Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> AK-47 i jego rola, MILITARIA
     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 26/08/2007, 22:47 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 22:35)
Zdarza mi się czasem z "tego" i "owego" strzelać. Jednak z Abakana nie strzelałem, i pewnie strzelać nie będę.

A co to ma do naszej dyskusji? Mam wymienić z czego ja strzelałem? smile.gif
QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 22:35)
"Cechy wspólne" to można znaleźć w wielu konstrukcjach nie mających ze sobą czasem nic wspólnego.

W tych dwóch omawianych występują identyczne patenty. AN-94 nie powstał w próżni, powstał jako pewne rozwinięcie koncepcji AK-74. Nie twierdzę, że nie ma tam nowatorskich rozwiązań, jednak trudno też bagatelizować wyraźne podobieństwa.
QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 22:35)
Co jednak nie zmienia faktu że jest to konstrukcja inna niż kbk AK.
*


Oczywiście, że jest inna, gdyby nie była, nazywałaby się AK-74 smile.gif Mnie tylko chodzi o to, że nie powstała ona sama z siebie, pewne rozwiązania wzięto z AK i tyle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 26/08/2007, 23:01 Quote Post

QUOTE
W tych dwóch omawianych występują identyczne patenty. AN-94 nie powstał w próżni, powstał jako pewne rozwinięcie koncepcji AK-74. Nie twierdzę, że nie ma tam nowatorskich rozwiązań, jednak trudno też bagatelizować wyraźne podobieństwa.

Więc niby takie same a jednak różne?
Bardzo, bardzo dyplomatyczna odpowiedź.
Co do powstania AN-94 to właśnie powstał w całkowitym oderwaniu od AK-74.
Tą samą "skuteczność braku odrzutu" dla dwupociskowej serii z zastosowaniem skomplikowanej przeciwwagi można było osiągnąć np strzelając nabojem z pociskiem typu duplex.
Ale skoro Rosjanie chcieli sobie skomplikować te konstrukcję to ich problem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 26/08/2007, 23:02 Quote Post

QUOTE
W tych dwóch omawianych występują identyczne patenty. AN-94 nie powstał w próżni, powstał jako pewne rozwinięcie koncepcji AK-74. Nie twierdzę, że nie ma tam nowatorskich rozwiązań, jednak trudno też bagatelizować wyraźne podobieństwa


Tylko że takie podobieństwa jak działanie na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy czy ryglowanie poprzez obrót zamka łączą wiele konstrukcji, które pod względem rozwiązań szczegółowych nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego np. AK i M16. Różnice między AN94 i karabinkiem AK dotyczą nie tylko zespołu ruchomego, ale również manipulatorów czy choćby sposobu rozkładania. Koncepcja również jest trochę inna, w AN94 największy nacisk położono na zmniejszenie odrzutu podczas strzelania krótkimi seriami. Oczywiście są pewne podobieństwa jeśli chodzi o koncepcję, ale takie same podobieństwa dotyczą praktycznie wszystkich karabinków automatycznych

QUOTE
Tą samą "skuteczność braku odrzutu" dla dwupociskowej serii z zastosowaniem skomplikowanej przeciwwagi można było osiągnąć np strzelając nabojem z pociskiem typu duplex


Tylko czy wykorzystując nabój z pociskiem duplex można było osiągnąć porównywalną celność jak podczas krótkiej serii
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 26/08/2007, 23:12 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 23:01)
Co do powstania AN-94 to właśnie powstał w całkowitym oderwaniu od AK-74.

Nie chce mi się trzaskać tego samego motywu do znudzenia, więc jednostronnie kończę ten wątek dyskusji. Osobiście nie sądzę, aby ta konstrukcja powstała w "całkowitym oderwaniu" od AK. Także na rosyjskich stronach podaje się pewne podobieństwa do konstrukcji AK ( nie tylko do AK-74, ale i do serii "Black AK", chodzi min. o polimerowe elementy), choć podkreśla się też nowatorstwo jeśli chodzi o mechanizm prowadzenia ognia.
QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 23:01)
Tą samą "skuteczność braku odrzutu" dla dwupociskowej serii z zastosowaniem skomplikowanej przeciwwagi można było osiągnąć np strzelając nabojem z pociskiem typu duplex.

Nie wiem, nie jestem konstruktorem.
QUOTE(zajączek @ 26/08/2007, 23:01)
Ale skoro Rosjanie chcieli sobie skomplikować te konstrukcję to ich problem.
*


Z tego, co tam wyczytałem, założeniem projektu "Abakan" było stworzenie konstrukcji która charakteryzowałaby się większą celnością i skupieniem niż wersje AK. Przy dwustrzałowych seriach się to udało ( podobno na testach, na sto metrów oba pociski przechodziły przez ten sam otwór w tarczy strzelniczej), przy dłuższych seriach odrzut Abakana był zbyt duży, aby zadowolić żołnierzy. Tam jest też problem z przełącznikiem rodzaju ognia. Narzekali na to specnazowcy na jednym z forów, jednak generalnie ten karabin się podoba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 26/08/2007, 23:19 Quote Post

QUOTE
Osobiście nie sądze, aby ta konstrukcja powstała w "całkowitym oderwaniu" od AK. Także na rosyjskich stronach podaje się pewne podobieństwa do konstrukcji AK ( nie tylko do AK-74, ale i do serii "Black AK", chodzi min. o polimerowe elementy), choć podkreśla się też nowatorstwo jeśli chodzi o mechanizm prowadzenia ognia


Jakie to podobieństwa poza tymi które zostały już podane. Pozatym takie podobieństwa jak polimerowe elementy to trochę zbyt mało żeby stwierdzić że jakieś konstrukcje są do siebie podobne

QUOTE
Narzekali na to specnazowcy na jednym z forów, jednak generalnie ten karabin się podoba


Ja natomiast spotkałem się z opinią że żołnierze traktują AN94 jako fajną "zabawkę", natomiast do prawdziwej "roboty" wolą AK-74. Przynajmniej tak twierdził autor w NTW
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 26/08/2007, 23:41 Quote Post

Żołnierze raczej rzadko mają wybór, biorą to co dostaną w przydziale. AN-94 jest na wyposażeniu rosyjskiej armii od 2000r. ale o ile mi wiadomo, do dzisiaj nie ma żadnych oficjalnych danych na ten temat. W prasie fachowej ( rosyjskiej) pisze się, że Rosja dobrze zrobiła wprowadzając tę konstrukcje na uzbrojenie, w sytuacji, kiedy rodzina AK, ma jeszcze pewne niewykorzystane rezerwy. Uważa się, że przezbrajanie musi potrwać sporo czasu ( AN jest tu zresztą jedynie jedną z możliwości) i początek XXI wieku w armii rosyjskiej, będzie należał mimo wszystko dalej do AK.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 27/08/2007, 1:45 Quote Post

Moj kolega(urodzony w Kandaharze)jako dzieciak znalazl sie w oddziale partyzanckim.Mial wtedy jakies 13 lat.Opowiadal mi jakie mial problemy z dzwignia przelacznika rodzaju ognia w swoim kalasznikowie.Musial prosic o pomoc starszego kolege.Wiadomo dlaczego:ta wajcha chodzi bardzo ciezko.I tak sobie mysle:Na swiecie jest okolo 300 tysiecy dzieci-zolnierzy i chyba wielu z nich ma ten sam klopot.Pewnie wiekszosc nosi te karabinki zawsze odbezpieczone?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 27/08/2007, 6:35 Quote Post

Fakt, że chodzi nieco zbyt ciężko, ale ja z tym nie miałem problemów ( oczywiście miałem trochę więcej niz trzynaście lat, jak z niego strzelałem) smile.gif W AN, jest inny problem. Najlepszą opcją jest tam strzelanie dwunabojowymi seriami ( tzn. jeśli chodzi o celność i zużycie amunicji), ale ta opcja jest pomiędzy pozycjami "ogień automatyczny" i "pojedynczy". Jak się łapki trzęsą w czasie walki, to trudno na nią natrafić, a nie zawsze jest możliwość popatrzeć, pomacać itp. Stąd narzekania na Nikonowa i tendencja do używania głównie skrajnych ustawień.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 27/08/2007, 8:12 Quote Post

QUOTE
QUOTE

Tą samą "skuteczność braku odrzutu" dla dwupociskowej serii z zastosowaniem skomplikowanej przeciwwagi można było osiągnąć np strzelając nabojem z pociskiem typu duplex


Tylko czy wykorzystując nabój z pociskiem duplex można było osiągnąć porównywalną celność jak podczas krótkiej serii

Armia rosyjska jest jedną z niewielu która amunicje typu duplex stosuje w praktyce.
Celny ogień bardzo łatwo prowadzić jest na strzelnicy (choć i to nie zawsze wink.gif ).
Więc za jednym strzałem i jednym cyklem działania klasycznej dla AK-74 automatyki i tak wystrzelono by dwa pociski.
A ze drugi na 100 metrów trafił by dwa-trzy centymetry obok to taka duża wada? A moze to była by zaleta?
I to mniejszym kosztem skomplikowania i udziwnienia konstrukcji.
A za jednym zamachem żołnierz miałby przy sobie podwojoną jednostkę ognia.

ad Tengu
Przełącznik(czy też selektor) rodzaju ognia w AN-94 jest innej konstrukcji niż w AK-47 lub AK-74.
Inne są przyrządy celownicze.
Inne mechanizmy wewnętrzne. Całkowicie inne bo inna jest idea tego karabinka.
Za to podobne polimery. Zaprawde ogromne podobieństwa.

A skoro całe założenia projektu Abakan to poprawienie celności dla wystrzelenia dwóch pocisków serią zostały spełnione po cholerę komplikowali konstrukcję pozostawiając wybór ognia pojedynczego?
Dla oddania salwy honorowej?
I tak mieli by wybór dwustrzałowa seria/ogień ciągły i spokój a nie ekwilibrystyka której w przypadku użycia bojowego w walce nikt i tak nie stosuje i przełącza od razu na ogień seryjny.
Szybciej Abakan zostanie zastąpiony nowszym systemem uzbrojenia w armii Rosyjskiej niż w 100% wejdzie na uzbrojenie.
Albo zostanie zmodernizowany.

To że coś świetnie sprawdza się na strzelnicy i w różnego rodzaju testach i konkursach a dużo gorzej w walce wiedzą już Polacy na przykładzie Wista.
EOT


 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 27/08/2007, 9:11 Quote Post

QUOTE
Armia rosyjska jest jedną z niewielu która amunicje typu duplex stosuje w praktyce.
Celny ogień bardzo łatwo prowadzić jest na strzelnicy (choć i to nie zawsze wink.gif ).
Więc za jednym strzałem i jednym cyklem działania klasycznej dla AK-74 automatyki i tak wystrzelono by dwa pociski.
A ze drugi na 100 metrów trafił by dwa-trzy centymetry obok to taka duża wada? A moze to była by zaleta?
I to mniejszym kosztem skomplikowania i udziwnienia konstrukcji.
A za jednym zamachem żołnierz miałby przy sobie podwojoną jednostkę ognia


Armia rosyjska wykorzystuje naboje z pociskiem duplex, ale w wielolufowym rotacyjnym karabinie maszynowym JakB. Pozatym skąd wiesz jaka była by celność przy wykorzystaniu pocisków duplex i że różnica była by 2 czy 3 centymetrów. Zresztą w praktyce możliwość oddania bardzo celnej serii 2 strzałowej i tak nie daje jakiejś wielkiej przewagi, dlatego też rozwiązane zastosowane w AN94 czy naboje z pociskiem duplex stosowane w karabinkach automatycznych pewnie się nie przyjmą. Po prostu stworozono broń spełniającą wymóg konkursu, ale wymóg nie był zbyt dobrze przemyślany
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Arturo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 5.146

 
 
post 27/08/2007, 14:06 Quote Post

QUOTE(Bartek@Szutnik @ 26/08/2007, 21:27)
QUOTE
Troche zbyt optymistycznie podchodzisz do tego. Bez szkolenia to mozna dac w reke kij od szczotki i operator tego kija pobiegnie "walczyc". Zeby pobiec z AK-47 trzeba wiedziec jak przelaczyc bezpiecznik zeby srzelic seria lub pojedynczo albo zabezpieczyc AK. Co znaczy zgrac muszke ze szczerbinka i sporo tego typu niuansow.
Owszem mozna bez szkolenia dac kalacha w reke ale po co? Zeby zmarnowac setki pociskow ?


powiedz to tym co biegaja po Afryce z kałachami
*

a ty mi powiedz jaka jest ich skutecznosc w porownaniu ze srednio wyszkolonym zolnierzem ktory wie ze lepiej przykleknac i strzelic krotka seria (3 pociski) niz walic byle jak i przed siebie az do "osuszenia" magazynka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 5/09/2007, 15:31 Quote Post

Trafilem jakis czas temu w necie na artykul z Polityki.Autor opisuje w nim swoje wrazenia z wizyty w Naddniestrzu.W jednym miejscu wspomina o fakcie, ktory moze nas tu zainteresowac.Otoz podczas konfliktu zbrojnego w tej republice(czy czym tam Naddniestrze jest, bo ciezko sie zorientowac)strona promoldawska byla wyposazona w kalasznikowy produkcji rumunskiej.Ich jakosc byla podobno skandaliczna.Po kilkunastu tygodniach walk, na szesciu walczacych w tych odzdzialach przypadal juz tylko jeden sprawny karabinek.Czy faktycznie Rumunia produkowala takie barachlo?Czym to bylo spowodowane?Podejrzewam, ze jakoscia uzytego materialu?
Moj pierwszy kbkAk, jaki mialem na stanie, byl wyprodukowany o ile pamietam w 1955 roku, czyli mial juz grubo ponad 30 lat, a wciaz bil jak wsciekly wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 5/09/2007, 15:39 Quote Post

QUOTE
Czy faktycznie Rumunia produkowala takie barachlo?Czym to bylo spowodowane?Podejrzewam, ze jakoscia uzytego materialu


Z tego co wiem Rumuńskie odmiany karabinka AK są obecnie najtańsze, podobno tańsze nawet od chińskich, tak więc nic dziwnego że jakość tych karabinków nie była zbyt dobra
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 5/01/2008, 23:51 Quote Post

cóź mogę rzec... żywa legenda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Guerrillero
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 33.841

 
 
post 25/01/2008, 23:08 Quote Post

Wie ktoś coś o AK-101 (kałasz na amunicję natowską)?. Jak się sprawdza w porównaniu z karabinami europejskimi i amerykańskimi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej