Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "oficer I Szpieg" Romana Polańskiego
     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 10/01/2020, 18:07 Quote Post

QUOTE(alexmich @ 10/01/2020, 14:20)
Dopiero dzisiaj to do mnie dotarło. Coś mi w tym filmie po seansie nie dawało spokoju tzn. coś w nim było nie tak, ale nie mogłem się zorientować co, bo film był naprawdę dobry. No i mnie olśniło. Po co jest ten film? Co on ma przekazać? Historie pomyłki sądowej z końca XIX wieku? Wywarła ona jakieś znaczące reperkusje? Kogo dzisiaj może to obchodzić? W zasadzie jedynym przesłaniem filmu jest właśnie aj waj ten antysemityzm. Filosemityzm że tak się wyrażę zżera własny ogon. O Dreyfusie przez cały film dowiadujemy się w zasadzie tyle że jest żydem.  Podczas pierwszej retrospekcji widzimy rozmowę Dreyfusa z  Picquartem, w której ten pierwszy po prostu żydzi. Nie podoba mu się, że dostał zła ocenę i oskarża nauczyciela o antysemityzm. Co robi Dreyfus w ostatniej scenie? No znowu żydzi i dopomina się o wyższy stopień (całkowicie mu nie przysługujący), bo jest skrzywdzonym żydem. Coś Polańskiemu nie wyszło, bo delikatnie mówiąc utrwala on negatywne stereotypy o żydach.
*


Z treści postu wynika, że u ciebie chyba nie trzeba specjalnie ich utrwalać.

Ten post był edytowany przez Fuser: 10/01/2020, 18:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.634
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2020, 18:30 Quote Post

QUOTE
Dopiero dzisiaj to do mnie dotarło. Coś mi w tym filmie po seansie nie dawało spokoju tzn. coś w nim było nie tak, ale nie mogłem się zorientować co, bo film był naprawdę dobry. No i mnie olśniło. Po co jest ten film? Co on ma przekazać? Historie pomyłki sądowej z końca XIX wieku? Wywarła ona jakieś znaczące reperkusje? Kogo dzisiaj może to obchodzić? W zasadzie jedynym przesłaniem filmu jest właśnie aj waj ten antysemityzm. Filosemityzm że tak się wyrażę zżera własny ogon. O Dreyfusie przez cały film dowiadujemy się w zasadzie tyle że jest żydem. Podczas pierwszej retrospekcji widzimy rozmowę Dreyfusa z Picquartem, w której ten pierwszy po prostu żydzi. Nie podoba mu się, że dostał zła ocenę i oskarża nauczyciela o antysemityzm. Co robi Dreyfus w ostatniej scenie? No znowu żydzi i dopomina się o wyższy stopień (całkowicie mu nie przysługujący), bo jest skrzywdzonym żydem. Coś Polańskiemu nie wyszło, bo delikatnie mówiąc utrwala on negatywne stereotypy o żydach.


Ja bym na coś innego zwrócił uwagę.

QUOTE
Dopiero dzisiaj to do mnie dotarło... bo film był naprawdę dobry.... Po co jest ten film? Co on ma przekazać? Historie pomyłki sądowej z końca XIX wieku? Wywarła ona jakieś znaczące reperkusje? Kogo dzisiaj może to obchodzić? ... O Dreyfusie przez cały film dowiadujemy się w zasadzie tyle że jest żydem...


Czy to aby na pewno była pomyłka sądowa? Dość dawno o tym nie czytałem ale wydawało mi się że nie.
Po co ten user do kina chodzi? Popcornu w domu można sie najeść.

Ten post był edytowany przez Krzysztow: 10/01/2020, 18:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/01/2020, 19:07 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 10/01/2020, 18:30)
QUOTE
Dopiero dzisiaj to do mnie dotarło. Coś mi w tym filmie po seansie nie dawało spokoju tzn. coś w nim było nie tak, ale nie mogłem się zorientować co, bo film był naprawdę dobry. No i mnie olśniło. Po co jest ten film? Co on ma przekazać? Historie pomyłki sądowej z końca XIX wieku? Wywarła ona jakieś znaczące reperkusje? Kogo dzisiaj może to obchodzić? W zasadzie jedynym przesłaniem filmu jest właśnie aj waj ten antysemityzm. Filosemityzm że tak się wyrażę zżera własny ogon. O Dreyfusie przez cały film dowiadujemy się w zasadzie tyle że jest żydem. Podczas pierwszej retrospekcji widzimy rozmowę Dreyfusa z Picquartem, w której ten pierwszy po prostu żydzi. Nie podoba mu się, że dostał zła ocenę i oskarża nauczyciela o antysemityzm. Co robi Dreyfus w ostatniej scenie? No znowu żydzi i dopomina się o wyższy stopień (całkowicie mu nie przysługujący), bo jest skrzywdzonym żydem. Coś Polańskiemu nie wyszło, bo delikatnie mówiąc utrwala on negatywne stereotypy o żydach.


Ja bym na coś innego zwrócił uwagę.

QUOTE
Dopiero dzisiaj to do mnie dotarło... bo film był naprawdę dobry.... Po co jest ten film? Co on ma przekazać? Historie pomyłki sądowej z końca XIX wieku? Wywarła ona jakieś znaczące reperkusje? Kogo dzisiaj może to obchodzić? ... O Dreyfusie przez cały film dowiadujemy się w zasadzie tyle że jest żydem...


Czy to aby na pewno była pomyłka sądowa? Dość dawno o tym nie czytałem ale wydawało mi się że nie.
Po co ten user do kina chodzi? Popcornu w domu można sie najeść.
*




Do kina chodzę oglądać filmy. Tylko że filmy biograficzne i dramaty historyczne, oprócz zarobienia, po coś powstają. Mają zwrócić na coś uwagę, pokazać istotne wydarzenia, propagandowo coś podbudować itd. Czy sprawa afery polityczno-sądowej z końca XIX wieku, pasuje do tego? Wydarzenie z punktu widzenia Francji epizodyczne. Chodziło o pokazanie żydożerstwa ówczesnego społeczeństwa francuskiego? To się udało, prawie wszyscy Francuzi w tym filmie to zagorzali antysemici. Tylko czy to jest problem dzisiejszej Francji?

Postać Alfreda Dreyfusa w mojej ocenie jest przedstawiona kiepsko. Albo krzyczy i unosi się emocjami, albo stereotypowo żydzi. Rozumiem, że taki był zamysł, aby była to z jednej strony osoba wokół której się cała afera kręci, z drugiej aby jej przedstawienie było poboczne. Ale wyszło to tak, że oprócz czysto ludzkiej przykrości dla niewinnie skazanego, ta postać w żaden sposób nie buduje sympatii. No chyba, że sam fakt że jest żydem (zresztą co chwile podkreślany) ma to robić. Już więcej sympatii wzbudzili we mnie generałowie, bo nawet jak postępują podle to przynajmniej w celu obrony pojmowanego przez siebie honoru. A Dreyfus? Albo pokazuje negatywne emocje, że dzieje mu się krzywda (niesprawiedliwa), albo zachowuje się jak stereotypowy żyd w zimny i wyrachowany sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 10/01/2020, 19:49 Quote Post

QUOTE(alexmich @ 10/01/2020, 20:07)
Albo pokazuje negatywne emocje, że dzieje mu się krzywda (niesprawiedliwa), albo zachowuje się jak stereotypowy żyd w zimny i wyrachowany sposób.
*


Jak zachowuje się np. w momencie, gdy jest publicznie degradowany i na sali sądowej?
Jakie pozytywne emocje powinien wtedy okazywać?

I oczywiście afera ta była ważnym wydarzeniem w historii Francji.

Ten post był edytowany przez Fuser: 10/01/2020, 19:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.634
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 11/01/2020, 12:54 Quote Post

QUOTE
zachowuje się jak stereotypowy żyd w zimny i wyrachowany sposób.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Jakie zródło mówi ilu było grafologów w procesie Dreyfusa? Dotąd myślałem że trzech a tu Wikipedia podaje że pięciu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 12/01/2020, 13:26 Quote Post

CODE
albo stereotypowo żydzi

confused1.gif Co to "żydzi"? A tym bardziej "stereotypowo żydzi"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 12/01/2020, 13:42 Quote Post

QUOTE(Napoleon7 @ 12/01/2020, 14:26)
CODE
albo stereotypowo żydzi

confused1.gif  Co to "żydzi"? A tym bardziej "stereotypowo żydzi"?
*


W tym przypadku to czasownik. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/04/2020, 14:07 Quote Post

Po co jest ten film? (Alexmich)

Paniedzieju, po to co i każdenjeden inny film na całym świecie - żeby jego twórcy zarobili kasę na widzach. Przesłania i Ważne Sprawy to tylko takie lanie wody dla maluczkich, żeby poszli do kina i zapłacili za bilet.
No, może nie każdenjeden, są jeszcze filmy propagandowe. W tym przypadku twórca zarabia na zamawiającym propagandę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/04/2020, 14:34 Quote Post

@źwiesz

Jeśli sugerujesz, że "Oficer i szpieg" był filmem propagandowym zrealizowanym "na zamówienie" to pewnie bez problemu przedstawisz na to dowody. Chyba, że tak bez związku sobie piszesz, bo cię naszło. No to luz.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 27/04/2020, 14:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/04/2020, 15:00 Quote Post

Jeśli sugerujesz, że coś sugeruję, to pewnie bez problemu przedstawisz na to dowody. Chyba, że tak bez związku sobie piszesz, bo Cię naszło. No to luz. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.634
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 27/04/2020, 15:07 Quote Post

Zastanawiam się czy do tego rodzaju filmów reżyser nie powinien wpleść "czegoś więcej" ot tak np: teorii spiskowej? O sprawie Dreyfusa widz może przeczytać choćby w Wikipedii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/04/2020, 15:52 Quote Post

QUOTE(źwiesz @ 27/04/2020, 16:00)
Jeśli sugerujesz, że coś sugeruję, to pewnie bez problemu przedstawisz na to dowody. Chyba, że tak bez związku sobie piszesz, bo Cię naszło. No to luz.  rolleyes.gif
*



Dałem ci furtkę: "bez związku". Czyli tak sobie tylko pisałeś. No i spokój.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/04/2020, 16:13 Quote Post

furtkę: "bez związku". Czyli tak sobie tylko pisałeś. No i spokój. (Szczypiorek)

Najmocniej przepraszam. To w końcu Twój wątek (znaczy - Ty go założyłeś). Skoro widzisz związek z nim w kilku wcześniejszych postach - których autorzy węszą a to semityzm, a to antysemityzm, a to filosemityzm - a moje robienie sobie jaj z tego węszenia jest wedle Ciebie bez związku, to cóż... Ty tu rządzisz, Paniedzieju, to węszenie jest dla Ciebie ważne, ja już sobie stąd znikam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/04/2020, 16:22 Quote Post

Proszę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej