły okładki. To ich walory lub brak takich będą bowiem wpływać na powodzenia projektu.

Ze swej strony pragnę raz jeszcze podkreślić, iż występuję tutaj jako sympatyk nowego periodyku, posiadający bliższą o nim wiedzę z tytułu autorstwa jednego z artykułów. Nie reprezentuję redakcji czasopisma i nie znam wszystkich jej planów związanych z „De Re Militari”.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 24/02/2015, 23:50 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 24/02/2015, 22:21)
Szanowni Przedmówcy!
Pytania o dystrybucję proszę kierować pod adresem wydawcy. Pewne założenia wstępne odnośnie częstotliwości są mi znane, ale nie czuję się jeszcze zobowiązany do ich ujawniania. Wszystkich raz jeszcze odsyłam do artykułu wstępnego pana Witolda Grzelaka. Sam nie znam jego treści, podobnie jak ostatecznej wersji tekstowej poszczególnych artykułów i ich szaty graficznej. Layout czasopisma jest mi znany jedynie na przykładzie mojego własnego tekstu, któremu towarzyszą pewne dodatki, w tym ilustracje.

Legionista jest w pełni związany z treścią merytoryczną pierwszego numeru, a gdyby pan Faszcza nie wycofał własnego tekstu, wtedy byłby z nim związany jeszcze bardziej. W tle legionisty występuje przy tym nowożytna grafika, odnosząca się do czasów, którym poświęcona została większa część numeru. Uważam przy tym, że baczniejszą uwagę powinniśmy zwrócić na zawartość poszczególnych artykułów, a nie na szczegóły okładki. To ich walory lub brak takich będą bowiem wpływać na powodzenia projektu.

Ze swej strony pragnę raz jeszcze podkreślić, iż występuję tutaj jako sympatyk nowego periodyku, posiadający bliższą o nim wiedzę z tytułu autorstwa jednego z artykułów. Nie reprezentuję redakcji czasopisma i nie znam wszystkich jej planów związanych z „De Re Militari”.
*



Z tym, że legionista jest z okresu cesarstwa, a nie republiki. Tekst Michała zaś dotyczył również cesarstwa (ale późnego) więc, jak dla mnie merytorycznie ni jak pasuje wink.gif Domyśliłem się tego więc tła nie komentowałem wink.gif Niby tak, ale sam dobrze wiesz Marcinie, że na tym forum omawia się wszystkie kwestie z okładkami włącznie wink.gif

Mam więc nadzieję, że tekst wstępny wydawcy będzie dostępny on-line dla wszystkich wink.gif

Pozdrawiam,
DW

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/02/2015, 7:43 Quote Post

Damianie!
Tego legionistę i tak długo cyzelowano. Poza tym była inna opcja, z greckim hoplitą. Wtedy dopiero byś się dąsał. A może ów Rzymianin pozostanie już na stałe na okładkach kolejnych numerów jako symbol czasopisma? Samą rozmowę o okładce odbieram przy tym jako temat zastępczy wobec istniejącego wciąż braku wglądu do tekstów zawartych w pierwszym numerze. Po prostu rozmawiamy o jedynej rzeczy, którą widać. Ze swej strony pragnę dodać, że w podtytule periodyku widnieje informacja, iż „O sprawach wojskowych” jest wydawnictwem skierowanym do „miłośników” i przez tychże „miłośników” realizowanym. Tu nawet nie ma mowy o „historykach”. Taka konwencja sugeruje, że autorami poszczególnych artykułów mogą stać się zarówno profesjonalni badacze z tytułami profesorskimi, jak też osoby bez formalnego historycznego wykształcenia. Jedni i drudzy mają też być odbiorcami czasopisma, a zatem treść i forma czasopisma powinna okazać się zrozumiała dla wszystkich tych grup. Okładka ma przyciągać potencjalnych nabywców i nadawać pewien klimat kolejnym numerom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/02/2015, 11:46 Quote Post

Marcinie,

Jak nie ja, a kto inny by się dąsał wink.gif Rozumiem ideę, ale np. Ancient Warfare, które też jest czasopismem skierowanym do wszystkich i tam okładki są wykonywane zgodne z treścią numeru, i potrafią wzbudzić uwagę bez zbędnych ozdobników. Przykładów można podać wiele. Chyba, że Infort ma zamiar czerpać z bogatego doświadczenia różnorakiej maści czasopism "kolorowych", na których okładach widnieje często byle wink.gif Jak już wspomniałem nie robię specjalnie złośliwych przytyków do Infortu, chcę tylko, aby nowy periodyk nie został zjechany za... okładkę. To raz. Dwa jako potencjalny zainteresowany chcę otrzymywać produkt doprecyzowany na każdym poziomie z szatą graficzną włącznie. A po trzecie, jak już wspomniałeś... jest tylko okładka i spis treści więc na razie nie ma o czym dyskutować. Aha i żeby nie było, że tylko "krytykuję" sama koncepcja okładki jest w porządku wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/02/2015, 11:54 Quote Post

Damianie!
Z pewnością wydawca czasopisma nie postawił na bylejakość, gdyż wizerunek rzeczonego legionisty był kilkakroć poprawiany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/02/2015, 12:08 Quote Post

Marcinie,
W to nie wątpię. Przy czym i tak pasuje do zawartości tomu jak kwiatek do kożucha. Równie dobrze mógłby być Zulus, Spartanin czy żuaw francuski czy amerykański, zapewne wzbudziłyby większe zainteresowanie niż rzeczony legionista. Przy czym poprzez aluzję do "kolorowanek" chciałem powiedzieć, aby Infort nie szedł drogą tanich chwytów, które one stosują. Plus za prostą okładkę i jej koncepcję, idea czasopisma fajna, ale nienowa gdyż wielu próbowało i próbuje ją realizować, ale jak już wspomniałem po raz e-nty, lepiej konstruować okładki na podstawie dostępnego materiału danego numeru, a nie go dorabiać, gdyż pokazuje to profesjonalizm redakcji i podejście do czytelnika.

Tak, tak wiem... mało kto patrzy na okładkę tylko na treść i ma być dla miłośników, więc mój głos będzie raczej należał do tych odosobnionych, ale to jednak nie powinno zwalniać od pracy nad ulepszaniem projektu od samego początku jego istnienia.

Tyle z mojej strony w kwestii okładki. Nie ma co zaśmiecać niepotrzebnie wątku. Mam nadzieję, że De Re Militari wkrótce ruszą i dadzą możliwość do bardziej konkretnej dyskusji.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/02/2015, 12:24 Quote Post

Damianie!
Twoją wypowiedź odbieram właśnie w kontekście owych innych prób utworzenia czasopisma historyczno–wojskowego. Masz szerokie pole do popisu, gdyż współpracując z innymi wydawcami możesz projektować okładki bardziej odpowiadające własnemu gustowi. Jako nawet redaktor techniczny będziesz miał okazję przebić ofertę Infortu od strony graficznej, zaś autorzy piszący dla owego konkurencyjnego periodyku dostaną szansę wygrania z autorami Infortu od strony tekstowej. Rozumiem przy tym, że brak na dzień dzisiejszy owej konkurencji w księgarniach oznacza, że ekipa cyzeluje projekt na połysk tak wysoki, że musi jej to jeszcze zająć nieco czasu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/02/2015, 14:13 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 25/02/2015, 13:24)
Damianie!
Twoją wypowiedź odbieram właśnie w kontekście owych innych prób utworzenia czasopisma historyczno–wojskowego. Masz szerokie pole do popisu, gdyż współpracując z innymi wydawcami możesz projektować okładki bardziej odpowiadające własnemu gustowi. Jako nawet redaktor techniczny będziesz miał okazję przebić ofertę Infortu od strony graficznej, zaś autorzy piszący dla owego konkurencyjnego periodyku dostaną szansę wygrania z autorami Infortu od strony tekstowej.  Rozumiem przy tym, że brak na dzień dzisiejszy owej konkurencji w księgarniach oznacza, że ekipa cyzeluje projekt na połysk tak wysoki, że musi jej to jeszcze zająć nieco czasu.
*



Ja zaś Marcinie wypowiadałem się z perspektywy własnych doświadczeń redakcyjnych wink.gif Plany innych projektów, które z tych czy innych przyczyn się "wloką" bądź "umarły" biorę zawsze jako przestrogę, aby zamiast nadmiaru słów przeważały czyny.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/02/2015, 14:39 Quote Post

Damianie!
Toteż słowa są wcielane w czyn, czego widomym znakiem upublicznienie tytułu, formatu, objętości i pierwszej strony okładki czasopisma spod skrzydeł Infortu. Wszelkie uwagi redakcyjne uważam za cenne, sam miałem własne wobec niektórych poznanych przeze mnie tekstów, choć z uwagi na moją nieobecność w gronie redakcyjnym nie miałem wpływu na kształt innych artykułów poza tym o świętach armii austriackiej. Sam jestem ciekaw treści jednego z tekstów, bo nie wiem, czy i jaką redakcją merytoryczną go objęto, ani nawet nie znam wyników korekty językowej owego artykułu.

Wspominałeś kwestię użycia materiału ilustracyjnego, nadchodzącego wraz z przesyłanymi redakcji artykułami. Wiem, że nie było z tym łatwo. Do większości tekstów autorzy nie dołączyli lustracji albo ilustracje te nie spełniały podstawowych wymogów technicznych. Na dziś mogę powiedzieć, że mój artykuł został wyposażony w trzy przedstawienia ikonograficzne, gdyż we wszystkich swoich publikacjach staram się dbać o warstwę ilustracyjną. Wiem o grafikach z epoki do tekstu pana Łukasza Pabicha, równie epokowych zdjęciach związanych z artykułem Szymona Nowaka i fotografiach obecnego stanu dawnych umocnień granicznych Rzeczypospolitej w części napisanej przez profesora Macieja Franza. Nie mam pojęcia o tym, czy pozostałe teksty wsparto ilustracjami. Kiedy czytałem poszczególne artykuły, nie istniały jeszcze mapy doń przygotowywane. Trudno natomiast wyobrazić sobie teksty o bitwach i kampaniach bez map. Tym samym ja też jestem ciekaw zawartości owego długo wyczekiwanego pierwszego numeru. Liczę, że poszło dobrze i en masse będziemy zadowoleni z efektów pracy ludzi odpowiedzialnych za nowy periodyk. Oczywiście każdy z nas będzie mógł ocenić ów numer jako całość, jak też każdy artykuł z osobna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

16 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej