Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Życie codzienne Egipcjanina
     
Sleman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 48.826

Zawód: Uczen
 
 
post 30/09/2008, 17:55 Quote Post

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum. Kieruję do Was pytanie co robił Egipcjanin (robotnik, rzemieślnik) na co dzień poza pracą, jak spędzał wolny czas, krótkie wspomnienie o religii. Chodzi mi o takie małe podsumowanie informacji zawartych już na forum + urozmaicenie ich jakimiś nowymi wątkami. Będzie to pomocne dla każdego użytkownika nowego jak i stałego bywalca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 30/09/2008, 18:03 Quote Post

QUOTE(Sleman @ 30/09/2008, 18:55)
Kieruję do Was pytanie co robił Egipcjanin (robotnik, rzemieślnik) na co dzień poza pracą, jak spędzał wolny czas, krótkie wspomnienie o religii. Chodzi mi o takie małe podsumowanie informacji zawartych już na forum + urozmaicenie ich jakimiś nowymi wątkami.
*


Prości Egipcjanie w czasie wolnym lubili sobie dorabiać poprzez kłusownictwo ( głównie na zwierzynę drobną w delcie Nilu). Poza tym polecam książkę Władysława Kopalińskiego pt. "Opowieści o rzeczach powszechnych", tam powinieneś znaleźć co nieco na interesujący Cię temat.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 30/09/2008, 19:44 Quote Post

Dorzuce jeszcze "Życie codzienne Egiptu greckich papirusów" Świderkówny, z późniejszych czasó egipskich
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 1/10/2008, 0:36 Quote Post

Mam zamiar sięgnąć po te książki, ale zanim je zdobędę pewnie minie trochę czasu.
Tymczasem będę wdzięczny jeżeli ktoś mi doradzi lub odpowie.

Zastanawiam się jak budowano w starożytności. Zwłaszcza w Egipcie chociaż pewnie podobne problemy mieli Grecy. Chodzi mi nie świątynie, pałace i piramidy, tylko zwyczajne domy.
Wyobrażam sobie glinianą lepiankę z dachem z trzciny, w której mieszkała biedota. Pewnie miała ze 1,5 - 2 m wysokości (krzyczcie jeśli to bzdury). Ciekaw jestem czy były to kurne chaty z dziurą na dym w dachu, czy miały okienka?
Zupełnie nie wiem jak mieszkała tamtejsza klasa średnia. Czy budowano z cegieł? Jeżeli tak to jak je wypalano - drewno drogie, bydlęce łajno pewnie też deficytowe. W ogóle frapuje mnie jak rozwiązano tam kweste ogrzewania, bo chociaż to gorący kraj, pustynne noce są zimne nawet w naszym rozumieniu tego słowa. Przecież lampka oliwna daje mało ciepła.
Jak budowano stropy? Żelbet odpada chociażby z braku żelaza wink.gif Drewniane stemple chyba za drogie jak na klasę średnią, sklepienie łukowe jeszcze nie wynalezione. Potężne kamienne bloki na kolumnach też chyba nie mieściły się portfelach egipskiego średniaka.

Myślę, że podobne problemy mieli Grecy. Nawet jeśli o drewno tam trochę łatwiej to jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Czy importowali sosny z Bułgarii tak jak Egipcjanie cedry z Libanu?

Przyznam, że szukałem tego typu informacji w necie bez rezultatu. Większość fachowców koncentruje się na tym co na ścianie malowano a nie na tym z jak ją zbudowano. Swoją drogą ciekawe z czego robiono farby? Henna, sole ołowiu - ówczesny malarz miał do dyspozycji mniej kolorów niż Windows 3.11.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 1/10/2008, 7:34 Quote Post

Jako podstawa
Monett Pierre Życie codzienne w Egipcie w epoce Ramessydów XIII-XII w p.n.e.
Donadoni Sergio Człowiek Egiptu

Dodatkowo
Krzemińska Agnieszka Miłość w starozytnym egipcie
Ikram Salima Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie
Miquel Pierre Tak żyli ludzie. W czasach starożytnych Egipcjan
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 1/10/2008, 8:34 Quote Post

Dorzuciłbym jeszcze Hilary Wilson, Lud Faraonów. Dowiesz się z niej m.in. jak i z czego budowano "zwyczajne domy" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Alden
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 48.659

Zawód: uczen
 
 
post 13/10/2008, 19:16 Quote Post

Piramidę w Egipcie budowano ze specjalistycznych materiałów (wyglądem przypominającym trójkąty), średnio budowało ją kilka tys. ludzi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 13/10/2008, 19:40 Quote Post

Najciekawsze jest to, że niedawne odkrycia potwierdziły przypuszczenia, że budowaniem zajmowały się także wyspecjalizowane grupy robotników, coś na kształt związków, które podpisywały sie potem na "cegłach" budujących piramidę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Alden
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 48.659

Zawód: uczen
 
 
post 13/10/2008, 20:45 Quote Post

Do tego te piramidy często budowano za pieniądze podatników..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 13/10/2008, 21:11 Quote Post

QUOTE(Donia @ 13/10/2008, 20:40)
(...) wyspecjalizowane grupy robotników, coś na kształt związków (...)
*



Nazwałbym je raczej brygadami. Termin "związki" jest taki, jakiś... anachroniczny sad.gif


QUOTE(Alden)
Do tego te piramidy często budowano za pieniądze podatników..


Taa... i nieprzestrzegając norm unijnych rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/10/2008, 7:49 Quote Post

QUOTE(Rovan @ 13/10/2008, 22:11)
QUOTE(Donia @ 13/10/2008, 20:40)
(...) wyspecjalizowane grupy robotników, coś na kształt związków (...)
*


Nazwałbym je raczej brygadami. Termin "związki" jest taki, jakiś... anachroniczny sad.gif
*


Oj, będę bronił koleżanki Doni! smile.gif W wielu książkach poświęconych budowie, np. piramid zauważyłem termin "związki". Były to też tłumaczenia zagranicznych autorów, ale też naszych polskich uczonych, np. dr Ćwiek. Natomiast również widziałem termin "brygada" lub nawet "grupa" w odniesieniu do budowniczych zatrudnionych przy wznoszeniu monumentalnych budowli. Tak na marginesie: ciekawe, czy kiedyś przeczytamy o "team'e"? biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 14/10/2008, 11:33 Quote Post

Właśnie, też mi się tak wydawało. Dziękuję Vapanataku smile.gif Sądzę, że kwestia wprowadzenia "teamu" jest nie tak odległa, jak wydawac by się mogło. biggrin.gif
Nie pamiętam dokładnie struktury owych "związków", aczkolwiek wydaje mi się, że lizyły kilkudziesięciu robotników pod "dwowództwem" jednego. Kogoś na kształt zarządcy, ale nie ryzykowałąbym tutaj użyhwania dzisiejszych nazw. O brygadzie nie słyszałam, ale powiem, że to bardzo dobry termin. wink.gif

Donia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 14/10/2008, 12:18 Quote Post

QUOTE(Sleman @ 1/10/2008, 7:42)
Interesuje mnie coś o jedzeniu Egipcjan, mam tylko "lekkie" - szczątkowe - informacje na ten temat
*


Nie wiem jaki procent w diecie przeciętnego Egipcjanina stanowiło mięso, ale jadł on dużo ptactwa wodnego.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/10/2008, 12:50 Quote Post

Do podstawowych składników codziennej diety Egipcjan należało: pieczywo (chleb w formie placków), ryby słodkowodne ale też morskie, cebula i piwo. Bardzo rzadko jadano mięso, a jeśli już to przy okazji świąt lub innych uroczystości. Z mięs na egipskie stoły kładziono drób (ptactwo wodne), kozina, mięso owcze oraz bydlęce. Bardzo rzadko pito wino. Często natomiast jadano owoce (daktyle, oliwki, figi).

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 14/10/2008, 14:38 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 14/10/2008, 8:49)
W wielu książkach poświęconych budowie, np. piramid zauważyłem termin "związki". Były to też tłumaczenia zagranicznych autorów, ale też naszych polskich uczonych, np. dr Ćwiek.
*



Vapnataku, masz oczywiście rację - termin "związki" przyjął się w literaturze przedmiotu i nie pozostaje nic innego jak się z tym pogodzić. Aczkolwiek czuję się dziwnie, kiedy czytam o "związkach" robotników w starożytnym Egipcie. Od razu nasuwa mi się skojarzenie ze związkami zawodowymi, prawami pracowniczymi, 8-godzinnym dniem pracy itp. smile.gif
Sądzę, że określenie "brygada", jako bardziej, hmm... neutralne, lepiej by tu pasowało, ale cóż - jak już wspomniałem - termin się przyjął i muszę z tym żyć wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej