Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanisław Basaj "Ryś", Walki na Zamojszczyznie i na Wołyniu
     
Rollex
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.974

 
 
post 3/03/2015, 15:43 Quote Post

Stanisław Basaj (1917 - 1945) - uczestnik kampanii wrześniowej, członek ZWZ, Batalionów Chłopskich, milicjant. Postać dziś trochę zapomniana, ale na pewno swojego czasu Jego oddziały były jednymi a aktywniejszych w walce choćby z Ukraińcami. Porwany i zamordowany przez UPA...


Zależy mi na jak największej liczbie danych lub źródeł dotyczących walk Oddziału Specjalnego BCh pod dowództwem "Rysia" z niemieckimi kolonistami i ukraińskimi partyzantami. Kto ma jakieś dane, niech piszę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 3/03/2015, 17:04 Quote Post

Nie wiem, czy znana jest Ci taka pozycja: Zbigniew Ziembikiewicz, W partyzantce u "Rysia", Warszawa 1982
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 4/03/2015, 17:42 Quote Post

Hmmm, tylko problem w tym, że Ziembikiewicz nigdy nie był w żadnym oddziale dowodzonym przez Basaja...
Ba, nawet w BCh nigdy nie był.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 6/03/2015, 11:55 Quote Post

QUOTE(1234 @ 4/03/2015, 17:42)
Hmmm, tylko problem w tym, że Ziembikiewicz nigdy nie był w żadnym oddziale dowodzonym przez Basaja...
Ba, nawet w BCh nigdy nie był.


Sugerujesz, że wszystko, co napisał, zmyślił?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 6/03/2015, 17:37 Quote Post

Nie. Tylko z przyczyn oczywistych pisał o zupełnie innych ludziach. O "Rysiu", tak. Ale nie o Basaju.
Aż mnie dziwi, że tego nie wiesz.

Ten post był edytowany przez 1234: 6/03/2015, 17:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 6/03/2015, 17:51 Quote Post

QUOTE(1234 @ 6/03/2015, 17:37)
Nie. Tylko z przyczyn oczywistych pisał o zupełnie innych ludziach. O "Rysiu", tak. Ale nie o  Basaju.
Aż mnie dziwi, że tego nie wiesz.


Mam wrażenie, że coś Ci się pomyliło. Jak najbardziej pisał o Stanisławie Basaju - "Rysiu", dowódcy I Batalionu BCh Ziemi Hrubieszowskiej. Zresztą pełny tytuł jego książki brzmi: W partyzantce u "Rysia": wspomnienia żołnierza I Batalionu Oddziałów Hrubieszowskich BCh.

Ze trzy razy czytałem tę książkę i nie mam co do tego wątpliwości biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 7/03/2015, 14:32 Quote Post

No to jesteś w dobrym towarzystwie, bo wielu ludzi także nie ma wątpliwości, ale że Ziembikiewicz był w AK a nie w BCh:
http://www.bialopole.eurzad.eu/files/Maryska.pdf
Strona 8, trzeci akapit.

http://www.muzeumbialopole.cba.pl/images/j...wspomnienia.pdf
Strona 20 na samym dole.

W książce będącej wykazem akcji bojowych BCh /fak, zapomniałem tytułu/ przy pierwszej akcji z Ziembikiewicza jest przypis, że różnie może być z prawdziwością akcji podanych na podstawie tej książki, bo inni partyzanci Batalionu Hrubieszowskiego nie potwierdzają faktu zaistnienia takich akcji.
Sprawa znana od X lat i nie będąca żadną tajemnicą, więc dziwie się, że Ty o tym nie wiesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 7/03/2015, 16:28 Quote Post

Chłopie, o czym Ty piszesz?

Bo ja piszę o książce Ziembikiewicza, którą to zresztą czytałem ze trzy razy, opisał on swoją służbę pod rozkazami Stanisława Basaja - Rysia. Ty zaś najpierw stwierdziłeś, że Ziembikiewicz nie był w oddziale Basaja - Rysia i że nawet nie był w BCh, a kiedy Cię spytałem, czy Twoim zdaniem on te wspomnienia zmyślił, stwierdziłeś, że nie, tyle że chodziło mu o zupełnie innego Rysia. Teraz okazuje się, że jednak chodziło o tego właśnie Rysia (pewnie zacząłeś szukać za pomocą wyszukiwarki), tyle że treść jego wspomnień nie jest wiarygodna, bo "różnie może być z prawdziwością akcji podanych na podstawie tej książki, bo inni partyzanci Batalionu Hrubieszowskiego nie potwierdzają faktu zaistnienia takich akcji." Tak więc kolejnymi wypowiedziami sam sobie zaprzeczasz.

Mam wrażenie, że w książki tej nie czytałeś i zupełnie nie rozumiem, po co się wypowiadasz confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 11/03/2015, 17:30 Quote Post

OK, spróbuję dużymi literami:
QUOTE
W 1978 roku ukazały się wspomnienia żołnierza oddziału „Rysia” Zbigniewa
Ziembikiewicza „Smoka” przypisujące jego działania innemu „Rysiowi” (Stanisław Basaj),
temu z Batalionów Chłopskich, dla władzy komunistycznej bardziej bliskiemu, bo
chłopskiemu, ludowemu, który do tego wcześniej opuścił szeregi ZWZ-AK. Jako
początkujący historyk prowadziłem w tym czasie z Kazimierzem Wróblewskim długie
rozmowy. Pamiętam,że nie oceniał książki Ziembikiewicza, ani nie miał do niego
żalu. Mówił,że przecież „jego chłopcy” wiedzą jak było naprawdę. Owszem „chłopcy” wiedzieli, ale niektórzy historycy i publicyści do dziś powołując się na Ziembikiewicza, piszą o rajdzie
oddziału S. Basaja „Rysia” do lasów strzeleckich i rozbiciu w 1943 roku zasiedlonej
Ukraińcami wsi Tuchanie i walkach stoczonych w obronie wysiedlanej ludności z
Raciborowic. Opis szkolenia poszczególnych plutonów z oddziału „Rysia”z BCh z końca
kwietnia 1943 roku całkowicie przypomina analogiczne szkolenia w oddziale
Wróblewskiego. „Smok” jako żołnierz AK z rejonu Południe w szkoleniu niewątpliwie brał
udział. Wywieziony na Sybir w 1944 roku trafił do szkoły oficerskiej
w Riazaniu i w Ludowym Wojsku Polskim pozostał i dosłużył się stopnia pułkownika. Pisał we
wspomnieniach o BCh, bo o tym w PRL można było publicznie wspominać
bez narażenia sie na popadnięcie w niełaskę u komunistów ... .

Zbieżność pseudonimów dowódców i peerelowska cenzura ułatwiły koronkową
wręcz mistyfikację. W obronie wysiedlonych wsi hrubieszowskich wystąpiło chłopskie wojsko z BCh. „Ryś” w Hrubieszowskim miał być jeden – ludowy, tym bardziej,
że zginął zamordowany w 1945 roku prawdopodobnie przez Ukraińców spod znaku UPA


Cytat z zapodanych linków. Podawałem nawet konkretnie który akapit. Wystarczyło zajrzeć.
A teraz ręcznie - czy Ziembikiewicz wymyślił to, co pisał? Nie, opisywał to, co się stało w rzeczywistości. Czy jest prawdą, że opisywane przez niego akcje były dziełem oddziału BCh? Nie, to były akcje przeprowadzone przez oddział AK, którego Ziembikiewicz był żołnierzem, więc stąd dodanie, że inni członkowie Batalionu Hrubieszowskiego BCh nie potwierdzają przeprowadzenia tych akcji przez ich oddział. Gdzie więc jest - będąca podobno moim dziełem - niekonsekwencja?
Na pocieszenie mogę dodać, że w swoim czasie też byłem oburzony, jak to można deprecjonować osiągnięcia bechowców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 11/03/2015, 19:56 Quote Post

Że się tak wtrącę - prawda to, że niedawno odkryli ciało Basaja?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 11/03/2015, 20:57 Quote Post

QUOTE(1234 @ 11/03/2015, 17:30)
OK, spróbuję dużymi literami:


Ja mam do Ciebie fundamentalne pytanie - czy Ty aby miałeś kiedykolwiek w ręku książkę Ziembikiewicza? Bo dla mnie to, co zacytowałeś, to jakiś totalny stek bzdur. I nie chodzi o pomniejszanie wysiłku bojowego BCh, ale o to, że ten tekst jest nazwyczajniej w świecie bałamutny. Dodam tylko, że nawet z zacytowanego przez Ciebie tekstu nie wynika, iżby Ziembikiewicz nie był w batalionie Basaja - Rysia, ani że nie był w BCh, a jedynie to, że akcje, w których brał udział w okresie, gdy jeszcze był w AK, przypisał temuż batalionowi BCh.

Natomiast te wyjaśnienia, jakoby w roku 1978 nie można było pisać o AK, są tak naciągane, że aż się dziwię, iż bezkrytycznie powtarzasz tego rodzaju brednie. Proponuję, byś zajrzał do książki Ziembikiewicza, porównał to z tym, co można znaleźć w innych pracach na ten temat (chociażby odnośnie walk z UPA w powiecie hrubieszowskim z wiosny 1944 roku z udziałem batalionów Rysia i Wiktora, a także o walkach w Puszczy Solskiej toczonych w ramach operacji Sturmwind II, w których brała udział część batalionu Rysia), a potem zastanów się, czy jest możliwe, aby Ziembikiewicz pisał o jakimś innym oddziale Rysia (tym bardziej, że oddział Wróblewskiego - Rysia nie tylko w tych wydarzeniach, którym to Ziembikiewicz poświęca gros uwagi, nie brał udziału, ale od dawna już nie istniał, jako że został rozwiązany w lipcu 1943 roku).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
adas80
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 437
Nr użytkownika: 49.021

adam poleski
Stopień akademicki: brak
Zawód: student
 
 
post 11/03/2015, 21:46 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 11/03/2015, 20:56)
Że się tak wtrącę - prawda to, że niedawno odkryli ciało Basaja?
*



Dwa dni temu była emisja filmu o poszukiwaniach miejsca pochowania "Rysia", jest tutaj:
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo-ni...032015/19053075

Ten post był edytowany przez adas80: 11/03/2015, 22:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
chinek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.878

 
 
post 7/04/2015, 8:32 Quote Post

Witam wszystkich
szukam informacji o moim nie żyjącym już dziadku - który w czasie wojny walczył w oddziałach BCH pod przywództwem Rysia (S.Basaj) w pow. hrubieszowskim
Stanisław Konefał - najprawdopodobniej pseudonim "Tornado"

Jako ciekawostkę do toczącej się tu dyskusji w sprawie książki Ziembikiewicza (najprawdopodobniej) - po jej ukazaniu mój dziadek miał bardzo wiele uwag co do jej rzetelności - za małolata pamiętam jak się dziadek wściekał i do całej książki pisał swoje uwagi - niestety książka ta z zapiskami przepadła - być może jest u kogoś w rodzinie - jak tylko uda mi się ją znaleźć postaram się zapiski dziadka udostępnić.

Z góry dziękuję za pomoc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 7/04/2015, 11:03 Quote Post

QUOTE(adas80 @ 11/03/2015, 21:46)
QUOTE(przemchelm @ 11/03/2015, 20:56)
Że się tak wtrącę - prawda to, że niedawno odkryli ciało Basaja?
*



Dwa dni temu była emisja filmu o poszukiwaniach miejsca pochowania "Rysia", jest tutaj:
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo-ni...032015/19053075
*


Dzięki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 14/04/2015, 15:32 Quote Post

J. Gmitruk, P. Matusak, J. Nowak, Kalendarium działalności bojowej Batalionów Chłopskich, LSW, Warszawa 1983, przypis na stronie 26

QUOTE
Już w trakcie przekazywania publikacji do druku napłynęły do autorów Kalendarium uwagi trzech dowódców plutonów I Batalionu Stanisława Basaja "Rysia" z obwodu Hrubieszów, którzy kwestionują akcje do połowy 1943 roku oparte na publikacji Z. Ziembikiewicza


Okres ten bardzo ładnie koreluje się z datą rozwiązania oddziału. Czyli już wiemy, że w tym okresie w BCh nie był. Kiedy podaje datę przejścia z AK do BCh? Bo dokładnie nie pamiętam, a nie mam tej książki. Czy jest to data przed czy po rozwiązaniu oddziału AK?
Co pisze w książce odnośnie dalszego czasu? Coś mi świta, że potem główna część książki to cytaty ze złożonych wspomnień członków Batalionu Hrubieszowskiego. Skoro był tak blisko "wierchuszki" oddziału, to czy nie miał jakichś swoich własnych przeżyć?
Notabene, czy jego pseudonim znajduje się w jakimś dokumencie oddziału? Bo akurat jest znany jeden papier z programem zajęć w szkole podoficerskiej i Ziembikiewicza tam nie ma. A czy jest jakiś członek oddziału Basaja, który znał Ziembikiewicza gdy miałby on być w tym oddziale? Ze znanych mi osobiście Staszczukowa go nie kojarzy /to akurat można zrozumieć/, ani "adiutant" Ratyna - ten z całą pewnością twierdzi, że Ziembikiewicz u Basaja nie był, a tu już jest pewien "problem", bo Ratyna zbierał materiały dotyczące Batalionu Hrubieszowskiego i gdyby Ziembkiewicz się gdzieś pojawił, to by nie twierdził tego, co twierdzi.
Tak przy okazji - jak się mają miejscowości podane przez Ziembikiewicza i przez Ratynę w Kalendarium..? Bo ja nietamtejszy jestem i ciężko mi odnaleźć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej