Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Polski 1914-1939, Henryk Zielinski
     
Marcelus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 49.972

Zawód: student
 
 
post 3/02/2010, 10:26 Quote Post

Nie uważam się za specjalistę od historii międzywojnia, a że chciałbym poszerzyć swoją wiedzę zacząłem szukać jakiegoś dobrego podręcznika. W domowej biblioteczce znalazłem książkę prof. Zielińskiego i mam z nią mały problem - czy jest to pozycja wartościowa? Jak wspomniałem nie znam na tyle dobrze historii II RP, aby móc skonfrontować treści z własną wiedzą, także jeśli ktoś mógłby coś napisać o wartościowości tej książki, byłbym wdzięczny. Dodam, że dysponuję wydaniem z 1985 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gejwron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 49.265

Stopień akademicki: student
 
 
post 13/10/2010, 0:16 Quote Post

Z tego co wiem książka dobra i przydatna, daję dobrą podstawową wiedzę z tego okresu.
Mam jednak też pytanie co do innej książki Henryka Zielińskiego a mianowicie: Historia Polski 1864- 1939. Mam szansę stać się jej posiadaczem i chciałbym się dowiedzieć czy przekazuje podobny czy okrojony materiał jeśli chodzi o lata 1914-1939 co książka Historia Polski 1914-1939.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 13/10/2010, 1:25 Quote Post

QUOTE(Marcelus @ 3/02/2010, 10:26)
Nie uważam się za specjalistę od historii międzywojnia, a że chciałbym poszerzyć swoją wiedzę zacząłem szukać jakiegoś dobrego podręcznika. W domowej biblioteczce znalazłem książkę prof. Zielińskiego i mam z nią mały problem - czy jest to pozycja wartościowa? Jak wspomniałem nie znam na tyle dobrze historii II RP, aby móc skonfrontować treści z własną wiedzą, także jeśli ktoś mógłby coś napisać o wartościowości tej książki, byłbym wdzięczny. Dodam, że dysponuję wydaniem z 1985 roku.
*


Szczerze powiedziawszy to odradzam właśnie ze względu na datę wydania - w PRL badania nad II RP były prowadzone pod kątem pewnych wskazań politycznych PZPR, należało np. przedstawiać Sanację jako reżim "faszystowski", Polskę jako biedny kraj, gdzie toczyła się ciągła walka "ludu pracującego" z wyzyskiwaczami itd. Nie mówię, że ta książką jest w całości agitką, jednak lepiej sięgnąć najpierw do opracowań wydanych po 1989, a ją np. przeczytać sobie później - akurat podręczników do dziejów II RP nie brakuje - wspomnę o tomie Cz. Brzozy i A. Sowy z Wydawnictwa Literackiego, czy opracowanie pierwszego z nich - Polska w czasach Niepodległości i Drugiej Wojny Światowej (1918-1945), Kraków 2003 (Wielka Historia Polski, t. 9). Warto sięgnąć po dosyć szczegółową pozycję wydaną na emigracji i pisaną z pozycji piłsudczykowskich: W. Pobóg-Maliniwski, Najnowsza historia polityczna Polski 1864-1945, t. 2, 1914-1939, Londyn 1956 (i dalsze wydania - też w Polsce po 1989 r.), czy Pawła Zaremby, Historia dwudziestolecia (1918-1939), Wrocław 1991.
 
User is online!  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej