Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odsiecz Wiedeńska
     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/09/2013, 5:15 Quote Post

Dzięki za info.
A skoro już jesteśmy w temacie, to od kilku dni w sieci wisi mój artykuł o drodze wojsk polskich na Wiedeń:
http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rz...a-anegdotyczna-

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

     
ja.po.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 42.762

 
 
post 18/09/2013, 18:42 Quote Post

Jak dla mnie artykuł - BOMBA.
Okazuje się, że sięgając do podstaw naukowych wywodów, czyli tzw. ’źródeł’ (pamiętniki, opisy naocznych świadków, itd.) otrzymujemy obraz znany z fabularyzowanych dzieł literackich smile.gif
Np. orzeł, tęcza, choć ten wiatr,(po 8. IV. 2005) to niekoniecznie musiały być „czary mary"....

Piękne uczczenie 330 rocznicy odsieczy Mości Radosławie!

Przed laty z wypiekami na twarzy czytałem książeczkę, (opracowanie) traktujące o przemarszu króla Jan III-go i jego wojsk przez Śląsk. Dopisanie kroniki - dzień po dniu, co?....wydarzyło się potem i to korzystając właśnie z owych ’źródeł’, to przemiła niespodzianka.

Pytania jakie mnie teraz nurtują po przeczytaniu artykułu to:

- w czytanych do tej pory książkach była mowa o udziale Sobieskiego w Mszy Św. przed bitwą, a odprawianej przez słynnego kapucyna, w której to król miał osobiście ministrantować; czyżby miało się to odbyć już 8-go września?

- w tychże książkach wyczytałem swego czasu o pochodniach rozpalonych na wzgórzu Kahlenberg przez wojska odsieczy, by dodać otuchy oblężonym, w artykule zaś jest mowa o racach zapalonych przez wiedeńczyków; powieściopisarze przekręcili fakty?

 
User is offline  PMMini Profile Post #77

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 19/09/2013, 11:42 Quote Post

QUOTE(ja.po. @ 18/09/2013, 18:42)
Pytania jakie mnie teraz nurtują po przeczytaniu artykułu to:

- w czytanych do tej pory książkach była mowa o udziale Sobieskiego w Mszy Św. przed bitwą, a odprawianej przez słynnego kapucyna, w której to król miał osobiście ministrantować; czyżby miało się to odbyć już 8-go września?


Ta msza 12 września także miała miejsce. Ja po prostu nie wspomniałem o niej, bo nie o wszystkim w tym artykule pisałem.

QUOTE(ja.po. @ 18/09/2013, 18:42)
- w tychże książkach wyczytałem swego czasu o pochodniach rozpalonych na wzgórzu Kahlenberg przez wojska odsieczy, by dodać otuchy oblężonym, w artykule zaś jest mowa o racach zapalonych przez wiedeńczyków; powieściopisarze przekręcili fakty?
*



Pisząc z pamięci - faktycznie o ogniskach chyba też była mowa w jednym ze źródeł. Co nie kłóci się z tym, że wiedeńczycy za pomocą rac dali znać, że wiedzą już o odsieczy. Jedno przecież nie przeczy drugiemu.

Jeszcze raz wyjaśnię, że ten artykuł nie miał za zadanie podać wszystkich faktów, o których mowa w źródłach. To jest tylko subiektywny wybór wydarzeń. Pisany z taką myślą, aby zainteresować czytelnika tą wyprawą, a nie żeby zanudzić go wszystkimi znanymi faktami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #78

     
Zbyszek Hundert
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 74.497

Zbyszek Hundert
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 29/10/2013, 17:42 Quote Post

http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/10/21/138189/

Tekst o Kozakach pod Wiedniem polskiego historyka, a skierowany do ukraińskiego czytelnika smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
barbarosa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 81.322

 
 
post 27/04/2014, 19:08 Quote Post

Rzeczypospolita nie powinna wchodzic w układy z Wiedniem żadnych korzyści Polska nie uzyskała tylko Austria zdobyła część Wegier. Austyjacy powinni sobie sami radzic Polsce nikt wczesniej nie pomógł gdy Kamieniec Podolski upadł 1672 r
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #80

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/04/2014, 21:10 Quote Post

QUOTE
Austyjacy powinni sobie sami radzic Polsce nikt wczesniej nie pomógł gdy Kamieniec Podolski upadł 1672 r

A z kim RON miała w 1672 r. zawarty układ zaczepno-obronny i kto wypełniając warunki tego traktatu miał jej spieszyć z pomocą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 28/04/2014, 16:15 Quote Post

Istotne w całej sprawie, iż została ona jak najgorszy sposób rozegrana po roku 1683 - dyplomatycznie (ze względu na opozycję antykrólewską w kraju i mało realne, ale pochłaniające zupełnie Jana III plany wobec Mołdawii, które musiał realizować ze względu na interes dynastyczny) i militarnie (brak możliwości, pomysłu na dokonanie kluczowych i zasadniczych rozstrzygnięć wojny i odzyskania Kamieńca Podolskiego, który otwierał bez liku Janowi III dalszych alternatyw politycznych - tutaj dały o sobie znać jednostronność rodzimej techniki wojennej, braki organizacyjne i finansowe, dobitnie objawiające się w świetle nieudolnego aparatu państwa)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #82

     
Grodzicki z Kudaku
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 83.449

Pawe³ Przyby³a
 
 
post 30/04/2014, 14:33 Quote Post

Zajęcie Mołdawii odcinało by Podole od dostaw zaopatrzenia z Turcji.Przy okazji uzyskano by dostęp do Morza Czarnego.
Szkoda że w czasie gdy posłowie cesarscy przybyli prosić o pomoc w obronie Wiednia nie postawiono im warunku podporządkowania Mołdawii Polsce.Nie trzeba by było tracić czasu i sił na coś co po pokoju karłowickim mogło zostać podporządkowane Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
nowy2002
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 744
Nr użytkownika: 72.585

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/04/2014, 16:20 Quote Post

"Zajęcie Mołdawii odcinało by Podole od dostaw zaopatrzenia z Turcji.Przy okazji uzyskano by dostęp do Morza Czarnego" Zajęcie Kamieńca Podolskiego dałoby podobny efekt i było możliwe do szybszego zrealizowania. To z kolei jak już wspomniał Kol. azdaj otwierało przed Rzeczpospolitą całkiem inne możliwości polityczne ( weźmy choćby kwestię rozejmu z Moskwą ). Jeśli zaś chodzi o Mołdawię- czy kiedykolwiek mieliśmy faktyczny, bezpośredni dostęp do Morza Czarnego? Nasze poprzednie doświadczenia w ekspedycjach wojskowych na dużą skalę do Mołdawii pisząc oględnie były co najmniej niejednoznaczne. Faktycznie na mołdawskich wyprawach Jana III zyskali Habsburgowie i Moskwicini a Polska jedynie zmarnowała armie ( całkiem spore ), pieniądze i resztki prestiżu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
Grodzicki z Kudaku
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 83.449

Pawe³ Przyby³a
 
 
post 30/04/2014, 19:21 Quote Post

W 1684 chyba była najlepsza szansa na jakieś większe sukcesy w Mołdawii bo jednak Turcja była osłabiona po klęskach z poprzedniego roku,do tego była atakowana przez Austryjaków.Liczono że Mołdawianie przejdą na stronę Polską.Jednak wyprawa ruszyło we wrześniu a to nie jest dobry czas na rozpoczynanie wojny.

Nie udawało się tej Mołdawii wcześniej na stałe opanować bo po prostu silna Turcja wtedy tam mocno mieszała starając się nie dopuścić żeby rządził tam ktoś pro polski.W przypadku pokonania Turcji mogło się to udać.


Mogli też w 1684 powalczyć wspólnie z Austryjakami korzystając z ich zaopatrzenia w zamian za przyznanie Mołdawii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #85

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 1/05/2014, 17:11 Quote Post

QUOTE(Grodzicki z Kudaku @ 30/04/2014, 20:21)
W 1684 chyba była najlepsza szansa na jakieś większe sukcesy w Mołdawii bo jednak Turcja była osłabiona po klęskach z poprzedniego roku,do tego była atakowana przez Austryjaków.Liczono że Mołdawianie przejdą na stronę Polską.Jednak wyprawa ruszyło we wrześniu a to nie jest dobry czas na rozpoczynanie wojny.

Nie udawało się tej Mołdawii wcześniej na stałe opanować bo po prostu silna Turcja wtedy tam mocno mieszała starając się nie dopuścić żeby rządził tam ktoś pro polski.W przypadku pokonania Turcji mogło się to udać.


Mogli też w 1684 powalczyć wspólnie z Austryjakami korzystając z ich zaopatrzenia w zamian za przyznanie  Mołdawii.
*


Największa szansa na sukcesy w Mołdawii to nie jest epoka, która zajmuje się ten dział, tylko czasy po Kazimierzu Jagiellończyku. wink.gif Sobieski za wiele by tam militarnie nie zdziałał. Już lepiej wypadłyby kontakty czysto gospodarcze, ale... to nie daje elekcji Jakubowi, nieprawdaż?
 
User is offline  PMMini Profile Post #86

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 1/05/2014, 22:54 Quote Post

Czołem!

QUOTE
Sobieski za wiele by tam militarnie nie zdziałał.


Nie jest to takie oczywiste. Przy odrobinie szczęścia i innej taktyce przeciwnika - mogło być różnie.

QUOTE
Już lepiej wypadłyby kontakty czysto gospodarcze, ale... to nie daje elekcji Jakubowi, nieprawdaż?


Lepsze sformułowanie to "korony" - tak na marginesie. Ponownie należy stwierdzić, że mogło być różnie - i jakimś sposobem opanowanie Mołdawii mogło zapewnić Jakubowi tron (w ramach wdzięczności), i zaniechanie tych wypraw, a skoncentrowanie się na czymś innym. Najważniejsze jest to, że doszło do sporu wewnątrz rodziny królewskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #87

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 2/05/2014, 14:36 Quote Post

QUOTE
Nie jest to takie oczywiste. Przy odrobinie szczęścia i innej taktyce przeciwnika - mogło być różnie.

Pewnie - tyle, ze na to Sobieski raczej wpływu nie miał i trudno go tym bronić.

QUOTE
i zaniechanie tych wypraw, a skoncentrowanie się na czymś innym.

Co najwyżej innym tronie. Cel życia Jana Sobieskiego to utrzymanie rodu na tronie - tak więc co szansa na księstwo w okolicy, to wyprawa.

QUOTE
Najważniejsze jest to, że doszło do sporu wewnątrz rodziny królewskiej.

Fakt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #88

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej