Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Celtowie w świetle archeologii, Książki, publikacje, strony www
     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 25/08/2006, 1:22 Quote Post

Udało mi się z moich notatek stworzyć króki artykuł na temat kultury lateńskiej
(głównie na podstawie skryptu K. Godłwskiego - Okres lateński w Europie), być może kiedyś w przyszłości uda mi się go rozwinąć, wkrótce też postaram się umieścić tu bibliografię dotyczącą tej problematyki, wszelkie uwagi czy opinie mile wiedziane.

Link do artykułu:
http://filimer.w.interia.pl/latene.htm

I obiecane książki:

Barry Cunliffe - The Ancient Celts, Oxford Univeristy Press 1997/Starożytni Celtowie, PiW 2003 (seria ceramowska) - 15-25 Euro/50-60 zł - książa napisana przez archeologa, Profesora Oxfordu, specjalisty od epoki żelaza i Celtyki na terenie Wielkiej Brytanii - najlepsza dostępna obecnie na rynku publikacja dotycząca Celtów.

Jerzy Gąssowski - Mitologia Celtów, Warszawa 1987, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. - do kupienia za kilka-kilkanaście złtych w antykwariatach. Ciekawa pozycja bazująca głównie na zachowanej tradycji Irlandzkiej oraz źródlach pisanych z uwzględnieniem źródeł archeologicznych.

Miranda J. Green - The Celtic World, London 1995 - autorkę jako specjalistkę od kultury duchowej Celtów polecił mi znajomy angielski archeolog. Nie czytałem jej jeszcze, więc opinię dodam później.

Więcej książek o Celtyce tej autorki:
http://www.librarything.com/author/greenmiranda

Celtyka Wschodnia:

Woźniak Zenon Osadnictwo celtyckie w Polsce Ossolineum i PAN Wrocław 1970


Wożniak Zenon Wschodnie pogranicze kultury lateńskiej Ossolineum i PAN Wrocław 1974

Halina Dobrzańska, Vincent Megaw, Paulina Poleska (red.) - Celts on the margin : studies in european cultural interaction 7th century BC - 1st century AD - Dedicated to Zenon Woźniak. Kraków 2005


Strona internetowa traktująca o Druidyźmie:
http://poland.druidry.org/glowna.html

Strona stowarzyszenia Celtica:

http://www.celtica.pl/

W miarę docierania do kolejnych publikacji oraz głębszego oswajania się z tematem będę podawała kolejną literaturę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 25/08/2006, 10:03 Quote Post

Świetnie mi się podobało smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gwyneth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 66.183

 
 
post 11/06/2010, 10:01 Quote Post

Chaotyczny i nudny. Skupiłeś się głównie na pochówkach, a brakuje informacji o codziennym życiu Celtów, przedmiotach jakie wytwarzali oraz osadach, które zamieszkiwali. A jeśli już są, to w śladowych ilościach. Np. monety - mogłeś się bardziej wysilić i opisać jakiego były kształtu, jak je robiono, co miało bezpośredni wpływ właśnie na kształt. Takie rzeczy się zapamiętuje. A Ty napisałeś tylko, że były i koniec. Poza tym pisze się "kurhan", a nie "kurchan" oraz "reguły", a nie "regóły". Dużo błędów ortograficznych i literówek. Artykuł bardzo niechlujny, niedbały, niewyjustowany (a to podstawa) i pobieżnie traktujący temat. Powinieneś go raczej nazwać "Przedmioty znalezione w celtyckich grobowcach od A do Z". Niestety do tego sprowadza się ten tekst - do wyliczania jakie fibule i inne przedmioty znaleziono w kurHanach. Poza tym jeśli ktokolwiek poza Tobą ma mieć pożytek z tego artykułu, powinieneś wyjaśniać niektóre specjalistyczne określenia, którymi szafujesz na prawo i lewo, tak jakbyś miał ograniczony zasób słów. W końcu umieszczasz go w internecie, a więc kierujesz do szerszego grona odbiorców. Ogólnie artykuł nic ciekawego nie wnosi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/06/2010, 10:24 Quote Post

Choć to żadna obrona tekstu kolegi Filimera, to jest jak mi się wydaje zwykła praca zaliczeniowa na przedmiot, powiedzmy, Wstęp do badań archeologicznych, czy też może Archeologia Polski przekrojowa, czy jak się ten przedmiot nazywał (chociaż tutaj mam pewne wątpliwości, gdyż tekst traktuje o pochówku szeroko, a nie stricte o terenach polskich). Świadczyć też o tym może, iż to zwykła "zaliczeniówka" ta marna lista pozycji bibliograficznych użytych do jej napisania. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 20/09/2010, 22:52 Quote Post

To są zwykłe notatki na egzamin, jak kiedyś będę miał ambicję zrobić z tego pracę przekrojową, to znajdzie się tam więcej informacji.

Ten post był edytowany przez Filimer: 20/09/2010, 22:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/09/2010, 22:59 Quote Post

Ja bym się nie czepiał, dobre "skondensowanie wiedzy" pod kątem np. egzaminu (wg wspomnianych notatek), nie trzeba od razu podawać jakiejś ciężkiej ilości literatury. Co do jakiś dodatkowych pozycji dla większych ambicji, to np. w tomie "Wędrówka i etnogeneza w starozytności i średniowieczu" były dwa artykuły o Keltach/Celtach - profesorów Adama Ziółkowskiego i Zenona Woźniaka (ten drugi byłby pewnie dla Ciebie bardziej interesujący).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej