Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 10 mitów II wojny światowej, A. Isajew
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/05/2020, 14:29 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 12/05/2020, 14:06)
Także myślę mój domysł, że chodziło po prostu o wypromowanie książki p. Isajewa (mającej nakład 10 000) ma chyba ręce i nogi wink.gif.
No, ma. Najwyraźniej doreklamowanie pozycji.
QUOTE
Pierwsza książka chyba też nie bez powodu miała taki miły tytuł - Antysuworow. Wielkie kłamstwo małego człowieczka...
Typowo po sowiecku- nie tylko zaprzeczyć, ale i zgnoić.

Co do spisów treści podanych przez Ciebie, to usuwają one wszelkie wątpliwości- ta te same rozdziały.

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/05/2020, 14:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

     
Darth Bane
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.282
Nr użytkownika: 78.386

Stopień akademicki: jest
Zawód: powazny
 
 
post 12/05/2020, 16:50 Quote Post

Żeby skończyć dyskusję ponizej prawdziwy spis treść książki "Anty-Suworow" Isajewa. To, że jakiś wydawca tytułuje książkę "antysuworow" to kwestia jego sumienia taka książka była i nie są to "Mity II w.ś.."

http://militera.lib.ru/research/isaev_av1/index.html

Исаев Алексей Валериевич
Антисуворов
Сайт 'Военная литература»: militera.lib.ru
Издание: Исаев А.В. Антисуворов. — М.: Эксмо, Яуза, 2004.
Книга на сайте: http://militera.lib.ru/research/isaev_av1/index.html
Книга одним файлом: http://militera.lib.ru/research/0/one/isaev_av1.rar
OCR, правка: esol@swissinfo.org
Дополнительная обработка: Hoaxer (hoaxer@mail.ru)
Исаев А. Антисуворов. -- М.: Эксмо, Яуза, 2004. — 416 с., ил. — 352 с., ил.
Аннотация издательства: '...Полное сосредоточение советских войск на германской границе планировалось 10 июля» (генерал армии С.П. Иванов 'Начальный период войны», с. 211). Подобные ссылки встречаются в скандальных произведениях В.Суворова (В.Б. Резуна) на каждом шагу. Однако многие ли кинулись в библиотеку узнавать, что же было написано на 211-й странице указанной книжки? Не является ли смелая теория лишь искусной мистификацией, построенной на жонглировании цифрами и цитатами? Автор 'Антисуворова» взял на себя труд проверить ссылки В.Б. Резуна, их контекст и действительное значение и тем самым восстановил реальную картину событий по ранее засекреченным документам. Книга представляет собой анализ теории В. Суворова (В. Б. Резуна), утверждающего, что трагические события 1941 г. — это следствие планировавшегося 'освободительного похода» в Европу. А. Исаев анализирует приводимые В. Суворовым факты и цитаты, их достоверность и интерпретацию. Параллельно опровержению постулатов 'разведчика-аналитика» автор в популярной форме излагает взгляд современной исторической науки на причины неудач СССР в начальном периоде войны, рассказывает о применении различных видов военной техники. Рассчитана на широкий круг читателей, интересующихся военной и политической историей 30–40-х годов прошлого века.
Содержание

Введение. А врать-то зачем?

Глава 1. Конкурс наступательных планов

Глава 2. О чем говорило выдвижение к границам?

Глава 3. Главные песни о старом

Глава 4. Одиум и опиум войны

Глава 5. 'Бамбуковые» дивизии и армии-»привидения»

Глава 6. Зачем Швеции 'автострадные танки»?

Глава 7. Сколько грузовиков было у Гитлера?

Глава 8. Оборонительная промышленность

Глава 9. Техника на грани фантастики

Глава 10. По Королевскому каналу к мировой революции

Глава 11. Сколько 'ныряющих» танков было у Сталина?

Глава 12. Гаубицы агрессии и разбоя

Глава 13. Почему ГРУ разрушило 'Линию Суворова»?

Глава 14. Надувная дубинка Джулиано Дуэ

Глава 15. Интервенция или революция?

Глава 16. Бессмертный подвиг. Война, которая была

Глава 17. Кочегар с паровоза 'Великой Финляндии»

Заключение. Не нужно ломиться в открытую дверь. В защиту традиционной истории от поп-мифотворчества

Список иллюстраций

Jak widać każdy rozdział dotyczy konkretnej treści w książce Rezuna.
I to ta książka NIGDY w Polsce nie wyjdzie....
Poniżej link do najnowszej wersji "Mitów..." - doszly podobno nowe nowe rozdzialy
dlatego nie ma cyfry 10.
To JEST 7 (siódme wydanie)!

https://book24.ru/product/glavnye-mify-o-vt...irovoy-5337654/

przykład co dodano poniżej (dotyczy też Żukowa):
https://www.youtube.com/watch?v=oONPspN1e9Q&t=1734s

całośc Isajewa na rosyjskiej wiki:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%...%B2%D0%B8%D1%87



 
User is offline  PMMini Profile Post #77

     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 12/05/2020, 17:00 Quote Post

Nie znam języka rosyjskiego, więc wklejone informacje są dla mnie bezwartościowe. Zgodnie z Regulaminem Forum:

QUOTE
[18} Forum Historycy.org to forum polskojęzyczne - z wyjątkiem działu dedykowanego. Cytaty obcojęzyczne wymagają przetłumaczenia na język polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 12/05/2020, 17:58 Quote Post

Wstęp: Ale po co kłamać?
1. Konkurs agresywnych planów
2. O czym świadczy podchodzenie wojska pod granicę?
3. Główne pieśni o starociach.
4. Odium i opium wojny.
5. Bambusowe dywizje i armie-widma.
6. Po co Szwecji czołgi autostradowe?
7. Ile ciężarówek miał Hitler?
8. Przemysł obronny
9. Technika na pograniczu fantastyki
10. Od Kanału Królewskiego do światowej rewolucji
11. Ile czołgów pływających miał Stalin?
12. Haubice agresji i podboju.
13. Dlaczego GRU zniszczyło Linię Suworowa?
14. Dmuchana pałka Giulio Douheta
15. Interwencja czy rewolucja?
16. Nieśmiertelny poległ. Wojna która była.
17. Palacz parowozu Wielkiej Finlandii.
Zakończenie: Nie warto wyważać otwartych drzwi.

17 rozdział jest odjazdowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/05/2020, 18:02 Quote Post

QUOTE(Darth Bane @ 12/05/2020, 17:50)
Żeby skończyć dyskusję ponizej prawdziwy spis treść książki "Anty-Suworow" Isajewa. To, że jakiś wydawca tytułuje książkę "antysuworow" to kwestia jego sumienia taka książka była  (...)
*


Trochę późno się wlaczyles, bo dyskusja czym się różnią książki już się zakończyła, i linki też już zostały podane.
Także tym prawdziwym spisem wyrażasz otwarte drzwi.

No ale jest jeden plus - forumowicz poprosił o przekład, także czekamy, będzie tekst po polsku.


Ciekawa jest też sprawa tego tytułu, który wg Ciebie nadał wydawca. P. Isajew nic nie wiedział, nie partycypowal w jego brzmieniu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #80

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/05/2020, 23:56 Quote Post

Książka była do kupienia za 8,55 zł i z darmową dostawą, to się skusiłem wink.gif.

Na razie przejrzałem sobie ogólnie i zerknąłem do rozdziału o T-34 oraz KW. Książka wygląda bardzo solidnie, sporo danych, przypisy do archiwów, ale jak zacząłem przeglądać ten rozdział widzę, że autor, walcząc z jednym mitem zaczyna tworzyć następne wink.gif.
No ale to jego pierwsza książka, która ma zresztą już swoje lata. Poczytam dokładniej, zobaczę wink.gif.


@Dart Bane
QUOTE
Sołomin pomija też jak ppancerność niemieckich 3,7 zmienia pocisk z rdzeniem wolframowym. Takich Sowieci do końca wojny nie mieli

Jak już mam książkę to mogłem porównać.

Sołonin pominął 37-mm pociski podkalibrowe, pisząc tylko o 50-mm, zaś z kolei Isajew się o tych 37-mm pociskach podkalibrowych rozpisał, ale z kolei zaczął "przeginać" w drugą stronę i tworzyć własny mit o ich niezwykłej skuteczności.

Natomiast Rosjanie dokładnie takich nie mieli, bo co prawda po wybuchu wojny opracowali własne pociski podkalibrowe, oparte na zdobytych na Polakach pociskach francuskich, ale do produkcji rdzenia użyli bardzo mało wolframu, więc im się nie sprawdziły. Jak wyglądały ich późniejsze rdzenie trzeba by poszukać.


Osobną kwestią jest oczywiście to, że Rosjanie, w przeciwieństwie do Niemców, nie mieli aż takiego "parcia" na zwiększanie natychmiast osiągnięć swojej artylerii ppanc i czołgowej.
Niemcy nie mieli rzeczywistych ciężkich czołgów.

Ten post był edytowany przez wysoki: 31/05/2020, 0:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/05/2020, 16:14 Quote Post

Nie, znalazłem w kolejnej książce Sołonina (w oryginale wydanej 3 lata później, w 2007 roku)), że pisze on o 20- i 37-mm pociskach podkalibrowych, i to dosyć obszernie.

Zacytuję fragment:
"Nawet żałosne działko kalibru 20 mm niemieckiego czołgu lekkiego PzKpfw II ze 100 m pociskiem z rdzeniem karbidowo-wolframowym przebijało pancerz gruby na 49 mm. Jednakże i na >>Słońcu są plamy<<. Tak jak czołg KW nie był >>bronią absolutną<<, tak pocisk podkalibrowy nie rozwiązywał wszystkich problemów obrony przeciwpancernej: nie wyeliminował zwykłego pocisku >>kalibrowego<<, a wkrótce został w ogóle wycofany z uzbrojenia".

 
User is offline  PMMini Profile Post #82

     
tzaw1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.893

Tadeusz Zawadzki
 
 
post 31/05/2020, 23:05 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 31/05/2020, 17:14)
karbidowo-wolframowym


Jakim? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 31/05/2020, 23:16 Quote Post

QUOTE(tzaw1 @ 31/05/2020, 23:05)
QUOTE(wysoki @ 31/05/2020, 17:14)
karbidowo-wolframowym


Jakim? rolleyes.gif
*



Z węglika wolframu. W dawnych czasach na węgliki mówiło się karbidki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/05/2020, 23:24 Quote Post

Też mnie to trochę zdziwiło, ale że z chemii byłem noga to wrzuciłem to w sieć i są jakieś frezy wolframowo-karbidowe: https://unikol.com.pl/pl/c/Frezy-wolframowo-karbidowe-/3226 , więc nie zgłaszałem zastrzeżeń wink.gif.

Edit.
Wrzuciłem to ponownie w sieć, tylko po rosyjsku, i karbid wolframa: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%...%B0%D0%BC%D0%B0 to węglik wolframu.
Czyli jednak kalka i powinien być węglik?



Ten post był edytowany przez wysoki: 31/05/2020, 23:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #85

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.494
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/06/2020, 5:52 Quote Post

Sorry za OT, ale Niemcy w 41r. mieli już pociski z rdzeniem wolframowym? Z tego, co kojarzę to Sołonin (książki czytałem już dość dawno temu) to skupia się właśnie na tym roku, a sądziłem, że weszły one znacznie później do uzbrojenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #86

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/06/2020, 11:05 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 1/06/2020, 6:52)
Sorry za OT, ale Niemcy w 41r. mieli już pociski z rdzeniem wolframowym? Z tego, co kojarzę to Sołonin (książki czytałem już dość dawno temu) to skupia się właśnie na tym roku, a sądziłem, że weszły one znacznie później do uzbrojenia.
*


Tak, mieli.
Były to pociski oznaczane PzGr 40: https://de.wikipedia.org/wiki/Panzergranate_40
 
User is offline  PMMini Profile Post #87

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 17/08/2020, 18:01 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 9/05/2020, 19:47)
W komentarzu pod recenzja można przeczytać, że pomylono Ju-87 z Ju-88, a He-115 opisano jako zmodyfikowanego Bf-109F
*


Dla wyjaśnienia:
Ju 87 nie pomylono z Ju-88 pod względem opisu, ewidentnie za to pomylono nazwę("Ju-88 znane jako Stukasy")- wydaje mi się, że raz( stronę dalej już porawnie zapisano nazwę("Na Ukrainie w czerwcu 1941r. nie było ani jednej eskadry uzbrojonej w w bombowce nurkujące Ju-87")
Takich pomyłek jest więcej "w Dzienniku działań bojowych 3.Grupy Pancernej Gotha"
Co do He-115.
""Stalinowskie sokoły" też sobie nie żałowały. 19 maja 1942.r 12 myśliwców Jak-1 z dopiero co przybyłego na front 429 pułku myśliwskiego wdało się w walkę z duża grupą Messerschmittów i po pól godzinnym starciu piloci zgłosili zestrzelenie pięciu he-115 i jednego me-109. Przez He-115 należy rozumieć zmodyfikowanego Messerschmitta Bf-109F, który różnił sie smuklejszym kadłubem, bardziej zaokrąglonymi skrzydłami pd bardziej znanego pilotom kanciastego Bf-109E.Jednak niemieckie dane potwierdzają utratę tylko 1 He-115, czyli Bf-109F-4/R1 z eskadry 7/77JG."

Mnie ciekawi natomiast ten fragment o Me-262(działania Me-262 w bombardowaniu mostu Nijmegen od 26 września 1944):
"Me-262 działały w pojedynkę, nadlatując w ciągu dnia nad cel na wysokości 8000m i zrzucając bomby w łagodnym nurkowaniu z wysokości 6000m."
Czy i tu nie ma pomyłki?Podobnej do tych podanych powyżej?

Ten post był edytowany przez Urlich: 17/08/2020, 18:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #88

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.494
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/08/2020, 20:18 Quote Post

Nie. Most w Nijmegen był celem nalotów. Brały w nim udział właśnie Me-262.
https://legionmagazine.com/en/2009/12/fight...-force-part-36/

CODE
Co do He-115.
""Stalinowskie sokoły" też sobie nie żałowały. 19 maja 1942.r 12 myśliwców Jak-1 z dopiero co przybyłego na front 429 pułku myśliwskiego wdało się w walkę z duża grupą Messerschmittów i po pól godzinnym starciu piloci zgłosili zestrzelenie pięciu he-115 i jednego me-109. Przez He-115 należy rozumieć zmodyfikowanego Messerschmitta Bf-109F, który różnił sie smuklejszym kadłubem, bardziej zaokrąglonymi skrzydłami pd bardziej znanego pilotom kanciastego Bf-109E.Jednak niemieckie dane potwierdzają utratę tylko 1 He-115, czyli Bf-109F-4/R1 z eskadry 7/77JG."

Zastanawiam się, czy autor nie popełnił błędu. Chyba, że sowieccy piloci nie potrafili odróżnić He-115 od Bf-109. dry.gif Bardziej logiczne i sensowne byłoby przypisanie sobie zastrzeleń He-113, a nie 115. Bo nawet jeżeli wina leży po stronie sowieckich pilotów to autor powinien zaznaczyć, że zapewne chodzi o He-113. Osoba nie obeznana z lotnictwem mogłaby pomyśleć, że He-115 był jednoslinikowym samolotem myśliwskim, a nie dwusilnikowym wodnosamolotem bombowo-torpedowo-ropzoznawczym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #89

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 18/08/2020, 0:40 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 17/08/2020, 20:18)
Chyba, że sowieccy piloci nie potrafili odróżnić He-115 od Bf-109. dry.gif
*


Autor dokładnie to chce powiedzieć(moim zdaniem, po lekturze rozdziału). Rozdział opowiada o sposobach naliczania zestrzeleń dla pilotów. Pewnie któryś z pilotów widząc nieznany mu typ samolotu wpisał w notatce, że to He-115(co autor wyjaśnił tłumacząc jaki konkretnie samolot zestrzelono).

QUOTE(ChochlikTW @ 17/08/2020, 20:18)
Nie. Most w Nijmegen był celem nalotów. Brały w nim udział właśnie Me-262.
https://legionmagazine.com/en/2009/12/fight...-force-part-36/
*


Myślałem tutaj o wysokości. Niemcy bombardowali Me 262 z wysokości 6km?(a cel namierzali z 8?)

Ten post był edytowany przez Urlich: 18/08/2020, 0:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #90

7 Strony « < 4 5 6 7 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej