Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Barbarzyństwo wyznawców Islamu
     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 17/03/2013, 19:53 Quote Post

No tak, można to tak interpretować, że wprawdzie nałożnica i żona ma obowiązek współżycia z mężczyzną, ale on nie ma prawa używać przemocy, jeśli ma wysoką kulturę osobistą.

QUOTE(elchullogrande @ 17/03/2013, 19:45)
Nie znam angielskiego, napisz mi po polsku, lub arabsku.

Poza tym, ten fragment sugeruje, że grzechem jest współżyciem z kimś innym, niż z żonami i nałożnicami. Nie ma tam, że Bóg stwierdza, że gwałcenie niewolnictw jest czymś chwalebnym. A miałeś taką tezę udowodnić.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/03/2013, 19:55 Quote Post

Czyli mam rozumieć, że nie ma jednak podstawy źródłowej do stwierdzenia, że Bóg w tradycji islamskiej pochwala gwałcenie niewolnictw?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 17/03/2013, 20:02 Quote Post

Nie każ mi tego akceptować. Uważam, że jesteśmy przedstawicielami kultury, której przedstawiciele byli niewoleni przez muzułmanów.

Nie wiem, czy wiesz, że badania mt-DNA przyniosło w Afryce Północnej wynik, że połowa kobiet w byłym Wybrzeżu Pirackim pochodzi z Europy.

QUOTE(elchullogrande @ 17/03/2013, 19:55)
Czyli mam rozumieć, że nie ma jednak podstawy źródłowej do stwierdzenia, że Bóg w tradycji islamskiej pochwala gwałcenie niewolnictw?
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/03/2013, 20:07 Quote Post

A co to ma do rzeczy? Czy ja o to pytam? Pytam o konkretną Twoją wypowiedź i proszę o potwierdzenie źródłowe dla niej! Ja nie stwierdzam, że islam jest cool, chrześcijaństwo passe itp. Ja tylko uważam, że jak się coś twierdzi (zwłaszcza na naukowym forum!), to wypada umieć potwierdzić swoją tezę. Fragment z surah Al-Muminun nie jest potwierdzeniem. To trochę, jakby stwierdzić, że chrześcijaństwo pochwala pedofilię, bo zdarzyło się kilku księży pedofilii, a Biblia opisuje, że Jezus objął ramionami dziecko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 17/03/2013, 20:45 Quote Post

Zakładam, że Bóg tego nie pochwala, ale niestety taki tekst otwiera drogę do sformułowań, których nie jestem w stanie zaakceptować.

Czy jesteś w stanie przeczytać to 5-6 po arabsku?

http://www.muslimaccess.com/quraan/arabic/023.asp




QUOTE(elchullogrande @ 17/03/2013, 20:07)
A co to ma do rzeczy? Czy ja o to pytam? Pytam o konkretną Twoją wypowiedź i proszę o potwierdzenie źródłowe dla niej! Ja nie stwierdzam, że islam jest cool, chrześcijaństwo passe itp. Ja tylko uważam, że jak się coś twierdzi (zwłaszcza na naukowym forum!), to wypada umieć potwierdzić swoją tezę. Fragment z surah Al-Muminun nie jest potwierdzeniem. To trochę, jakby stwierdzić, że chrześcijaństwo pochwala pedofilię, bo zdarzyło się kilku księży pedofilii, a Biblia opisuje, że Jezus objął ramionami dziecko.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/03/2013, 21:06 Quote Post

Rozczytać to jestem w stanie. Ale jeśli masz na myśli dokładne tłumaczenie z uwzględnieniem kontekstów i wielości znaczeń, to nie będę się podejmował. Specjalizuję się w hebrajskim i amharskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/03/2013, 21:09 Quote Post

A możesz choć przyblizyć kontekst?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/03/2013, 21:18 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 17/03/2013, 19:44)
5 sekund googlowania:

The Quran in Sura 23:5-6 says:

5 [Most certainly true believers] . . . guard their private parts scrupulously, 6 except with regard to their wives and those who are legally in their possession, for in that case they shall not be blameworthy. (Sayyid Abul A’La Maududi, The Meaning of the Quran, vol. 3, p. 237)

The key words are "those who are legally in their possession." Maududi (d. 1979) is a highly respected commentator on the Quran, and he interprets the plain meaning of the clause, saying that sex with slave-girls is lawful.


[Prawdziwy wyznawca] ...nie używa swoich genitaliów, za wyjątkiem swoich żon i tych, które są w legalnym posiadaniu, bo wtedy nie popełnia się grzechu.
W mnie cytat ów można przetłumaczyć następująco:
"[Bezwzględnie prawdziwie wierzący]... sumiennie chronią intymne częsci swojego ciała, poza odniesieniem do swoich żon i tych, których mają w legalnym posiadaniu, ponieważ w tych przypadkach nie powinni być posądzani o zdrożność."

Wg mnie w tym zdaniu chodzi o to, by nie pokazywać intymnych części ciałą poza stosunkami z żonami i niewolnicami. Plaża nudystów nie wchodzi w grę, przynajmniej publiczna. I taki wniosek koresponduje też ze zdaniem Maududiego, że seks z niewolnicami jest zgodny z prawem.
Nie widzę nic o gwałtach, nic o "używaniu" genitaliów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 17/03/2013, 21:25 Quote Post

Chcesz powiedzieć, że Koran pozwala pokazywać genitalia niewolnicom w takim samym stopniu jak żonie, w takim samym kontekście, jest to od setek lat interpretowane jako legalizacja seksualnego wykorzystywania niewolnic, ale w tym tekście nie ma nic, że oznacza to gwałt?

Ale w Biblii jest napisane wprost, że jeżeli oko powoduje pożądanie, to trzeba sobie je wyłupić. A także, że należy mieć jedną żonę. Te dwa punkty w zasadzie powodują, że stosunek z inną kobietą jest jednoznacznie grzechem.

Różnica pomiędzy podejściem Koranu i Biblii jest znacząca.


QUOTE(sargon @ 17/03/2013, 21:18)


The Quran in Sura 23:5-6 says:

"[Bezwzględnie prawdziwie wierzący]... sumiennie chronią intymne częsci swojego ciała, poza odniesieniem do swoich żon i tych, których mają w legalnym posiadaniu, ponieważ w tych przypadkach nie powinni być posądzani o zdrożność."

Wg mnie w tym zdaniu chodzi o to, by nie pokazywać intymnych części ciałą poza stosunkami z żonami i niewolnicami. Plaża nudystów nie wchodzi w grę, przynajmniej publiczna. I taki wniosek koresponduje też ze zdaniem Maududiego, że seks z niewolnicami jest zgodny z prawem.
Nie widzę nic o gwałtach, nic o "używaniu" genitaliów.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/03/2013, 21:28 Quote Post

Jedyne co "chcę powiedzieć", to to co znaczy ten cytat.
A znaczy tyle, ze jeśli wierzącemu muzułmaninowi zdarzy się seks z włąsną niewolnicą (niewolnicami), to nie powinien być posadzany o zdrożność w tym samym sensie, co nie powinien być posadzany o zdrożność za wspólżycie ze swoją żoną )żonami).

Nadinterpretacja nie jest dobrą formą argumentacji rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/03/2013, 21:31 Quote Post

5 wers mówi o tych, którzy "strzegą czystość", bądź "strzegą skromności". Albo "dbają o nią". Ta "skromność" czy "czystość" odnosi się do kwestii seksualnych. W drugim wersie nie ma żadnych większych rozrzutów w znaczeniach. Jest tam mowa o małżonkach i niewolnicach. Ale zaznaczam, nie jestem specjalistą od arabskiego, a do tego nie mam przy sobie słowników tongue.gif

Kolega Sargon tłumaczył z arabskiego, czy z podanej angielskiej interpretacji Koranu?

Ten post był edytowany przez elchullogrande: 17/03/2013, 21:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/03/2013, 21:46 Quote Post

Z angielskiego.
W arabskim moje umiejętności kończą się na "pokój z Wami" smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
gumis107
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 452
Nr użytkownika: 50.573

Piotr Wnuk
Zawód: wolny
 
 
post 17/03/2013, 22:18 Quote Post

Chciałbym przypomnieć,iż w chwili obecnej muzułmanie w Afryce dalej zajmują się handlem niewolnikami .
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/03/2013, 22:21 Quote Post

QUOTE(gumis107 @ 17/03/2013, 22:18)
Chciałbym przypomnieć,iż w chwili obecnej  muzułmanie w Afryce dalej zajmują się handlem niewolnikami .
*



Bułgarzy w Polsce też.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/03/2013, 22:23 Quote Post

To, ze coś jest robione, nie oznacza automatycznie, że jest legalne lub pochwalane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej