Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ''Nowy wpaniały swiat'' czyli o transhumanizmie,
     
Immortel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 65.711

Zawód: KLON_BANITA
 
 
post 9/06/2010, 8:10 Quote Post

Może to temat trochę nie na to forum, ale ostatnio zastanawiam się
czy postęp w technice i genetyce nie doprowadzi do tego przed czym
bez mała siedemdziesiąt lat temu ostrzegł w swej powieści Aldous Hux-
ley, czyli do dezintegracji gatunku ludzkiego na cały szereg odręb-
nych gatunków? Przyznam szczerze że nie mam ochoty na życie wśród
ludzi nie posiadających znaych mi a tak miłych dla oka cech sad.gif Jak
oceniacie realność takiej możliwości?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 9/06/2010, 8:44 Quote Post

Aldous Huxley nie ostrzegał przed "Nowym wspaniałym światem". On uważał taki świat za idealny. To była jego powieść programowa. Powieść jest ohydna. Tak wyobrażał sobie swoją utopię. Jego działalność i prezentowane pozaliteracko poglądy świadczą o tym, że ta powieść nie była ostrzeżeniem, jak np. w przypadku powieści Orwell'a. Zestawianie tych dwóch pisarzy jest pomyłką lub celowym propagowaniem Huxley'owej wizji świata.
W życiu publicznym i prywatnym Huxley propagował np. nieograniczonego dostępu do narkotyków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 9/06/2010, 8:58 Quote Post

QUOTE
Aldous Huxley nie ostrzegał przed "Nowym wspaniałym światem". On uważał taki świat za idealny.
Jesteś pewien? Przyznaję, że czytałem tylko fragmenty powieści i to jakiś czas temu, ale zawsze byłem przekonany, że to antyutopia i rodzaj przestrogi. A tytuł ma być świadomie przewrotny.
Co do zagrożenia takim stanem, to chociaż nauka rozwija się tak szybko, nie widzę takiej perspektywy za życia mojego pokolenia. W 2541 - może smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Immortel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 65.711

Zawód: KLON_BANITA
 
 
post 9/06/2010, 9:02 Quote Post

Cóż, wielce oryginalne stwierdzenie bo w praktycznie wszystkich opra-
cowaniach powieści z jakimi się spotkałem jest określana jako antyu-
topia. Gdyby rzeczywiście była pochwałą transhumanizmu to raczej koń-
czyłaby sie dobrze a nie samobójstwem głównego bohatera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 9/06/2010, 9:04 Quote Post

QUOTE
Gdyby rzeczywiście była pochwałą transhumanizmu to raczej koń-
czyłaby sie dobrze a nie samobójstwem głównego bohatera.
Ostrzegaj, jak dajesz spojler, chciałem to kiedyś przeczytać w całości biggrin.gif
Nie no, nie mam żalu, sam zaryzykowałem, pisząc w tym temacie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 9/06/2010, 9:08 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 9/06/2010, 8:44)
Aldous Huxley nie ostrzegał przed "Nowym wspaniałym światem". On uważał taki świat za idealny. To była jego powieść programowa. 


Całej książki nie czytałem.
Natomiast na podstawie obszernych fragmentów, całkowicie się z Tobą nie zgadzam.

"Nowy wspaniały świat" to ANTY-UTOPIA. Horror, który może się wydarzyć, a nie "powieść programowa" Huxley'a.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 9/06/2010, 9:08 Quote Post

Nieco przewrotnie uważam, że możliwości modyfikacji genetycznych naszego gatunku doprowadzą raczej do unifikacji, a nie zróżnicowania.

Oczywiście na obrzeżach "głównego nurtu" cywilizacyjnego istniały by silne społeczności alternatywne, ale tak naprawdę większość wybierałaby "idealny" wariant wyglądu i standardowe rozwiązania wspierania zdolności umysłowych i fizycznych. Teoretycznie w naszej cywilizacji silna jest potrzeba uzewnętrzniania swojej "unikalności", ale to pozór - ta unikalność zwykle ogranicza się do kilkunastu standardowych wzorców (więcej w przypadku kobiet, tam występują też większe wahania sezonowe), które uważamy za optymalne i do nich byśmy dążyli.

Niezłym eksperymentem testującym tego typu rozwiązania jest np. zapuszczenie zapytania na bazach danych jakiejś dużej gry MMO (albo innego Second Life) o preferencje wyglądu postaci. Z łatwością znajdziemy w wynikach kilka, kilkanaście dominujących wzorców. W "realu" byłoby podobnie, jeśli nawet nie bardziej konserwatywnie (za wyjątkiem silnie zmotywowanych mniejszości dla których unikalność byłaby prawdziwym celem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 9/06/2010, 9:23 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 9/06/2010, 10:08)
Całej książki nie czytałem.
Natomiast na podstawie obszernych fragmentów, całkowicie się z Tobą nie zgadzam.

"Nowy wspaniały świat" to ANTY-UTOPIA. Horror, który może się wydarzyć, a nie "powieść programowa" Huxley'a.
*


Spróbuj dotrzeć do poważnie opracowanego życiorysu Huxley'a i zobaczyć jakie miał poglądy - horror.
Tylko niech to nie będzie "GW", "Wiki" czy coś z tego kręgu!
Wprowadzenie tej książki w Polsce jako lektury dla dzieci w wieku 14-15 lat uważam za zbrodnię. To poczynania zmarłej (na szczęście) pani Anny Radziwiłł - przewodniczącej Rady Fundacji Batorego - mającej decydujący wpływ na niszczenie polskiego szkolnictwa praktycznie przez ostatnie 20 lat. Obecna pani minister niestety kontynuuje te niszczące polską edukację. masońskie działania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 9/06/2010, 9:28 Quote Post

Nie czytałem nic o Huxley'u. Za to czytałem Huxley'a. Nowy Wspaniały świat to na 100% dystopia. Do tego znakomita. A jej lekura nikomu nie zaszkodzi. Jak ktoś widzi w niej utopie, to nie wina Huxley'a, tylko czytającego.
Zas Anna Radziwił waktycznie wielce zaszkodziła. Instrukcją o wprowadzeniu religii do szkół.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 9/06/2010, 9:30 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 9/06/2010, 9:23)
Tylko niech to nie będzie "GW", "Wiki" czy coś z tego kręgu!
(...)Obecna pani minister niestety kontynuuje te niszczące polską edukację. masońskie działania.


To GW, Wikipedia i masoni tworzą jakiś wspólny krąg?

Przypomina mi się sytuacja, kiedy w Stanach znajomi ze starej emigracji bardzo się dziwili, że czytam powieści fantasy, bo uznawali je za niebezpieczne dla młodzieży. Poganie, demony, szatan tu i tam. rolleyes.gif

Zauważ Jacku, że jak na razie wszyscy oprócz ciebie którzy zabierali głos na tym wątku postrzegali "Brave New World" jako anty-utopię, a więc książkę ostrzeżenie. Czy sugerujesz, że w programach szkół pojawiałaby się ona w kontekście pochwalania Huxleyowskiej rzeczywistości, czy może raczej w wariancie który prezentuje większość tu obecnych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 9/06/2010, 9:37 Quote Post

Przecież to lektura nadobowiązkowa w I klasie szkół średnich. Poza tym to zdecydowana antyutopia- widać tow rozmowie między Dzikusem a zdaje się Bernardem Marxem.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Immortel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 65.711

Zawód: KLON_BANITA
 
 
post 9/06/2010, 9:37 Quote Post

Oprócz powieści Huxleya polecam znakomitą , bo poularnonaukową ksia-żke szkockiego biologa Dougala Dixona "Man After Man: An Anthropology
of the Future" opisująca hipotetyczną ewolucję człowieka w ciagu na-
stępnych 5 milionów lat. Jeśli nie czytaliście to wrzućcie tytuł w
wyszukiwarkę. Szczęka wam opadnie jak zobaczycie ilustracje z ksią-
żki !!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 9/06/2010, 9:50 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 9/06/2010, 10:30)
QUOTE(Jacek Z @ 9/06/2010, 9:23)
Tylko niech to nie będzie "GW", "Wiki" czy coś z tego kręgu!
(...)Obecna pani minister niestety kontynuuje te niszczące polską edukację. masońskie działania.


To GW, Wikipedia i masoni tworzą jakiś wspólny krąg?
*


Próbujesz manipulować moim tekstem. To że "GW", "Wiki" występują w moim tekście jako przykład niewiarygodnych źródeł, a w innym miejscu piszę o masonach nie uprawnia Cię do zlepiania tego w całość.
.
QUOTE(Baszybuzuk @ 9/06/2010, 10:30)
Zauważ Jacku, że jak na razie wszyscy oprócz ciebie którzy zabierali głos na tym wątku postrzegali "Brave New World" jako anty-utopię, a więc książkę ostrzeżenie. Czy sugerujesz, że w programach szkół pojawiałaby się ona w kontekście pochwalania Huxleyowskiej rzeczywistości, czy może raczej w wariancie który prezentuje większość tu obecnych?
*


Czy nie zauważasz mojego argumentu dotyczącego postawy Huxley'a w życiu publicznym i prywatnym?
A argumentów przeciwnych brak. Są tylko argumenty typu "Wydaje mi się..."

.
Ps. Prawda - Nauka nie opiera się na zasadach głosowania demokratycznego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 9/06/2010, 10:03 Quote Post

Nawet jeśli Huzley miał zamiar napisać utopię, to wyszło na to, że napisał antyutopię, więc jego intencje i poglądy nie mają żadnego znaczenia. "Hymn o miłości ojczyzny", zawarty w utworze będącym satyrą na patriotyzm, szybko stał się popularną pieśnią patriotyczną i do dzisiaj jest śpiewnay przez studentów WAT-u. Chyba nikt nie napisał bardziej wymownej krytyki socjalistycznego totalitaryzmu niż socjalista Orwell. Przykłady można mnożyć.

Ale widać sa tu ludzie małej wiary, którzy nie wierzą, że ze zła można wyprowadzić dobro.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 9/06/2010, 10:05 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 9/06/2010, 9:50)
Czy nie zauważasz mojego argumentu dotyczącego postawy Huxley'a w życiu publicznym i prywatnym?


Jacku NIE PODAŁEŚ ŻADNEGO ARGUMENTU..

Napisałeś "poczytaj sobie życiorys, ... ale nie na WIKI..."

Proszę napisz jakie argumenty z tego życiorysu świadczą według Ciebie, że to "program" Huxley'a? I o jakim życiorysie (skąd) piszesz..

QUOTE
Ps. Prawda - Nauka nie opiera się na zasadach głosowania demokratycznego.


Prawda o literaturze to w większości OPINIE..
Fakty to: napisał w roku, książka ma 12 rozdziałów, opisuje ... , bohaterowie (lista)

To czy jest to Utopia czy Antyutopia - to opinia.

Jak na razie w swojej opini jesteś samotny - i nie potrafisz tej opini w żaden sposób uzasadnić..

QUOTE(Grant)
Chyba nikt nie napisał bardziej wymownej krytyki socjalistycznego totalitaryzmu niż socjalista Orwell


Były socjalista. Zobaczył działanie socjalizmu w praktyce (w Hiszpanii) i został "byłym socjalistą"..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej