Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd się wzieło niebo i piekło
     
Pogromca czarnych
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 78.169

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 13/03/2013, 11:28 Quote Post

W powszechnym mniemaniu jest to wynalazek judaizmu, ale nic bardziej mylnego. W pierwotnym judaizmie (mozaizmie) nie było wzmianki o karze i nagrodzie w życiu pozagrobowym a tym bardziej elementów eschatologicznych (Sąd Ostateczny itp.). Podobnie jak w większości religii Bliskiego Wschodu, po śmierci człowiek, niezależnie od czynów trafiał do ponurej krainy podziemi-Szeolu. Jak się wydaje takie wyobrażenie o zaświatach pochodzi jeszcze z religii sumeryjskiej, z której rozprzestrzeniło się po Bliskim Wschodzie, docierając aż do Grecji. Wszak słowo Szeol jest tłumaczone w napisanych po grecku księgach ST wprost jako Hades. Wiara w nagrodę i karę pojawiła się w Judaizmie stosunkowo późno, najpewniej pod wpływem perskiego Zoroastryzmu. Ot, jeszcze jeden dowód na fałszywość wyznania mojżeszowego wraz z pochodnymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 12:08 Quote Post

Chrześcijaństwo rozwiązuje ten teologiczny problem w następujący sposób:

Po grzechu pierworodnym niebo zostało dla człowieka zamknięte. Zmarli szli do opisanego w Biblii Szeolu, który w istocie jest chrześcijańskim piekłem - człowiek trwa tam pozbawiony bliskości Boga. Ofiara Chrystusa, odkupiająca grzech, otworzyła dla ludzi wrota niebios, a przed wstąpieniem tam, Jezus zszedł do Szeolu-piekieł i wybawił stamtąd sprawiedliwych. Po tym wydarzeniu, kolejni ludzie mogą iść do nieba, Jezus obiecał to np. apostołom.

Historycznie, rzecz miała się tak, że w judaizmie spierały się różne koncepcje, od prostej i pierwotnej zasady retrybucji w obecnym życiu - jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie, po inne. Stary Testament tego nie rozstrzyga, dlatego saduceusze i faryzeuszy mogli mieć różne idee. Chrześcijaństwo z kolei jest jasne, Chrystus raz po raz mówi o Królestwie Niebieskim i o tym, kto go dostąpi - jako pośmiertnej nagrody.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 13/03/2013, 12:18 Quote Post

QUOTE(Blake @ 13/03/2013, 12:08)
Stary Testament tego nie rozstrzyga, dlatego saduceusze i faryzeuszy mogli mieć różne idee.
*


Nawet nie tyle Stary Testament, co Pięcioksiąg. Powszechne krystalizowanie się kanonu ST wśród judaistów to dopiero czasy przełomu er, a i tak po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej judaizm ostatecznie zaczął ewoluować w kierunku talmudyzmu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 13/03/2013, 12:18 Quote Post

A więc piekło to nie żaden wymysł by straszyć chłopów ? A co z czyśćcem ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Pogromca czarnych
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 78.169

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 13/03/2013, 12:38 Quote Post

QUOTE
A więc piekło to nie żaden wymysł by straszyć chłopów ?


Pierwotnie to wszyscy szli do piekla-Szeolu. Celem wiary w Boga i oddawania mu czci bylo po prostu zapewnienie sobie pomyślności w życiu doczesnym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 15:05 Quote Post

QUOTE
Po grzechu pierworodnym niebo zostało dla człowieka zamknięte. Zmarli szli do opisanego w Biblii Szeolu, który w istocie jest chrześcijańskim piekłem - człowiek trwa tam pozbawiony bliskości Boga. Ofiara Chrystusa, odkupiająca grzech, otworzyła dla ludzi wrota niebios
Czyli wszyscy zmarli przed ukrzyżowaniem Chrystusa wylądowali w piekle?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/03/2013, 15:14 Quote Post

Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego. Czyli tacy emigranci jak ja mają przechlapane. Na szczęście jest jeszcze czyściec.

Co zaś do nieba i piekła to należy odróżnić teoretyczne pośmiertne stany duszy o których rozmawiają teologowie od nieba i piekła z wyobrażeń ludowych z fruwającymi amorkami w pierwszym i kotłami ze smołą w drugim.
Teraz właśnie pogromco czarnych nie wiem o jaki rodzaj nieba i piekła się pytasz.

QUOTE
Czyli wszyscy zmarli przed ukrzyżowaniem Chrystusa wylądowali w piekle?
lancelot
Na szczęście katolicyzm nie jest wiarą gnostycką i tego nie wiemy na pewno. Eliasz i Mojżesz raczej na górze przemienienia nie przyszli na spotkanie z Jezusem z Szeolu, raczej pojawili się z jakiegoś innego miejsca/stanu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 15:15 Quote Post

Ja tam się nie znam, ale wydawało mi się, że Niebo i Piekło to pomysł pochodzący z Zaratusztrianizmu i generalnie tym podobnych religii starożytnej Persji?

Zaczynając zresztą od samej idei jakiejś wiekuistej światłości, dobrego Ducha i jego zbuntowanego, złego i cierpiącego Anioła.

Jeśli tam się nie narodził, to przynajmniej stamtąd przeniknął do innych religii monoteistycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 15:17 Quote Post

Czyli cytowany przeze mnie fragment wypowiedzi Blake'a musi być błędny lub (w co wątpię) teologia jest w tym miejscu niekonsekwentna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/03/2013, 15:24 Quote Post

QUOTE
zbuntowanego, złego i cierpiącego Anioła
Spiryt

Szatan wbrew ludowym wyobrażeniom nie ma władzy nad piekłem. Piekło to stan bez Boga. Wiąże się to z wyborami człowieka na Ziemi. Szatan z kolei także jest w piekle, gdyż świadomie odrzucił Bożą miłość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 15:27 Quote Post

I został do piekła strącony, musiało ono zatem istnieć już przed pojawieniem się Szatana lub też historia czasu do pewnego momentu nie jest liniowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/03/2013, 15:56 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 13/03/2013, 14:27)
I został do piekła strącony, musiało ono zatem istnieć już przed pojawieniem się Szatana lub też historia czasu do pewnego momentu nie jest liniowa.
*



Nie rozumiesz o co mi chodzi. Piekło to nie jest miejsce z kotłami ze smołą, piekło to stan bez Boga. Kiedy Szatan odrzucił Boga w swej pysze sam wtrącił się do piekła, czyli stanu bez bożej miłości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 15:57 Quote Post

Rozumiesz. Ja mówię nie o swoich wierzeniach a o tzw. "pojęciu powszechnym" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 16:04 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 13/03/2013, 15:56)
Nie rozumiesz o co mi chodzi. Piekło to nie jest miejsce z kotłami ze smołą, piekło to stan bez Boga. Kiedy Szatan odrzucił Boga w swej pysze sam wtrącił się do piekła, czyli stanu bez bożej miłości.
*



I o ile rozumiem, analogie ze starożytnymi perskimi religiami właśnie tu są wyraźne -

Angra Mainyu/Aryman/Zły Duch/Kłamca itd. nie może istnieć bez Ormuzda/Ahura Mazdy, jest tylko jego negatywnym odbiciem. Uprawiał 'parodię' stworzenia - ciemność, zło, choroby, żądzę, podłość itd.

Jest 'nie-rzeczywistością' w przeciwieństwie do Rzeczywistości Ormuzda, kimś kto zwodzi i niszczy ludzi.

Wikipedia to wikipedia, ale polecam przejrzeć, jak dla mnie związki są dość oczywiste - rozmaite 'Szatany' i Aryman to ta sama postać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 16:08 Quote Post

QUOTE
A co z czyśćcem ?
Idea powstała w chrześcijaństwie, skrystalizowała się jako "purgatorium" znane z lekcji religii w średniowieczu.

QUOTE
Czyli wszyscy zmarli przed ukrzyżowaniem Chrystusa wylądowali w piekle?
Tak, z wyjątkami. Eliasz chyba został wniebowzięty, parę innych postaci pewnie też by się znalazło.

QUOTE
Czyli cytowany przeze mnie fragment wypowiedzi Blake'a musi być błędny lub (w co wątpię) teologia jest w tym miejscu niekonsekwentna.
Mówimy o interpretacji katolickiej i każdej tej, która akceptuje credo nicejskie. Za KKK:

CODE
633 Krainę zmarłych, do której zstąpił Chrystus po śmierci, Pismo święte nazywa piekłem, Szeolem lub Hadesem 471 , ponieważ ci, którzy tam się znajdują, są pozbawieni oglądania Boga 472 . Taki jest los wszystkich zmarłych, zarówno złych, jak i sprawiedliwych, oczekujących na Odkupiciela 473 , co nie oznacza, że ich los miałby być identyczny, jak pokazuje Jezus w przypowieści o ubogim Łazarzu, który został przyjęty "na łono Abrahama" 474 . "Jezus Chrystus, zstępując do piekieł, wyzwolił dusze sprawiedliwych, które oczekiwały swego Wyzwoliciela na łonie Abrahama" 475 . Jezus nie zstąpił do piekieł, by wyzwolić potępionych 476 , ani żeby zniszczyć piekło potępionych 477 , ale by wyzwolić sprawiedliwych, którzy Go poprzedzili 478 .

Oddaleni od Boga byli wszyscy. Z tym, że jedni trwali tam z nadzieją, że Chrystus ich wyzwoli, a inni w wiecznym potępieniu.

QUOTE
Rozumiesz. Ja mówię nie o swoich wierzeniach a o tzw. "pojęciu powszechnym"
Cóż, w teologii jest tak, że niebo jest tam, gdzie bezpośrednia bliskość Boga, ziemia tam, gdzie Jego obecność, piekło tam, gdzie oddalenie od niego.
Odrzucenie jednej istoty duchowej równa się więc "stworzeniu piekła".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej