Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura: rozszerzony Polski, Temat kontynuowany od 2008
     
ziele13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 64.665

damian ziolkowski
 
 
post 10/05/2010, 0:11 Quote Post

Tak się składa że ja w tym roku zdawałem rozszerzenie z polskiego. Temat wydawał się całkiem przyzwoity (pisałem Reja i Tokarczuk bo Schulz i Lalka to tak nie za bardzo mi podchodziły. Zobaczymy jaki będzie klucz xP wtedy się okaże czy łatwy czy nie. A co do Twoich pytań to nie wiem nawet. Ja nie uczyłem się z żadnych repetytoriów, korzystałem jedynie z notatek z lekcji (zresztą nie kompletnych) no i oczywiście jakieś środki bo to w rozszerzeniu dość ważne. A jeśli chodzi Ci o jakieś repetytorium to zobacz sobie Operon, ale osobiście nie polecam bo nie lubię (mam jedno z historii i strasznie żałuje że je kupiłem). Opracowania lektur na rozszerzeniu za bardzo Ci się nie przydadzą a co do poezji to jest ona trudna i nasza polonistka radziła nam wybrać prozę ponieważ jest z niej więcej pkt. No w tym roku byłą sama proza więc wyboru miedzy tym a tym nie było wink.gif Chociaż teksty z kluczami z Operonu mógłbyś sobie przejrzeć. Zobaczysz jak "myśli klucz" xP. No to tyle. Chyba. Mam nadzieję że pomogłem Ci chociaż trochę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
em91
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 25.026

Zawód: maturzystka:)
 
 
post 10/05/2010, 8:27 Quote Post

Co do repetytorium, to wszyscy mówią, że operon jest dobry, ja nie wiem, nie widziałam.
Ja korzystałam z czegoś takiego: http://allegro.pl/item1030545689_paszport_...r_miatkows.html to jest Paszport Maturzysty. Nie jest rewelacyjny, opisane są lektury z podstawy i chyba kilka nie znajdujących się ani na podstawie ani na rozszerzeniu, ale jest ładnie i przejrzyście opisana epoka. Korzystałam jeszcze z moich świetnych zeszytów z liceum - i to z nich czerpałam najwięcej wiedzy. Na pewno przyda się też dobre opracowanie środków stylistycznych. Musisz wiedzieć też czym charakteryzuje się twórczość poetów znanych, a nie omawianych w szkole - właśnie Schulza, czy Iwaszkiewicza. W tym roku pojawiła się Olga Tokarczuk, a została ona wyróżniona podobno w jakiejś nagrodzie CKE, więc warto o tym poczytać, może ktoś kto pojawi się za rok też został tam wyróżniony:)

Myślę, że ogólnie na maturę rozszerzoną trzeba być oczytanym i umieć interpretować tekst. Jeśli dzień w dzień spisujesz interpretacje z klp czy ostatniego dzwonka, a nie myślisz nad nią sama, to trudno ci będzie sobie poradzić.

Matura rozszerzona jaka była... cóż? pokaże klucz!:)

Powodzenia za rok!
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
irmusiek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 48.416

Zawód: studentka ija i wpia
 
 
post 10/05/2010, 21:51 Quote Post

rozszerzenie zdawałam rok temu, ale sądze, że tez moge sie wypowiedziec ; )

* w szkole korzystałam z serii "przeszłość to dzis" - osobiście podobał mi sie podręcznik ; ) (słyszałam wiele negatywnych opinii, ale do mnie akurat przemówił) ; )

* jesli chodzi o czytanie ze zrozumieniem to korzystałam z arkuszy lat poprzednich oraz takiej książki z WSiP: http://allegro.pl/item998175586_maturalnie...olski_wsip.html

* informacje dotyczące lektur uzupełniałam sobie serią opracowań z biblioteczki literackiej ; ) (coś takiego: http://allegro.pl/item1025219542_bibliotec...czenia_20.html) - do teraz je wspominam z kolezankami ze studiów, czyli coś w nich jednak jest ; )

* "Opracowanie lektur i wierszy" z Grega ; )

* "Jak analizować i interpretować wiersze? Poradnik dla maturzystów."
Małgorzata Białek - bardzo przydatne, szczególnie jeśli chodzi o terminy związane z analizą wierszy ; D
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
tiltan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 65.445

Zawód: studentka wpia uś
 
 
post 1/08/2010, 15:00 Quote Post

Gorąco polecam repetytorium Anny Śliwińskiej "Matura na 100 %" wydawnictwa PWN. Zawiera wiele przydatnych informacji o lekturach i poszczególnych epokach, poza tym na ostatnich stronach znajdują się cenne wskazówki odnośnie pisania wypracowania (krok po kroku, oddzielnie analiza liryki, epiki i dramatu). smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
nieprzysiadalna
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 80
Nr użytkownika: 40.150

Zawód: uczen
 
 
post 1/08/2010, 16:03 Quote Post

popieram
z tej samej serii jest też zbiór przykładowych testów,bardzo pomocne

 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
monisia24
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 61.427

Monika
Zawód: studentka
 
 
post 2/08/2010, 10:41 Quote Post

Ja też zamierzam zdawać polski na poziomie rozszerzonym. W szkole korzystam z podręczników "Przeszłość to dziś" - osobiście jestem z nich zadowolona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Karolek1292
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 66.997

Zawód: Uczen
 
 
post 2/08/2010, 20:45 Quote Post

Ja również zdaję z polskiego R.
Zastanawiam się właśnie jakie repetytorium z tego przedmiotu sobie zamówić, bo chciałbym jakoś konkretnie sobie uporządkować moją wiedzę rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
tiltan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 65.445

Zawód: studentka wpia uś
 
 
post 2/08/2010, 22:50 Quote Post

jw. , z kolei odradzam zakup vademecum z Operonu - przerost formy nad treścią smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Jurdgubbe
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 76.806

Zawód: studentka
 
 
post 22/05/2012, 17:56 Quote Post

Cześć
Mam pytanie odnośnie prawa na UwB czy biorą pod uwagę rozszerzony polski? Na ich stornie nie mogę tego znaleźć smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
kasia katarzyna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 170
Nr użytkownika: 73.741

 
 
post 22/05/2012, 18:38 Quote Post

QUOTE(Jurdgubbe @ 22/05/2012, 17:56)
Cześć
Mam pytanie odnośnie prawa na UwB czy biorą pod uwagę rozszerzony polski? Na ich stornie nie mogę tego znaleźć smile.gif
*



z tego co wiem to tak smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Taher
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 68.014

Zawód: Uczen
 
 
post 22/05/2012, 18:40 Quote Post

Z ciekawości sprawdziłem czy rzeczywiście tam tego nie napisali... i otóż jest, tak jak jest na każdym co najmniej przyzwoitym uniwersytecie.

QUOTE
Podstawą kwalifikacji jest wynik egzaminu maturalnego z jednego z przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, matematyka  - wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony.


Jest to w zasadach rekrutacji, pod nagłówkiem "Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą"- czyli tam gdzie jest to najbardziej logiczne i oczywiste, i to widać działa skutecznie, bo znalazłem to w parę sekund.
https://irk.uwb.edu.pl/katalog.php?op=info&...r_SJ&kategoria=

Ale dobrze, nie wnikam w szczegóły, może stres pomaturalny, może inne zmartwienia. Faktem jest, że odpowiedzi udzieliłem, co prawda może trochę niegrzecznie, ale cóż... taki miałem kaprys wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Jurdgubbe
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 76.806

Zawód: studentka
 
 
post 22/05/2012, 18:41 Quote Post

Oo faktycznie jest, dzięki bardzo za odp smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
malikinam
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.187

malikinam
Stopień akademicki: bachelor
Zawód: asst
 
 
post 23/05/2012, 12:22 Quote Post

QUOTE(Jurdgubbe @ 22/05/2012, 18:41)
Oo faktycznie jest, dzięki bardzo za odp smile.gif
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #43

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej