Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy Sekretarz Generalny KPZR
 
Kto twoim zdaniem był najlepszym sekretarzem generalnym KZPR
J. Stalin [ 35 ]  [32.41%]
N. Chruszczow [ 13 ]  [12.04%]
L. Breżniew [ 9 ]  [8.33%]
J. Andropow [ 3 ]  [2.78%]
K. Czernienko [ 1 ]  [0.93%]
M. Gorbaczow [ 47 ]  [43.52%]
Suma głosów: 108
Goście nie mogą głosować 
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 28/06/2009, 22:32 Quote Post

Ja zagłosowałem na Chruszczowa. Wiem, że święty nie był i też miał krew na rękach, ale to on dokonał destalinizacji w ZSRR. Zaprzestano wtedy masowych mordów niewinnych ludzi czy zsyłania ich do łagrów. Darował życie, chociaż odsunął "na bok" swoim przeciwników politycznych. Stalin natomiast kazałby ich zamordować.
Ponoć gdy został odwołany powiedział do żony, że właśnie najważniejszym z tego co uczynił było to, ze można było go odwołać w zwykłym głosowaniu. Stalin natomiast kazałby ich wszystkich aresztować.
Gdybym miał wybór czy żyć w ZSRR Stalina czy Chruszczowa na pewno wybrałbym tego drugiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 29/06/2009, 10:40 Quote Post

Również, ze względu na brak kryteriów oceny, postanowiłem oddać głos, na tego, który postanowił zerwać z komunizmem, czyli na "Gorbiego". wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
komar47
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 440
Nr użytkownika: 55.806

Jan Muszynski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 29/06/2009, 18:21 Quote Post

Spośród wszystkich czynów kolejnych pierwszych sekretarzy wymienionych w ankiecie największym dokonaniem był fakt, który całkowicie uszedł uwadze PT historyków: zniszczenie niemieckiej III Rzeszy, położenie kresu hitlerowskiemu ludobójstwu. I sekretarz, który wtedy panował w ZSRR, miał w tym niewątpliwie swój udział.
Taki drobny szczególik, trudny do zauważenia. Nieprawdaż?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Pawelecze
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 59.608

Pawel Pietraszko
Zawód: uczen
 
 
post 31/10/2009, 21:28 Quote Post

Poza tym, jak jest Czernienko i Andropow, to czemu nie ma Malenkowa? smile.gif "Rządził" dłużej niż każdy z nich... Dlatego oni dla mnie odpadają, mieli tą rolę co on. Breżniew doprowadził kraj do takiego stanu, że właściwie Gorbaczow cokolwiek by zrobił niszczył go... Samemu Gorbiemu nie udało się osiągnąć celu, czyli uratować państwa. Największym osiągnięciem Chruszczowa była destalinizacja, czyli zniszczenie sojuszu radziecko- chińskiego... Jedyny, z wymienionych którego osiągnięcia, niezależnie od metod, były niepodważalnie wybitne, był Stalin.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 2/11/2009, 11:26 Quote Post

Gorbaczow - za to, że ostatni!
QUOTE
zniszczenie niemieckiej III Rzeszy, położenie kresu hitlerowskiemu ludobójstwu. I sekretarz, który wtedy panował w ZSRR, miał w tym niewątpliwie swój udział.
Taki drobny szczególik, trudny do zauważenia. Nieprawdaż?

Wprowadził za to swoje własne ludobójstwo, przedtem tegoż Hitlera doprowadzając do władzy i wojny. Taki drobny szczególik, trudny do zauważenia. Nieprawdaż?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Watta
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 438
Nr użytkownika: 20.820

Stopień akademicki: Technik Mechanik ;)
Zawód: rencista
 
 
post 2/11/2009, 13:41 Quote Post

Z punktu widzenia Rosjanina to będzie z pewnością Stalin a z punktu widzenia mojego jako Polaka to Gorbaczow, chyba wiadomo dlaczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 14/09/2016, 0:47 Quote Post

Ja oddałem głos na Chruszczowa. Bynajmniej za to, że w okresie jego rządów nastąpiły ważne wydadrzenia, na przykład Kryzys Kubański, budowa Muru Berlińskiego, które o tyle o ile pokojowo potrafił rozwiązać. A ludność ZSRR powinna dziękować mu za to, że zapobiegł przejęciu dyktatorskiej władzy nad Związkiem Radzieckim przez Żukowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 11/07/2019, 19:46 Quote Post

Każdy głos oddany nie na Stalina jest głosem straconym. Myślę, że głosując w takich ankietach nie powinno się oceniać danej postaci uwzględniając jej stosunek do Polski. Należy jak dla mnie na państwa patrzeć globalnie z perspektywy obserwatora kuli ziemskiej. Tak samo powinno być w tym przypadku.
Wiadomo, że Józef Stin był despotą, ale zmysłu politycznego mu nie brakowało. Uważam, że potrafił przewidzieć sytuacje, które będą miały miejsce przyszłości, co jest według mnie darem. No i wygrał wojnę, na której najwięcej zyskał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 5/08/2019, 7:06 Quote Post

Co należy rozumieć pod hasłem "najlepszy" w tym przypadku? Rozdawał dzieciom cukierki? Załatwiał talony na buty?
Jakieś kryteria związane z wyborem?



Tak jak w calej masie forumowych ankiet, autor postawil pytanie bez wyszczegolnienia kryteriow.
Tak jak w wielu przypadkach, autor ankiety zniknal z Forum lata temu.
A jakie kryteria proponowalby uzytkownik Krzysztow ?
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/08/2019, 9:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 5/08/2019, 19:24 Quote Post

Andropow, Czernienko - za krótko rządzili żeby ich tu poważnie oceniać. Chociaż oczywiście w zależności od kryteriów (dalej) ocena "nic nie zdążył zrobić" może już być pozytywem - Czernienko na przykład nie zdążył zrehabilitować Stalina ;-)

Pozycja ZSRR na świecie - Stalin

Z punktu widzenia mieszkańców demoludów (i pewnie części obywateli ZSRR) - Gorbaczow. Osobna sprawa co było zamierzone, a co wymknęło mu się spod kontroli.

Destalinizacja i wprowadzenie pewnej "normalności" do systemu który skręcał w stronę obecnej Korei Północnej - Chruszczow.

Z punktu widzenia Rosjan - Breżniew. Nie pytajcie czemu, ale najwyraźniej czują jakąś nostalgię bo jakiś czas temu oceniali go najwyżej z przywódców. Może chodzi o połączenie "małej stabilizacji" i dumy z bycia (nadal) imperium?

Ten post był edytowany przez Grzegorz_B: 5/08/2019, 19:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 5/08/2019, 19:51 Quote Post

Stawiam na Wawrzyńca Berię.
Oficjalnie I Sekretarzem nie był, ale miał swoje 100 dni.
Bardzo reformatorski był to okres.
Zbyt radykalny, skoro przypłacił to życiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 6/08/2019, 13:29 Quote Post

QUOTE
A jakie kryteria proponowalby uzytkownik Krzysztow ?

Dla mnie ta ankieta jest bez sensu. Jestem ogólnie negatywnie nastawiony do tego typu ankiet tam gdzie "zawodnicy" w niej wystawiani ani nie startują ze wspólnego startu ani nie mają do pokonania tego samego dystansu ani nie napotykają tych samych tak w liczbie jak i rodzaju trudności. Moim zdaniem jak to ktoś już tu napisał:
QUOTE
Każdy głos oddany nie na Stalina jest głosem straconym

Moim zdaniem jeżeli chcieć sie juz bawić w tę ankietę to trzeba zadać pytanie: Najlepszy sekretarz KPZR po Stalinie"
Nie ma sensu wyliczać co Stalin osiągnął wygrywając wojnę. Raczej bym zapytał czy mógł coś więcej wygraną wojną osiągnąć a nie zrobił tego. Trzeba też pamiętać że pozostali wymienieni byli sekretarzami dlatego bo Stalin wygrał wojnę. Jak już więc się każdy domyśla głosuje na być może największego zbrodniarza w dziejach ludzkości
głosuje bo ktoś go w tych zawodach wystawił. Głosuję bo wygrał wojnę i to jest chyba największe osiągnięcie ZSRR. No bo wymordowanie milionów własnych rodaków to chyba "osiągnieciem" nie wypada juz nazwać?
Ja bym sobie zadał jeszcze inne pytanie mianowicie: Gdyby taka wojna przydarzyła sie innemu sekretarzowi czy to by nie było tak że to on byłby "najlepszy"? A gdyby Stalina wpasować w okres Gorbaczowa to czy ktoś by na niego zagłosował tylko dlatego bo był "ostatni"?
Można tu jeszcze polemizować bo:
QUOTE
Ja oddałem głos na Chruszczowa. Bynajmniej za to, że w okresie jego rządów nastąpiły ważne wydarzenia, na przykład Kryzys Kubański

Przecież to jest kryzys ktory on sam najpierw wywolał a potem ze swoimi rakietami musiał Kubę opuścić. Jaki więc to jest argument za Chruszczowem? To już prędzej związane z tym usuniecie amerykańskich rakiet bodaj z Turcji jest plusem dla Chruszczowa.




 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 6/08/2019, 17:07 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 6/08/2019, 13:29)
QUOTE
Każdy głos oddany nie na Stalina jest głosem straconym

Moim zdaniem jeżeli chcieć sie juz bawić w tę ankietę to trzeba zadać pytanie: Najlepszy sekretarz KPZR po Stalinie"
Nie ma sensu wyliczać co Stalin osiągnął wygrywając wojnę. Raczej bym zapytał czy mógł coś więcej wygraną wojną osiągnąć a nie zrobił tego. Trzeba też pamiętać że pozostali wymienieni byli sekretarzami dlatego bo Stalin wygrał wojnę.


Spore uproszczenie. Tak dla równowagi (już chyba zresztą ktoś napisał) to najpierw Stalin tę wojnę sam faktycznie wywołał umożliwiając Hitlerowi przejęcie władzy, a potem z kolei (ignorując sygnały o ataku Niemiec) prawie że ją przegrał. Łatwo sobie wyobrazić rzeczywistość w której II wojny światowej po prostu nie ma - albo po prost wybucha w innych okolicznościach, bez hitlerowskiej armii zajmującej przejściowo pół "cywilizowanych" terenów ZSRR czy strat w ludności takich że prawie dojechano do końca rezerw mobilizacyjnych. W sumie takie dość pyrrusowe zwycięstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 6/08/2019, 18:17 Quote Post

Może i uproszczenie ale trzymajmy się "kulawego" ale jednak tematu. Stalin nie napadł na Polskę 1 września 1939 a napadły Niemcy zatem o ile mi wiadomo to napastnik wywołał wojnę a nie przez pierwsze tygodnie kibic. Mecz trwa 90 minut i nikt punktów za to nie dostaje że przez 60 min prowadził 2:0 ale z boiska zszedł pokonany 2:3
a Hitler ugrał jeszcze gorszy wynik. Nie wiem czy ZSRR w swoim istnieniu dokonał czegos bardziej spektakularnego niż wygrana wojna z Niemcami zakończona otoczeniem się krajami o podobnym ustroju. Jednak skoro jeszcze niedawno Ewa Ewart kręciła film o obchodzonej w Moskwie rocznicy urodzin Stalina(a nie jakiegokolwiek innego sekretarza)
to wskazuje to ze sami Rosjanie pewnie w tej ankiecie też by Stalina poparli. Rzucanie zaś argumentem "bo co by było gdyby było" na zwolennikach Stalina wielkiego wrażenia nie zrobi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
SzYarak Monarchista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 105.008

 
 
post 29/08/2019, 9:33 Quote Post

Zastanawiałem się nad Chruszczowem, a Gorbaczowem.
Ostatecznie zagłosowałem na Michaiła Gorbaczowa.
Zdecydowanie najbardziej demokratyczne rządy. Sądzę także, że najbezpieczniejsze dla obywateli. Gdyby wtedy 1 Sekretarzem byłby zamordysta pokroju Stalina, rozpad ZSRR mógłby przebiec zdecydowanie niestabilnie, a nawet masową masakrą. Potrafił wysłuchać ludzi, oraz nie był takim fanatykiem. Stalin i zbudował imperium ZSRR, lecz o mały włos, a wcześnie by te imperium stracił. Panika na punkcie własnego bezpieczeństwa, która doprowadziła do wielu nieszczęść, oraz krwawe rządy zdecydowanie (w mojej opinii) skreśliły Go z tej listy. Chruszczow doprowadził do destalinizacji, lecz sądzę, że w wielu miejscach Jego rządy były nieudolne i napełnione fanatyzmem (do tej pory nie wiem o co chodziło mu z kukurydzą wink.gif)Breżniew, nie zrobił nic szczególnego. Ponadto dosyć dużą wadą było Jego zamiłowanie do napojów alkoholowych i kruche zdrowie. Anrtopowa i Czernienko, nie brałem pod uwagę gdyż moim zdaniem "rządzili" zbyt krótko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej