Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kryzys demokracji w Europie po I WŚ, Skąd się wziął? Dlaczego? Kogo dotknął?
     
dolcegabunia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 79.941

Klara Micha³czewska
Zawód: uczennica
 
 
post 3/11/2012, 16:57 Quote Post

Zaciekawiły mnie ostatnie lekcje dot. okresu międzywojennego, jednakże nie jestem w klasie humanistycznej i wszystko było zrobione "po łebkach". Czy pomogłby mi ktoś zrozumieć ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Hika
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 73.217

 
 
post 3/06/2013, 18:20 Quote Post

QUOTE(dolcegabunia @ 3/11/2012, 16:57)
Zaciekawiły mnie ostatnie lekcje dot. okresu międzywojennego, jednakże nie jestem w  klasie humanistycznej i wszystko było zrobione "po łebkach". Czy pomogłby mi ktoś zrozumieć ten temat?
*



Jaki stary, nietknięty temat.
Jeśli chodzi o Niemców to do demokracji mieli naprawdę szczere chęci. Ludzie pocieszeni wizją uzyskania równowagi po klęsce (jeszcze przed Wersalem) zaakceptowali pomysł utworzenia republiki demokratycznej. Jedynie mały procent był za republiką socjalistyczną. Władzę zdobyli socjaldemokraci i ustanowili wybory do Zgromadzenia Narodowego na styczeń 1919 roku. Frekwencja wyniosła 83%, a partie centralne otrzymały wsparcie 76,1% wyborców dla swej demokratycznej idei. Kilka miesięcy po wyborach 28 czerwca 1919 roku wszedł w życie Traktat Wersalski, który spowodował dymisję rządu (Kanclerz Scheidemann odmówił podpisu pod hańbiącym dokumentem). Wejście w życie traktatu spowodowało postępujący odtąd do 1933 roku kryzys demokracji budowany przez jeszcze inne czynniki jak na przykład okupacja Zagłębia Ruhry (1923) czy nałożenie reperacji. Wskazują na to chociażby wybory do Reichstagu w 1920 roku w którym partie "weimarskie" (demokratyczne) uzyskały 43,8%, a potem poparcie stopniowo malało.

Ten post był edytowany przez Hika: 3/06/2013, 18:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej