Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Książka "byłem Przy Tym..." Lepopold Marshak, Prosze o opinię ekspertów
     
ogaer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.633

Olga
Stopień akademicki: doktorant
 
 
post 20/01/2011, 19:03 Quote Post

Witam serdecznie wszystkich miłośników historii i II RP. Mam prośbę o opinię znawców tematu nt. książki autobiograficznej Leopolda Marshaka pt. "Byłem przy tym..." Wyd. 1976.
Powiem szczerze, że książkę czytam w celach naukowo-hobbystycznych i w pewnym momencie się zacięłam dry.gif bo nie wiem już czy autor robi z Piłsudskiego nielubianego w kraju dyktatora gnębiącego biednych komunistów, (bo pisał książkę w latach 70-tych), czy rzeczywiście miał takie poglądy. O samym autorze niewiele informacji znalazłam w sieci - tylko tyle, że żył w latach 1901-1983, jest pochowany na Powązkach, a już z książki wiem, że był dziennikarzem m.in. Rzeczpospolitej.

Czy ktoś z historyków czytał te książkę? Jaka jest Państwa opinia na ten temat?

Pzdr,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 20/01/2011, 19:50 Quote Post

Książki nie czytałem, ale jeżeli był dziennikarzem "Rzeczpospolitej" należy domniemywać, że był również endekiem, więc nie dziwota, że Marszałka nie kochał.

Co do "biednych" komunistów, to raczej dziwne byłoby, aby ich nie "gnębiono" wszak świadomie czy też nie działali na usługach ZSRR, wrogiego mocarstwa dążącego do zniszczenia Polski (czego dowiedli podpisując pakt z Hitlerem a potem 17 września).

A czy Piłsudski był nielubiany, no cóż wystarczy poczytać relacje prasy z Jego pogrzebu, aby wyrobić sobie zdanie w tej materii.

Ten post był edytowany przez Gnome: 20/01/2011, 19:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ogaer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.633

Olga
Stopień akademicki: doktorant
 
 
post 21/01/2011, 9:47 Quote Post

Z tą "Rzeczpospolitą" to nie takie oczywiste, Marshak imał się pracy w redakcjach wielu gazet. Nie uważam, aby konieczność zarobienia pieniędzy w redakcji Rzepy wynikała z jego przekonań ideologicznych, choć wprost o nich nie pisze...

"A czy Piłsudski był nielubiany, no cóż wystarczy poczytać relacje prasy z Jego pogrzebu, aby wyrobić sobie zdanie w tej materii." -

Marshak właśnie pisał relację z pogrzebu marszałka (bardzo dokładnie opisał to także w książce) i zauważył 'doniosłość chwili', tak więc coraz bardziej wydaje mi się, że on po prostu igrał z cenzurą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej