Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RYSZARD LEGUTKO
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 27/08/2007, 10:35 Quote Post

Ryszard Antoni Legutko (ur. 24 grudnia 1949 w Krakowie) – polski filozof, publicysta i polityk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz i komentator dzieł Platona.
W latach 2005–2007 senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, w 2007 minister edukacji narodowej, w latach 2007–2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Ukończył studia z zakresu filologii angielskiej w 1973 i z zakresu filozofii w 1976 na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (tytuł rozprawy habilitacyjnej: Krytyka demokracji w filozofii politycznej Platona). W 1998 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Został nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2003 objął stanowisko profesora zwyczajnego tej uczelni. Specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej oraz historii filozofii. Członek Collegium Invisibile.
W latach 80. redagował w Krakowie podziemne czasopismo „Arka”. Do października 2005 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej, którego w 1992 był współzałożycielem. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Życiu”, „Wprost”, „Nowym Państwie”, „Naszym Dzienniku” i w angielskojęzycznym „Critical Review”.
W wyborach parlamentarnych w 2005 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim uzyskał mandat senatora VI kadencji. Przewodniczył Polsko-Izraelskiej Grupie Parlamentarnej, był członkiem Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Do 4 listopada 2007 pełnił też funkcję wicemarszałka Senatu.
Od 13 sierpnia 2007 do 16 listopada 2007 zajmował stanowisko ministra edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, zastąpił na tym urzędzie Romana Giertycha. Kontynuował ideę poprzednika dotyczącą wprowadzenia mundurków szkolnych. Zmienił kanon lektur szkolnych, wprowadzając całość niektórych utworów zamiast ich fragmentów. Wprowadził do spisu lektur Pożogę Zofii Kossak-Szczuckiej poświęconą agresji bolszewików na Kresy Wschodnie. Uważał, że religia nie powinna być wliczana do średniej ocen szkolnych, czym wywołał krytyczną odpowiedź przedstawicieli episkopatu.
W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ponownie kandydował do Senatu. Od 4 grudnia 2007 do 16 kwietnia 2009 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 kandydował z pierwszego miejsca dolnośląsko-opolskiej listy Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając mandat europosła. W PE przystąpił do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Został szefem delegacji PiS, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.
W 2012 Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu cywilnym uznał, że Ryszard Legutko naruszył dobra osobiste dwojga uczniów jednej z wrocławskich szkół średnich, którzy zorganizowali debatę dotyczącą istnienia krzyży w klasach, przez nazwanie ich „rozpuszczonymi smarkaczami”, nakazując przeproszenie w prasie i uiszczenie kwoty 5 tys. zł na cel społeczny. Sprawa była objęta programem spraw precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Kandydował z ramienia PiS również w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, uzyskując mandat europosła VIII kadencji. Został przewodniczącym delegacji Prawa i Sprawiedliwości w PE, wiceprzewodniczącym, a w lipcu 2017 współprzewodniczącym grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 kandydował z listy komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 10 (Kraków), uzyskując po raz kolejny mandat poselski[. W czerwcu tegoż roku Ryszard Legutko ponownie został wybrany na współprzewodniczącego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W IX kadencji został w PE także członkiem m.in. Komisji Kontroli Budżetowej, Komisji Gospodarczej i Monetarnej oraz Komisji Kultury i Edukacji.






Nowy minister, zastąpił znienawidzonego przez lewaków Giertycha, a tu ciiiicho na forum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 27/08/2007, 10:41 Quote Post

Wydaje mi się lepszy w tym fachu od Giertycha, choć za bardzo nie znam go tak (oczywiście nie osobiście) jak Giertycha (choć jeśli ma być taki jak Giertych to lepiej żebym go nie poznał). Zdobył u mnie plusa za "umiarkowanie za" wobec mundurków, przynajmniej nie jest tak zdecydowanie do tego nastawiony jak Roman.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 27/08/2007, 12:24 Quote Post

Wybacz że za oczekuje od tego ,,genialnego, nieomylnego stratega politycznego'' wybory na szefa MON kogoś kto szanuje demokratyczne zasady i nie głosi haseł sprzecznych z konstytucją. W demokratycznym kraju są przestrzegane demokratyczne reguły, to że w Polsce nie są, to raczej źle świadczy o Polsce. Widać nie masz pojęcia jakie hasła propagują Giertych czy Legutko.

QUOTE
ze zwyciezcy wyborow mają pełne prawo obsadzac stanowiska polityczne[ministrow] ludzmi popierajacymi ich wizje panstwa.


<lol> no tak Giertych to bardzo popiera dzisiaj wizje państwa Kaczyńskich
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 27/08/2007, 14:07 Quote Post

Gdyby rzeczywiście Jarosław Kaczyński tak chciał trwania koalicji z Samoobroną i LPR to chyba nie pozwoliłby CBA na szykowanie prowokacji w Ministerstwie Rolnictwa. A odnośnie ministra Legutko to wiem tylko tyle, że egzamin zdać u niego nie jest łatwo. W każdym bądź razie już na wstępie popełnił był "nietakt" mówiąc, ze ocena na świadectwie z religii to nie jest dobry pomysł. Zestrofowany przez biskupa i własne zaplecze polityczny zreflektował się. Mam nadzieje, że jednak politycy PiS i PO oszukają tym razem wyborców i koalicja między tymi partiami powstanie i przetrwa dłużej niż pół roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 27/08/2007, 14:08 Quote Post

Władku, może zapoznasz nas więc z "poglądami" prof. Legutki (może z uwzględnieniem tych zwłaszcza, które Cię tak bolą) zamiast nabijać się z adwersarzy, którzy rzekomo ich nie znają? Byłoby milej wszystkim a i kultura dyskursu by na tym zyskała.
Powiedz, co z poglądów Pana Legutki nie predysponuje go do tego stanowiska? Wskaż kogoś innego na jego miejsce.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 27/08/2007, 14:13 Quote Post

Ja na temat profesora Legutki mam już wyrobione zdanie na podstawie jego wypowiedzi. Jak ktoś ich nie zna to niech się z nimi zapozna.
A że adamos mi zarzuca że nie zgadzam się z kimś kogo poglądy są niedemokratyczne bo to...niedemokratyczne to nie wiem czy śmiać czy płakać, chyba jednak płakać, bo skoro krytykuje się szarego użytkownika pewnego forum, o poglądach centroprawicowych(Pis podobno miałbyć taką partią) a nie krytykuje się szefa MON czy tego kto go wybrał, to jest to naprawdę bardzo smutne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 27/08/2007, 14:21 Quote Post

QUOTE(Władysław IV Waza @ 27/08/2007, 14:26)
QUOTE
Włącz TVN24 tam pewien człowiek w okularkach bardzo często organizuje konferencje prasowe, to go zobaczysz.


I niepotwierdzone opinie "człowieka w okularach" są dla Ciebie niezbitym dowodem na nieprzestrzeganie demokratycznych reguł?

QUOTE
He he, piszesz drugi post w temacie o człowieku, którego poglądów nie znasz. To jak ja mam z Tobą poważnie dyskutować, skoro Ty sam przyznałeś że nie masz pojęcia o poglądach prof. Legutki?


Bo Ty po raz drugi nie udzieliłes mi odpowiedzi.Gdybym to ja twierdził,ze profesor Legutko jest swietnym ministrem to mialbym na podoredziu argumenty potwierdzajace taką moją teze.Ale to Ty twierdzisz,ze mianowanie profesora swiadczy o tym,ze rzadzacy maja resort edukacji w d....Wiec pytam po raz trzeci co takiego pan minister Legutko uczynił lub czego nie uczynił,ze masz tak niskie zdanie o nim?Jesli potrafisz to odpowiedz,jesli nie to przyznaj uczciwie,ze jedynym powodem Twojej krytyki jego osoby jest fakt,ze na stanowisko ministra desygnowal go Kaczynski.

QUOTE
A rok temu popierał wizję podporządkowania Polski jednej rodzinie?
Też nie i Kaczyński dobrze o tym wiedział, po co więc brał Giertycha do rządu? dla władzy. Któryś z Braci powiedział ze warto było wsiąść do koalicji Samoobronę  i LPR choćby ze względu na lustrację, powołanie CBA czy rozwiązanie WSI. Tylko że za tymi pomysłami głosowała też PO. Kaczyńscy za cenę oddanie stanowisk dwóm ludziom skrajnie niekompetentnym i głoszące skrajne poglądy chcieli sobie zapewnić trwanie ich rządu. Typowa chęć władzy dla władzy.


To co dla Ciebie jest błedem Kaczynskiego dla mnie jest jego wielkim sukcesem.Jako jedyny szef rzadu pokonał Leppera.Za cene paru stanowisk ucywilizował Leppera.Lepper z Giertychem poza rzadem wciaż by jątrzyli.Jeden organizowałby blokady,a drugi zamieniałby sejmową mownice w koscielną ambone.Biorac ich do rzadu Kaczynski podporzadkował ich sobie.Ile Lepper przeprowadził blokad,ile wagonow ze zbozem wysypał,ilu komornikow pobił?Mit Leppera jako trybuna ludowego prysł.Okazał sie on tylko kolejnym łasym na stołki i zaszczyty politykiem.A przy tym jeszcze dzieki jego glosom przeforsowano wiele projektow PIs-u.Kto teraz uwierzy Lepperowi,gdy ten znowu przystroi sie w piorka obroncy pokrzywdzonych?Wiec za niewielka cene osiagnieto wielki sukces.Ani rzad Buzka,ani Millera nie potrafił okiełznac Leppera,a udało sie to Kaczynskiemu.Wykazał sie on cechą,ktora u polityka jest najwazniejsza-skutecznoscią.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 27/08/2007, 14:31 Quote Post

Władek, zrozum mnie dobrze. Chcesz być wiarygodny, prowadź dyskusję kulturalnie.
Mamy tutaj taki temat:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=21233
Jest w nim bardzo dobrze potraktowane zastosowanie filozofii w polityce i jest kilka słów m.in. o prof. Legutce.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/08/2007, 14:54 Quote Post

spełnia się moje oczekiwanie wyrażone w przytoczonym przez Mofisto temacie

QUOTE(Anakin @ 6/09/2006, 12:35)
No i mamy pole do empirii. Mam na myśli rolę marszałka Ryszarda Legutki. Oczywiście w tym wypadku słowo "reżim" traktuje tylko w pierwotnym znaczeniu swego pochodzenia - regime jako rządy, a nie, broń mnie Boże, tyranie.

Dla mnie pytanie jest - ważne, ze względu, że bądź co bądź jestem jego uczniem - czy budowanie IV RP spełnia jego oczekiwania.

Jak wygra PO - wtedy o to samo będzimy pytać Pawła Śpiewaka  rolleyes.gif
*



NIe tylko odczycia Legutki moga być badane (wiemy z licznych wypowiedzi, że PiS go nie rozczarowuje choć do koalicjantów to już raczej nie oczekiwał niczego specjalnego), ale i sam może pokazać, na jednym przynajmniej odcinku, polski neokonserwatyzm w praktyce.

Oczywistym jest, że powołanie go jak i innych (dość udanych w końcu) ministrów na końcowy okres nie da możliwości jakiegokolwiek pola do popisów reformatorskich a do zbierania owoców na już na pewno. Może po prostu taki los, że najlepsi ministrowie mogą być tylko przejściowi gdy wspaniali politycy partyjni już się specjalnie nie palą do urzędów.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 27/08/2007, 15:59 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 27/08/2007, 14:08)
Wskaż kogoś innego na jego miejsce.
*



Wiesz dobrze, że "wskazanie kogoś innego" byłoby diablo trudne. Co moim skromnym zdaniem dobitnie świadczy o zapleczu intelektualnym rządzących. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/08/2007, 17:27 Quote Post

Przyszło mi do głowy, że jak partii nie starcza już kadr to sięga po.... fachowców smile.gif

Dotyczy to szczególnie pozostałych nowych ministrów.

Co do Legutki zwracam uwagę, że w wyborach do Senatu otrzymał on w swoim kręgu 37,2% gdzie PiS do Sejmu (z "rekordowym" Ziobro) otrzymało 27%.
Nadreprezentacja nowego ministra oznacza, że reprezentuje pełną wartość dodaną nad to co prezentowało PiS i szersze grono wyborców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 27/08/2007, 17:31 Quote Post

Adamos:

QUOTE
I niepotwierdzone opinie "człowieka w okularach" są dla Ciebie niezbitym dowodem na nieprzestrzeganie demokratycznych reguł?


Postawa Wassermana świadczy o tym że Kaczmarek choć częściowo mówi prawdę. JEśli tak jest to w Polsce łamane są demokratyczne zasady.

QUOTE
Bo Ty po raz drugi nie udzieliłes mi odpowiedzi.Gdybym to ja twierdził,ze profesor Legutko jest swietnym ministrem to mialbym na podoredziu argumenty potwierdzajace taką moją teze.Ale to Ty twierdzisz,ze mianowanie profesora swiadczy o tym,ze rzadzacy maja resort edukacji w d....Wiec pytam po raz trzeci co takiego pan minister Legutko uczynił lub czego nie uczynił,ze masz tak niskie zdanie o nim?Jesli potrafisz to odpowiedz,jesli nie to przyznaj uczciwie,ze jedynym powodem Twojej krytyki jego osoby jest fakt,ze na stanowisko ministra desygnowal go Kaczynski.



Ja nie mam obowiązku prezentować Ci poglądów prof. Legutki, bo Ty skrytykowałeś moje zdanie na temat prof. Legutki, proszę więc o rozwinięcie wątku i udowodnienie dlaczego się myle krytykując prof. Legutkę.


Twierdzisz że sukcesem Kaczyńskiego jest to że uczynił Giertycha i Leppera ministrami? Poparcie dla Lis-u spadło, ale Lepper nie został zmarginalizowany, więc ja dziękuje za takie eksperymenty. Dlaczego
pod pozorem ucywilizowania Giertycha ma się poświęcić 6 czy 7 milionów uczniów?

btw napisz do Szwajcarii list żeby zrobili Daenikena ministrem edukacji i przytocz swoje argumenty, na pewno się zgodzą.


Tuxmanie w którym momencie tej dyskusji zachowałem się w sposób niekulturalny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 27/08/2007, 17:59 Quote Post

Za krótko by mówić coś konkretnego o nowym ministrze edukacji prof. Legutko. Ale zapowiada się nie źle, przynajmniej już o 100.000.000 milionów lat świetlnych lepiej od Romana! wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 27/08/2007, 18:13 Quote Post

Wiesz jak dla mnie wybór Człowieka, który napisał ,,Nie lubię tolerancji'' na ministra edukacji to nie jest zbyt dobry pomysł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/08/2007, 18:21 Quote Post

QUOTE(Władysław IV Waza @ 27/08/2007, 18:13)
Wiesz jak dla mnie wybór Człowieka, który napisał ,,Nie lubię tolerancji'' na ministra edukacji to nie jest zbyt dobry pomysł.
*



chodzi Ci o sformułowany zdanie tytułowe?
Czy o zawartość książki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej