Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Bitwa o Chełm /Cholm, Kholm/ - 1915r., zapomniana bitwa?
     
bigmaczek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 7.419

 
 
post 27/06/2005, 10:26 Quote Post

Witam wszystkich. Poszukuje wszelkich informacji na temat bitwy o Chełm /Cholm, Kholm/ woj. lubelskie w 1915 r. jedyny ślad, jaki pozostał po tamtych czasach to część okopów, cmentarz i daty. Bitwa rozegrała się 1-3 sierpień 1915 r. Wcześniej były: 13-18 lipiec Grabowiec, 19 -30 lipiec Wojsławice i Hrubieszów. Po bitwie o Chełm była jeszcze 7-14 sierpień Ucherka, 13 -17 sierpnia Włodawa. Poza tym niedaleko drogi Chełm – Włodawa w miejscowości Łowcza znajduje się cmentarz wojenny chyba żołnierzy niemieckich z tego okresu. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
bodek15
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 3.655

 
 
post 29/06/2005, 21:50 Quote Post

Tak widziałem te miejsca o których wspominasz. Jednak jeśli chodzi o bitwe pod Wojsławicami to z tego co przeczytałem to była ostatnią bitwą majacą przeciwstawić się wojską a-w- potem był tylko jeden wielki odwrót wojsk rosyjskich. Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pablo8019
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 51.458

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/11/2012, 14:25 Quote Post

QUOTE(bodek15 @ 29/06/2005, 21:50)
Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?
*


Oj, raczej tak smile.gif W dniach 31.07-3.08.1915 pod Chełmem starły się bowiem oddziały niemieckich dywizji: 4, 25 Rezerwowej i 35 Rezerwowej (czyli cały Korpus Beskid) z oddziałami rosyjskiego XIV (najprawdopodobniej) Korpusu. Pomimo tego iż Rosjanie byli w stałym odwrocie to jednak stawili w dniach 1-3.08.1915 silny opór na przygotowanej zawczasu linii obrony ciągnącej się wzgórzami na północ od Chełma (m.in. przez Łysą Górę) i Niemcy musieli sporo się natrudzić aby ich stamtąd wyrzucić. Kto zresztą wie jakby sytuacja wyglądała gdyby Rosjanie nie otrzymali nocą 3/4 sierpnia rozkazu do odwrotu i stawiali dalej opór...
Skąd te wiadomości? Na prośbę jednego z użytkowników innego Forum opracowałem na podstawie posiadanych materiałów archiwalnych dość szczegółowy opis tych walk i zastanawiam się czy gdzieś tego nie opublikować. Tylko nie za bardzo wiem gdzie - w Chełmie nie znalazłem żadnej gazety, która na pierwszy rzut oka mogłaby być zainteresowana takim historycznym artykułem...

Ten post był edytowany przez pablo8019: 30/11/2012, 14:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Chelm4free
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 103.077

Henryk
Stopień akademicki: Mgr
 
 
post 2/03/2018, 13:50 Quote Post

Jestem zainteresowany publikacja materiału na stronie chelm4free.pl

QUOTE(pablo8019 @ 30/11/2012, 14:25)
QUOTE(bodek15 @ 29/06/2005, 21:50)
Ja myślę że bitwa pod Chełmem powinna nazywać się potyczką rosyjskich wojsk odwodowych z a-w zwiadowczymi. Zastrzegam - mogę się mylić?
*


Oj, raczej tak smile.gif W dniach 31.07-3.08.1915 pod Chełmem starły się bowiem oddziały niemieckich dywizji: 4, 25 Rezerwowej i 35 Rezerwowej (czyli cały Korpus Beskid) z oddziałami rosyjskiego XIV (najprawdopodobniej) Korpusu. Pomimo tego iż Rosjanie byli w stałym odwrocie to jednak stawili w dniach 1-3.08.1915 silny opór na przygotowanej zawczasu linii obrony ciągnącej się wzgórzami na północ od Chełma (m.in. przez Łysą Górę) i Niemcy musieli sporo się natrudzić aby ich stamtąd wyrzucić. Kto zresztą wie jakby sytuacja wyglądała gdyby Rosjanie nie otrzymali nocą 3/4 sierpnia rozkazu do odwrotu i stawiali dalej opór...
Skąd te wiadomości? Na prośbę jednego z użytkowników innego Forum opracowałem na podstawie posiadanych materiałów archiwalnych dość szczegółowy opis tych walk i zastanawiam się czy gdzieś tego nie opublikować. Tylko nie za bardzo wiem gdzie - w Chełmie nie znalazłem żadnej gazety, która na pierwszy rzut oka mogłaby być zainteresowana takim historycznym artykułem...
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #4



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej