Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ubiór zachodnioeuropejski ..., ... w czasach stanisławowskich
     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 11/10/2013, 19:10 Quote Post

Jaki był stosunek tradycyjnych sarmatów do krewnych i znajomych ubierających się po zachodniemu? To znaczy darzyli ich jakąś szczególną pogardą czy po prostu normalnie funkcjonowali razem z nimi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 18/11/2013, 18:11 Quote Post

Chciałbym się jeszcze zapytać, czy zdarzały się wśród konseratywnej szlachty, przywiązanej do dawnego ustroju, wrogiej wobec innowierców i przynajmiej częściowo kultywującej sarmackie tradycje, ubierać się po zachodniemu? Chodzi mi tutaj o średnią oraz o nieco zamożniejszą szlachtę, ale nie o magnaterię. Wiem, że taka postawa brzmi trochę jak oksymoron, dla tego też zadaję takie pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 730
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/11/2013, 13:32 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 8/07/2013, 14:00)
... Choć czasem patrząc na portrety mam problemy z jednoznacznym stwierdzeniem czy postać ma perukę bądź jest ufryzowana.

W kontekscie tej wątpliwości chcę powiedzieć, że pruski regulamin piechoty z 1743 r. zabrania żołnierzom nosić peruki, chyba że są całkiem łysi, ale wtedy peruka musi być cienka. Jest to o tyle istotne, że każdy żołnierz musiał mieć harcap i Seitenlocken (loki nad uszami). Do tego podstawowym wyposażeniem żołnierza był słoik z pudrem do włosów oraz pomada do tychże.

Oczywiście od pruskiego regulaminu dość daleko do mody polskiej czasów stanisławowskich, ale zrócić uwagę trzeba, że na wielu portretach fryzury, które ze względu na wygląd odbiera się jako peruki, są w rzeczywistości ufryzowanymi włosami własnymi.

Wyloczkowany Winterfeld ma własną czyprynę: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...Winterfeldt.jpg
Marszałek de Broglie również: http://1.bp.blogspot.com/--8RFjeA2vtI/Un2b...-4-marechal.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 3/01/2014, 0:14 Quote Post

QUOTE
Chciałbym się jeszcze zapytać, czy zdarzały się wśród konseratywnej szlachty, przywiązanej do dawnego ustroju, wrogiej wobec innowierców i przynajmiej częściowo kultywującej sarmackie tradycje, ubierać się po zachodniemu? Chodzi mi tutaj o średnią oraz o nieco zamożniejszą szlachtę, ale nie o magnaterię. Wiem, że taka postawa brzmi trochę jak oksymoron, dla tego też zadaję takie pytanie


Bo z połączenia takiej postawy z zachodnią modą kojarzę tylko biskupa Kajetana Sołtyka http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kajetan_So%C5%82tyk.PNG. Znacie może jakieś inne przykłady także ze średniej szlachty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej