Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Iris czy Nike ?
     
Tekson
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 103.472

 
 
post 4/06/2018, 0:22 Quote Post

Witam szanownych forumowiczów.
Na Wikipedii o bogini Iris znajduje się zdjęcie wazy w stylu czarnofigurowym. Jednak podpisano zdjęcie, że na wazie znajduje się albo Iris albo Nike. Niestety nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat. Zastanawiam się czy wśród znawców mitologii jest niepewność kogo przedstawia postać na wazie?
Pozdrawiam
https://en.wikipedia.org/wiki/Iris_(mythology)
user posted image

Ten post był edytowany przez Tekson: 4/06/2018, 0:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 6/06/2018, 20:59 Quote Post

Ja obstawiam Iris jako, że trzyma dzban. Taki dzban z wodą ze Styksu to atrybut tej bogini. Ale rzeczywiście skrzydła i kaduceusz to atrybuty obu bogiń więc można je pomylić. Choć ta laska to nie kaduceusz jednak skrzydła przy ramionach wskazują na obie panie. Myślę jednak, że dzban przesądza sprawę.

Ten post był edytowany przez dammy: 6/06/2018, 21:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 6/06/2018, 22:17 Quote Post

QUOTE(dammy @ 6/06/2018, 20:59)
Ja obstawiam Iris jako, że trzyma dzban. Taki dzban z wodą ze Styksu to atrybut tej bogini. Ale rzeczywiście skrzydła i kaduceusz to atrybuty obu bogiń więc można je pomylić. Choć ta laska to nie kaduceusz jednak skrzydła przy ramionach wskazują na obie panie. Myślę jednak, że dzban przesądza sprawę.
*



Według Parandowskiego "Gdy któryś bóg miał przysięgać, Iris, tęczoskrzydła posłanka, zlatywała po wodę Styksową. Albowiem na krańcu świata mieszka straszliwa Styks, najstarsza córka Okeanosa. Z dala od bogów ma swoje domostwo w wysokiej pieczarze skalnej, którą dokoła otaczają pod niebo sięgające srebrne słupy. Iris w złoty kubek nabiera wody Styksowej, co wypływa z onej skały. Przysięgający wylewa wodę na ziemię. Jeśli złamie przysięgę, musi cały rok leżeć bez tchnienia w odrętwieniu podobnym śmierci, a gdy się zbudzi po roku, czeka go jeszcze dziewięcioletnie wygnanie. Dopiero po upływie tego czasu może zasiąść przy stole bogów."

Też obstawiam Iris
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jarek_kaczyński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 104.836

Stopień akademicki: Doktor
Zawód: Szeregowy posel
 
 
post 6/06/2019, 10:12 Quote Post

QUOTE(dammy @ 6/06/2018, 21:59)
Ja obstawiam Iris jako, że trzyma dzban. Taki dzban z wodą ze Styksu to atrybut tej bogini. Ale rzeczywiście skrzydła i kaduceusz to atrybuty obu bogiń więc można je pomylić. Choć ta laska to nie kaduceusz jednak skrzydła przy ramionach wskazują na obie panie. Myślę jednak, że dzban przesądza sprawę.
*



Dzban nie może być decydujący dla indentyfikacji bogini. Kontekst wskazuje, że nie mamy do czynienia z dzbanen wody ze Styksu, tylko z dzbanem z którego wylewano libację podczas ofiary zwierzęcej. Co więcej, jest bardzo dużo przedstawień Nike z naczyniem do libacji stojącej obok płonącego ołtarza. Zdarzają się również inne boginie, np. Artemida, którą poznajemy po tym, że w drugiej ręce trzyma płonącą pochodnię. Tutaj skrzydlata bogini ma kaduceusz, stąd chyba wątpliwości archeologów.
Waza została wykonana w Attyce, ale znaleziono ją w Agrygencie na Sycylii. Może była wykonana specjalnie na tamtejszy rynek i odpowiedzi na pytanie o tożsamość bogini należy szukać w lokalnej ikonografii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.240
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 6/06/2019, 10:19 Quote Post

QUOTE
Iris w złoty kubek nabiera wody Styksowej, co wypływa z onej skały.


Na tym wizerunku bogini trzyma dzban, nie kubek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej