Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tamara Łempicka
     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 25/06/2009, 17:45 Quote Post

POCZET WIELKICH ARTYSTÓW - TAMARA ŁEMPICKA
Chciałem zapytać szanownych Forumowiczów o wasze zdanie na temat osoby/twórczości artystki - Tamary Łempickiej.
Urodzona w Moskwie 11 maja 1895 lub 1898; córka rosyjskiego Żyda i Polki, dwukrotnie zamężna próbowała zatuszować swoje rosyjskie korzenie; znana była ze swych romansów ( m.in. ze szwedzkim konsulem - choć to jednorazowy wyskok ) i biseksualizmu; symulując chorobę wymuszała wakacje we Włoszech; twierdziła, że była samoukiem, mimo iż chodziła do pracowni Lhote'a ( porzuciła zajęcia by nie ulec manieryzacji ).
Wypracowała swój własny charakterystyczny styl, ale równierz czerpała inspiracje z malarzy renesansowych i Duerera. Zmarła 18 marca 1980r. w Cuernevaca w Meksyku. Na jej własne życzenie ciało zostało skremowane, a jej prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.
Bardzo spodobał mi się jej obraz Autoportret w zielonym Bugatti. Jakie są Wasze ulubione dzieła artystki? Jak oceniacie ją i jej twórczość? Zapraszam do dyskusji smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 26/06/2009, 10:30 Quote Post

Historycy sztuki jej nie lubią, a już na pewno nie cenią. Głównie dlatego, że art deco miała u nas, w Polsce, bardzo niskie notowania. Dla komuny był to okres rządów Piłsudskiego i wyzysku proletariatu. Zaś opozycji było wiadomo było, że władze krajów socjalistycznych najbardziej nie lubią abstrakcji, konstruktywizmu i surrealizmu. To też kto nie lubił władz to szedł w te "rejony".
Łempicka została strącona na samo dno piekła, a fakt, że jest najbardziej na świecie rozpoznawalną polską malarką też jej nie pomógł, bo nasze społeczeństwo nie przepada za ludźmi sukcesu.
W polskich zbiorach jest tylko jeden jej obraz, choć pewno, gdyby chciano można by ich zgromadzić więcej gdy była na nie bessa. Ale trudno- dziś są raczej mało osiągalne dla naszych placówek, bo kosztują krocie.
Ja tam osobiście bardzo kobietę lubię i podobają mi się te jej lukrowane obrazki i portrety ludzi z towarzystwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 26/06/2009, 11:01 Quote Post

QUOTE
Historycy sztuki jej nie lubią, a już na pewno nie cenią. Głównie dlatego, że art deco miała u nas, w Polsce, bardzo niskie notowania.

Jak nie lubia i nie cenia, skoro jej obrazy, które jestw polskim muzeum, ma miejsce na stałej galerii? Jak nie cenią art deco, skoro wystawiaja na stałych wystawach i jeszcze regularnie robia mu wystawy czasowe i pisza monografie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 26/06/2009, 13:33 Quote Post

Dla osób, które wogóle choć trochę kojarzą kim była Tamara de Lempicka, jej dzieła są charakterystyczne - od razu widać, że to jej dzieła ( oczywiście nie dotyczy to wszystkich obrazów malarki ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 27/06/2009, 8:20 Quote Post

QUOTE(balum @ 26/06/2009, 11:01)
QUOTE
Historycy sztuki jej nie lubią, a już na pewno nie cenią. Głównie dlatego, że art deco miała u nas, w Polsce, bardzo niskie notowania.

Jak nie lubia i nie cenia, skoro jej obrazy, które jestw polskim muzeum, ma miejsce na stałej galerii? Jak nie cenią art deco, skoro wystawiaja na stałych wystawach i jeszcze regularnie robia mu wystawy czasowe i pisza monografie?
*



Robią to od bardzo, bardzo niedawna. O Łempickiej usłyszano w Polsce ponownie głównie za sprawą Madonny, która użyła jej obrazów w jednym ze swoich teledysków. Ja jeszcze pamiętam Kraków z lat 60. XX w., gdzie wiele wnętrz sklepowych czy usługowych miało oryginalny wystrój w stylu art deco lub secesji. Z tego wszystkiego do lat 90. dotrwała tylko garstka, a i to zniknęło do 2000 r.
Kult Łempickiej i art deco przyszły do nas jak zwykle z Zachodu chyba w latach 90. Wcześniej nikt o niej nie pisał ani tym bardziej jej nie wystawiał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 27/06/2009, 9:00 Quote Post

Tamara Łempicka nie była osobą N.N., ale chyba jednak nie można pisać o jej "kulcie". W Polsce może i nikt o niej nie pisał, ale Le Figaro owszem.

I prosiłbym, żeby zamieszczać tu swoje opinie o artystce i jej dziełach, a nie o wystroju sklepów w latach 60.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 29/06/2009, 10:24 Quote Post

Ja tu tylko napisałem dlaczego w Polsce nie się nią nie interesował w czasie kiedy jeszcze żyła. W tym czasie zresztą ona sama nie tylko nie ceniła tego co robiła w latach 20., ale nawet spaliła wszystkie swoje prace jakie jeszcze miała w pracowni. Chciała zacząć zupełnie od nowa, z nową sztuką ale jej nie wyszło.
Sam zresztą pisałem pracę magisterską o artyście, który był takim męskim odpowiednikiem Łempickiej czyli o Stachu z Warty Szukalskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/06/2009, 10:33 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 29/06/2009, 11:24)
Ja tu tylko napisałem dlaczego w Polsce nie się nią nie interesował w czasie kiedy jeszcze żyła.


To nie byłoby nic nadzwyczajnego, jeśli chodzi o artystów. Z tym, że ona sławna była jeszcze za życia, o ile wiem.

Do mnie osobiście tego typu malarstwo nie przemawia, ale nie sposób jej odmówić oryginalności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 29/06/2009, 10:35 Quote Post

Łempicka kilka razy zaczynała od początku, co było spowodowane jej różnymi zainteresowaniami zarówno sztuką włoskiego renesansu, Duererem, także impresjonizmem. Ale oczywiście w początkach jej twórczości nie odrzucała swych poprzednich dokonań.



 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/06/2009, 7:58 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 27/06/2009, 9:20)
QUOTE(balum @ 26/06/2009, 11:01)
QUOTE
Historycy sztuki jej nie lubią, a już na pewno nie cenią. Głównie dlatego, że art deco miała u nas, w Polsce, bardzo niskie notowania.

Jak nie lubia i nie cenia, skoro jej obrazy, które jestw polskim muzeum, ma miejsce na stałej galerii? Jak nie cenią art deco, skoro wystawiaja na stałych wystawach i jeszcze regularnie robia mu wystawy czasowe i pisza monografie?
*



Robią to od bardzo, bardzo niedawna. O Łempickiej usłyszano w Polsce ponownie głównie za sprawą Madonny, która użyła jej obrazów w jednym ze swoich teledysków. Ja jeszcze pamiętam Kraków z lat 60. XX w., gdzie wiele wnętrz sklepowych czy usługowych miało oryginalny wystrój w stylu art deco lub secesji. Z tego wszystkiego do lat 90. dotrwała tylko garstka, a i to zniknęło do 2000 r.
Kult Łempickiej i art deco przyszły do nas jak zwykle z Zachodu chyba w latach 90. Wcześniej nikt o niej nie pisał ani tym bardziej jej nie wystawiał.
*


Gucio prawda. Obraz lempickiej jest na stałej galeri MNW co najmniej od r. 88. I co najmniej od lat 80. art deco jest w Polsce jest przedmiotem kolekcjonerskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 30/06/2009, 8:32 Quote Post

Balum ma rację. Łempicka ma miejsce na stałej galerii.

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada kilkanaście prac Łempickiej, ale większość nie jest prezentowana publiczności.

A dyskusję, czy art-deco ma w Polsce wysokie notowania lepiej prowadzić przez PM-kę.

Tak dla uzupełnienia:
Jak wszyscy wiemy 1 maja br. w muzeum w Spanbroek ( Holandia ) uzbrojeni rabusie skradli dwa obrazy - jeden Łempickiej i jeden Dalego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 30/06/2009, 9:21 Quote Post

[quote=balum,30/06/2009, 7:58]

Robią to od bardzo, bardzo niedawna. O Łempickiej usłyszano w Polsce ponownie głównie za sprawą Madonny, która użyła jej obrazów w jednym ze swoich teledysków.
*

[/quote]
Gucio prawda. Obraz lempickiej jest na stałej galeri MNW co najmniej od r. 88. I co najmniej od lat 80. art deco jest w Polsce jest przedmiotem kolekcjonerskim.
*

[/quote]

Bo właśnie wtedy Madonna zaczęła być popularna. A art deco faktycznie zbierano już od lat 70., kiedy to zaczęła się tzw. moda retro i Krawczyk śpiewał "Parostatkiem piękny rejs".
Niestety- na to co jest wystawiane w galeriach vox populi nie ma zbyt wielkiego wpływu. Ja swój temat magisterki miałem z art deco i byłem jednym z niewielu, którzy uważali, że była to wielka sztuka (za co zresztą obniżono mi ocenę na obronie). Nasi wykładowcy pokazywali nam Biegasa jako ciekawostkę, o Gwozdeckim ledwo wspominali, a Łempickiej nie uważali nawet za malarkę. Dziś dzieła Biegasa, Gwozdeckiego, podobnie jak mojego Szukalskiego, też są ekspozycji stałej - i tak samo jak Łempickiej po jednej sztuce, a pozostałe czekają na lepsze czasy w magazynie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 30/06/2009, 10:14 Quote Post

A Wasze ulubione dzieła artystki? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 30/06/2009, 11:15 Quote Post

Portret dziewczyny w zielonej sukience i autoportret w bugatti.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 30/06/2009, 16:00 Quote Post

To ja dorzucę "Cyrk I" i "Telefon II".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej