Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Komunizm motywatorem ekspansji ZSRR ?
     
falko86
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 36.765

 
 
post 4/11/2007, 18:38 Quote Post

Szukam ciekawych książek opisujących komunizm. Możecie mi coś polecić?

Mam tez takie pytania. Rozmawiam czesto ze znajomymi którzy nazywają mnie komunistą a to dlatego że mam lewicowe poglądy. Staram się im powiedzieć że komunizm sam w sobie zły nie jest. Złe były cele ludzi którzy za komunistów się uważali.
I kiedy rozmyslałem nad tym i szukając informacji o komunizmie zaczalem sie zastanawiać.
Dlaczego właśnie ta doktryna polityczna posłużyła ZSRR by przejąć władzę w innych pnstwach? Czy to musiał być komunizm czy mogła być zupełnia inna doktryna polityczna??
W jakiej książce moge znaleźdź na to odpowiedź??
Oczywiście licze też na wasze odpowiedzi. Co wy o tym myślicie.
Pozdrawiam

Pytanie zasadnicze watka jest podkreslone.
Moderator N_S

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 0:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ullikummi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 36.716

 
 
post 4/11/2007, 21:14 Quote Post

Falko86 - może warto zacząć od czegoś lżejszego smile.gif czyli Główne nurty marksizmu Kołakowskiego. Potem napięcie będzie mogło już tylko rosnąć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Richard Lionheart
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 39.013

Artur
Zawód: Uczen
 
 
post 11/09/2008, 19:51 Quote Post

Falko86 - na to, że nazywają Cię komunistą, spójrz z jednej dobrej strony - komunizm początkowo został stworzony aby szerzyć idee wspólnoty i równości smile.gif. Ja także mam lewicowe poglądy i patrzę na komunizm z tej dobrej strony, ponieważ wiem, że nie jest on zły. Nie do tego został stworzony, do czego wykorzystali go Lenin i Stalin w swoim państwie. To, co w ZSRR nazywano dumnie "komunizmem", było tak naprawdę stalinizmem. Niestety, zdarzyli się właśnie tacy przywódcy, którzy powiedzieli "komunizm" na to co złe... Teraz jeśli powie się gdzieś "komunizm" albo "lewica", od razu ma się na myśli Stalina, Lenina, Związek Radziecki albo zło. Ja wiem, że komunizm nie jest zły, tylko Stalin i Lenin przekształcili go na swoją własną doktrynę polityczną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/09/2008, 20:00 Quote Post

QUOTE
Ja wiem, że komunizm nie jest zły, tylko Stalin i Lenin przekształcili go na swoją własną doktrynę polityczną.


Dobrze, że napisałeś, że to tylko Twoje zdanie
QUOTE
komunizm początkowo został stworzony aby szerzyć idee wspólnoty i równości


Pomyliło Ci się z chrześcijaństwem sleep.gif

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 4:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 11/09/2008, 20:10 Quote Post

Nie wiem, czy mu się pomyliło, bo wiele rzeczy (może nawet większość) miało początkowo służyć szczytnym celom, a wychodziło jak wychodziło.
Drodzy "niekomuniści" poczytajcie choćby Wikipedię na ten temat - komunizm jest ustrojem z gruntu utopijnym, nierealnym, mającym być odpowiedzią na pewną zastaną rzeczywistość (która się zmieniła. Z założenia jest zbrodniczy jako że przewiduje "obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego".


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 12:54
 
User is online!  PMMini Profile Post #5

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 11/09/2008, 20:15 Quote Post

Dlaczego komunizm (czy jak go zwać) zwyciężył w Rosji - polecam książkę Niekricza i Hellera "Utopia u władzy"
Wnioski przedstawione są takie - iż zwycięstwo komunizmu nie było przesądzone. Przyczyną zwycięstwa komunizmu był kryzys Cesarstwa Rosyjskiego pogłębiony przez I Wojnę Światową. Prawdziwą rewolucją była Rewolucja Lutowa, a partia bolszewików w chaosie rewolucyjnym okazała się najbardziej bezwzględna w dążeniu do władzy.

O komuniźmie - czyt jest dobry czy zły, czy mógł być dobry - fascynująca dyskusja toczy się tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=41515


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 12:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 11/09/2008, 21:16 Quote Post

QUOTE(Richard Lionheart @ 11/09/2008, 21:14)
Tak, zgodzę się z Tobą Spiryt. Nikt chyba by nie chciał żyć w komunizmie, no ale ta nasza obecna Polska "demokracja" to chyba także nie jest wymarzona doktryna...
*


Yyy...

Też wypada się zgodzić, ale to jest straszne odbieganie od tematu, który miał być o komunizmie i dlaczego "wydarzył się" w ZSRR, więc dalej w ten temat nie ma się co wgłębiać.
 
User is online!  PMMini Profile Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 17/09/2008, 14:00 Quote Post

QUOTE(falko86 @ 4/11/2007, 19:38)
Dlaczego właśnie ta doktryna polityczna posłużyła ZSRR by przejąć władzę w innych pnstwach? Czy to musiał być komuniz czy mogła być zupełnia inna doktryna polityczna??
*


ZSRR było państwem komunistycznym, więc taki chory ustrój zaniosło innym krajom ( zresztą to był główny cel bolszewików). Czy to mogło się udać przy innej doktrynie? Myślę, że tak, ale byłoby to zadanie znacznie trudniejsze, bo po prostu motłoch stosunkowo łatwo daje się przekonać do fantastycznych haseł.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 17/09/2008, 15:56 Quote Post

Co do książek o komunizmie, to z lżejszych mogę polecić "Komunizm" Richarda Pipesa. Szczegółów niezbyt dużo, ale całkiem fajnie się czyta smile.gif
A dlaczego w Rosji zapanował komunizm? Lenin obraził się na burżuazję, dlatego polubił komunizm, a że udało mu się oczarować nim wielu Rosjan - i sterroryzować jeszcze więcej - oraz dlatego, że wygrał wojnę, udało mu się opanować tą ideologią największe państwo świata.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 13:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lugork
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 38.828

 
 
post 3/10/2008, 11:26 Quote Post

Dlaczego zwyciężył komunizm? A jaka inna idea mogła zwyciężyć? Tylko komunizm pochwalał całkowite zniesienie indywidualnego poczucia jednostki czyli własnego 'ja'. Kolektyw ponad jednostkę. To bardzo przemawiało do Rosjanina, zarówno w czasach carów jak i sekretarzy.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 13:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 5/10/2008, 13:10 Quote Post

Nie możemy obarczać Marksa winą za głód na Ukrainie albo Wielką Czystkę, ale za np. rzeź kułaków już owszem.
QUOTE
Tylko komunizm pochwalał całkowite zniesienie indywidualnego poczucia jednostki czyli własnego 'ja'.
Patrzyłbym na to nieco inaczej. Partia bolszewicka dawała nadzieję na wolność, równość i sprawiedliwość, a jednocześnie nie zakłócała rosyjskiego poczucia bezpieczeństwa - władzą miała kierować jedna, silna partia, nie groziła anarchia ani walka polityczna. Nic dziwnego, że wielu Rosjan na to poszło.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 13:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 19/10/2008, 1:42 Quote Post

QUOTE(Lugork @ 3/10/2008, 12:26)
Dlaczego zwyciężył komunizm? A jaka inna idea mogła zwyciężyć? Tylko komunizm pochwalał całkowite zniesienie indywidualnego poczucia jednostki czyli własnego 'ja'. Kolektyw ponad jednostkę. To bardzo przemawiało do Rosjanina, zarówno w czasach carów jak i sekretarzy
*


Taaaa... tak bardzo przemawiało, że w 1920 roku cały kraj stał w ogniu, ekipy chłopów wyrzynały komisarzy i robiły powstania, a w marcu 1921 najbardziej rewolucyjni z rewolucjonistów - marynarze Floty Bałtyckiej podnieśli raban przeciwko bolszewikom.
Rzeczywiście komunizm cieszył się w Rosji wyjątkową popularnością.
Rozumiem, że "kułacy" też stawiali kolektyw ponad jednostkę?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/03/2011, 13:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 19/10/2008, 16:22 Quote Post

QUOTE(Monteregnum @ 19/10/2008, 2:42)
QUOTE(Lugork @ 3/10/2008, 12:26)
Dlaczego zwyciężył komunizm? A jaka inna idea mogła zwyciężyć? Tylko komunizm pochwalał całkowite zniesienie indywidualnego poczucia jednostki czyli własnego 'ja'. Kolektyw ponad jednostkę. To bardzo przemawiało do Rosjanina, zarówno w czasach carów jak i sekretarzy
*


Taaaa... tak bardzo przemawiało, że w 1920 roku cały kraj stał w ogniu, ekipy chłopów wyrzynały komisarzy i robiły powstania, a w marcu 1921 najbardziej rewolucyjni z rewolucjonistów - marynarze Floty Bałtyckiej podnieśli raban przeciwko bolszewikom.
*


Komuniści rzucili kilka modnych hasełek i rzeczywiście dzięki temu troszkę poparcia zdobyli. Reszta to zasługa bolszewickiego terroru.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Aetius Flavius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 49.656

Stopień akademicki: TROLL BANITA
Zawód:
 
 
post 7/11/2008, 18:28 Quote Post

Duże znaczenie miało stanowisko krajów takich jak Polska i Finlandia, które zostały
zlekceważone przez białych.
Finowie do spółki z Judeniczem mieliby duże szanse na zdobycie Leningradu. Finlandia mogła także wspomóc aliantów z Murmańska i Archangielska oraz generała Millera.
Polacy przez długi czas nie atakowali bolszewików z powodu postawy Denikina, któremu śniła się Rosja od Kalisza (gdyby wtedy dowodził Wrangel, może nie byłoby tej sytacji) i Piłsudzki uznał, że lepiej dla Polski będzie, jak zwyciężą bolszewicy.
Wtedy był ważny etap wojny. Denikin zbliżał się do Moskwy. Piłsudzki wstrzymał ofensywę na wschodzie i pozwolił wojskom bolszewickim pokonać Denikina.

Myślę, że gdyby biali zdobyliby Petersburg ( połączenie armi północnej i północno-zachodniej) oraz zaczeli oblegać Moskwę to mieliby realne szanse.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 7/11/2008, 20:04 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 19/10/2008, 16:22)
Komuniści rzucili kilka modnych hasełek i rzeczywiście dzięki temu troszkę poparcia zdobyli. Reszta to zasługa bolszewickiego terroru.

Żadna rewolucja nie ma szans bez poparcia społecznego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej