Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najemnicy w Afryce, "Złote" lata 60-te i 70-te
     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 499
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 3/04/2016, 14:40 Quote Post

Nie da się ukryc, że dzisiejsze postrzeganie , i miejsce /także w kulturze masowej/ zjawiska nazwanego ogólnie Najemni Żołnierze, jest efektem wojen afrykańskich w latach 70-tych i 60-tych XX wieku i udziału w nich przyjezdnych , walczących za pieniądze.
Najsłynniejszą wojną , a właściwie wojnami były wojny w Kongu- secesja Katangi , pózniej wojna przeciwko Simba - lewackiej partyzance.
user posted image
Centralna postać dla kongijskich najemników :Irlandczyk, oficer brytyjskiej armii "Mad" Mike Hoare
user posted image
były zołnierz wermachtu Siegfried "Kongo" Mueller, der lachende Mann, na lewej piersi Krzyż Żelazny z czasów II WŚ
user posted image
Jean "Black Jack" Schramme- Belg,plantator , został najemnym żołnierzem,po tym jak komunistyczna partyzantka zniszczyła mu plantację
user posted image
Robert "Bob" Denard -były francuski marynarz, sławny z uwolnienia zakładników w Stanleyville

Wszystkie te postacie, związane z różnymi etapami wojny domowej w Kongu łączył antykomunizm, /na marginesie :oni wszyscy także stali się pierwowzorami postaci w powieści Fredericka Forsytha "Psy Wojny"/
Zapraszam do dyskusji czy afrykańscy najemnicy walczący w Kongu , Biafrze, Angoli , i innch miejscach to "Les affreux"/straszni/, czy może realne siły powstrzymujące komunizm na Czarnym Kontynencie?
Jakie jest Wasze zdanie?
Może ktoś ma jakieś bliższe informacje na temat udziału i przebiegu służby polskich najemników takich jak Jan Zumbach-pilot;por.Tadeusz Kowalski;Zbigniew Michalski

Ten post był edytowany przez pejotlbis: 3/04/2016, 14:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 4/04/2016, 10:31 Quote Post

Według mnie w kryzysie kongijskim bez udziału najemników komuniści odnieśliby zwycięstwo. Przed 1960 najwyższym osiągalnym stopniem dla Kongijczyka był starszy sierżant. Tak więc ANC była pozbawiona własnych kadr dowódczych. Wojska Katangi były dużo silniejsze dzięki dowodzeniu przez najemników.

Co do motywów działań to wydaje mi się, że nie chodziło tylko o pieniądze. Nad tym tematem rozpisuje się Hoare w "Wojownikach z Konga".
Gan-Ganowicz według mnie zbyt szlachetnie przedstawiał motywy walki, może nie swoje(jego uważam za bohatera) ale ogółu najemników. Najemnicy byli hermetycznym, trudnym do zrozumienia środowiskiem, w większości piszą, że powodem walki była przede wszystkim chęć przeżycia przygody i walki o słuszną sprawę. "Jeśli najemnik jest w stosunku do żołnierza tym czym prostytutka w stosunku do kochanki, to autentycznych najemników wśród nas nie było.", "Moja płaca nie była większa od pensji inżyniera w Kongo"-Gan-Ganowicz. "Byłbym głupcem gdybym nie skorzystał"-Zumbach o propozycji Czombe.

"Może ktoś ma jakieś bliższe informacje na temat udziału i przebiegu służby polskich najemników takich jak Jan Zumbach-pilot;por.Tadeusz Kowalski;Zbigniew Michalski"-może ktoś ma? A może ktoś potrafi podać nazwisko Ludgiera opisanego w "Kondotierach"?
 
Post #2

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 27/04/2016, 14:24 Quote Post

Przede wszystkim witam, nie ukrywam że zalogowałem się po zobaczeniu tego ciekawego tematu;-)

Poniżej linki do magazynów,w których póki co udało mi się opublikować artykuły po polsku, dotyczące najemników w konfliktach takich jak Biafra i Kongo/Katanga, łącznie z wydarzeniami dotyczacymi wymienionych powyżej postaci.

można ze 100% przyjąć, że ciąg dalszy nastąpi, w szerszej ksiązkowej formie

pozdrawiam

https://sklep.kagero.pl/en/63-militaria-xx-...06-63-2014.html
https://sklep.kagero.pl/43-militaria-xx-wie...-3-43-2015.html
https://sklep.kagero.pl/44-militaria-xx-wie...-4-44-2015.html
https://sklep.kagero.pl/42-aero.html

oraz do poczytania w necie

http://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/...erne-onz-kongo/

Ten post był edytowany przez DanielMXXW: 27/04/2016, 14:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 27/04/2016, 14:38 Quote Post

Jako prenumerator m.in. obu Militarii z wyd Kagero jest mi bardzo miło powitać autora.

Liczę na nowe teksty w nadchodzących numerach jak i kibicuję wydania książki.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 27/04/2016, 15:06 Quote Post

Co do książek o Biafrze i Katandze, są one w fazie edytorskiej, potrzeba nieco cierpliwości, mam nadzieję że Biafra ukaże się jeszcze przed 50 rocznicą wybuchu wojny domowej w Nigerii, czyli do lata 2017

Od mniej więcej dwóch lat zbieram materiały na temat najbardziej znanych żołnierzy najemnych ery postkolonialnej, jesli w naszym kraju wydawcy wyrażą zainteresowanie (co w dużym stopniu zależy od sewentualnego sukcesu pierwszych dwóch ksiażek), możemy założyć że pozycja obejmująca mini-biografie takich ludzi jak Denard, Hoare, Steiner, Purren, Callan, Gossens, Mann itd ukaże się w przeciągu nastepnych 2 lat. tym bardziej, że udało mi się dotrzeć do źrodeł bezpośrednich, tj. weteranów między innymi z Belgii i RPA.

Co do magazynu MXXW to tu o kolejne publikacje nie należy się martwić smile.gif, już w kolejnym numerze prawdziwa gratka dla miłośników troszkę nowszej historii Afryki, szczegółów rzecz jasna nie zdradzę z przyczyn oczywistych


pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/04/2016, 17:25 Quote Post

Także witam szanownego Autora smile.gif.

QUOTE
mam nadzieję że Biafra ukaże się jeszcze przed 50 rocznicą wybuchu wojny domowej w Nigerii, czyli do lata 2017

Świetna wiadomość, że to już niedługo. Czy jest już możliwość zdradzenia jak będzie wyglądał materiał ilustracyjny, tzn. przede wszystkim mapy?


Znam Pan może tę pracę: Benedykt Żurek, OBROŃCY SŁUSZNEJ SPRAWY czy krwiożerczy żołdacy? Działalność białych najemników na tle postkolonialnej rzeczywistości Afryki Subsaharyjskiej?
http://wanax.pl/index.php?p1712,obroncy-sl...subsaharyjskiej >

Ciekaw jestem bardzo opinii znawcy tematu.


Pozdrawiam smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 27/04/2016, 19:18 Quote Post

Po pierwsze nie jestem żadnym znawcą tematu smile.gif , po drugie wspomnianą pracę znam z tytułu, natomiast z powodu wyczerpania nakładu nie mam do niej dostępu.

Co do strony graficznej książki oraz map, nie mogę przybliżyć szczegółów, jednak mogę powiedzieć, że w swoim zbieraniu materiałów otrzymałem informacje od takich źródeł jak syn ostatniego dowódcy armii Biafry, szef wydziału technicznego szkoły oficerskiej w Kadunie i inni.

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o mapy sytuacyjne z frontów to sprawa nie jest prosta, była to typowa wojna partyzancka i właściwie pewne jest tylko rozmieszczenie poszczególnych dywizji armii federalnej i do około 3 miesięcy przed końcem walk wydzielonych do konkretnych celów pododdziałów Armii Biafry. Potem wszystko od strony Biafry wyglądało na totalną improwizację, tekst zawierać będzie najdokładniejsze możliwe dane na temat "order of the battle" obydwu stron.

Natomiast nie starałem się napisać książki "akademickiej", uważam, że udało mi się powiązać możliwie jak najwięcej faktów z wieloma nieszablonowymi opisami wydarzeń okołofrontowych że tak powiem, z uwzględnieniem na przykład historii Banku Biafry, Poczty Biafry i tak dalej.

pozdrawiam

Ten post był edytowany przez DanielMXXW: 27/04/2016, 19:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/04/2016, 20:33 Quote Post

QUOTE
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o mapy sytuacyjne z frontów to sprawa nie jest prosta, była to typowa wojna partyzancka i właściwie pewne jest tylko rozmieszczenie poszczególnych dywizji armii federalnej i do około 3 miesięcy przed końcem walk wydzielonych do konkretnych celów pododdziałów Armii Biafry. Potem wszystko od strony Biafry wyglądało na totalną improwizację

Oczywiście, i w takim razie nie oczekuję cudów. Myślę w takim razie, że dobrze by było aby pojawiła się choć jedna mapa z zaznaczonymi po prostu wszystkimi miejscowościami występującymi w tekście (oczywiście chodzi o przynajmniej te większe lub ważniejsze dla przebiegu działań), a jeśli jedna będzie zbyt mało (nagromadzenie nazw w jakimś rejonie ograniczy czytelność) to coś dodatkowego.

QUOTE
jednak mogę powiedzieć, że w swoim zbieraniu materiałów otrzymałem informacje od takich źródeł jak syn ostatniego dowódcy armii Biafry, szef wydziału technicznego szkoły oficerskiej w Kadunie i inni.

Ho, ho, podziwiam dokładność i włożony trud w dotarcie do wszelkich materiałów. Praca już po pierwszej "zajawce" zapowiadała się świetnie, będzie rewelacyjnie smile.gif.

QUOTE
Natomiast nie starałem się napisać książki "akademickiej", uważam, że udało mi się powiązać możliwie jak najwięcej faktów z wieloma nieszablonowymi opisami wydarzeń okołofrontowych że tak powiem, z uwzględnieniem na przykład historii Banku Biafry, Poczty Biafry i tak dalej.

I bardzo dobrze, to znacznie poszerza zasób potencjalnych czytelników, więc rosną szanse na opłacalność pracy smile.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 27/04/2016, 21:57 Quote Post

Oczywiście mapy pojawią się, także sytuacyjne z momentu rozpoczęcia secesji i także z ostatnich miesięcy walk, ale już na przykład mapę bitwy o Owerri zostawiam sobie do artykułu, a raczej całego ich cyklu, który/e mam nadzieję opublikować w okolicach wspomnianej 50 rocznicy wojny latem przyszłego roku.

Jeśli chodzi o najemników w Biafrze, to zapewniam, że osobny artykuł na ten temat ukaże się także w przeciągu roku 2017.

Co do "opłacalności" pracy, to wydanie książki historycznej w naszym kraju jest jedynie nobilitacją i zachętą do dalszej pracy...szczególnie w temacie delikatnie mówiąc niszowym

pozdrawiam

Ten post był edytowany przez DanielMXXW: 27/04/2016, 22:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/04/2016, 9:34 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź Panie Danielu, jak rozumiem ów cykl artykułów będzie rozbudowaną wersją tego co ukaże się w pracy, i warto sobie je kupować jako jej uzupełnienie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 28/04/2016, 9:51 Quote Post

Książka "Biafra 1967-1970" ukaże się w serii HB, gwarantuję, że artykuły nie bedą "wyciągami" z niej, natomiast oczywiście pewne wątki zawarte w niej zostaną w owych artykułach rozwinęte.

Planuję póki co wziąć pod lupę wspomnianych najemników, myśl techiczną biafrańskich konstruktorów broni, pomoc zagraniczną dla rządu federalnego oraz szczegółowo pola bitew, od Port Harcourt do Owerri. Będzie to w pewnym stopniu uzupełnienie koncepcji rozpoczetej przez "Biafra 1967-1970 - operacje lotnicze"

W nawiązaniu do tego, druga książka "Katanga 1960-1963" nie zmieściła się w konwencji HB, jej szacunkowa objętość to 21.5 arkusza, także bedzie co czytać

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/04/2016, 10:28 Quote Post

QUOTE
Książka "Biafra 1967-1970" ukaże się w serii HB, gwarantuję, że artykuły nie bedą "wyciągami" z niej, natomiast oczywiście pewne wątki zawarte w niej zostaną w owych artykułach rozwinęte.

A to dużo mówi o możliwościach i rozmiaru samej pracy, i zamieszczonych w niej map. Tu faktycznie przynajmniej część rzeczy lepiej dać np. w czasopiśmie, z możliwością zamieszczenia rzeczy wielokolorowych.

Jeszcze raz dziękuję za informacje, które zamieściłem w dziale Wydawnictwa Bellony, w temacie serii HB: http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1542455 smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 28/04/2016, 22:16 Quote Post

QUOTE(DanielMXXW @ 28/04/2016, 10:51)
W nawiązaniu do tego, druga książka "Katanga 1960-1963" nie zmieściła się w konwencji HB, jej szacunkowa objętość to 21.5 arkusza, także bedzie co czytać

pozdrawiam
*


To może spróbuj w InfortEditions? Tam, o ile wiem, takich ograniczeń nie ma, czego przykładem "Angola" Kubiaka.
 
Post #13

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 29/04/2016, 10:52 Quote Post

książkę bez żadnych ograniczeń objetościowych wyda NapoleonV

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 29/04/2016, 19:37 Quote Post

A ma ktoś może jakiekolwiek mapy z przebiegiem linii frontu podczas wojny z komunistami w Kongo?
 
Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej