Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia Polska, jak by wyglądała gdyby nie było wojny

novacke

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 67.196

post 4/09/2010, 15:02 Quote Post

Jak mogłoby wyglądać polskie wojsko w latach 40 gdyby nie doszło do wojny. Powiedzmy że Hitler nie rządzi Niemcami a Stalin jest zajęty choćby dalszymi czystkami albo wojną w Azji. Jakie by było wtedy uzbrojenie WP jakie odziały (może więcej pancernych) jaka organizacja i strategia?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Andronikos

VI ranga
Nr użytkownika: 67.214

post 4/09/2010, 20:20 Quote Post

Chodzi Ci o tych pancernych?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pancerni_%28P...eczpospolita%29
wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 4/09/2010, 20:24 Quote Post

Proponuję zapoznanie się z książką dr Pawłowskiego "Armia marszałka Śmigłego. Idea rozbudowy Wojska Polskiego 1935-1939".

Jest tam sporo o planach modernizacji WP do 1942 roku - zaletą pozycji jest opisywanie nie tylko wybranych broni (tzn., tylko lotnictwo czy flota), ale ujęcie całościowe.

User is online!  PMMini Profile Post #3

Woj

VIII ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk

post 4/09/2010, 20:35 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 4/09/2010, 21:24)
Proponuję zapoznanie się z książką dr Pawłowskiego "Armia marszałka Śmigłego. Idea rozbudowy Wojska Polskiego 1935-1939".

Jest tam sporo o planach modernizacji WP do 1942 roku - zaletą pozycji jest opisywanie nie tylko wybranych broni (tzn., tylko lotnictwo czy flota), ale ujęcie całościowe.

Proponuję, by z wymienioną książką dać sobie spokój. Autor podał nieco interesujących informacji (interesujących, to nie znaczy bezbłędnych), ale z projekcją w przyszłość zupełnie sobie nie poradził. Innymi słowy - to głównie science fiction.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 4/09/2010, 21:05 Quote Post

Aj tam. Lepsze to, niż nic.

Oczywiście istnieją lepiej "rozpisane" projekcje - ale zaletą Pawłowskiego jest to, że ma się wszystko (prawie, nie rozpisał się o ON) w jednym miejscu. Alternatywą jest podanie kilku pozycji, a i to okupione uwagami, że ten autor trywializuje tu czy tam, a inny fragment lepiej jest zastąpić artykułem z numeru X pisma Y.

User is online!  PMMini Profile Post #5

Woj

VIII ranga

post 4/09/2010, 21:14 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 4/09/2010, 22:05)
Oczywiście istnieją lepiej "rozpisane" projekcje - ale zaletą Pawłowskiego jest to, że ma się wszystko (prawie, nie rozpisał się o ON) w jednym miejscu.

Nie wiem na czym polegać ma zaleta opisania wszystkiego w jednym miejscu - skoro to wszystko z poświadczoną źródłowo rzeczywistością nie ma wiele wspólnego - i głównie wprowadza w błąd czytelnika. wink.gif

To już ewentualnie można polecić Ryszarda Rybki i Kamila Stepana Najlepsza Broń. Plan mobilizacyjny "W" i jego ewolucja - choć to co interesuje autora pytania podano tam niejako przy okazji. Ale za to kompetentnie. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

novacke

Nowicjusz
Nr użytkownika: 67.196

post 6/09/2010, 14:32 Quote Post

QUOTE(Andronikos @ 4/09/2010, 21:20)

Miałem na myśli odziały wyposażone w czołgi itp takie jak Warszawska Brygada Pancerno-motorowa czy tzw "czarna brygada" Maczka

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

cuantico

II ranga
**
Nr użytkownika: 67.204

Zawód: uczeñ

post 6/09/2010, 18:57 Quote Post

W planach były, zdaje się, 4 takie brygady. Miały dostać po kompanii nowych czogłów 14TP

pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 7/09/2010, 16:38 Quote Post

No byłbym ostrożny z krytyką pracy doktora Pawłowskiego. Jego prowadzącym był sam nieodżałowany profesor Wieczorkiewicz. Poza tym książka zawiera szereg bardzo interesujących informacji, nie pominięto w niej kwestii także bardziej drobiazgowych, jak już zauważył Baszybuzuk. Natomiast późniejsze warianty alternatywne, przedstawione przez tego autora, można po prostu pominąć, jeśli komuś nie pasują. Ja akurat uważam je za ciekawe, nowe spojrzenie na temat. Pawłowski to przede wszystkim powiew świeżości w środowisku historyków II wojny światowej. Także warta się zapoznać, bo drugiej takiej publikacji nie ma (póki co).

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #9

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 7/09/2010, 16:49 Quote Post

Witam;
Projekcja datowana jest na jakiś konkretny rok?
Z tego co mnie pamięć nie myli, w innym temacie, Koledzy pracowicie rozpracowują wizję Armii II RP A.D. MCMXL.

Pozdrawiam
poldas372

User is offline  PMMini Profile Post #10

Woj

VIII ranga

post 7/09/2010, 16:51 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 7/09/2010, 17:38)
No byłbym ostrożny z krytyką pracy doktora Pawłowskiego. Jego prowadzącym był sam nieodżałowany profesor Wieczorkiewicz. Poza tym książka zawiera szereg bardzo interesujących informacji, nie pominięto w niej kwestii także bardziej drobiazgowych, jak już zauważył Baszybuzuk. Natomiast późniejsze warianty alternatywne, przedstawione przez tego autora, można po prostu pominąć, jeśli komuś nie pasują. Ja akurat uważam je za ciekawe, nowe spojrzenie na temat. Pawłowski to przede wszystkim powiew świeżości w środowisku historyków II wojny światowej. Także warta się zapoznać, bo drugiej takiej publikacji nie ma (póki co).

Cóż - ja swoje już napisałem. Wiem zaś o czym pisałem choćby z tej racji, że wiem po jakie źródła pierwotne dr Pawłowski zdecydowanie powinien był sięgnąć - a nie sięgnął. I jakie podstawowe błędy - i merytoryczne i warsztatowe - popełnił.
Cóż bowiem z bardzo interesujących informacji, skoro część z nich to informacje błędne, inna zaś - informacje niepełne, które prowadzić mogą do błędnych wniosków? I cóż po wariancie alternatywnym - skoro jest on po prostu pozbawionym źródłowych podstaw (a takowe istnieją - jak najbardziej!) wymysłem autora? wink.gif

Zaś zainteresowanym (i fascynatom powiewu świeżości) polecam po prostu recenzję ppłk dr Juliusza Tyma z numeru 1/2010 "Przeglądu Historyczno-Wojskowego". smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Sapiens

Samiec reakcjonista
Nr użytkownika: 19.098

post 2/10/2010, 3:45 Quote Post

Ci co nie mają dostępu do "Przeglądu Historyczno-Wojskowego" 1/2010, a chcieli by przeczytać recenzję polecam biuletyn dws.org.pl nr. 9 w którym za zgodą ją umieszczono.
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=143&t=126144

Ten post był edytowany przez Sapiens: 2/10/2010, 3:45

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Batistuta86

I ranga
*
Nr użytkownika: 63.064

Michal Gorecki
Stopień akademicki: magister
Zawód: stazysta

post 8/11/2010, 10:08 Quote Post

Ja uważam tak. Polska armia by się unowocześniła w sprzęt który przed wrześniem 39 już prawie wchodził w fazę produkcji seryjnej (np. myśliwce Jastrzącool.gif, ale do 1940 roku i tak byśmy byli słabsi niż nasi agresywni sąsiedzi, a to dlatego że i oni by unowocześniali swoje armie. Niestety polski przemysł przegrywał z przemysłami Niemiec i ZSRR pod względem produkcji ilościowej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej