Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe okrucieństwa średniowiecza, Największe zbrodnie, najwięksi okrutnicy
     
MaLk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 2.149

 
 
post 14/03/2006, 17:12 Quote Post

QUOTE(vasil @ 14/03/2006, 16:52)
Dla mnie najstraszniejsze było czytanie o krucjacie przeciwko Albigensom z lat 20. XIII wieku i to jedno hasło, które wypowiedział chyab dowódca wojska przed atakiem na miasto.
Jakis żołnierz sie go wtedy zapytał: "Panie, w tym mieście są też chrześcijanie, jak mamy więc rozpoznać nieweirnych".
On odpowiedizał: "Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna naszych".


Miastem tym było Beziers, zdobyte przez krzyżowców w 1209 roku. Słowa te (nie ma historycznych dowodów na to, czy naprawdę wypowiedziane) piszący kilkadziesiąt lat później kronikarz przypisał Arnoldowi (Arnaud) Amaury'emu, opatowi Citeaux towarzyszącemu krucjacie.

Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich.

Po łacinie brzmieć to miało:
Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius, (wg S. O'Shea)
bądź
Neca eos omnes. Deus suos agnoscet.
Ewentualnie po francusku:
Tuez-les tous. Dieu reconnaitra les siens.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
mazi14
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 15.489

lukasz
Stopień akademicki: gimnazjalista
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2006, 14:41 Quote Post

napewno jednym z okrutników był henryk II(ojciec ryszarda lwie serce) który rozkazał zabić arcy-biskupa canterbury tomasz becketa
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Student lewego prawa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 15.484

Krzysztof Murawski
Zawód: student
 
 
post 17/03/2006, 14:57 Quote Post

Wiem, że temat dotyczy okrucieństw średnioweicza...

ale czy nie uważacie, że najczarniejszą godziną w historii Europy była doba .. oświecenia??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 7/06/2006, 20:20 Quote Post

A ja sie nie zgadzam i uważam ze inkwizycja to było coś strasznego i okropnego. Zabijeli wielu ludzi za nic , ich " sądy" były z góry ustawiane i kłamliwe , księża któży powinni szerzyć miłośc zabijali ludzi i mieli na to przyzwolenie niektórych papieży !!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
stejak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 16.857

Bartek
Stopień akademicki: z
Zawód: LICEUM
 
 
post 7/06/2006, 20:50 Quote Post

O inkwizycji jest stworzony oddzielny temat http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11740 . Czy wymordowanie całych miast jest okrutne zapewne tak , ale czy nie okrutniejsze było mordowanie ludzi w obozach koncentracyjnych. Gdyby podane liczby ofiar inkwizycji były prawdziwe to Europa by się wyludniła. Dla mnie naj okrutniejszym okresem jest XX wiek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Bloody
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 18.220

Zawód: OOSN
 
 
post 8/06/2006, 0:31 Quote Post

QUOTE
Lecz to nie nauczyło nas szanować życie, bo już 4 lata potem wielki, sławny, a przede wszystkim wzór cnót rycerskich - Ryszard Lwie Serce (bo o nim mowa) po zdobyciu Akki dopuścił się straszliwego mordu na Muzumanach. Zabito ich przeszło 4500 i to na oczach armii Saladyna.


Dokładnie juz tego nie pamiętam, ale wiem Ryszard bodajże chciał za nich okup, lecz zdaniem Saladyna cena była za wysoka. Rysio sie oburzył i kazał wszystkim podciąć gardła. Z jednej strony złym pomysłem strategicznym było utrzymywanie 4500 jeńców, a za darmo ich puszczać też nie było co, bo od razu zwrócili by sie rpzeciwko niemu. Może to i niehumanitarne, lecz w grach komputerowych sam nieraz wyrzynałem tysiące zółnierzy wroga wiedząc że w niedługim czasie znowu musiałbym z nimi walczyć. A taka polityka spowodowałaby tylko wieksze straty po mojej stronie. Sądze że Ryszard kierował się podobnymi przemyśleniami smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 9/06/2006, 10:40 Quote Post

Sądze że jedna z największych okrucieństw sredniowiecza była akcja chrystanizacyja słowian wschodnich i części słowian zachodnich. Rycerze i królowie katoliccy pod pretskstem nawracania pogan najezdzali ziemie innowierców i puszczali je z dymem, nie patrzyli czy zabijaja kobiete dziecko czy starca zabijali wszytskich i mieli na to przyzwolenie całego ówczesnego " cywilizowanego świata " .
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Bloody
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 18.220

Zawód: OOSN
 
 
post 18/06/2006, 23:58 Quote Post

Wikingowie nie byli lepsi, a Mongolczycy o wiele gorsi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 19/06/2006, 7:14 Quote Post

QUOTE(Alex Clockwork @ 22/02/2006, 21:57)
QUOTE(Suzi @ 22/02/2006, 18:30)
Może więc szkoły katów były czymś rozsądnym, bo przynajmniej uczono tam jak szybko i bez cierpień usunąć kogośsmile.gif
Ciekawe jak wyglądały egzaminy w takiej szkole<LoL>

Suzi
*


a ja gdzies spotkałem się z opinią że uczono tam czegoś wręcz przeciwnego ,bo szybko i bez cierpień to każdy rzeżnik potrafi machnąc toporem (no prawie każdy)
*



Właśnie o to chodzi, że nie. Dobry kat był skarbem bo-przede wszystkim nie toporem, ale mieczem. Naprawdę cięzko jest trafić w cel mający bądź co bądź 10 cm szerokości, biorąc pod uwagę fakt, że ofiara może drgnąć, szarpnąć się udruchowo. Zdaje się, że w XVI wieku już hańbą okrył się kat, który zaczął ścinać młodzieńca po pijanemu, i -> tu znam dwie wersje: udało mu się trafić dopiero za czwartym razem, lub wogle mu się nie udało i do dobicia zmasakrowanego mężczyzny trzeba bylo wzywać innego kata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 25/06/2006, 8:27 Quote Post

Nom i oczywiście nie można zapomnieć o naszych wspaniałych sredniowiecznych inkwizycjach tongue.gif . To dopiero można nazwać okrucieństwem !!
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
MaLk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 2.149

 
 
post 26/06/2006, 21:50 Quote Post

QUOTE(Swarog @ 25/06/2006, 9:27)
Nom i oczywiście nie można zapomnieć o naszych wspaniałych sredniowiecznych inkwizycjach tongue.gif . To dopiero można nazwać okrucieństwem !!
*


Ciut wyżej masz podaną uwagę, że o inkwizycji jest odrębny wątek. Zresztą nie jedyny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 27/06/2006, 12:57 Quote Post

Ale temat brzmi najwieksze okrucieństwa średniowiecza , wiec nie zawadzi wspomnieć i o inkwizycji , a że inny wątek poświcony jest inkwizycji dlatego wspomniałem tylko o niej a nie rozpisywałęm sie o jej historii ani głebiej tematu nie drążyłem , chyba ze uwarasz ze inkwizycja okrutna nie była.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Masław24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 19.348

Mikolaj
Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/06/2006, 19:22 Quote Post

W kwestii okrucieństwa średniowiecznego polecam artykuł Łukasza Orlickiego pt: "Krucjata w imię średniowiecza" z "Gazety Rycerskiej" nr. 2 [12] 2006 (obecny numer). Zadzam się z Orlickim, że w wielu przypadkach gadanie o mrokach dziejów średniowiecznej Europy, zacofaniu i okrucieństwie to niewiedza i stereotyp, któremu tak łatwo ulec. Stosy, czarownice i inne tego roddzaju landszafty na dobre zagościły w Europie w wieku XVII, kiedy średniowiecz uważano już za ciemnotę i kloakę. Również okrucieństwo średniowieczne w konfrontacji z tymi dzisiejszymi wypada często bladziej. Także samo Rzym, Ateny, Babilon miały by się czym poszczycić w dziedzinie okrucieństw. Jedynie atmosfera mroku i tajemnicy demonizuje to co działo się w średniowieczu. Człowiek w każdej epoce bywa podły i okrutny. Średniowiecze nie jest w tym względzie wyjątkowe.
Nie będę się rospisywał więcej. Odsyłam do artykułu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
olo1234567
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 19.533

Mike G
Zawód: student
 
 
post 8/07/2006, 17:24 Quote Post

To do "agatstone" - poczytaj troche ksiazek a potem pisz ze Saladyn byl taki cacy z tymi oblezonymi w Jerozolimie! jak wiadomo z 40tys tylko ok 7 tys zdolalo sie wykupic,a reszta do niewoli, a nie do domku jak to sugerujesz!!! poza tym prawde napisal ktos po potem ze byla to raczej taktyka: przeciez krzyzowcow pod Jerozolima bylo troche ponad 20 tys wiec jak po zdobyciu miasta mieliby sie bronic z armia muzulmanow pod i za murami miasta??! wiem ze to nie humanitarne ale dobry dowodca posatpilby tak samo....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/07/2006, 9:28 Quote Post

QUOTE(Swarog @ 27/06/2006, 13:57)
Ale temat brzmi najwieksze okrucieństwa średniowiecza , wiec nie zawadzi wspomnieć i o inkwizycji ,
*


Tak ale Ty wspominasz o tym troche za często (drugi raz na tej samej stronie tematu) a nie wnosisz przy tym nic nowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej