Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> X. Branicki, S. Rzewuski i Sz. Potocki...., Zdrajcy czy "głupi patrioci" (sic) ??
 
zdrajcy czy "głupi patrioci" ??
-zdecydowni zdrajcy!! [ 57 ]  [77.03%]
-chcieli dobrze... ale nie wyszło... [ 13 ]  [17.57%]
-patrioci przciwstawiający się "despotycznym rzadom" króla St. A Poniatowskiego [ 3 ]  [4.05%]
Suma głosów: 73
Goście nie mogą głosować 
     
Desaix
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.393

 
 
post 13/03/2005, 13:27 Quote Post

Witam,

Co myślicie na temat Xawera Branickiego i Seweryna Rzewuskiego?? Macie może ich biografie?? Czy traktujecie ich jak zdrajców czy "głupich patriotów"?? Szczególnie chodzi mi o Branickiego, bo zachowanie Rzewuskiego w Petersburgu w 1792 nie pozostawia chyba złudzeń, że był wielkim śmierdzącym mad.gif zdrajcą!!!

dzięki za odp

PS: jakie powiązania rodzinne łączyły Jana Klemensa Branickiego i F.X Branickiego??




pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 13/03/2005, 14:48 Quote Post

QUOTE
Co myślicie na temat Xawera Branickiego i Seweryna Rzewuskiego?? Macie może ich biografie??


Krótka biografia wyżej wymienionych znajduje się w książce Saturnina Sobola pt. Tajemnice Polskich Rodów Arystokratycznych

Branickiego broni w swojej książce o powstaniu 1794 gen. Zajączek, ale on wraz z całym swoim pułkiem straży przedniej był z hetmanem pod Oczakowem 1788...

QUOTE
PS: jakie powiązania rodzinne łączyły Jana Klemensa Branickiego i F.X Branickiego?


Prawie żadne, mieli nawet inny herb. Jan Klemens nienawidził Ksawerego - zwykła zbieżność nazwisk. Całe ich pokrewieństwo polegało na tym że jedna z żon Klemensa Branickiego była ciotką Ksawerego.

Co do ich postępowania. Katarzyna i tak wysłałaby wojsko aby zniszczyć konstytucję 3 maja. Z Targowicą czy bez. W końcu Branicki i Potocki nie zrobili nic innego co nie obciążałoby sumienia króla i Czartoryskich, któży to już wcześniej sprowadzali sobie do kraju Moskali. Rozbioru nie pragneli. Zdrajcami byli napewno, ale obwiniać Targowicę o rozbiór to przesada ona tylko firmowała atak, jako obronę złotej wolności, a nie była jego powodem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Desaix
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.393

 
 
post 13/03/2005, 15:57 Quote Post

QUOTE
Co do ich postępowania. Katarzyna i tak wysłałaby wojsko aby zniszczyć konstytucję 3 maja. Z Targowicą czy bez. W końcu Branicki i Potocki nie zrobili nic innego co nie obciążałoby sumienia króla i Czartoryskich, któży to już wcześniej sprowadzali sobie do kraju Moskali. Rozbioru nie pragneli. Zdrajcami byli napewno, ale obwiniać Targowicę o rozbiór to przesada ona tylko firmowała atak, jako obronę złotej wolności, a nie była jego powodem.


Jakos 9 IV 1792 Rada Państwa była temu przeciwna a obrady były burzliwe... Oczywiscie jak na autoratyczne rzady "Semirandy północy" przystało Rada musiala się zgodzić na atak.
No i teraz nasuwa się pytanie: Czego szukali u najbardziej absolustycznej monarchi Europy SZ.P i S. Rz??!!?!? Wolności... republikańskich rządów... a może po prostu władzy dla siebie!! Od młodych lat Sz.P przekonywano go ze zostanie kims wielkim. Moze moarzyla mu sie korona i wstapienie na tron jako Stanisław III ?? Seweryn Rzewuski i X. B starcili po ustawie z 2 XI 1789 reszte swojej hetmanskiej wladzy na rzecz Komisji Wosjkowej.
Sami przyszli targowiczanie byli w Petersburgu pogardzani i traktowani jak zdrajcy. Dnia 18 III zebrani podczas audiencji u imperatorowej towarzystwo porównało ich do zdrajcy szwedzkiego Sprengportena. (mimo oddania uslug dla "matuszki rasji" w wojnie 1788-90 był otoczony pogardą) O niecheci do XB SzP i SRZ pisal do krola Deboli. "pospolstwo nawet na rynku o nich rozmawia i nazywa ich zdrajcami"
Rzewuski podobno na wszystkich spotkaniach z Ruszczami głosił "Trzeba z Polakami jak najprędzej zacząć, ich przytępić bo mają już teraz 80 tyś wojska. Gdy im więcej czasu dadzą nabiorą do 200 tyś i co im wtenczas Rosja zrobi?? Oni sami Rosję atakować będą!!" Mimo raportów Bułhakowa (wyliczyl ze Rosja moze sie oprzec tylko na 18% poslow sejmu wielkiego) malkontenci nadal przekonywali Zubowa i carycę o ataku na Rzpltą mowiac ze w Wa-wie zawiazał się spisek jakobinow. (wiemy jaki stosunek miala do francuskich rewolucjonistow Katarzyna...) Żona XB przekonywala swoja "matkę", ze w Polsce Rosja łatwo pojkona wojska Rzpltej.
Zastanawiam sie takze czy wojsko Rosyjskie tak bardzo chcilo wyruszyc na kolejną w3ojenkę. W koncu walczyli nieprzerwanie od 1787 do 1792 a 1788-1790 na 2 frontach!! Żołnierze jak i ich rodziny (czyli cale spoleczenstwo) musiało byc zmeczone ciaglymi walkami.
Na koniec akt konfederacji w Petersburgu podpisalo nieweilu ludzi (chyba 14 ).

Zastanawiam się tylko czy caryca bez targowiczan moglaby zdecydowac sie na atak... Przeciez bylismy złączeni z "koalicją 3 koron" Wojna w Europie 1791 wisiała na włosku. (agresorami mialy byc panstwa zachodu!!)

A czy wie ktos co się dzialo po Targowicy z Xawerym Branickim i S. Rzewuskim ?? Szczesny wyjechal do Hamburga a potem wrocil do Tulczyna. (Tam ten skonczony idiota umarł. Jego zwloki zostaly zbeszczeszczone przez rabusiow obdarte i rzucone w kąt cerkwi)

Co sądzicie o J. Suchorzewskim?? Chyba o nim moznaby powiedzieć "BARDZO GŁUPI patriota". (mniemam ze kazdy wie czym sie zasluzył) Potem na Wołoszczyźnie mógł poiwiedzieć do swojej brygady "Glpie byly nasze umysly ale nie zbrodnicze" Znacie książkę gdzie mogłbym o nim trochę więcej poczytać??

pozdrawiam

PS: Dzięki Hiero za odp biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 13/03/2005, 17:09 Quote Post

QUOTE
Zastanawiam sie takze czy wojsko Rosyjskie tak bardzo chcilo wyruszyc na kolejną w3ojenkę. W koncu walczyli nieprzerwanie od 1787 do 1792 a 1788-1790 na 2 frontach!! Żołnierze jak i ich rodziny (czyli cale spoleczenstwo) musiało byc zmeczone ciaglymi walkami.


Meteczka Rosyja nigdy nie przejmowała się takimi drobnostkami jak zmęczenie społeczeństwa i jego wola. Ważny był kaprys imperatora ( imperatorowej w tym wypadku )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Desaix
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.393

 
 
post 13/03/2005, 17:33 Quote Post

Więc czym wytłumaczyć negatywne nastawienie społeczenstwa rosyjskiego przeciw wojnie polsko-rosyjskiej??

Dlaczego wogóle obalona została monarchia w Rosji?? Czy nie było to ściśle związane z I wojną światową*... Est modus in rebus tongue.gif


*nigdy nie wnikałem w przewrót z 1917 r więc jeżeli się mylę proszę mnie poprawić
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 20/12/2006, 17:58 Quote Post

Dla mnie to zwykli zdrajcy. Niw widzę różnicy między Branickim a Potockim i Rzewuskim, którego nienawidził nawet własny ojciec hetman wielki koronny Wacław Rzewuski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 20/12/2006, 18:02 Quote Post

Chcieli dobrze w ówczesnym myśleniu szlachty, czyli ich dobro = dobro narodu. Niestety, nie wiedzieli, ze w tym wypadk8u będzie odwrotnie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 21/12/2006, 14:48 Quote Post

Zaznaczyłem na zdecydowanych zdrajców.
Nawet tępa szlachta z Konfederacji Targowickiej przeciwatwaiała sie rządom Moskwy w Rzeczypospolitej.
Po resztą polityka,cłowieka głupota nie usprawiedliwia.Więc nie ma o czym gadać. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 21/12/2006, 15:08 Quote Post

Trzej zdrajcy targowiccy m8ieli nadzieję na przemianę RON za pomocą armii rosyjskiej w coś w rodzaju rzeszy księstw magnackich pod patronatem Szczęsnego Potockiego jako króla Polski, co zresztą obiecywała mu caryca Katarzyna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 22/12/2006, 10:55 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 21/12/2006, 15:08)
Trzej zdrajcy targowiccy m8ieli nadzieję na przemianę RON za pomocą armii rosyjskiej w coś w rodzaju rzeszy księstw magnackich pod patronatem Szczęsnego Potockiego jako króla Polski, co zresztą obiecywała mu caryca Katarzyna.
*




Wiem o tym doskonale Konsthanthinosie.
przykład ten najdobitniej pokazuje nam jedną z największych wad naszego narodu(niestety)-naiwnośc.Tak my Polacy jesteśmy naiwnii, a naiwnośc jest pewną odmianą głupoty. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
gen. Haller
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 25.502

Norbert
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2007, 12:15 Quote Post

Ja uważam zdecydowanie, że to zdrajcy narodu. mad.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 17/03/2007, 12:56 Quote Post

QUOTE
Co sądzicie o J. Suchorzewskim?? Chyba o nim moznaby powiedzieć "BARDZO GŁUPI patriota". (mniemam ze kazdy wie czym sie zasluzył) Potem na Wołoszczyźnie mógł poiwiedzieć do swojej brygady "Glpie byly nasze umysly ale nie zbrodnicze" Znacie książkę gdzie mogłbym o nim trochę więcej poczytać??


Tak można powiedzieć o całej czołówce targowickiej.Poziom inteligencji politycznej oscylował tam wokół 0
W naszych krajowych warunkach ich majątki i dziedziczona pozycja zapewniała im poczesne miejsce w hierarchii politycznej RON-u,w rozgrywkach miedzynarodowych to 0
Podstawowym ich błędem było wchodzenie w układy z ludźmi pokroju Patiomkina,Zubowa,czy Kaśki Wielkiej bez JAKICHKOLWIEK wiadomości o ich prawdziwych intencjach. No i określenie naszego Stasia mianem despoty to....?
W ankiecie udziału nie brałem- zabrakło mi opinii - Zdecydowani DURNIE(łagodnie...)
Moja teza W Polsce największym niebezpieczeństwem nie jest wódka lecz woda sodowa
Pozdrawiam
PS "...Dzieje zdrajcy" warto rzeczytać
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 17/03/2007, 14:11 Quote Post

Ja zaznaczyłem chcieli dobrze... ale wyszło jak zawsze. Z całej tej paczki najgorzy jest Branicki. Szczęsny Potocki to zwykły kretyn, o Suchorzewskim nie ma nawet co mówić (skończony idiota), a Rzewuski... wiecie co powiedział królowei w Grodnie: " Cokolwiek będzie, król sławę po sobie zostawi z tego, co uczynił systematycznie, a my bez systemu, bez porządku, bez rozumu, lubo w czystych intencjach czyniąc, ohydne imię w potomności u swoich i obcych zostawimy." Nie wiem jak dla was, ale dla mnie nie są to słowa "zupełnego zdrajcy", tylko człowieka naiwnego politycznie, konserwatywnego w swych zgubnych przekonaniach, który dopiero po tragedii zdaje sobie sprawę do czego doprowadziło jego działanie. Fakt bronił swoich interesów razem z innymi mu podobnymi, ale on nie pragnął rozbioru, nie chciAŁ przykładem Bogusława Radziwiłła ,czy Jerzego Lubomirskiego dzielić kraj tylko w swojej głupocie myślał ,że ratuje demokrację szlachecką, podczas, gdy dostarczał pretekstu do upadku ojczyzny. Inni z jego paczki mięli podobne intencje. To byli głupcy, poczytajcie sobie co Hen w książce pt. "Mój przyjaciel Król" pisze o młodości Szczęsnego Potockiego. Źle się zapisali w naszych dzejach, źle to słabe słowo, ale miano zupełnych, zdrajców, demonicznych osobników z piekła rodem to nie dla nich. Oni są raczej głupcami przekonanymi o swej misji ratowania "wolności". Winą nie obarczałbym jednostek tylko całą sytuację, która doprowadziła do tego ,że ich światopogląd przedstawiał się tak ,a nie inaczej, winę ponoszą tu poprzednie pokolenia Polaków , nieorientowanie się obywateli RON w sprawach związanych z polityką co z kolei było wynikiem izolacji politycznej na arenie międzynarodowej w czasach saskich. Jednym słowem jak ktoś jest głupi to tylko po części jest to jego wina, natomiast z drugiej strony na uformowanie się z danej osoby idioty wpływają przeróżne czynniki, które starałem się określić, ale czuję, że wyszło mi to miernie, w kAŻDYM razie zaznaczyłem drugą możliwość.
P.S. Aby uniknąć pewnych nieporozumień (po lekturze swego posta uznałem ,że mogą takowe zaistnieć) chciałem zaznaczyć, że chcieli dobrze, ale nie oznacza to ,że to czego chcieli było obiektyuwnie dobre. Oni myśleli ,że ich rządy + pozbawienie korony Stanisława Augusta+ unieważnienie wszelkich reform wprowadzonych za jego panowania wyjdzie na dobre im i państwu, ja nie podzielam ich opinii, ale dostrzegam różnicę między zdrajcą działającym ze świadomością zdradym a człowiekiem mającym "dobre chęci". Różnica nie polega na tym ,że jeden jest inteligentnym zdrajcą, a drugi zdrajcą kretynem. Tyulko na tym, że jeden jest zdrajcą a drugim kretynem. Tak więc oni byli naiwnymi w sensie politycznym kretynami, którzy myśleli ,że postępują dobrze. Tak bym to ujął, de facto zdradzili, w ówczesnych realiach nie tylko polskich (a tu każde stronnictwo ,nawet Familia odwoływało się do pomocy Rosji),ale europejskich (inaczej pojmujących zdradę niż dziś) była to zdrada, tylkop oni tak nie myśleli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 17/03/2007, 15:38 Quote Post

QUOTE
Szczęsny Potocki to zwykły kretyn

Tylko, że jakoś najsłynniejsza jest jego deklaracja "Ja już jestem Rosjaninem na zawsze". I to on jest wspominany najczęściej z tych targowiczan...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 23/03/2007, 0:58 Quote Post

Ok, ale nie wmówisz mi ,że włączenie ziem RON, a tym samym majątków targowiczan do państw zaborczych było im na rękę. W końcu było to równoznaczne z końcem ich "złotej wolności". A to ze względu na nią prosili Katarzynę o pomoc, a potem jeszcze jej dziękowali. Ale rozbioru to się nie spodziewali. Natomiast sama deklaracja "Ja już nazawsze jestem Rosjaninem"- słyszałem ten tekst, ale nie mam pojęcia jak została wygłoszona, bo równie dobrze mogła to być totalna degradacja Polaka jak i wyraz rezygnacji (wszystko zależy od tonu jakim wypowiedziano to zdanie i szerszego kontekstu dla samej wypowiedzi), a może i żal, nie wiem, nie znam bardzo dokładnie tej postaci, ale wiem ,że był to człowiek słaby (sprawa z jego ukochaną panną Komorowską, która została jego żoną).
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej