Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Euro!, Czy Polacy potrzebują tej monety?
     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 5/02/2005, 9:50 Quote Post

Już Krasicki napisał o nas polakach: Co Francuz wymyśli to Polak polubi. W tym wypadku nie Francuz ale Eurpoejczyk. A tak serio, czy wiara w to, że Euro rozwiąże wszystkie nasze problemy jest słuszne. Faktem jest, że niespełniamy warunków na przyjęcie tej monety, ale nasz rząd z upartością Kalego twierdzi, że w 2009 będziemy mieli nową walutę. Brytyjczycy zostali przecież przy swym rodzimym funcie i Świat (Europa) się nie zawalił. Złoty dla mnie to jedna z cech niezawisłości i odróżniania się od innych narodów, czy naprawdę musimy z niego rezygnować..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 6/02/2005, 12:48 Quote Post

Od początku samej koncepcji członkowstwa w EU denerwuje mnie rezygnowanie z wielu naszych narodowych spraw, już nie pamiętam dokładnie co konkretnie ;P, ale coś tam się znajdzie wink.gif. Jedną z tych kwestii jest na pewno rezygnacja z naszej waluty. Idea wprowadzenia identycznej waluty dla wszystkich krajów członkowskich jest wg mnie pozytywna, ale nie oznacza to, że musimy rezygnować z naszej waluty. Jak podał Sarissoforoj GB wcale nei zrezygnowała i nikt z tego powodu nie płacze. Pocieszeniem pozostaje fakt, że będą Polskie odniesienia na monetach probukowanych w naszym kraju smile.gif. O, przypomniało mi się o innym aspekcie, mianowicie o rejstracji samochodowej. Jak zapewne pamiętacie i jeszcze widzicie, mieliśmy bardzo oryginalne wzory rejstracji - białe liczby i liteki na czarnym tle, a już pewien czas temu doszło do zmiany. Słyszałem gdzieś, że te nasze stare rejstracje były no ... bardziej skuteczne (mam nadzieję, że wiecie co mam na myśli biggrin.gif ) tj. lepiej odbijały reflexy świetlne, przez co rejstr. były lepiej odczytywane. Na ile jest to prawdą ... niewiem, wiem natomiast, że podobnie jak w przypadku GB, gdyby zostałe nasze stare rejstracje nie doszłoby do potępienia nas na forum europejskim, a tak ... mamy teraz wcale nie oryginalną rejstrację sad.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 7/02/2005, 15:21 Quote Post

Przeliczcie panowie jak kształtują się nasze zarobki w przeliczniku do Euro.Gdyby tak wybrać się z naszm miesięczym dochodem do dowolnego kraju Unii Europejskiej, to do kupowanego tam drugiego kilograma cukierków trzeba by było wziąść kredyt bankowy.Przy naszym obecnym stanie gospodarki nikt nie pozwoli nam wymienić złotówki nawet na starorzymskie sestercje.Euro jest całkowicie poza naszym zasięgiem.
Niemcy tak spieszyli się z wymianą Marki na Euro,a dziś "tak se chwalą,aż plują".
Pozdrawiam: ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gall Anonim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 2.582

 
 
post 7/02/2005, 15:53 Quote Post

Punkt widzenia na euro zależy od punktu siedzienia. Wprowadzenie euro będzie korzystne dla polityków (zdobędą plusa w Brukseli), ludzi prowadzących interesy w UE, bardzo często tam podróżujących i dla obcokrajowców przyjeżdzających do Polski na zakupy. Ogólnie będzie korzystne dla ludzi bogatych. Dla przeciętnego Polaka będzie to pewnie oznaczało tylko kolejną związaną z tym podwyżkę cen. Zgadzam się z poglądem że Polacy są za biedni na euro, a złoty jest pewnym atrybutem niezależności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 7/02/2005, 17:15 Quote Post

I zgadzam się Gallem Anonimem od początku do końca! ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 10/10/2006, 8:25 Quote Post

QUOTE
Prezydent Lech Kaczyńskiego powiedział, że w sprawie euro zostanie zorganizowane w Polsce referendum. Zaskoczył tym Komisję Europejską - informuje "Gazeta Wyborcza".


http://waluty.onet.pl/1415721,wiadomosci.html

Chyba nie ominie nas referendum w sprawie euro.

Jaki będzie wasz wybór w takim referendum?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Fidel-F2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 20.649

 
 
post 10/10/2006, 9:44 Quote Post

Dyskusja wiekowa ale co tam.

Jak to miło pogadać o czymś o czym się nie ma pojęcia.
1. Który z was jest ekonomistą lub ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat wyłączając potoczną?
2. Może by tak dać na poparcie swoich tez jakikolwiek argument? Jak dodotąd nie znalazłem w tej dyskusji ani jednego poza osławionym "bo tak"
3. Ja osobiście nie widzę, żadnej wady wprowadzenia euro.
4.
QUOTE
Brytyjczycy zostali przecież przy swym rodzimym funcie i Świat (Europa) się nie zawalił.

nie nie zawalił ale WB co roku na tym traci, reszta krajów Unii też ale mniej.
5.
QUOTE
denerwuje mnie rezygnowanie z wielu naszych narodowych spraw, już nie pamiętam dokładnie co konkretnie ;P, ale coś tam się znajdzie. Jedną z tych kwestii jest na pewno rezygnacja z naszej waluty. Idea wprowadzenia identycznej waluty dla wszystkich krajów członkowskich jest wg mnie pozytywna, ale nie oznacza to, że musimy rezygnować z naszej waluty.

No ubaw po pachy a)dlaczego Cię to denerwuje jeśli uważasz, że to pozytyw??? cool.gif jak mamy mieć wspólną walutę i nie rezygnować z własnej??? przecież to sprzeczność
6.
QUOTE
Pocieszeniem pozostaje fakt, że będą Polskie odniesienia na monetach probukowanych w naszym kraju

jak w każdym kraju Unii więc co w tym nadzwyczajnego?
7.
QUOTE
Jak zapewne pamiętacie i jeszcze widzicie, mieliśmy bardzo oryginalne wzory rejstracji - białe liczby i liteki na czarnym tle, a już pewien czas temu doszło do zmiany. Słyszałem gdzieś, że te nasze stare rejstracje były no ... bardziej skuteczne (mam nadzieję, że wiecie co mam na myśli biggrin.gif ) tj. lepiej odbijały reflexy świetlne, przez co rejstr. były lepiej odczytywane.

a) Co Ci przeszkadza taki czy inny wzór tablic rejestracyjnych??? cool.gif jakim cudem czarnma tablica może lepiej odbijać światło od białej??? To fizyczna niemożliwość (problemy nie tylko z ekonomią jak widać) c) jeżeli mamy należeć do Unii to unifikacja jest konieczna z wielu powodów - najprostrzy to jednolity system ochrony i kontroli utrudniający popełnianie wykroczeń drogowych oraz kradzieży samochodów.
8.
QUOTE
Przeliczcie panowie jak kształtują się nasze zarobki w przeliczniku do Euro.Gdyby tak wybrać się z naszm miesięczym dochodem do dowolnego kraju Unii Europejskiej, to do kupowanego tam drugiego kilograma cukierków trzeba by było wziąść kredyt bankowy

Naturalnie za złotówki można we Francji kupiś nie kilogram cukierków ale cały worek:)
9.
QUOTE
Punkt widzenia na euro zależy od punktu siedzienia. Wprowadzenie euro będzie korzystne dla polityków (zdobędą plusa w Brukseli), ludzi prowadzących interesy w UE, bardzo często tam podróżujących i dla obcokrajowców przyjeżdzających do Polski na zakupy. Ogólnie będzie korzystne dla ludzi bogatych. Dla przeciętnego Polaka będzie to pewnie oznaczało tylko kolejną związaną z tym podwyżkę cen. Zgadzam się z poglądem że Polacy są za biedni na euro, a złoty jest pewnym atrybutem niezależności.

a) co złego jest w tym że euro ułatwi sprawę ludziom prowadzącym interesy i robiącym zakupy w Polsce? trzeba się tylko cieszyć
cool.gif Dlaczego będzie korzystne dla bogatych a dla biednych nie????
c) Dlaczego dla przeciętnego Polaka mna to być tylko podwyżka cen?
d) Z czego wnosisz, że Polacy są za iedni na euro???
10.
QUOTE
Jaki będzie wasz wybór w takim referendum?

Jedyną rozsądną decyzją jest przyjęcie euro tak szybko jak tylko to będzie możliwe. Inna decyzja będzie katastrofą dla naszej gospodarki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 10/10/2006, 9:49 Quote Post

Odpowiedź czy wprowadzać w Polsce euro czy nie nie jest taka oczywista. Generalnie jestem za zostawieniem złotego a co zatym idzie niezależnym od Europejskiego Banku Centralnego prowadzeniem poltyki monetarnej przez NBP. Ale jak przy złotówce zaczną majstrować tacy genialni samoucy jak A. Lepper i R. Giertych to wolę już mieć walutę uzależnioną od decyzji Brukseli. Mimo, iż nieda się stworzyć poltyki monetarnej zadowalającej wszystkie kraje strefy euro, tam nikt nie wpadnie na pomysł dodrukowywania pieniędzy lub wydawania tych, które są tylko zapisem kięgowym (patrz rezerwa rewaluacyjna).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 10/10/2006, 9:53 Quote Post

QUOTE(Fidel-F2)

Jak to miło pogadać o czymś o czym się nie ma pojęcia.


No ale chyba w referendum nie będą brać udziału tylko absolwenci uczelni ekonomicznych wink.gif

Jaki jest wzrost PKB krajów strefy euro a jaki np. Wielkiej Brytani?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 10/10/2006, 9:58 Quote Post

Według mnie po prostu wielu polaków nie stać na przyjecie EURO. Jest pewien mechanizm - nie wiem czy go zauważacie: ceny w naszym kraju dążą do osiągniecia cen europejskich a pensje ... pozostały w wiekszość przypadków na niezmienionym poziomie. W krajach, które przyjęły EURO zauważono znaczne podwyzki. Np. moi znajomi z Niemiec twierdzą, że cena którą teraz płacą np za chleb w euro to tyle samo płacili wcześniej tyle że w markach. Wynika z tego, ze nastąpiła 100% podwyzka. Polaków na to nie stać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Fidel-F2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 20.649

 
 
post 10/10/2006, 10:20 Quote Post

1.
QUOTE
No ale chyba w referendum nie będą brać udziału tylko absolwenci uczelni ekonomicznych wink.gif

ale co to ma do rzeczy? wniosek taki, że referendum jest nic nie warte, a nawet szkodliwe, bo decyzję w dużej mierze podejmować będą osoby, które się na tym nie znają. Czyli kolejna głupkowata decyzja Kaczek.
2.
QUOTE
Jest pewien mechanizm - nie wiem czy go zauważacie: ceny w naszym kraju dążą do osiągniecia cen europejskich a pensje ... pozostały w wiekszość przypadków na niezmienionym poziomie.

a co to ma wspólnego z euro?
3.
QUOTE
W krajach, które przyjęły EURO zauważono znaczne podwyzki.

A może jakiś konkret? Jakieś dane? w jakich krajach? ile? kto to obliczał? w jaki sposób?
4.
QUOTE
Np. moi znajomi z Niemiec twierdzą, że cena którą teraz płacą np za chleb w euro to tyle samo płacili wcześniej tyle że w markach.

A może wiesz jakie zdnie mają Hiszpanie, Grecy, Irlandczycy? A może, za taki stan odpowiedzialne jest nie euro ale trend ogólnoświatowy? a może polityka gospodarcza Niemiec? a może chleb zdrożał ale staniały inne produkty? Albo zwyczajnie nie podrożały? Jesteś w stanie odowiedzieć na któreś z tych pytań. Twoja ocena euro jest podobna do oceny stanu i właściwości wszystkich mórz i oceanów świata na podstawie jadnego litra wody z zatoki Gdańskiej przy czym oceniający to historyk bez laboratorium. Śmieszne prawda.
5.
QUOTE
Wynika z tego, ze nastąpiła 100% podwyzka. Polaków na to nie stać.

Tak wynika ale ze podwyżka nastopiła ale tylko jednym miejscu na dodatek nie wiadomo dlaczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 10/10/2006, 11:18 Quote Post

QUOTE
Który z was jest ekonomistą lub ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat wyłączając potoczną?

No tak się składa, żę ja jestem.
QUOTE
nie nie zawalił ale WB co roku na tym traci, reszta krajów Unii też ale mniej.

Więcej tracą państwa strefy euro na nieprzestrzeganiu ograniczń budżetowych przez wielką trójkę euro (Niemcy, Francja, Włochy).
QUOTE
A może jakiś konkret? Jakieś dane? w jakich krajach? ile? kto to obliczał? w jaki sposób?

Rzeczwiście nie udowodniono, żę wzrost inflacji w krajach strefy euro był spowodowan wprowadzeniem nowej waluty. Raczej splot wielu innych czynników np. niurodzaj w rolnictwie, zbyt duże wydatki budżetowe.
QUOTE
Według mnie po prostu wielu polaków nie stać na przyjecie EURO. Jest pewien mechanizm - nie wiem czy go zauważacie: ceny w naszym kraju dążą do osiągniecia cen europejskich a pensje ...

Ceny rosną i będą rosnoć nawet jak pozostaniemy przy złotówkach.
Niskie pęsje w porównaniu z Zachodem powodują, przenoszenie fabryk z Zachodu do Europy Srodkowej przez co mamy nowe miejsca pracy. Jeśli płace będą rosnąć szybciej niż wzrost wydajności pracy Polaków to inwestycje odpłyną na wschód na Ukrainę, Rosję, Indie, Chiny. Wzrost płac jest w naszym kraju zatrzymywany dużymi kosztami pracy. Otóż żeby pracownik otrzymał do ręki 1zł pracodawca musi zapłacić prawie 2 złote.
Czyli drugie tyle z zrzera biurokracja państwowa i w ograniczeniu jej są sposoby na powiększenie płacy. Ale chyba zabardzo odbiegłem od tematu.

Do plusów euro nleży zaliczyć zlikwidowanie ryzka różnic kursowych co ułatwi wymianę towarową z zagranicą (w wiekszości z państwami UE) i uniezależnienie się od różnej maści rodzimych populistów.
Jednak nie uważam, że da się prowadzić skuteczną politykę monetarną (dla mniej zorientowanych chodzi o regurowanie podaży pieniądza na rynku tak aby nie spowodowało to wzrosty inflacji, osławione stopy procsntyowe itp.)dla tak zróznicowanych pod względem rozwoju gospodarczego państw jak strefa Euro.
Poprostu inne są potrzeby dobrze rozwijającej się Irlandii a inne przeżywających kryzys Niemiec. Są na innym etapie cyklu ekonomicznego. Nie może być tak że małe kraje muszą przestrzegać postanwień układu bo jak nie to kary finansowe a duże mogą swobodnie przekraczać normy deficytu budżetowego. Tak sytuacja miała miejsce w ostatnich latach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Fidel-F2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 20.649

 
 
post 10/10/2006, 11:27 Quote Post

Wlad
QUOTE
QUOTE
Który z was jest ekonomistą lub ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat wyłączając potoczną?

No tak się składa, żę ja jestem.

No i to widać

Naturalnie,ze są problemy związane z wprowadzeniem euro ale z czasem prwdopodobnie zyski będą rosnąć a problemy maleć. Systrem naczyń połączonych. Może nie jutro , nie za tydzień ale z kilka-naście/-dziesiąt lat gdy unia będzie się unifikować nba coraz większej liczbie płaszczyzn(gospodarczo, politycznie i społecznie)zacznie działąć jak jeden duży organizm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 10/10/2006, 11:36 Quote Post

Zgadzam się z przedmówcą, przyjęcie euro zlikwiduje ryzyko kursowe z zagranicą(a aż prawie 70% naszego eksportu jest rozliczana w euro), choć z drugiej strony kraje nie przestrzegające dyscypliny budzetowej moga nam trochę przez to nabruździc, zwiększając inflację. Klucz lezy w Europejskim Banku Centralnym który powinienm z całą stanowczością reagowac na takie praktyki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 10/10/2006, 12:36 Quote Post

Wejście do strefy Euro ja bym uzależnił właśnie od tego, co się będzie działo teraz w owej "Trójce" (mamy jeszce teoretycznie 2 lata na obserwację). Bo jeśli oni nie przestaną przekraczać ograniczeń, to można się spodziewać, że szybko pozostale kraje, w których wygrają jakieś Leppery, zaczną robić podobnie. A wtedy będzie jeden wielki rozstroj żołądkowy i całą strefę może szlag trafić. Wolałbym, by Polski wtedy w niej nie było...
No ale ja nie jestem ekonomistą, więc może to i owo pominąłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej