Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Holocaust - "ludzie ludziom zgotowali ten los"
 
Czy Holocaust dotyczył tylko ludności Zydowskiej?
Tak [ 18 ]  [15.52%]
Nie [ 98 ]  [84.48%]
Suma głosów: 116
Goście nie mogą głosować 
     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 3/01/2008, 22:44 Quote Post

,,W szerszym znaczeniu termin ten bywa używany w odniesieniu do ludobójstwa innych grup etnicznych, narodowych i społecznych w obozach koncentracyjnych przez nazistów, głównie Sinti i Romów. Czasem termin bywa używany w znaczeniu jeszcze szerszym, wykraczającym poza dzieje nazizmu (przykładowo, bywa odnoszony do ludobójstwa tureckiego na Ormianach). Jednak tak szerokie używanie tego terminu spotyka się z zarzutami i mocną krytyką".

źródło: Wytyczne MSZ nauczania o Holokauście
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/01/2008, 4:19 Quote Post

chcialbym zauwazyc, ze o obozach zamykano i mordowano rowniez kilka grup etnicznych, Polakow, Rosjan, Ukraincow i Bialorusinow dla przykladu (prosze, zeby nikt nie poczul sie urazony, to przyszlo mi do glowy pierwsze). Byc moze nazistom nie udalo sie eksterminowac wiekszosci tych narodow ale pomijanie ich wydaje mi sie dziwne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 4/01/2008, 19:28 Quote Post

Sam termin Holocaust odnosi się tylko wg. mnie do Żydów, bo to oni bodajże wymyślili ten termin właśnie w stosunku do zagłady swojego narodu i autorzy terminu Shoah myśleli tylko o ofiarach żydowskich. To że zagłada dotknęła też Romów i Słowian wcale nie znaczy że tego terminu powinno się używać w stosunku do nich. Po prostu nazwa odnosi się tylko do narodu żydowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Wojtek1945
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 40.505

wojciech Kulawski
Zawód: technik lacznosci
 
 
post 22/01/2008, 19:46 Quote Post

Szanowni interlokutorzy. Przecież pierwsi więżniowie Oświęcimia to Polacy i to tacy bez zółtego trójkata na ubraniu. Poza tym skąd to utożsamianie 6 mln. ofiar wyłącznie z zamordowanymi Żydami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
JEEDAH
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 30.603

Marek
Zawód: Reichsmarschall
 
 
post 22/01/2008, 19:56 Quote Post

QUOTE
Szanowni interlokutorzy. Przecież pierwsi więżniowie Oświęcimia to Polacy i to tacy bez zółtego trójkata na ubraniu.

Pierwsi więźniowie Auschwitz to niemieccy kryminaliśći 20 V 1940 r(grupa ok.30 osób ).Grupa polaków przybyła miesiąć poźniej 14 VI 1940 r
QUOTE
Poza tym skąd to utożsamianie 6 mln. ofiar wyłącznie z zamordowanymi Żydami?

A według ciebie ile było ofiar wśród ludności pochodzenia żydowskiego???
Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Zarathos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 22.202

Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: koder xhtml
 
 
post 22/01/2008, 23:08 Quote Post

Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego mówi się o zagładzie Żydów, a nie Polaków na przykład? Pewnie, część z nich to było pochodzenia żydowskiego (ew. wyznawali judaizm), ale czy to czyni ich automatycznie nie-Polakami?

Stawianie znaku równości między ofiaraim Holocaustu, a Żydami to jedno wielkie nieporozumienie. Dla mnie to zawsze będą najpierw obywatele swoich krajów (Polacy, Rosjanie, Węgrowie, Rumuni i tak dalej), a dopiero potem Żydzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
JEEDAH
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 30.603

Marek
Zawód: Reichsmarschall
 
 
post 22/01/2008, 23:32 Quote Post

QUOTE
Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego mówi się o zagładzie Żydów, a nie Polaków na przykład? Pewnie, część z nich to było pochodzenia żydowskiego (ew. wyznawali judaizm), ale czy to czyni ich automatycznie nie-Polakami?

Najpierw zapoznaj sie z faktami, kim byli Żydzi,skąd pochodzili,itd.

QUOTE
Stawianie znaku równości między ofiaraim Holocaustu, a Żydami to jedno wielkie nieporozumienie.

A"ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej"-nic ci to nie mówi.
QUOTE
Dla mnie to zawsze będą najpierw obywatele swoich krajów (Polacy, Rosjanie, Węgrowie, Rumuni i tak dalej), a dopiero potem Żydzi.

Są to osoby pochodzenia Żydowskiego,w tym obywatele danych państw.
A czy Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych to według ciebie najpierw obywatele tego kraju,a poźniej Polacy???

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Zarathos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 22.202

Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: koder xhtml
 
 
post 23/01/2008, 19:45 Quote Post

QUOTE
Najpierw zapoznaj sie z faktami, kim byli Żydzi,skąd pochodzili,itd.


Ci Polscy? W większości z Hiszpanii, po tym jak ich z tamtąd inkwizycja wykopała. Tylko co to ma do rzeczy? Nagle ich polskość się zmniejszyła, bo tak wygodniej?

"Oj, joj, joj, jaki ja biedy Żyd. Ale nie Polak, co to to nie, przecież ja jestem ofiara Holocaustu, a to może być tylko Żyd."

Niedobrze się robi.

QUOTE
A"ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej"-nic ci to nie mówi.


Mniej więcej tyle, co rozkaz Hitlera mówiący o eksterminacji narodu polskiego. Co działania Heer i SS na wschodzie Europy. Co zgodna na dokonywanie eksperymentów medycznych na "nieczystych rasowo", i "niepożądanych w zdrowym społeczeństwie", tak samo jak nakaz ich eksterminacji.

QUOTE
A czy Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych to według ciebie najpierw obywatele tego kraju,a poźniej Polacy???


Jeżeli posiada amerykańskie obywatelstwo to tak. Jest Amerykaninem (najpierw) polskiego pochodzenia (potem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
JEEDAH
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 30.603

Marek
Zawód: Reichsmarschall
 
 
post 23/01/2008, 20:11 Quote Post

QUOTE
"Oj, joj, joj, jaki ja biedy Żyd. Ale nie Polak, co to to nie, przecież ja jestem ofiara Holocaustu, a to może być tylko Żyd."

Niedobrze się robi.

Tak do twojej wiadomości słowo Holocaust to nazwa ofiary całopalnej(ze zwierząt lub ich części)którą Żydzi składali w starożytności.
A w czasie II wojny światowej stało się określeniem na masowe mordowanie ludności żydowskiej przez nazistów.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 23/01/2008, 20:40 Quote Post

Po prostu użytkownik Zarathos nie rozumie do jakiej narodowości stosuje się określenie szoa, które jest synonimem nazwy holocaust, bardziej rozpowszechnionej w świadomości masowej. Zbrodnie ludobójstwa popełniano na innych narodach ale "holocaust" tylko w stosunku do Żydów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Zarathos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 22.202

Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: koder xhtml
 
 
post 23/01/2008, 21:44 Quote Post

Holocaust to słówko oznaczające ofiarę całopalną, ok. Ale nie składaną przez Żydów, tylko w ogóle - słowo pochodzi z greki, nie z hebrajskiego. A Shoah po hebrajsku oznacza nie ofiarę całopalną, tylko zagładę właśnie. Gdzie tu równoważnia między ofiarą składaną bóstwu, a zagładą?

QUOTE
Zbrodnie ludobójstwa popełniano na innych narodach ale "holocaust" tylko w stosunku do Żydów.


Nieprawda, bo holocaust stosuje się także do wszystkich mordów ludobójstwa popełnianych przez nazistów w zorganizowany sposób w czasie DWS.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
JEEDAH
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 30.603

Marek
Zawód: Reichsmarschall
 
 
post 23/01/2008, 21:55 Quote Post

QUOTE
Ale nie składaną przez Żydów, tylko w ogóle - słowo pochodzi z greki, nie z hebrajskiego.

W moim poście chodziło o to,że składaną również przez Żydów.
QUOTE
Gdzie tu równoważnia między ofiarą składaną bóstwu, a zagładą?

A kto ci powiedział,że tu jest równoważnia???
QUOTE
Nieprawda, bo holocaust stosuje się także do wszystkich mordów ludobójstwa popełnianych przez nazistów w zorganizowany sposób w czasie DWS.

Po pierwsze jeżeli piszesz o zagładzie do przez duże H.
Nie wiem kto to stosuje,uświadom mnie bo napewno nie społeczności Żydowskie.
Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 23/01/2008, 22:00 Quote Post

QUOTE
Nieprawda, bo holocaust stosuje się także do wszystkich mordów ludobójstwa popełnianych przez nazistów w zorganizowany sposób w czasie DWS.




Udowadnij to bo może mam złe informacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Jakubauskas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 18.039

Der Mann
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzêdnik
 
 
post 29/01/2008, 16:27 Quote Post

QUOTE(XYkq7yN@neostrada.pl @ 23/01/2008, 22:00)
QUOTE
Nieprawda, bo holocaust stosuje się także do wszystkich mordów ludobójstwa popełnianych przez nazistów w zorganizowany sposób w czasie DWS.




Udowadnij to bo może mam złe informacje.
*



Nie masz złych informacji tyklo kolega stwierdził że nie musi się wysilać i palnął to co wyżej. Oczywiście termin Holocaust jest przez wiele osób nadużywany do oznaczenia cierpień jakiejś innej grupy etnicznej. Jest to oczywiste nadużycie używane do określonych celów politycznych.
Samo pytanie w sondzie na początku też jest bardzo niejasne bo co znaczy "dotyczy"? Mnie jako człowieka, jednostkę ludzką dotyczy bardzo, chociaż nie jestem jego ofiarą. To termin ukuty na opisanie zagłady Żydów co zresztą encyklopedia PWN podaje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Zarathos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 22.202

Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: koder xhtml
 
 
post 29/01/2008, 17:40 Quote Post

Słówko holocaust użyli angole do określenia Zagłady, więc najlepiej sprawdzać u źródła. Za Britannicą:

QUOTE
Hebrew  Sho'ah , Yiddish and Hebrew  Hurban (“Destruction”)  the systematic state-sponsored killing of six million Jewish men, women, and children and millions of others by Nazi Germany and its collaborators during World War II. The Germans called this “the final solution to the Jewish question.” The word Holocaust is derived from the Greek holokauston, a translation of the Hebrew word 'olah, meaning a burnt sacrifice offered whole to God. This word was chosen because in the ultimate manifestation of the Nazi killing program—the extermination camps—the bodies of the victims were consumed whole in crematoria and open fires.

* wytłuszczenie moje


Britannica, encykolpedia studentów:

QUOTE
The killing of millions of people by Nazi Germany during World War II is referred to as the Holocaust, though the term is most commonly used to describe the fate of Europe's Jews.


QUOTE
Jest to oczywiste nadużycie używane do określonych celów politycznych.


Rozumiem, że Britannica sporządziła ten wpis ze względów politycznych? Poprawność polityczna zawitała już i do nas, niestety, ale nazywanie wszystkiego, co nie podchodzi pod określoną politykę (nie tykać Żydów) to już co najmniej "oczywiste nadużycie do określonych celów politycznych", a zazwyczaj antysemityzm i nawoływanie do nienawiści.

Niedobrze się robi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej