Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Celtowie
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/10/2009, 9:32 Quote Post

QUOTE(semako @ 5/10/2009, 17:54)
ogólnie nie czytałem wszystkich postów tylko te do góry ogólnie i kilka z poprzedniej strony wink.gif wspomniano widzę o wpływach w Grecji i Macedonii. należy też wspomnieć o tym że oblegali Rzym i niemal go spalili bodajże w 385 r pne (mogłem pomylić datę... bywa wink.gif) poza tym należy wspomnieć o ich OLBRZYMIM wpływie na ludy wokół nich zamieszkujące - w tym na mieszkańców ziem polskich (widziałem że o tym wspomniano).

a tak w ogóle to Celtowie byli ludem niepiśmiennym więc chyba bardziej do pradziejów pasują niż do starożytności tongue.gif

a tak moje subiektywne odczucia dotyczące Celtów brzmią mniej więcej tak: świetni byli Celtowie! uwielbiam ich jak mało kogo! wink.gif
*


O tym już na forum było.
Rzym zdobyty po Alii mniej więcej 390/389 pne
Co do pisma to w niektórych rejonach posługiwano się greką. Niektóre monety zawierają teksty/legendę , więc nie wiem skąd ta rewelacja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
semako
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.018

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 6/10/2009, 14:24 Quote Post

aj więc powtórzyłem się zatem wink.gif

uważam Celtów za lud niepiśmienny - jedyne pismo przez nich wytworzone to Ogham używane wyłącznie do celów rytualnych. cała celtycka kultura była związana z przekazem ustnym - mitologia krążyła w formie opowieści zapisanych później w wiekach chrześcijańskich. pięknie wówczas mieszała się pogańska mitologia z chrześcijaństwem. choćby święta Brygida uosobiona z boginią Brigit. wracając - owszem Celtowie korzystali z pisma i języka greckiego - jeśli zachodziła taka potrzeba... był to lud strasznie chłonny (widać to w okresie wpływów rzymskich). zatem nie możemy uznać ich za lud pismo posiadający, a jedynie za lud pismo zapożyczający... później oczywiście pismo przyjęło się na stałe, nie tylko w miejscach wpływów - bo trzeba rozgraniczyć te dwa zjawiska. Celtowie V wieku są już oczywiście ludem jak najbardziej piśmiennym wink.gif

co do monet to z tego co pamiętam to Celtowie nie wytwarzali swoich monet... ale mogę się mylić. muszę to sprawdzić wink.gif używali oczywiście monet zapożyczonych ze względu na wpływy. ale okresy i obszary wpływów głównie rzymskich i głównie w Galli są już kwestią osobną.

edytuję: (nie zauważyłem wcześniej 2 odpowiedzi na poprzedniej stronie)
o tym czy daną kulturę uważamy za antyczną czy pradziejową, decyduje stopień jej zaawansowania. kultura nie znająca pisma nie może być uznana za część starożytności... to że w tym samym okresie Rzym prowadził podboje niczego nie zmienia... zobaczcie - Indianie podbijani w XVI wieku... czy nazwiemy ich ludźmi oświecenia? nie nie nazwiemy wink.gif a Celtowie są ludem pradziejowym. do pewnego momentu oczywiście.

w poprzednim poście zapomniałem dodać ogham... wybaczcie. ale jak już napisałem ogham samo w sobie nie było pismem użytkowym... zatem nie można mówić o Celtach jako o ludzie w pismo wyposażonym. tak jak pismo hieroglificzne w Egipcie - lud korzystał z demotycznego, o tamtym nawet nie myśląc. cała celtycka kultura w wiekach pne (później Rzymianie zrobili z Gallów Galo-rzymian, a jeszcze później to już w ogóle) opierała się na języku i słowie - nie na piśmie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/10/2009, 15:06 Quote Post

QUOTE
co do monet to z tego co pamiętam to Celtowie nie wytwarzali swoich monet... ale mogę się mylić.


I to bardzo. W muzeach francuskich naoglądałem się ich setkami. Statery albo biatec są typowe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Biatec
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 6/10/2009, 16:37 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 6/10/2009, 15:06)
QUOTE
co do monet to z tego co pamiętam to Celtowie nie wytwarzali swoich monet... ale mogę się mylić.


I to bardzo. W muzeach francuskich naoglądałem się ich setkami. Statery albo biatec są typowe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Biatec
*




A czemu tylko Francja? Nawet w Polsce znaleziono koło Nowej Cerkwi dziesiątki monet.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/10/2009, 18:16 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 6/10/2009, 17:37)
QUOTE(Dagome @ 6/10/2009, 15:06 W muzeach francuskich naoglądałem się ich setkami. Statery albo biatec są typowe.
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Biatec)
http://en.wikipedia.org/wiki/Biatec[/url]
*



A czemu tylko Francja? Nawet w Polsce znaleziono koło Nowej Cerkwi dziesiątki monet.
*



Bo tylko tam się tego naogladałem, ale oczywiście zupełna słuszność, wystepują i u nas i w innych miejscach. Link który podałem zdaje się wskazywać, że sporo winno być ich w muzeach słowackich czy nawet czeskich. Aha pojedyncze sztuki też widziałem gdzieś w jakimś muzeum włoskim ale nie pamietam juz gdzie. Wielka Historia Polski tom I Najdawniejsze dzieje ziem polskich Piotra Kaczanowskiego i Janusza Krzysztofa Kozłowskiego, Oficyna wydawnicza FOGRA Kraków 1998, na stronie nr 203 zawiera całkiem ładne zdjecie srebrnych monet typu biatec i nonnos zas na stronie nr 211 złotego statera muszlowego z naszej polskiej osady w Kryspinowie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/10/2009, 8:25 Quote Post

QUOTE
uważam Celtów za lud niepiśmienny - jedyne pismo przez nich wytworzone to Ogham

To też jesteś niepiśmienny, bo używasz zapożyczonego alfabetu.

QUOTE
cała celtycka kultura była związana z przekazem ustnym - mitologia krążyła w formie opowieści zapisanych później w wiekach chrześcijańskich.

Większość informacji o celtach, o ich kulturze i tradycji mamy od autorów POGAŃSKICH. Chrześcijaństwo wielkiego wkładu tu nie ma. Po co piszesz znowu jakieś rewelacje bez poparcia? Podaj autorów chrześcijańskich, piszacych o antycznych Celtach bez korzystania ze źródeł POGAŃSKICH - rzymskich. Proszę, bo się nie znam.....

QUOTE
owszem Celtowie korzystali z pisma i języka greckiego - jeśli zachodziła taka potrzeba...

Podaj kulturę, która używała pisma dla zabawy, a nie dlatego że potrzebne było.....

QUOTE
co do monet to z tego co pamiętam to Celtowie nie wytwarzali swoich monet... ale mogę się mylić.

Mylisz się. I znowu rewelacje bez pokrycia. Jest to łamanie regulaminu - tak tylko zaznaczam.
http://www.tpi.poznan.pl/index.php?pid=133 - z naszego podwórka. Tak naprawdę może być się przeszedł do jakiegoś muzeum archeologicznego? Może przeczytał cokolwiek z tego tematu, o tym okresie? Proponuję http://alejka.pl/wielka_historia_polski_t_1_2.html

QUOTE
a Celtowie są ludem pradziejowym.

Do momentu, tak jak i rzymianie, germanie itd. Tworzenie własnych podziałów pasuje do działu historii alternatywnej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 7/10/2009, 15:50 Quote Post

Panowie - Starożytność (w sferze szeroko pojętej kultury europejskiej i bliskowschodniej) rozpoczęła się wraz z wynalezieniem pisma, ok. początku 3 tysiąclecia przed Chrystusem. Proszę nie dywagować dalej na temat rzekomej "prehistoryczności" Celtów. Funkcjonowali jako część rzeczywistości klasycznej i rzeczywistość tę współtworzyli.

QUOTE
Indianie podbijani w XVI wieku... czy nazwiemy ich ludźmi oświecenia? nie nie nazwiemy


Nie. Ale bynajmniej XVI w. europejczyków też nie nazwiemy ludźmi oświecenia.

QUOTE
cała celtycka kultura w wiekach pne (...) opierała się na języku i słowie - nie na piśmie.


Cała kultura Greków do minimum V w. też. A kulturą prehistoryczną bym ich nie nazwał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
semako
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.018

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 8/10/2009, 12:59 Quote Post

QUOTE
To też jesteś niepiśmienny, bo używasz zapożyczonego alfabetu.


miałem na myśli to że nie uznaję Ogham za pismo przez Celtów powszechnie używane, a co do "potrzeby" używania języka miałem na myśli bardziej konieczność narzuconą przez kultury sąsiadujące... zatem można uznać że Celtowie poza posiadaniem pisma sakralnego, oraz REGIONALNYM zapożyczaniem pisma byli ludem niepiśmiennym.

co do monet to podkreśliłem że mogę się mylić i nie nazwałbym takiego zdania mającego znaczenie "chyba" za rewelację tongue.gif ale fakt przyznaję się do błędnego poglądu. wink.gif

co do materiałów chrześcijańskich miałem na myśli okres późniejszy - gdy w klasztorach kwitnęło piśmiennictwo. np Irlandia była dość mocno "zaklasztorzona"

pisząc o tym że kultura Celtów opierała się na przekazie ustnym a zaczęła być spisywana (przez Celtów) w okresie chrześcijańskim nie miałem na myśli tego że inni o nich pisali. bo to że Rzymianie pisali nie sprawia że kultura Celtów była piśmienna tongue.gif rozumiesz drogi Theodorusie. chodziło mi tutaj o kształt kultury Celtów taką jaka była w momencie gdy funkcjonowała, nie o to jak widzimy ją dziś w źródłach wink.gif

Anders - czyż Grecy nie przejęli pisma od Fenicjan w VIII - VII w? nie wiem skąd ten V wiek... a Homer?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 8/10/2009, 19:00 Quote Post

Dobra, ale co w tym momencie starasz się udowodnić?

Najstarszy znany zabytek piśmiennictwa greckiego to bodajże puchar Nestora z połowy VIII w., ale Homer akurat o ile wiem był aojdą, Hezjod również, z pismem niewiele mieli wspólnego. W V w. znajomość i zastosowanie pisma się rozszerza, choćby ze względu na jego zastosowanie w demokratycznych od czasów Klejstenesa Atenach. Nie bez powodu mówimy o "logografach" - czy to się aby nie przekłada jako "rysujący słowa"?

Jeżeli masz życzenie kontynuować ten OT, zapraszam do utworzenia tematu w odpowiednim dziale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Iron Man 666
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.611

Pawel Karolczyk
Zawód: Uczen
 
 
post 25/10/2009, 21:02 Quote Post

Z dostępnych mi źródeł dowiedziałem się, że:
- Celtowie to lud indoeuropejski , który pojawił się najpierw w środkowej Europie. Przybyli z Azji, wędrując na zachód.
- Najprawdopodobniej byli dość wysocy, dobrze zbudowani, mieli oczy niebieskie lub zielone, czasem szare. Ich włosy były blond lub płowe, zdarzały się też rude.
- Celtyccy mężczyźni nosili brody i wąsy.
- Dbali o higienę i zaczęli używać mydła przed Rzymianami.
- Przyjmuje się, że pochodzili z północnych Indii. W tym kontekście zadziwiający jest fakt, że wśród Celtów dominowała grupa krwi 0, podczas gdy rdzenni mieszkańcy Indii posiadają krew grupy B.
Te i inne informacje znalazłem w książce "Kod Druidów i sekrety Celtów" Leszka Mateli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/10/2009, 21:33 Quote Post

>- Celtyccy mężczyźni nosili brody i wąsy.<
Dostępna ikonografia i opisy wskazują raczej na sumiaste wąsy bez brody.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 25/10/2009, 22:43 Quote Post

A Getafix? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 26/10/2009, 7:38 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 25/10/2009, 23:43)
A Getafix?  wink.gif
*



No ale to driud, reszta była już normalnie tylkowąsiasta rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 26/10/2009, 11:04 Quote Post

QUOTE(Iron Man 666 @ 25/10/2009, 21:02)
Z dostępnych mi źródeł dowiedziałem się, że:
- Celtowie to lud indoeuropejski , który pojawił się najpierw w środkowej Europie. Przybyli z Azji, wędrując na zachód.
- Najprawdopodobniej byli dość wysocy, dobrze zbudowani, mieli oczy niebieskie lub zielone, czasem szare. Ich włosy były blond lub płowe, zdarzały się też rude.
- Celtyccy mężczyźni nosili brody i wąsy.
- Dbali o higienę i zaczęli używać mydła przed Rzymianami.
- Przyjmuje się, że pochodzili z północnych Indii. W tym kontekście zadziwiający jest fakt, że wśród Celtów dominowała grupa krwi 0, podczas gdy rdzenni mieszkańcy Indii posiadają krew grupy B.
Te i inne informacje znalazłem w książce "Kod Druidów i sekrety Celtów" Leszka Mateli
*


To jakieś kiepskie źródło, jak celtów z Indii ściąga :/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
michal1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 58.467

Michal Koza
Stopień akademicki: dopiero studiuje
Zawód: obibok
 
 
post 26/10/2009, 13:51 Quote Post

Poszukałem informacji o autorze. To człowiek od magii, czakramów, mijsc mocy itd. Nie ma co go nawet przytaczać przy dyskusji historycznej. Przjrzałem opisy kilku jego książek, do właściwego ich czytania bym się nie zabrał nawet - strata czasu na wymysły. No chyba że chciałbym zostać Merlinem smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej