Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rywalizacja Pomiędzy Zakonami
     
Hugo de Payes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 80.632

Bartosz Sobkowicz
Zawód: uczen
 
 
post 26/12/2012, 21:06 Quote Post

Witam, mam pytanie. Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat a bardzo mnie to interesuję: mianowicie, czy Templariusze, Krzyżacy i Joannici rywalizowali między sobą ? Bo nigdy nie słyszałem o walkach między tymi zakonami, a poza tym wszystkie były chrześcijańskie, ale może rywalizowali o ziemię, czy ludzi. A może współpracowały ? Z góry dziękuję o wszystkie wypowiedzi na ten temat. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 26/12/2012, 21:11 Quote Post

QUOTE(Hugo de Payes @ 26/12/2012, 21:06)
Witam, mam pytanie. Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat a bardzo mnie to interesuję: mianowicie, czy Templariusze, Krzyżacy i Joannici rywalizowali między sobą ? Bo nigdy nie słyszałem o walkach między tymi zakonami, a poza tym wszystkie były chrześcijańskie, ale może rywalizowali o ziemię, czy ludzi. A może współpracowały ? Z góry dziękuję o wszystkie wypowiedzi na ten temat. Pozdrawiam.
*



Nazwy pisze się małymi literami, chyba że mówimy o mieszkańcach państwa krzyżackiego, albo o tytule książki/filmu. smile.gif

Współpracowały ze sobą, ogólnie rzecz biorąc. Często też bywało tak, że jeden zakon wchłonął drugi - templariusze montegaudystów w bodaj 1202 r., kalatrawensi alkantarystów, a później kalatrawensom przekazano z powrotem zamki kastylijskie, po kasacie templariuszy.

W bitwach jest często o współpracy, pierwszy z brzegu Hittin 1187 - templariusze ilazaryci

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 26/12/2012, 21:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hugo de Payes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 80.632

Bartosz Sobkowicz
Zawód: uczen
 
 
post 26/12/2012, 21:14 Quote Post

Dziękuję za poprawkę, następnym razem będę pamiętał biggrin.gif I oczywiście za odpowiedź na moje pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Syriusz.Czarny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 80.194

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 26/12/2012, 21:33 Quote Post

QUOTE(Hugo de Payes @ 26/12/2012, 21:14)
Dziękuję za poprawkę, następnym razem będę pamiętał biggrin.gif I oczywiście za odpowiedź na moje pytanie.
*


Była rywalizacja joannitów z templariuszami, nawet dochodziło do walk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 26/12/2012, 21:58 Quote Post

QUOTE(Syriusz.Czarny @ 26/12/2012, 21:33)
QUOTE(Hugo de Payes @ 26/12/2012, 21:14)
Dziękuję za poprawkę, następnym razem będę pamiętał biggrin.gif I oczywiście za odpowiedź na moje pytanie.
*


Była rywalizacja joannitów z templariuszami, nawet dochodziło do walk.
*



Racja, jeszcze była wojna św. Sabasa.*

Ale ogólnie nie kojarzę otwartych konfliktów.

*Tylko to, czy coś jeszcze?

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 26/12/2012, 22:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 27/12/2012, 0:08 Quote Post

Rywalizacja oznacza nie tylko wojnę, a zakony ze sobą rywaizowały, o posiadości, wpływy, sposób prowadzenia polityki, na podziały w Ziemi Świętej nakładały się konflikkty między Staufami a papieżami, Wenecją a Genuą itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ballhaus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 74.616

Marek
 
 
post 27/12/2012, 10:42 Quote Post

QUOTE(Hugo de Payes @ 26/12/2012, 21:06)
Witam, mam pytanie. Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat a bardzo mnie to interesuję: mianowicie, czy Templariusze, Krzyżacy i Joannici rywalizowali między sobą ? Bo nigdy nie słyszałem o walkach między tymi zakonami, a poza tym wszystkie były chrześcijańskie, ale może rywalizowali o ziemię, czy ludzi. A może współpracowały ? Z góry dziękuję o wszystkie wypowiedzi na ten temat. Pozdrawiam.
*



Oczywiście że tak, jednak z reguły na gruncie majątkowym. M. Barber w monografii o templariuszach pisał: "(...)Z powodu zniszczenia archiwum Świątyni można dziś sobie wyrobić jedynie mgliste pojęcie o templariuszach jako panach feudalnych, niemniej liczne ich spory ze szpitalnikami i innymi seniorami w państwach krzyżowych wskazują, że zakon miał najprawdopodobniej wiele wiosek, młynów i terenów uprawnych(...)"
Wymienia również porozumienie z 1179 r. na mocy którego templariusze i szpitalnicy zawarli porozumienie co do trzech wiosek leżących między Tortosą a Krak de Chevaliers.

Ten post był edytowany przez Ballhaus: 27/12/2012, 12:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej