Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ceramika wczesnego osadnicwa Słowian, Co o niej wiemy?
     
olgard
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 74.219

Stopień akademicki: matol i wandal
Zawód: CERAMIIK
 
 
post 3/09/2011, 20:21 Quote Post

witam , jestem takim kims nowym wsrod was, pozdrawiam i przedstawie sie:
Sebastian, 36 lat, jestem garncarzem, lepie garnki z gliny.
...cala frajda w tym lepieniu, ze robie tez rekonstrukcje historyczne, posluguje sie jakas wiedza, fantazja i bardziej surowiej: obiektami muzealnymi i wiedzy... oraz mitow, jakie istnieja o tych obiektach. przynajmiej to co wiem, moze nie ma rzetelnej wiedzy, bardziej jakies wyobrarzena, imaginacje...ale cos tam wiem.
...oraz czy moge pozwolic sobie na takies insynuacje, ...czy naprzyklad celtycki osrodek ceramiki siwej (w nowej hucie) mozna by z tak czystym sumieniem traktowac jako dziedzictwo patrymoniarne naszych przodkow? jako przyklad. (zanim przyszli slowianie..)... jestem otwarty na wiedze i rozne poglady smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/09/2011, 22:34 Quote Post

To znaczne uproszczenie sprawy. Wiadome jest, że każde plemię, które przeszło, bądź jakiś tam czas przesiedziało na naszych dawnych ziemiach, symbolicznie lub ze względu, że było na naszej ziemi (uprawiało kulturę materialną ale też i duchową), będziemy uznawać/uważać, za naszych przodów - nawet jeśli z punktu widzenia etnicznego nimi nie byli. Ale skąd pomysł na wiązanie rzemiosła ceramicznego z dziedzictwem i to jeszcze patrymonialnym przodków?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/09/2011, 23:36 Quote Post

Ja tam myślę, że ze względu na to, że naród polski ukształtował się na wieloetnicznym substracie, spokojnie Celtowie z Nowej Huty mogą być naszymi przodkami, a ich ceramika częścią dziedzictwa kulturowego Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
olgard
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 74.219

Stopień akademicki: matol i wandal
Zawód: CERAMIIK
 
 
post 4/09/2011, 8:20 Quote Post

pomysł ???

ze wszystkich kultur najlepiej chyba zachowala sie ceramika, przedewszystkim ona dostarcza nam mozliwosc dostrzec podobienstwa i roznice, oraz snuc domysly.
ceramika siwa ma pewna ceche szczegolna, wytwarzali ja celtowie, potem wandalowie a jej cechy odnajdywac mozemy w "ornamentyce" slowianskiej. jej cecha wspolna jest to, ze byla wytwarzana nad wisla z gliny i z grafitu. slowianie porzucili dodawanie grafitu, za to pewne motywy zdobnicze powtrzaja sie u polskich i morawskich slowian, nie gdzie indziej. jej opisy znajduja sie w kronikach arabskich i rzymskich, widac musiala kosztowac, co moze tlumaczyc rozpowszechnienie tego specificznego sposobu garncarstwa w kulturze przeworskiej, a pozniej u slowian. w pozniejszym okresie, na zdobnictwo slowian, mialy wplyw sasiednie kutury germanskie oraz wikingowie. tooo ciekawe, jak ksztaltowaly sie wzorki w Normandi, gdzie wikingowie wyparli bezposrednio celtow, mimo nasilenia krystianizacji, fuzing ten przyniosl podobne efekty jak u slowian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/09/2011, 15:25 Quote Post

Wszystko dobrze, ale pamiętaj, że na ceramice nie da się określić etniczności. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
olgard
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 74.219

Stopień akademicki: matol i wandal
Zawód: CERAMIIK
 
 
post 4/09/2011, 20:06 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 4/09/2011, 14:25)
Wszystko dobrze, ale pamiętaj, że na ceramice nie da się określić etniczności. smile.gif

vapnatak
*


wlanie chce tego sprobowac.
ceramika to pieczec kazdej cywilizacji, rysunki czeto przedstawiaja sceny z zycia, wierzenia, bostwa i jesli pismo, wiemmy ze byla to cywilizacja pismienna... ale nie o to chodzi.
zwrocilem uwage na ornamenty. ja zdobie ceramike w motywy etniczne roznych kultur i roznych epok. zazwyczaj bez zamiaru aby byl to konkretny rekwizyt, ale zawsze da sie go do czegos porownac. zdarzaja sie garnki, co to pasuja i do jednych i do innych... a skoro istnialy wplywy jednej kultury na druga, musialy tez istniec inne zwiazki, jak to w zyciu, mezczyzny i kobiety.
Kultura nie przenika z dnia na dzien, musza byc trwalsze wezly. Tak jakos nie trudno sobie wyobrazic, ze slowianie zajmujac tereny po kulturze przeworskiej, zaopiekowal sie wandalskimi kobietami i ich dziecmi, ktore na Rzym nie poszly. Przeciez nie uczyli sie od nich wzorkow na glinie, a jednak wzory te widac na pozniejszej ceramice slowianskiej.
mysle, ze te wzajemne odzialywanie wyrazone w ceramice, moze raz swiadczyc o wzajemnej tolerancji i przyzwoleniu na wspolne zycie, innym razem miec bardziej skomplikowane genezy. nie bylo miosci miedzy kultura pomorskia i rzymianami, a jednak nasladownictwo rzymskiej ceramiki bylo znaczne. powodow moze byc wiele.
ale u Celtow tutaj goszcze i dalej ide tropem ceramiki:
a dokladnie podobienstw miedzy ceramika celtow i slowian polskich (motywy sznurowe) warto zbadac inne podobienstwa: mam pewna stycznasc z jezykiem bretonskim (celtyckim) i odnazlem w nim choc jedno podobienstwo jezykowe. powedzenie CO! wyrazenie wypowiadane kiedy ktos nieuslyszy i zyczy sobie aby mu powtorzyc: CO?
dodac nalezy zamilowanie bretonczykow i irlanczykow do mocnych trunkow, i kolejna cecha wspolna z polakami, ale nie ze wszystkimi slowianami.
przeginam, a moze to juz jest udowodnione? po to wynalezoino fora w internecie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej