Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wędrówki Wandalów, czyli tam i z powrotem
     
Wilhelm z Clermont
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 12.386

Jan Bez Morg
 
 
post 4/10/2007, 21:35 Quote Post

QUOTE
W każdym razie ich państwo w Afryce zostało zniszczone przez Belizariusza, który dysponował chyba tylko ok. 3 tys. żołnierzy.


Tak szybki podbój był mozliwy tylko i wyłacznie przez to że Wandalowie nie posiadali murów obronnych niemal we wszystkich miastach ponieważ Genzeryk bojąc się buntów mieszkańców miast (Rzymian) rozkazał zburzyc mury. Co więcej Wandalowie nie spodziewali się ataku ze strony ladu dlatego tez utrzymywali cały czas potężną flotę, któtra mogła smiało konkurowac z bizantyjską.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 1/03/2008, 23:12 Quote Post

QUOTE
O Wandalach polecam książkę J. Strzelczyka, czytałem ją parę lat temu, ale chyba nazywała się Wandalowie czy coś takiego.


" Wandalowie i ich afrykańskie państwo"

QUOTE
Oficjalny tytuł królów wandalskich brzmiał "Król Wandalów i Alanów"-domieszka irańska była znacząca.


Tytuł ten nosili dopiero po roku 418, gdy Alanowie ponieśli druzgocącą klęskę z rąk Wizygotów i połączyli się z Wandalami.
QUOTE


Żyło ono na poczatku gdzies w okolicach Odry, pozniej zaczeło wedrowac w strone Galii,Hiszpanii i Afryki, az w koncu wracajac sie do swego poprzedniego miejsca zamieszkania, przez Italię


Część plemienia { hasdingowie} zamieszkiwało przed wędrówką obszar położony nad Cisą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 4/03/2008, 19:50 Quote Post

A inna część (Silingowie) dotrwało na Śląsku aż do przybycia tam Słowian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 4/03/2008, 19:56 Quote Post

Silingowie prawdopodobnie przyłączyli się Hasdingów i Alanów w czasie ich wędrówki na zachód.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 4/03/2008, 22:11 Quote Post

Pewnie tak, ale ... raczej ich część. Wiesz przecież, że nawet do dalekiej Afryki wybrała się delegacja Silingów z prośbą o zgodę na zajęcie ziem opuszczonych przez ich pobratymców na Śląsku (Pocisiu?). Badania archeologiczne prowadzone przez Niemców w latach 30tych wykazały, że w grobach datowanych na VI/VII/VIII w. znajdują się szczątki okreslane jako "profil germański". Mozna powiedzieć, że hitlerowcy itp.. Ale... Czy hitlerowcem był również Thietmar wspominajacy o Niemczy jako grodzie zbudowanym przez "naszych"=Niemców?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 4/03/2008, 23:23 Quote Post

Nie sposób wykluczyć, że część plemienia została w okolicach dzisiejszego śląska. Jest wiele poszlak jednak nie ma żadnego dowodu, który potwierdziłby to definitywnie.
Czytałem u Strzelczyka o tym poselstwie do Gejzeryka, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć { a przynajmniej w cel tej wizyty }.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/03/2008, 23:34 Quote Post

QUOTE(bustagallorum @ 5/03/2008, 0:23)
Czytałem u Strzelczyka o tym poselstwie do Gejzeryka, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć { a przynajmniej w cel tej wizyty }.
*



Prof. Jerzy Strzelczyk jest wiarygodnym naukowcem, wykorzystującym w 100 % materiał źródłowy do danego zagadnienia. Opisane przez niego wydarzenie miało swój oddźwięk w źródle, lecz nie koniecznie musiało mieć miejsc. Mogła to być równie dobrze legenda, a ta przytoczona przez poznańskiego historyka.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 5/03/2008, 16:57 Quote Post

Moja wypowiedz została chyba źle zrozumiana, nie miałem zamiaru dyskredytować prof. Strzelczyka, którego prace bardzo cenię. Chciałem poddać w wątpliwość cel tego poselstwa, jeżeli miało ona rzeczywiście miejsce. Zresztą wydaje mi się że prof. Strzelczyk też ma pewne wątpliwości co do tego poselstwa { jeżeli dobrze pamiętam, bo jego pracę czytałem jakiś czas temu a nie mam jej pod ręką żeby sprawdzić}.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/03/2008, 22:50 Quote Post

Oj nie! Ja nie miałem zamiaru wytykać tego, że kolega dyskredytuje prof. Strzelczyka. Oczywiście, wierzę, że tak nie jest smile.gif Ja chciałem zwrócić uwagę na sama notkę o poselstwie. Interesowało mnie raczej, wiarygodność źródła. Czy miało rzeczywiście fakt to wydarzenie, czy jak pisałem wcześniej, była to raczej legenda, swojego rodzaju kompilacja literacka na potrzeby danej chwili?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 6/03/2008, 0:03 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 4/03/2008, 23:34)
QUOTE(bustagallorum @ 5/03/2008, 0:23)
Czytałem u Strzelczyka o tym poselstwie do Gejzeryka, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć { a przynajmniej w cel tej wizyty }.
*



Prof. Jerzy Strzelczyk jest wiarygodnym naukowcem, wykorzystującym w 100 % materiał źródłowy do danego zagadnienia. Opisane przez niego wydarzenie miało swój oddźwięk w źródle, lecz nie koniecznie musiało mieć miejsc. Mogła to być równie dobrze legenda, a ta przytoczona przez poznańskiego historyka.

vapnatak
*


Czy można poprosić o jaśniejszy wywód.
Co to znaczy, że opisywane wydarzenie mało swój oddźwięk w źródle?
Ja tego nie rozumiem.
Czy ktoś inny także?
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/03/2008, 9:35 Quote Post

Opis w źródle nie koniecznie musi być zgodny z prawdą historyczną. Czasami spotykamy się z takimi notkami, które nijak mają się do prawdziwego wydarzenia. Wtedy stają się one legendą, która został specjalnie spisane na potrzeby wydarzenia, a to z powodu niewiedzy kronikarza, a to w wyniku wzbogacenia tekstu o dodatkowe wydarzenie. Takie opisy to normalna rzecz dla okresu Antyku, Średniowiecza i w mniejszym stopniu już Nowożytnego.
Dlatego opis podany przez prof. Strzelczyka o rzekomym poselstwie Silingów do Afryki, proszących Gejzeryka o pozwolenie zajęcia ziem na Śląsku, nie koniecznie musi być zgodny z prawda historyczną. Może to być świetna kompilacja tekstu, dodatkowo ciesząca nas polskich historyków, że występuje nazwa naszego regionu (Śląsk), choć może być ona w domyśle oraz Silingowie, którzy zajmowali ów region.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 6/03/2008, 15:43 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 6/03/2008, 9:35)
Opis w źródle nie koniecznie musi być zgodny z prawdą historyczną.
vapnatak
*


Dzieki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/03/2008, 19:14 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 6/03/2008, 16:43)
QUOTE(Vapnatak @ 6/03/2008, 9:35)
Opis w źródle nie koniecznie musi być zgodny z prawdą historyczną.
vapnatak
*


Dzieki.
*




Proszę bardzo.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 6/03/2008, 20:38 Quote Post

QUOTE
Opis w źródle nie koniecznie musi być zgodny z prawdą historyczną.


Dlatego istnieje tzw. "krytyka źródeł", bez przeprowadzenia której trudno mówić o rzetelnej pracy historyka. { proszę nie doszukiwać się żadnych ukrytych podtekstów w tym poście }.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/03/2008, 21:20 Quote Post

QUOTE(bustagallorum @ 6/03/2008, 21:38)
Dlatego istnieje tzw. "krytyka źródeł", bez przeprowadzenia której trudno mówić o rzetelnej pracy historyka.
*



Jak najbardzie się z tym zgadzam.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej