Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

26 Strony « < 24 25 26 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa bitwa

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 23/11/2014, 18:32 Quote Post

QUOTE(SultanPL @ 23/11/2014, 19:14)
Ja sądze że Jerozolima 1099 i Orsza 1510,ale to tylko moje zdanie smile.gif
*

Data 1510 wykracza już poza średniowiecze, ale czy w ogóle na pewno chodzi Ci o nią a nie 1508 lub 1514?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #376

PiotrG

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 80.771

post 22/08/2016, 9:00 Quote Post

Bitwa pod Manzikertem w 1071 była już kilkakrotnie tu wymieniana.

Na jej temat znalazłem ciekawą ( i szczerze dość szokującą) informację w najnowszym pomocniku historycznym wydanym przez tygodnik "Polityka" - Dzieje Turków

cytuję

"W 1064r. Seldżucy zdobyli Ani, stolicę Królestwa Wielkiej Armenii. Ormianie zbiegli na zachód i utworzyli w Cylicji tzw. Małą Armenię a cesarz zaczął nawoływać do stworzenia koalicji państwa chrześcijańskich przeciw tureckiemu zagrożeniu. W tym czasie Alp Aslan odebrał Fatymidom święte miasta islamu Mekkę i Medynę oraz emirat Aleppo. Dalszy marsz na Egipt został jednak przerwany. Na wieść o nadciągającej armii bizantyjskiej zawrócił swoich ludzi na północ, by wspomóc wojska anatolijski.
Dyplomatyczne starania Diogenesa na arenie międzynarodowej nie przyniosły wielkich efektów. W jego 200-tys armii, która stanęła pod Manzikertem w 1071r. w przededniu najważniejszej bitwy swoich czasów, jedynymi przedstawicielami zachodniego chrześcijaństwa byli pojedynczy oficerowie oraz oddziały najemników. Część z nich odmówiła przystąpienia do bitwy w kluczowym momencie. Seldżucy bez trudu zwyciężyli siły Bizancjum, a data tej bitwy została uznana za ostateczną datę wkroczenia Turków do Anatolii. Zwycięstwo muzułmanów nad Bizancjum wywołało szok w świecie chrześcijańskim. Doprowadzi on do mobilizacji, na skutek której, pod koniec wieku zostanie zorganizowana pierwsza wyprawa krzyżowa.”

Tak myślałem skąd takie informacje co do liczebności, szoku i następstw ( o nawoływaniach na zachodzie nic nie wiem ale można to podciągnąć o stałe poszukiwanie najemników) i po sprawdzeniu kto jest autorem dowiedziałem się że autorka jest doktorantką Wydziału Filologicznego UJ przy Katedrze Turkologii oraz Wydziału Wokalistyki przy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Muzykę zostawmy ale może całość tej bitwy jest tak w Turcji przedstawiane ? a autorka z racji zainteresowań korzystała z ichniej szych opracowań?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #377

demsza

III ranga
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: student

post 18/04/2017, 10:55 Quote Post

Bitwa, która całkiem nieżle spełnia kryteria największa i najważniejsza, to Konstantynopol 1453. Znaczenie upadku Konstatynopola jest oczywiste, tak politycznie jak symbolicznie, a podczas oblężnia zaangażowanych było po stronie tureckiej wg. róznych szacunków od 50 - 250 tys. ludzi (obstawiałbym 80 - 100 tys.) oraz 7-10 tys obrońców.
Jednakże wybór największej i najważniejszej bitwy jest raczej nie możliwy ze wzgledu na fakt, że nie zawsze wielkie bitwy były tymi które zadecydowały o biegu Historii. W wielu bitwach średniowiecznych, które był wielkimi i waznymi bitwami, zaangażowanych było po obu stronach stosunkowo niewielkie siły, które mogły nie przekraczać razem nawet 30 tys.

User is offline  PMMini Profile Post #378

JanKazimierzWaza

IV ranga
Nr użytkownika: 100.202

post 18/04/2017, 15:53 Quote Post

Najważniejsze dla Europy Zachodniej: 732 Poitiers, 1212 Las Navas de Tolosa, 1214 Bouvines, 1346 Crecy, dla Europy Wschodniej: 955 Lechowe Pole, 1223 Kałka, 1380 Kulikowe Pole, 1410 Grunwald a dla Europy Południowej: 1389 Kosowe Pole, 1444 Warna, 1453 Konstantynopol

User is offline  PMMini Profile Post #379

Wilczyca24823

VII ranga
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 18/04/2017, 16:15 Quote Post

Czy bitwa na Kosowym Polu nie przyniosła następstw i dla naszej części Europy? Przecież po tej bitwie Turcy zagrozili bezpośrednio Węgrom, czego konsekwencją była Warna.

Czy upadek Konstantynopola miał jakies większe znaczenie dla dziejów Europy? Pytam się, bo w sumie Turcy stanowili zagrożenie dla świata zachodniego długo przed upadkiem Bizancjum, a świat zachodni raczej nie bardzo zainteresowany był utrzymaniem cesarstwa wschodniorzymskiego czy obroną przed Osmanami, skoro Wenecjanie czasami Turkom pomagali swoja flotą.

Spotkałam sie też z opinią, że Kulikowe Pole to przereklamowana bitwa. W zasadzie po niej Dymitr nie zrzucił jarzma tatarskiego. Byc może większe znaczenie miała wojna moskiewsko - twerska z 1375 roku, która doprowadziła do oficjalnego uznania i utrwalenia dziedzicznej hegemonii wielkich książąt moskiewskich nad pozostałymi księstwami ruskimi (bez wsparcia i zgody Tatarów). Tylko że tam zdaje się nie było spektakularnych bitew.

User is offline  PMMini Profile Post #380

JanKazimierzWaza

IV ranga
Nr użytkownika: 100.202

post 18/04/2017, 16:30 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 18/04/2017, 16:15)
Czy bitwa na Kosowym Polu nie przyniosła następstw i dla naszej części Europy? Przecież po tej bitwie Turcy zagrozili bezpośrednio Węgrom, czego konsekwencją była Warna.

Czy upadek Konstantynopola miał jakies większe znaczenie dla dziejów Europy? Pytam się, bo w sumie Turcy stanowili zagrożenie dla świata zachodniego długo przed upadkiem Bizancjum, a świat zachodni raczej nie bardzo zainteresowany był utrzymaniem cesarstwa wschodniorzymskiego czy obroną przed Osmanami, skoro Wenecjanie czasami Turkom pomagali swoja flotą.

Spotkałam sie też z opinią, że Kulikowe Pole to przereklamowana bitwa. W zasadzie po niej Dymitr nie zrzucił jarzma tatarskiego. Byc może większe znaczenie miała wojna moskiewsko - twerska z 1375 roku, która doprowadziła do oficjalnego uznania i utrwalenia dziedzicznej hegemonii wielkich książąt moskiewskich nad pozostałymi księstwami ruskimi (bez wsparcia i zgody Tatarów). Tylko że tam zdaje się nie było spektakularnych bitew.
*

Granica między wpływem poszczególnych bitew na różne części Europy jest bardzo płynna dlatego ja zaproponowałem pewne uproszczenie i to bardzo ogólne. Kosowe Pole, Nikopolis, Warna to bitwy mające wpływ na całą Europę Środkowo-Wschodnią a poprzez nią nawet na Zachód. Konstantynopol miał olbrzymie znaczenie symboliczne, poza tym przerażeni Grecy zaczęli po rzezi uciekać do Italii wywożąc co się da i tym samym przyczynili sie do rozwoju renesansu. Z kolei po Kulikowym Polu Moskwa zaczęła zbieranie ziem ruskich i jej prestiz w ksiestwach ruskich nieporównywalnie wzrósł

User is offline  PMMini Profile Post #381

Wilczyca24823

VII ranga
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 18/04/2017, 16:42 Quote Post

Z tego, co pamiętam, to Moskwa zaczęła zbieranie ziem ruskich już przed Kulikowym Polem...tylko że wtedy tego tak nie nazywali wink.gif to chyba Podchorodecki w swojej książeczce o tej bitwie wspominał, że zaczęto tę bitwę nagłaśniać dużo później i miało to związek z walkami toczonymi z Wielkim Księstwem Litewskim - ale nie mam obecne dostępu do opracowań, bazuję jedynie na mojej pamięci, co podobno jest niedopuszczalne wink.gif w każdym razie jeszcze kilka lat po Kulikowym Polu przeciwko Dymitrowi wystapił wielki książę riazański, a fakt, że w 1382 wszyscy książęta opuścili Dymitra, jakoś nie dowodzi wzrostu prestiżu Moskwy tuż po bitwie...

przed Kulikowym Polem była jeszcze Woża - tam wojska moskiewskie pokonały Tatarów po raz pierwszy - a jednak o tej bitwie nie wspomina się za często...

User is offline  PMMini Profile Post #382

Krzysiek1025

II ranga
**
Nr użytkownika: 101.667

Zawód: Uczeñ

post 3/05/2017, 13:03 Quote Post

Według mnie była to obrona Konstantynopola w 717-718 i bitwa pod Poitiers.
Oby dwie jak mówią historycy miały ocalić Europę przed Islamem.
Warto też zauważyć, że obie bitwy uratowały dwie tak bardzo ważne dla europy państwa: Bizancjum i Franków

User is offline  PMMini Profile Post #383

artie44

V ranga
Nr użytkownika: 66.451

Artur Sulkowski
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik

post 24/05/2017, 19:20 Quote Post

Jakoś nikt nie pisze o bitwie nad rzeką Jarmuk. Przecież może gdyby miała inny wynik to by może nie było ani Poitiers, Los Navas de Tolosa czy krucjat.

User is offline  PMMini Profile Post #384

26 Strony « < 24 25 26 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej