Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Konkurs HB!, Wygraj jeden z dwóch egzemplarzy!!!
     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 24/01/2019, 22:48 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 24/01/2019, 20:47)
Przepraszam za dzień obsuwy, ale musiałem jeszcze zasięgnąć się dodatkowej opinii. Wybór był naprawdę ciężki i gdybym mógł, nagrodziłbym każdy wpis. Ale środki na konkursy są jakie są, ważne, że teraz będą coraz częściej, więc okazja na wygranie własnego tomiku będzie jeszcze niejedna. wink.gif

W kategorii Historia Polski zwycięzcą zostaje Mazin! Mam tylko jeden mały warunek. Przedstaw nam jeszcze ewentualną okładkę do swojej wybranej bitwy. wink.gif

W kategorii Historia Powszechna zwycięzcą zostaje Trzeci baon!

Gratuluję zwycięzcom i proszę o przesłanie drogą PW danych do wysyłki! wub.gif

Pozdrawiam,
Michał
*



Dziekuje szanownemu jury, niestety nie mam w tej chwili technicznych mozliwosci zrobienia nowej okladki. Teoretycznie mam 3 kompy, ale wlasnie tylko teoretycznie. Z najlepszego stacjonarnego nie jestem w stanie korzystac, a oba laptopy maja usterki, na jednym starszym da sie pisac, ale nie dziala praktycznie nic innego, na drugim nowszym, dziala niby wszystko, ale ma popsuty monitor i uszkodzona klawiature :/
Te covery wyzej urodzily mi sie juz wczesniej, wiec az sie prosilo by je wykorzystac przy okazji konkursu.

Ale co by jakas namiastke okladki jednak zostawic to podlinkuje publikacje o jednej z moich propozycji, bo zdazylem w miedzyczasie dowiedziec sie, ze takie cos juz gdzies wyszlo. Format zreszta bardzo zblizony do habekowego, takze na sile moznaby "zaadoptowac" ja do serii i ustawic wsrod bialych monowskich egzemplarzy wink.gif

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...b97&oe=5D001EF4

Ten post był edytowany przez Mazin82: 24/01/2019, 22:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Kamilow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 99.813

 
 
post 25/01/2019, 10:20 Quote Post

Gratuluje zwycięzcom smile.gif.Osobiście bardziej niż na samej dodatkowej książce bardziej interesowało mnie zaciekawienie wydawnictwa , zwłaszcza dwoma ,,Siedemnastowiecznymi" tytułami czyli Rocroi i Neerwinden chociaż Gdańsk 1734 to też byłaby interesująca nisza w serii , no a Warszawa 1926 jest tytułem ciekawym samym w sobie. Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez Kamilow: 25/01/2019, 10:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
trzeci baon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 103.133

 
 
post 25/01/2019, 11:17 Quote Post

Dziękuję, miło czasem coś wygrać!

Miejmy nadzieję, że wszystkie zgłoszone tematy kiedyś pojawią się w serii i będą to prace na poziomie.

Ten post był edytowany przez trzeci baon: 25/01/2019, 11:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Ostatni Mohikanin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 104.433

 
 
post 25/01/2019, 11:34 Quote Post

Oczywiści gratuluję zwycięzcom.
Jednak chciałbym zaznaczyć, że rywalizacja nie była zbyt uczciwa, chodzi mi o ocenę jury książki o historii powszechnej. Odniosłem wrażenie, że był to plebiscyt na najbardziej nieznaną bitwę. Wiem, może odrobinę przesadzam, to tylko zabawa, ale po co stawiać wymagania, których zwycięzca nie spełnia? Spotkałem się z tym, że np. Konstantynopol 1453 był krytykowany za zbyt długi opis dziejów Cesarstwa Bizantyjskiego. Tu nagrodziliście (teoretyczną)równie ,,rozwlekłą'' książkę. Autor w propozycjach nie podał liczby stron (co niby miało być wymogiem formalnym), pewnie nie ze złej woli. ale wyszłoby na to, że trzeba by opisać baaaardzo dużo innych wydarzeń niż odnoszących się do samych proponowanych bitew/wojen. Kojarzycie Lepanto Lepanto 1571, jedna z najbardziej znanych bitew w historii, a pamiętacie ile miała stron? Tu niestety było by jeszcze gorzej, bitwa miałaby objętościowo najwyżej kilka stron i byłoby ,,naganianie'' materiału, aby tylko była pożądana objętość.
Poza tym bitwy średniowieczne mają ten trochę nieuczciwy plus, że one są bardzo nieznane ale przez to, że niewiele o nich wiadomo i ciężko napisać o samej jednej bitwie/wojnie dobrą książkę.
To tak na szybko, wybaczcie jak coś pominąłem. Oczywiście nie chcę tu żadnych personalnych wojen toczyć, tylko prosiłbym jeśli będzie kolejny taki konkurs, o lepsze podejście do sprawy, bo tu wychodzi taka coraz gorsza maniera Bellony, aby jak najbardziej nieznane tematy i tak na siłę robić książki, a nie porządne ciekawe tematy robić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
trzeci baon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 103.133

 
 
post 25/01/2019, 12:07 Quote Post

Dziwne zarzuty.

Obie bitwy mają duże znaczenie dla historii Morza Śródziemnego. Biorąc pod uwagę Pański punkt widzenia, to musielibyśmy przyjąć, że między 1204 a 1453 nie działo się tam nic, a potem nic się nie działo między 1453 a 1571 i dopiero o Lepanto można napisać te 120 stron. A nawet jeśli coś się działo, to nie było to ważne, bo nie było tam Polaków. Tak rozumiem Pańskie intencje.

Opis Kephissos/Halmyros zaczyna się w 1302 i kończy w 1311. Na 200 stronach spokojnie można wszystko opisać, z samą bitwą na 5 stronach. Czy jest to bitwa nieznana? Jej ilustrowany schemat pojawił się nawet w jednym z Ospreyów wydanych przez NV (taktyka średniowieczna cz.2). Dla mnie osobiście to bitwa dużo ciekawsza niż wiele tych, które doczekały się HB-ków. Dzieje Kampanii Katalońskiej są bardzo ciekawe same w sobie, a poważnie można zanalizować kwestie wojskowe - od broni, po taktykę.

Zonchio 1499/Wojna wenecko-osmańska 1499-1503, tutaj też 200 stron. Akurat Wenecjanie pozostawili po sobie tonę dokumentów, pamiętników i część jest opracowana, przetłumaczona na angielski etc. Nie wiem czy opis wydarzeń od powiedzmy 1481 i śmierci Mehmeda Zdobywcy do zawarcia pokoju w 1503 to za duże ramy czasowe na taką pozycję. Opis bitwy - pewnie też z 5 stron. Przydałoby się natomiast prześledzić zmiany w taktyce walki na morzu, uzbrojeniu, różnicach w organizacji flot adwersarzy, zająć się stanem fortyfikacji weneckich i możliwościami artylerii osmańskiej.

W "Kircholmie" Wisnera jest podobnie mała liczba stron o bitwie, a to jeden z lepszych HB, więc nie rozumiem zarzutu. Przywołane "Lepanto" Podhoredeckiego... no cóż, na tamte lata wystarczyło, obecnie nawet Osprey jest lepszy i zawiera bogatszy opis bitwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 25/01/2019, 17:24 Quote Post

Gratuluję zwycięstwa.

Miejmy nadzieję za pewien czas zobaczymy pierwszy wyróżniony tytuł a potem kolejne zaproponowane tomy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ostatni Mohikanin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 104.433

 
 
post 25/01/2019, 19:49 Quote Post

To źle Pan rozumie. Chyba zbytnio zawile się rozpisałem to może objaśnię.
Chodziło mi o mój sprzeciw dla promowania pod szyldem ,,Historyczne Bitwy'' czegoś co nie m wiele wspólnego z tytułem. Jak można pisać o tytułowej bitwie 5 stron (do tego przy tak małym formacie stron)? Co do Lepanto, to chciałem w ten sposób pokazać, że nie bardzo się da napisać dłuższą książkę o jednej bitwie morskiej. Nawet lepszym przykładem tu jest Zatoka Świeża, ona ma sporą objętość, ale jest nie na temat... Nie jest problemem jak książka ma mało stron, ale jakby jeszcze miała 5 stron o samej bitwie, to trochę kompromitacja... Jeżeli 200 i więcej to lepiej, ale Pan tego w nie wykazał w konkursowym poście.
Tu przechodzimy do drugiego problemu. Po co jakieś wymogi formalne stawiać w konkursie, jak się ich nie ocenia drogie jury...?
Ja bardzo lubię czytać o historii powszechnej,z wielką chęcią bym sobie poczytał o bitwach morskich Wenecji i Imperium Osmańskiego, ale jak książka jest dobrze napisana i na temat. Nie wiem skąd taki pomysł, że lubię tylko książki o Polakach, nic takiego nie pisałem.
Wszystkie opisywane w konkursie bitwy miały duży, albo bardzo duży wpływ na losy Europy i świata, jednak na prawdę opisywane przez Pana bitwy są baaaardzo nieznane. Chciałbym wierzyć, że to, że średniowiecze i brak prawie jakichkolwiek szerszych informacji na ich temat nie były jedynymi powodami wygranej, le może szanowne jury się wypowie. Ja mogę tylko domniemywać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 25/01/2019, 21:22 Quote Post

QUOTE(Ostatni Mohikanin @ 25/01/2019, 20:49)
To źle Pan rozumie. Chyba zbytnio zawile się rozpisałem to może objaśnię.
Chodziło mi o mój sprzeciw dla promowania pod szyldem ,,Historyczne Bitwy'' czegoś co nie m wiele wspólnego z tytułem. Jak można pisać o tytułowej bitwie 5 stron (do tego przy tak małym formacie stron)? Co do Lepanto, to chciałem w ten sposób pokazać, że nie bardzo się da napisać dłuższą książkę o jednej bitwie morskiej. Nawet lepszym przykładem tu jest Zatoka Świeża, ona ma sporą objętość, ale jest nie na temat... Nie jest problemem jak książka ma mało stron, ale jakby jeszcze miała 5 stron o samej bitwie, to trochę kompromitacja... Jeżeli 200 i więcej to lepiej, ale Pan tego w nie wykazał w konkursowym poście.
Tu przechodzimy do drugiego problemu. Po co jakieś wymogi formalne stawiać w konkursie, jak się ich nie ocenia drogie jury...?
Ja bardzo lubię czytać o historii powszechnej,z wielką chęcią bym sobie poczytał o bitwach morskich Wenecji i Imperium Osmańskiego, ale jak książka jest dobrze napisana i na temat. Nie wiem skąd taki pomysł, że lubię tylko książki o Polakach, nic takiego nie pisałem.
Wszystkie opisywane w konkursie bitwy miały duży, albo bardzo duży wpływ na losy Europy i świata, jednak na prawdę opisywane przez Pana bitwy są baaaardzo nieznane. Chciałbym wierzyć, że to, że średniowiecze i brak prawie jakichkolwiek szerszych informacji na ich temat nie były jedynymi powodami wygranej, le może szanowne jury się wypowie. Ja mogę tylko domniemywać.
*



Uwagi Kolegi są słuszne, ale myślę, że idea tego konkursu miała pozytywne założenia. Więc może tak trochę wyrozumiałości? wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.487
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/01/2019, 22:17 Quote Post

Gratuluję zwycięzcom. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Ostatni Mohikanin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 104.433

 
 
post 25/01/2019, 22:30 Quote Post

Dziękuję za wsparcie. Oczywiście idea jest bardzo słuszna i pożyteczna. Trochę mi przykro, że muszę jednak krytykować. Pomysły były bardzo ciekawe,jednak organizacyjnie chyba było słabo. Z wielką radością bym kiedyś jeszcze przyjął, że będzie kolejny taki konkurs, tylko aby lepiej to zorganizować. Nawet czasu nie tak wiele, tak mi się wydaje, że mało reklamy było.
To już zapewne ostatni mój wpis.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 25/01/2019, 22:54 Quote Post

QUOTE(Ostatni Mohikanin @ 25/01/2019, 20:49)

Chodziło mi o mój sprzeciw dla promowania pod szyldem ,,Historyczne Bitwy'' czegoś co nie m wiele wspólnego z tytułem. Jak można pisać o tytułowej bitwie 5 stron (do tego przy tak małym formacie stron)?
*



Gdyby sztywno trzymać się zasady, że tomik ma być w większości o tytułowej bitwie, to praktycznie żadna bitwa od starożytności aż do XIX wieku nie nadawałaby się do serii.

I dalej: "Nie jest problemem jak książka ma mało stron, ale jakby jeszcze miała 5 stron o samej bitwie, to trochę kompromitacja..."

Oczywiście, że problemem jest jak książka ma (za)mało stron. Ludzie chcą grubą książkę, bo wiedzą wtedy za co płacą. A że często trzeba sztucznie pompować objętość to trudno. Sama Bellona wprowadziła minimalną liczbę arkuszy dla książek z serii HB. Po prostu nie opłaca się wydawać cienkich książek.

Poza tym miało być miło, a wyszło jak zwykle wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/01/2019, 0:05 Quote Post

Z konkursami, które mają subiektywne kryteria oceny zwykle tak jest - zawsze ktoś czuje się roczarowany lub pokrzywdzony. smile.gif Wybór padł na takie a nie inne propozycje, bo spodobały się jury. Zostało ono przekonane dosyć zgodnie i dlatego też nie widzę możliwości polemiki z ostatecznymi wynikami. smile.gif

Kryteria zostały tak skonstruowane, aby szansę miała każda sensowna propozycja. Znana lub mniej znana. Doskonale świadczy o tym ostateczny wybór, bo ciężko nazwać Mątwy niszową bitwą. wink.gif

Natomiast całkowicie nie zgadzam się z pozostałymi zarzutami. Konkurs trwał ponad trzy tygodnie, co jak na spłodzenie tekstu o tej objętości wraz z podanym kluczem, nie powinno być problemem dla żadnego pasjonata historii. Termin i tak uległ wydłużeniu ze wzgledu na fakt, że po świętach jesteśmy zawsze bardziej rozleniwieni. wink.gif

Odnośnie informacji - konkurs został zadeklamowany na dwóch największych grupach społecznościowych skupiających pasjonatów serii. Takie było moim zdaniem słuszne założenie - udzielasz się, to znaczy, że wiesz. wink.gif

Reasumując, myślę, że niniejsza dyskusja nie jest zła i nie ma co się wycofywać na zawsze z forum. Istanienie tego zakątka Internetu właśnie na tym polega, co z automatu oznacza, że nie zawsze będziemy się ze sobą wszyscy zgadzać. smile.gif




 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Neddard
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 104.371

Ned
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Historyk :)
 
 
post 26/01/2019, 10:25 Quote Post

Mam konstruktywny pomysł na ulepszenie konkursu (mam nadzieję smile.gif )
Otóż miesiąc na zgłaszanie propozycji. Dodanie możliwości głosowania dla fanów np. na fb. aby też mogli się wypowiedzieć i aby lepiej rozpropagować konkurs i mieli na niego wpływ. Jakby co (o ile wszystko będzie ok to mogę pomóc liczyć głosy smile.gif). Oczywiście jury powinno mieć większy wpływ na wynik ale uważam, że warto bardziej zaangażować forumowiczów i fanów. Więcej ogłoszeń, może przypiąć na fanpejdżu ogłoszenie.
Mam nadzieję, że ten konkurs czeka tylko rozwój wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/01/2019, 10:45 Quote Post

I myślę, że na tym możemy zakończyć dyskusję. smile.gif
Konkurs się zakończył, spotykamy się wkrótce na kolejnym! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/01/2019, 10:55 Quote Post

I mnie cieszy pozytywne zakończenie dyskusji, chciałbym jednak przypomnieć/poinformować, że na forum obowiązuje także następujący zapis regulaminu:

QUOTE
I/[28] Zabronione jest używanie więcej niż jednego konta, jeśli ma to na celu generowanie sztucznego tłoku w dyskusji lub wprowadzenie Rozmówców czy Zespołu Moderującego w błąd co do swej tożsamości.

http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1309355

Dlatego zalecam wybranie jednego konta i odtąd pisanie tylko z niego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej